• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » محرومیت ۸۷ درصد بازنشستگان از سبد کالا
  کد خبر : 1845771

  محرومیت ۸۷ درصد بازنشستگان از سبد کالا

  محرومیت ۸۷ درصد بازنشستگان از سبد کالا

  گذاشتن شرط حقوق ۵۰۰ هزار تومانی برای بازنشستگان تامین اجتماعی باعث شده تا فقط ۱۳ درصد این افراد یعنی در حدود ۲۶۰ هزار مستمری بگیر از جامعه دو میلیون نفری آنان مشمول دریافت سبد کالا شوند.

  محرومیت ۸۷ درصد بازنشستگان از سبد کالاReviewed by Farnaz on Feb 2Rating:

  اعطای سبد کالا یکی از اقدامات دولت یازدهم برای رفع مشکلات معیشتی اقشار نیازمند جامعه است بطوریکه در مصوبه دولت لیست دریافت کنندگان سبد کالا بطور شفاف اعلام شد اما متاسفانه اسامی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در این میان نبود بر همین اساس جامعه بازنشستگی و کانونهای مستمری بگیران اعتراضات گسترده ای نسبت به این موضوع داشتند و در نهایت باعث شد اسامی بازنشستگان حداقل بگیر نیز به لیست دولت اضافه شود.

   
  این خبر برای زمان کوتاهی باعث دلخوشی بازنشستگان و جامعه کارگری شد که هریک سالهای زیادی برای آبادی این مملکت زحمت کشیده اند اما مدتی بعد از سوی وزارت صعت، معدن و تجارت مصوبه دولت بازنگری و شروط جدیدی اضافه شد. بطوریکه عنوان شد سبد کالا تنها به مستمری بگیرانی که حقوق دریافتی آنان کمتر از ۵۰۰ هزار تومان است تعلق می گیرد که البته این شرط فقط برای بازنشستگان تامین اجتماعی است و مستمری بگیران کشوری و لشگری مستثنی از این شرط هستند.
   
  بر اساس اعلام سازمان تامین اجتماعی از میان حدود دو میلیون جامعه بازنشسته تحت پوشش این سازمان فقط ۲۶۰ هزار مستمری بگیر مشمول دریافت سبد کالا می شوند و مابقی از این سبد محروم هستند.
   
  در حال حاضر ۶۵ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می کنند اما مبلغ این حداقل حقوق به همراه حق اولاد، عائله مندی، مسکن و … مدتی است که به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در ماه رسیده است و همین باعث شده که بازنشستگان این سازمان و خانواده های آنان که در شرایط فعلی و بد اقتصادی و معیشتی جامعه روزگار سختی را می گذرانند از دریافت سبد کالا محروم شوند.
   
  اگر چه مبلغ نقدی سبد کالا که شامل دو عدد مرغ، یک بسته ۱۰ کیلوگرمی برنج هندی ، تخم مرغ، دو بطری روغن مایع و دوبسته پنیر بوده و ۸۰ هزار تومان است اما این افراد چشم امیدشان به اقدامات حمایتی دولت تدبیر و امید بود تا شاید کمی از مشکلاتشان با این سبد کاسته شود که متاسفانه اینگونه نشد.
   
  گذاشتن شرط سنی اعتراض نمایندگان مجلس و روسای کانونهای بازنشستگان تامین اجتماعی را در پی داشت و باعث شد تا آنان نامه های زیادی به وزیر کار و تعاون ارسال کنند اما نتیجه ای در بر نداشت بطوریکه در نهایت جامعه آماری از سوی خود وزارت تعاون انتخاب شدند.
   
  مدیر اجرایی طرح سبد کالا دلایل حذف بخش زیادی از جامعه کارگری و بازنشستگان را اینگونه عنوان کرده و می گوید جامعه آماری از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین شده است و هر فهرستی که از سوی این دو سازمان به واحدهای منتخب ارایه شده باشد، مشمول دریافت سبد کالای خواهند شد.
   
  این درحالی است که در مصوبه دولت برای توزیع سبد کالا، سقف درآمدی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان برای مشمولان دریافت سبد کالا عنوان نشده بود.
   
  بر این اساس آیا علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که سکاندار مدیریت برنامه های کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی است، اطلاعی از وضعیت معیشتی این افراد ندارد که این تصمیم را گرفته و از سوی دیگر اگر قرار است شرط حقوق در نظر گرفته شود چرا برای تمامی بازنشستگان اینگونه نیست.
  منبع: مهر
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.