• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , ورزشی » مبارزات اهالی فوتبال ایران با رژیم پهلوی
  کد خبر : 1845768

  مبارزات اهالی فوتبال ایران با رژیم پهلوی

  مبارزات اهالی فوتبال ایران با رژیم پهلوی

  روزهای دهه فجر انقلاب است و بد ندیدیم تا یک پرونده کامل از مبارزات اهالی فوتبال ایران با رژیم پهلوی منتشر کنیم.

  مبارزات اهالی فوتبال ایران با رژیم پهلویReviewed by Farnaz on Feb 2Rating:

  روزهای دهه فجر انقلاب است و بد ندیدیم تا یک پرونده کامل از مبارزات اهالی فوتبال ایران با رژیم پهلوی منتشر کنیم.

  به گزارش تهران پرس،ر این پرونده به اتفاقات مختلفی در طول سالهای پیش از انقلاب 57 اشاره خواهد شد که بازخوانی آن مطمئنا مورد توجه قرار خواهد گرفت. در هر حال فوتبال ایران در سالهای منتج به انقلاب، همزمان با انقلاب 57 ملهتب بود و حتی تیم ملی ایران با بحران مالی و عدم حمایت مالی دربار به جام جهانی 1978 آرژانتین در تابستان سال 1357 رفت که در نوع خودش نشان می دهد به خاطر حضور چند بازیکنی که علیه رژیم فعالیت می کرده اند، دربار راضی به حمایت کامل از تیم ملی نشده است

  به هر حال اینکه در بین فوتبالیستها هم کسانی بوده اند که با شاه مبارزه کرده اند که نشان می دهد در جریان مبارزه بازیکنانی بوده اند که با وجود وضعیت خوب مالی همپای مردم در انقلاب 57 شرکت داشته اند. از امروز تا پایان دهه فجر هر روز در سایت تماشا 24 به نمونه های این مبارزات اشاره خواهیم کرد.

  حال و هوای سیاسی تیم ملی در سال 57

  اصغر شرفی دستیار حشمت مهاجرانی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران سال 1357 حرفهای جالبی از حال و هوای سیاسی تیم ملی زده است:« این دوره تقریبا نزدیك به انقلاب بود. اما ما همیشه در آرامش بودیم. برای خود ما عجیب بود. می‌شنیدیم فلان جا شلوغ است ولی وقتی با تیم می‌رفتیم آنجا می‌دیدیم فقط می‌آیند و ما را نگاه می‌كنند. البته نه اینكه تظاهرات را تعطیل كنند اما می‌رفتند یك سمت دیگر شهر. آنقدر برایشان اهمیت داشت كه ما در آرامش تمرین كنیم كه اصلا سراغ ما نمی‌آمدند. برای مردم ایران جام جهانی خیلی اهمیت داشت ولی در سفرهای اروپایی‌مان یك مشكلاتی پیش می‌آمد. دانشجویان ایرانی كه در اروپا درس می‌خواندند خیلی انقلابی بودند و آرامش تیم ملی برایشان مهم نبود. پیش از جام جهانی با تیم ارتش رفته بودیم آلمان برای مسابقات ارتش‌های جهان. در یكی از بازی‌ها داشتیم گرم می‌كردیم كه دو دختر از جایگاه تماشاگر‌ها به زمین پریدند و آمدند توی چمن. روی لباس‌شان نوشته بودند:« مرگ بر شاه!»

  تظاهرات دانشجویان در تولوز فرانسه

  مربی تیم ملی خاطره ای از اردوی تیم ملی در فرانسه را نقل می کند:« قبل از جام جهانی به فستیوال فوتبال پاری سن ژرمن رفتیم. یادم می‌آید پیش از یكی از مسابقات ما دانشجویان معترض، زمین چمن استادیوم تولوز را آتش زدند و آتش‌نشانی آمد توی ورزشگاه. جنبش‌های دانشجویی اصلا نمی‌خواستند تورنمنت انجام شود ولی بالاخره مسابقات با ماموران زیادی كه دور زمین بودند، آغاز شد. البته ما در المپیك مونیخ هم از این نوع تظاهرات خیابانی زیاد دیده بودیم و برای همین نمی‌ترسیدیم. در اسپانیا بودیم كه چند تا از روزنامه‌های اروپایی نوشتند:« یكی از شگفتی‌های جام جهانی می‌شود. دل بازیکنان با مردم بود اما خب چکار می توانستند کنند؟»

  دلیل اصلی دستگیری قلیچ خانی

  دستیار ایرانی سرمربی تیم ملی درباره دستگیری پرویز قلیچ خانی می گوید:«آن روزها فوتبالیست كتابخوان زیاد داشتیم. قلیچ‌خانی شاخ ترینشان بود. لواسانی هم بود. چند بازیکن دیگر هم بودند. البته پرویز یك وابستگی‌هایی هم به حزب توده داشت. در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1978 ما باید در كویت بازی می‌كردیم.اما فدراسیون فوتبال كویت به فیفا نامه زد كه نمی‌توانیم امنیت بازی را تامین كنیم. احتمالا خبر دار شده بود که ایرانی های کویت برنامه هایی در سر دارند، بعد هم خبر‌دار شدیم كه كویت از حق میزبانی انصراف داده و راضی شده كه بازی در زمین بی‌طرف انجام شود. اول بحث این بود كه در مصر بازی كنیم ولی مصر هم قبول نكرد. گروه اخوان‌المسلمین در مصر مخالف شاه بودند و البته از مخالفان انورسادات رئیس جمهور وقت مصر به شمار می ر فتند آنها هم تهدید كرده بودند اگر تیم ملی ایران به مصر بیاید خرابكاری می‌كنند. دست آخر بنا شد بازی با كویت در آتن انجام شود.آن هم با شرایط ویژه. یعنی شنبه شب از تهران حركت كردیم تا یكشنبه بازی كنیم و همان یكشنبه شب به تهران برگردیم. بیشتر از این به ما اجازه نمی‌دادند تا در آتن بمانیم. وقتی در تهران سوار هواپیما شدیم من كنار پرویز نشستم. تمام زمان سفر را در صندلی خودش نشسته بود و یك چیزی می‌نوشت. چند دفعه پرسیدم چه چیزی می‌نویسد اما جواب نمی داد یا جواب سر بالا می داد. بعد فهمیدیم که پرویز شب نامه‌های حزب توده را می‌نوشته است و من هم حدس زدم باز دارد برای شب نامه‌ها می‌نویسد. البته پرویز عادت داشت حرف‌هایش را به زنش بگوید تا با دست خط خودش نباشد، اما آن شب داشت با دست‌خط خودش می‌نوشت. خیلی عجیب بود.»

  ماموران ساواک در هواپیمای تیم ملی

  این بخش از حرفهای شرفی جالب است:« در آن سفر فدراسیون بیست، سی نفر را به اسم خبرنگار همراه تیم ملی به آتن برده بود اما معلوم بود هر چه بودند خبرنگار نبودند. آن هم در وضعی كه تنها یك روز در یونان می‌ماندیم. بعد‌ها فهمیدیم تمام كسانی كه به اسم خبرنگار همراه ما بودند، در واقع ماموران ساواك بودند.  در چند ساعتی كه دریونان بودیم با بچه‌ها می‌خواستیم برویم بگردیم. حشمت بوهایی برده بود و به همین دلیل من را با پرویز هم اتاق کرده بود. مربی و بازیکن کجا با هم هم اتاق می شوند؟در هر صورت هر كاری كردم نیامد بیرون. در هتل ماند. هر چند كه بعدها فهمیدم آن شب با دانشجویان توده‌ای مقیم یونان در لابی هتل قرار ملاقات داشت و برای همین در تهران هم دستگیر شد.جالب این بود که می دانست 20-30 نفر ساواکی کنار تیم هستند. خودش بارها به من گفته بود.

  ماجرای بازداشت شرفی، قلیچ خانی، حبیبی و لواسانی

  اما ماجرای بازداشت چند تن از بازیکنان از زبان شرفی خواندنی است:« یك روز تیمسار سجادی یکی از افسران امنیتی آمد دنبال من در زمین چمن امیرآباد و من را كه به اداره ساواک بردند. فهمیدم پیش از من پرویز قلیچ‌خانی، حسن حبیبی و مهدی لواسانی را دستگیركرده‌اند. البته به من به صورت رسمی نگفتند دستگیر شده ام اما در حقیقت دستگیر شده بودم. من را یک بازجویی مختصر کردند اما پرویز كارش به جایی كشید كه حتی آمد در تلویزیون و از مردم عذرخواهی كرد. بعد از اینكه آزاد شد علی عبده رئیس پرسپولیس برای پرویز یك بازی خداحافظی گرفت و آخر بازی هم دویست هزار تومان به او پاداش داد. قلیچ‌خانی با همان پول رفت آمریكا. خودش چندبار از آمریكا به من و حشمت زنگ زد تا برای جام جهانی بیاید آرژانتین.اما ما شنیده بودیم كه در آمریكا اصلا تمرین نكرده و برای همین هم قیدش را زدیم. البته شایعه شده بود می‌خواهد بیاید آرژانتین تا آنجا هم برای حزب توده تبلیغ كند. پس از جام جهانی مردم در فرودگاه كه به استقبالمان آمدند. فیفا به خاطر حضور در جام جهانی به ما شش میلیون دلار پاداش داد. مدتی پس از برگشتن به ایران جمع شدیم تا این پول را بین بچه‌ها تقسیم كنیم. پول جوری تقسیم شده بود كه به هر كسی 500 هزار تومان رسید. بنا شد یكشنبه هفته بعد این پول را بین ما تقسیم كنند. اما یكشنبه 22 بهمن بود و انقلاب شد. بالاخره حسین فكری مسوول تقسیم آن شد و به هر كسی 20 هزار تومان داد و نفهمیدیم 480 هزار تومان کجا رفت!»

  می خواست در جام جهانی افشاگری کند

  پرويز قليچ خانی تصميم گرفته بود، در اعتراض به سرکوب آزادی در ايران، ديگر هيچگاه در تيم ملی ايران بازی نکند. در سال ۱۳۵۶، زمانی که در تيم ارثکويک سن خوزه کاليفرنيا بازی می کرد و قرار بود که به عنوان کاپيتان تيم ملی ايران در جام جهانی آرژانتين، شرکت کند، تصميم داشت که در اولين بازی تيم ملی در جام جهانی با آتش زدن پيراهن ایران در زمين بازی به افشاگری سياسی از رژيم شاه و اختناق و شکنجه در زندان ها بپردازد. البته او با وکلای حقوق بشری که توسط کنفدراسيون دانشجويان ايرانی در خارج کشور هماهنگ شده بود، مشورت کرده بود و وکلا به وی هشدار داده بودند که به خاطر حکومت نظامی و ديکتاتوری در آرژانتين، آنها نمی توانند هيچ ضمانتی از سلامتی وی و يا عدم تحويلش توسط دولت نظامی آرژانتين به رژيم ايران بدهند. ساواک هم خبر دار شده بود و به هیچ وجه اجازه نداد پای قلیچ خانی به جام جهانی برسد. با توجه به اين مسئله وی سرانجام تصميم گرفت که در يک مصاحبه ی تلويزيونی که از شبکه های تلويزيونی آمريکا هم پخش شد، اعلام کند که به عنوان اعتراض به شکنجه و اختناق در ايران، حاضر به شرکت در اين مسابقات نيست و طی انتشار جزوه ای که در اواخر سال ۱۳۵۶ در امريکا منتشر کرد، علت دستگيری و چگونگی فشار برای مصاحبه تلويزيونی در سال ۱۳۵۰ را به طور کامل شرح داد. پرويز قليچ خانی در اواخر سال ۱۳۵۷ و چند ماه به پيروزی انقلاب به ايران بازگشت. تا فاصله خروج از کشور دو شماره از نشريه ورزشی و فرهنگی، به نام« بيداران» را با همکاری محمد مختاری و مسعود نقره کار منتشر کرد. اوايل سال ۱۳۶۳ از ایران رفت و در ابتدا مدتی در ترکيه بسر برد و سرانجام به فرانسه رفت.

  منبع: تهران پرس
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.