• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » سونامی افزایش قیمت خودرو در راه است
  کد خبر : 1845621

  سونامی افزایش قیمت خودرو در راه است

  سونامی افزایش قیمت خودرو در راه است

  در هفته گذشته بازار خودرو نسبت به هفته قبل با کمی تغییر مواجه بود و قیمت‌ها نیز تا حدودی افزایش را نشان داد ولی به نظر میرسد در روزهای آینده بازار رونق بیشتری بگیرد و تقاضای بالا باعث افزایش سرسام آور قیمت خودرو شود.

  سونامی افزایش قیمت خودرو در راه استReviewed by Farnaz on Feb 1Rating:

  واقعيت اين است كه همه ساله ، در ماه های بهمن و اسفند هر سال نیز  با رشد تقاضای بالا مواجه هستیم و اين رشد تقاضا در نهايت منجر به افزايش قيمت خودرو مي‌شود بماند كه كاهش عرضه از سوي خودروسازان اين روزها مزيد بر علت شده و بر نابه‌ساماني بازار خودروهاي داخلي دامن زده است.

  در اين بين هرچند كه بر اساس تعهد وزير صنعت،معدن و تجارت و خودروسازان قيمت‌ها افزايشي نيابد حتی با فرض ثابت ماندن قیمت خودرو در کارخانه های خودروسازی، قیمت خودرو تحت تاثیر رشد تقاضای زیاد و همچنین کاهش تولید افزایش یابد و اگر روند عرضه و تقاضا و تولید خودرو به سمت تعادل حرکت نکند و خودروساز با قیمت مشخص مواجه نشود و برای افزایش تولید تلاش نکند، باعث خواهد شد که فقط دلال‌ها به سود برسند و دلال بازی ها عملا باعث خواهد شد که قیمت خودرو افزایش یابد.

  البته نبايد فراموش كرد كه سال گذشته ركود ايجاد شده در بازار و عدم تقاضا از سوي بازار موجب ناكامي دلالان و خودروسازان شد و به اذعان خودروسازان موجب زيان جبران‌ناپذير خودروسازان در اين ماه‌ها شد.

  فارغ از تمامي اين اظهارات در هفته گذشته بازار نسبت به هفته قبل با كمي تغيير مواجه بود و قیمت ها نیز تا حدودی افزایش را نشان داد ولی به نظر میرسد در روزهای آینده بازار رونق بیشتری بگیرد و تقاضای بالا باعث افزایش سرسام آور قیمت خودرو گردد.

  بر اساس آمار ارائه شده، تولید انواع خودرو در ۹ ماهه امسال نسبت به دوره منتهی به پایان آذر سال قبل با کاهش ۲۵.۸ درصدی به ۵۰۲ هزار و ۲۷۳ دستگاه رسید.

  اين تغييرات قيمتي در شرايطي رخ داده است كه پيش‌بيني  مي‌شد با لغو تحريم‌ها تا حدودي آرامش به بازار بازگردد. تحریم صنعت خودرو طی سال‌های اخیر به بهانه‌ای برای توجیه برخی کوتاهی‌های خودروسازان شده بود و این مسئله عاملی برای رشد قیمت خودرو و کاهش کیفیت خودروها عنوان می‌شد اما حال،اين تحريم‌ها لغو شده خودروسازان بازهم كاهش قيمت را امري ناشدني عنوان مي‌كنند و مي‌گويند كه با لغو تحريم‌ها تنها بخشي از زيان خودروسازان جبران خواهد شد.در عین حال، اخیراً انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان، خواستار کاهش 20 درصدی قیمت خودرو با توجه به روند نزولی نرخ ارز و تورم شده بود.

  اما عضو انجمن نمايشگاه‌داران در اينباره به تهران‌پرس مي‌گويد: در حال حاضر قیمت خودروها در بازار متغیر است و ثبات خاصی ندارد ولی با توجه به تجربه سالیان گذشته در خصوص افزایش تقاضا در بهمن و اسفند هر سال به جهت سفرهای نوروزي و احتمال کاهش عرضه خودرو توسط خودروسازان پیش بینی سونامی افزایش قیمت خودرو در بازار دور از ذهن نخواهد بود.

  نيكخواه از ثبات نسبي در بازار خودروهاي وارداتي خبر داده و مي‌افزايد: با لغو تحریم صنعت خودرو پیش‌بینی می‌شود قیمت خودروهای وارداتی کاهش یابد. تاکنون به دلیل مشکلات ناشی از تحریم، واردکنندگان خودروها را به جای تولیدکنندگان اصلی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس وارد می‌کردند.

  به گفته وي،با لغو تحریم صنعت خودرو واردکنندگان می‌توانند محصولات را از کشورهای اصلی تولیدکننده وارد کنند، این موضوع کاهش هزینه‌های واردات خودرو به کشور را به‌دنبال خواهد داشت.

  اين فعال بازار ادامه داد: علاوه بر آن با لغو تحریم صنعت خودرو و با توجه به شرایط مثبت ایجاد شده پیش‌بینی می‌شود که نرخ ارز نیز به‌تدریج کاهش یابد.بنابراین به‌تدریج هزینه‌های واردات خودرو به کشور از دو ناحیه واردات مستقیم از کشورهای اصلی تولیدکننده و همچنین افت نرخ ارز، کاهش خواهد یافت.
  در چنین شرایطی انتظار مردم از دولت و دستگاه‌های مرتبط به ویژه وزارت صنعت و سازمان حمایت این است که به همان اندازه که در حمایت از تولیدکنندگان و تجار با افزایش قیمت کالاها موافقت کردند، حال در حمایت از مصرف کنندگان به بازنگری قیمت‌ها بر اساس شرایط فعلی بپردازند و زمینه را برای رقابتی شدن فضای تولید و واردات فراهم کنند.

  منبع: تهران پرس
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.