• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » هنر سنتی فراموش شده + عکس
  کد خبر : 1845615

  هنر سنتی فراموش شده + عکس

  هنر سنتی فراموش شده + عکس

  از خدا راضیست و توکلش را بر خدا می داند ولی از قیمت های سر به فلک کشیده گلایه دارد.

  هنر سنتی فراموش شده + عکسReviewed by Farnaz on Feb 1Rating:

  درختان از سوز سرما سر در گریبان کرده و به خواب عمیقی فرو رفته بودند. به رسم نیک بزرگانمان به شب نشینی و دیدار عزیزی می رویم که شاید کمتر کسی بداند هنر مشک دوزی در دستان پینه بسته ی اوست و همکاری ندارد.

   
  خانه آقای حاج محمد ابراهیم محقق نیا و همسر مهربانش، کوچک اما با صفا بود و از گوشه آن صدای قل قل سماور نفتی و استکان و نعلبکی های قدیمی شنیده می شد. او که ۸۸ بهار را تجربه کرده با لهجه ای شیرین سخن می گوید در پاسخ به علت انتخاب این هنر گفت : شغل اولیه ام کفش دوزی بود. کارم را زمانی آغاز کردم که دور تا دور کاروانسرای کنار مصلی پر بود از مغازه تولید و ترمیم کفش و در هر دکان ۱۵ تا ۲۰ نفر مشغول کار بودند.
   
   
  آقای ابوالحسنی را به عنوان همکار آن دوران معرفی می کند کارشان رونق داشت و راضی بودند تا این که کفش های جدید با تنوع در طرح و رنگ پا به بازار گذاشت. اول یکی یکی مشتری ها کم شد وبعد از آن مغازه ها بسته شد.
   
  مجبور شد پیله وری را برای بدست آوردن روزی حلال انتخاب کند و به شهر های دور و نزدیک سفر نماید. از گناباد و تربت و مشهد گرفته تا اقامت ۳۰ ساله در زابل و باز مهاجرت به شهرش.
   
   
  بهترین سفرش را توفیق طواف خانه خدا می داند و هنوز بر سجاده ای که در روز تولدش در مکه گرفته سجده شکر بجا می آورد.از خدا راضیست و توکلش را بر خدا می داند ولی از قیمت های سر به فلک کشیده گلایه دارد.
   
  مشتاق بودیم تا مشک دوزی اش را از نزدیک ببینیم برای همین صبح به مغازه اش رفتیم . حاج آقا با دوستانش نشسته و با دقت مشغول دوختن مشک بود. وقتی از تفاوت انواع مشک ها پرسیدیم گفت: مشک پوستی از لحاظ کیفیت در طعم ماست چکیده یا دوغ بسیار بهتر از سایر مشک هاست و به همین خاطر مشتریانی از شهر های تهران و مشهد و زاهدان دارد.در پایان خواستیم ما را نصیحتی کند. با مهربانی گفت: “لقمه حلال و حرام را از هم امتیاز دهید واز حرام خوری بپرهیزید و بر خدا توکل کنید.”
  منبع: خاورستان
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.