• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » کدام مناطق تهران بیشترین معضل اجتماعی را دارند
  کد خبر : 1846035

  کدام مناطق تهران بیشترین معضل اجتماعی را دارند

  کدام مناطق تهران بیشترین معضل اجتماعی را دارند

  وجود پاره فرهنگ های مختلف، سبک های زندگی، تهاجم فرهنگی هدفمند، جامعه جوان، گروه های بزهکار حرفه ای، همه و همه را اگر با میزان سفرها به این کلانشهر و استقرار اتباع بیگانه و مهاجران غیر قانونی که جمع بزنیم، تهران تقاطع بسیاری از آسیب هاست.

  کدام مناطق تهران بیشترین معضل اجتماعی را دارندReviewed by Farnaz on Feb 4Rating:

  هران هر چقدر هم که بزرگ باشد قطعا مشکلات، آسیب ها و ناهنجاری هاییش نیز بیشتر است.

  به گزارش تهران پرس وجود پاره فرهنگ های مختلف، سبک های زندگی، تهاجم فرهنگی هدفمند، جامعه جوان، گروه های بزهکار حرفه ای، همه و همه را اگر با میزان سفرها به این کلانشهر و استقرار اتباع بیگانه و مهاجران غیر قانونی که جمع بزنیم، تهران تقاطع بسیاری از آسیب هاست.

  از دیگر سو گرچه می توان حدود 60 درصد از آسیب های اجتماعی تهران را متمرکز در بافت های فرسوده مشاهده کرد اما آن چه که اهمیت اساسی دارد آن است که در ابتدا این آسیب ها چه بوده ، توزیع این آسیب ها در چه مناطقی بیشتر بوده و اصولا تهران از شماری از آسیب ها برخوردار بوده و راهکاری پیشگیری و مقابله با آن ها چه می باشد.

  آسیب های اجتماعی عمده تهران

  بنا بر آمارهای موجود که حاصل بررسی های نهادی های مختلف از استانداری تهران گرفته تا شهرداری و بهزیستی، آسیب های اجتماعی تهران را می توان در 11 آسیب عمده خلاصه کرده و میزان توزیع جغرافیایی آن را در محلات مختلف مشاهده کرد.

  این آسیب ها عبارتند از:

  1- تکدی گری:

   تکدی گری را می‌توان تحت عنوان «دست درازی کردن» برای کسب درآمد تعریف کرد یا به تعبیر بهتر تکدی فرآگردی است که به موجب آن، فرد متکدی از دسترنج دیگران بهره‌مند می‌شود و زندگی می‌گذراند.

   

  به عبارت دیگر متکدی فردی است که متاعی از مردم درخواست می‌کند حال آنکه اعضای جامعه مسئولیتی حقوقی در تامین معاش وی ندارند. متکدی سربار و معضل جامعه است و بدون توسل به شیوه‌های مقبول اجتماعی سعی دارد به هدف خودش که همانا تامین روزی است، دست یابد.

  بنا بر بررسی های بعمل آمده این آسیب اجتماعی بیشتردر هفت منطقه تهران از فراوانی بیشتری برخوردار بوده و شامل مناطق1،2،3،7،11،14،16 و 20 می باشد.

  2- معتادین خیابانی:

  بر اساس نظریه های موجود معتــاد خیابــانی کسی می باشد که از معابر و فضاهای عمومی برای مصرف مواد مخدر استفاده می کنند و امکان مشاهده خصوصیات زیر در آنان فراوان می باشد.

  – استفاده کننده از چند ماده سنگین و خطرناک هستند

  – همواره با روشهای غیربهداشتی به مصرف مواد می پردازند

  – عملکرد اجتماعی مخدوش دارند

  – فاقد شغل و مهارت حرفه ای لازم هستند

  – دارای بیماریهای جسمی و شرایط بهداشتی نامناسب هستند

   – دارای ظاهر عموماٌ غیرطبیعی و دور از هنجار عمومی هستند

  – دارای رفتارهای پرسه زن هستند

   – عموماٌ از مواد ناخالص و خیابانی استفاده می کنند یا از سایر معتادین گدایی می نمایند

  – تهدید کننده بهداشت عمومی به حساب می آیند

   – در جوار محلهای خرید و فروش مواد اقدام به تزریق مواد مخدر می نمایند

  با توجه به این تعاریف براساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که مناطق 1،2،4،5،7،9،10،12،15،17،18،20 و 22، از 13 مناطقی هستند که این آسیب بیشتر در آن ها یافت شده  نیازمند پیشگیری و مقابله های جدی تر در این زمینه هستند.

  3- کودکان کارو خیابان:

  یکی دیگر از آسیب هایی که تهران از آن رنج می برد موضوع کودکان کار و خیابان می باشد.

  بنا به تعریف کارشناسان «کودکان کار» به کودکانی اطلاق می‌شود که به دلیل نابسامانی‌های خانوادگی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و… از آموزش، بهداشت فردی، امنیت، تغذیه، بازی و برابری در برخورداری از نیازهای سنی و کودکانه محروم مانده‎اند و ناگزیر توسط والدین و یا کارفرمایان به کار مشغول می‌شوند.

  بر اساس پایش های صورت گرفته میزان توزیع این آسیب اجتماعی در سطح شهر تهران بیشتر در مناطق 2،3،7،11،12،13و 15 بوده و این کودکان در کارگاه‌ها، خیابان‌ها، منازل، کوره‌پز خانه‌ها، مزارع، ترمینال‌ها، پای دار قالی، حمل کالاهای قاچاق و یا کار در خیابان مشغول می‌شوند.

  4- خرید و فروش موادمخدر:

  یکی دیگر از آسیب هایی که می توان گفت در همه استان ها وجود داشته ودرتهران به عنوان یک معضل جدی مطرح است، خرید و فروش موادمخدر است.

  این خرید و فروش باعث شده که در تهران میزان دسترسی به مواد مخدر به 10 دقیقه رسیده و سهل الوصول بودن این مواد خانمانسوز را فراهم آورد.

  بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که گرچه توزیع موادمخدر به شکل ساماندهی باندی و حرفه ای صورت می گیرد اما این آسیب باآسیب دیگر تهران یعنی بکارگیری کودکان کار نیز همپوشانی قابل ملاحظه ای دارد.

  در همین چارچوب به لحاظ توزیع جغرافیایی این آسیب در مناطق تهران بیشترین این آسیب در مناطق 4،5،6،9، 10، 12، 15،16، 17،19،21 و 22 می باشد.مناطقی که شامل مناطق پرتراکم و نیز مایل به حاشیه ها می باشد.

  5- کارگران فصلی:

  دربررسی جامعه شناختی آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر و عوامل تأثیرگذار بر آنهادرمیان شهروندان تهرانی ،اقشاربسیاری ازشهروندان در معرض پدیده های جرم زایی هستندکه دراین میان مهاجرینی که در قامت کارگران فصلی ظهور وبروز دارند آسیب ها جدی ای را در تهران بوجود آورده است.

  دراین میان کارگران فصلی یکی از گروههای بارفتارهای پرخطر هستند . طبق آمارهای رسمی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران سالانه حدود 50 هزار نفرکارگر فصلی به تهران مراجعه می‌کنند، البته با توجه به سیال بودن جمعیت کارگران فصلی ،آمار دقیقی از میزان حضور آنها در شهر تهران موجود نیست.  جامعه آماری کارگران مهاجر فصلی در سطح شهر تهران ،  نشان می‌دهدکه استعمال سیگار، قلیان، مصرف مواد مخدر، خرید و فروش سی دی و ورق بازی ،بیشترین نوع آسیب های اجتماعی رادر بین کارگران فصلی دارد.

  دراین میان بررسی ها نشان می دهد که مناطق 1، 2،6، 8،17،18 و 22، هفت منطقه ای هستند که در این زمینه بیشترین کارگران فصلی را به خود اختصاص داده و آسیب های بیشتری را در این زمینه داشته اند.

  تهران پرس در ادامه این مطلب قصد دارد ضمن بررسی کاستی ها راهکارهایی نیز برا یرفع این مشکلات به مسئولان شهر تهران ارائه دهد.

  ادامه دارد

  منبع: تهران پرس
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.