• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خواص خوراکی ها » با خواص جادویی زنجبیل آشنا شوید
  کد خبر : 1845271

  در این مطلب قصد داریم از زوایای مختلف به فواید زنجبیل نگاه کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

  با خواص جادویی زنجبیل آشنا شوید

  این روزها محققان بررسی‌های زیادی در خصوص زنجبیل و خواص آن انجام می‌دهند و خواص درمانی آن را به اثبات رسانده‌اند. در این مطلب قصد داریم از زوایای مختلف به فواید زنجبیل نگاه کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

  با خواص جادویی زنجبیل آشنا شوید Reviewed by Farnaz on Jan 28Rating:

  همه چیز در مورد زنجبیل

  زنجبیل

  زنجبیل گیاهی است سرشار از خواص فوق‌العاده. زادگاه آن آسیای جنوب شرقی است. ریشه‌ی زنجبیل تازه را می‌توانید در طول سال تهیه و استفاده کنید.

  مغز یا همان گوشت ریزوم زنجبیل زرد، سفید یا قرمز رنگ است. این گیاه عطر و طعم فوق‌العاده‌ای دارد که به سلامتی‌تان خدمت زیادی می‌کند. در واقع سال‌ها در طب سنتی از ریزوم زنجبیل به عنوان دارو و برای درمان بسیاری از مشکلات استفاده شده است.

  این روزها محققان بررسی‌های زیادی در خصوص زنجبیل و خواص آن انجام می‌دهند و خواص درمانی آن را به اثبات رسانده‌اند. در این مطلب قصد داریم از زوایای مختلف به فواید زنجبیل نگاه کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

   
  زنجبیل برای درمان سرطان تخمدان

  این ادویه‌ی پرطرفدار به درمان سرطان تخمدان کمک می‌کند. نتایج پژوهش‌هایی که در مرکز مطالعات سرطان در دانشگاه میشیگان آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد که پودر زنجبیل روی سلول‌های سرطانی تأثیر می‌گذارد و به از بین بردن آن‌ها کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم در تهیه‌ی غذاهایتان از این ادویه‌ی پرخاصیت استفاده کنید. می‌توانید یک نوک انگشت از آن را به شیر یا چایتان اضافه کنید. در تهیه‌ی کیک و شیرینی نیز از این ادویه‌ی پر خاصیت استفاده کنید.

   
  زنجبیل برای مقابله با سرطان کولون

  کولون بخشی از روده‌ی بزرگ است. نتایج بررسی‌هایی که محققان آمریکایی روی موش‌های آزمایشگاهی انجام داده‌اند نشان می‌دهد که زنجبیل جلوی سرعت رشد سلول‌های سرطانی را می‌گیرد و برای مقابله با سرطان کولورکتال موثر عمل می‌کند.

   
  زنجبیل برای رفع حالت تهوع صبحگاهی

  نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ریزوم این گیاه به اندازه‌ی ویتامین B6 در درمان حالت تهوع صبحگاهی موثر است. توجه داشته باشید که خاصیت ضد استفراغ زنجبیل در حد یک شهرت کاذب نیست بلکه این گیاه واقعاً حالت تهوع دوره‌ی بارداری را رفع می‌کند.

  حملات و دردهای میگرنی زندگی را برای خیلی‌ها سخت کرده است. اما هر مشکلی راه حلی دارد. باید بدانید که نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند زنجبیل قدرت آن را دارد که از دردهای میگرنی و التهاب رگ‌های خونی جلوگیری کند

  نتایج بررسی‌هایی که روی 27 خانم باردار انجام شده نشان می‌دهد که مصرف زنجبیل حالت تهوع و میزان استفراغ 19 خانم باردار را در ابتدای بارداری (بارداری کمتر از 20 هفته) به طور چشمگیری کاهش داده است. متأسفانه قرص‌های ضد استفراغ عوارض جانبی دارند و احتمال دارد خطر عقب‌ماندگی ذهنی جنین را بالا ببرند. اما ریزوم این گیاه هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد و موثر عمل می‌کند.

   
  زنجبیل: برای مقابله با ماشین گرفتگی یا دریازدگی

  خیلی‌ها تا سوار اتوبوس یا قطار می‌شوند حالت تهوع می‌گیرند و سفر به کامشان زهر می‌شود. نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که زنجبیل درمان موثری برای تمام علائم مربوط به ماشین گرفتگی و یا دریازدگی است. در واقع این گیاه پرخاصیت مشکلاتی از قبیل حالت تهوع، سرگیجه، استفراغ، عرق سرد و غیره را از بین می‌برد.

   
  زنجبیل برای کاهش درد و التهاب

  به عقیده‌ی محققان زنجبیل خواص ضدالتهابی دارد و یک مسکن طبیعی فوق‌العاده است. این ادویه‌ی خوش عطر حاوی ترکیبات ضدالتهابی به نام ژینژرول (جینجرول) می‌باشد که با هر گونه التهاب مقابله می‌کنند. برای همین افرادی که از آرتریت روماتوئید رنج می‌برند می‌توانند از زنجبیل استفاده کنند. به خاطر اینکه ژینژرول موجود در آن باعث کاهش التهاب مفاصل شده و دردهای ناشی از آن را تسکین می‌دهد. توصیه می‌کنیم افرادی که دچار آرتروز و کلا دردهای مفصلی هستند به طور مرتب از ریزوم زنجبیل استفاده کنند.

   

  Ginger 2

   
  زنجبیل برای آن‌هایی که معده‌شان مشکل دارد

  از مدت‌ها پیش از زنجبیل به عنوان درمان طبیعی برای مقابله با سوزش معده استفاده می‌شود. برای بهبود مشکلات معده از چای زنجبیلی استفاده کنید.

   
  زنجبیل برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا

  اگر می‌خواهید تمام زمستان را درگیر سرماخوردگی یا آنفلوانزا نباشید زنجبیل را دریابید. به عقیده‌ی محققان این گیاه درمان طبیعی مشکلات زمستانی است.

  زنجبیل برای درمان و رفع مسمومیت غذایی نیز موثر است. به خاطر اینکه ریزوم آن تأثیر زیادی در رفع مشکلات گوارشی دارد.

   

   
  زنجبیل برای آن‌هایی که از میگرن رنج می‌برند

  حملات و دردهای میگرنی زندگی را برای خیلی‌ها سخت کرده است. اما هر مشکلی راه حلی دارد. باید بدانید که نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند زنجبیل قدرت آن را دارد که از دردهای میگرنی و التهاب رگ‌های خونی جلوگیری کند.

   
  زنجبیل برای تسکین دردهای زنانه

  در طب چینی برای تسکین دردهای مربوط به عادت ماهیانه از چای زنجبیل و شکر قهوه‌ای استفاده می‌کنند. معمولاً دل درد، گرفتگی عضلات و غیره جزو دردهای شایعی است که خانم‌ها هر ماه تحمل می‌کنند. می‌توانید برای تسکین این قبیل دردها چای زنجبیل تهیه کنید و آن را با شکر قهوه‌ای میل کنید.
  به عقیده‌ی محققان زنجبیل خواص ضدالتهابی دارد و یک مسکن طبیعی فوق‌العاده است. این ادویه‌ی خوش عطر حاوی ترکیبات ضدالتهابی به نام ژینژرول (جینجرول) می‌باشد که با هر گونه التهاب مقابله می‌کنند

  زنجبیل برای دیابتی‌ها

  نتایج بررسی‌هایی که روی موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به دیابت انجام شده نشان می‌دهد که مصرف زنجبیل باعث کاهش مشکلات کلیوی در بیماران دیابتی می‌شود. متأسفانه دیابت باعث بروز مشکلاتی مانند نارسایی کلیوی نیز می‌شود.

   
  ارزش غذایی زنجبیل

  هر 100 گرم ریشه‌ی زنجبیل تازه حاوی ترکیبات زیر است:

  کالری                     80 گرم

  چربی                      0.7 گرم

  فیتواسترول            15 میلی‌گرم

  گلوسیدها               18 گرم

  فیبرهای غذایی      2 گرم

  ویتامین ب١             2 درصد نیاز روزانه

  ویتامین ب٢             2 درصد نیاز روزانه

  ویتامین ب٣             4 درصد نیاز روزانه

  ویتامین ب٥             2 درصد نیاز روزانه

  ویتامین ب٦             8 درصد نیاز روزانه

  ویتامین ب٩             3 درصد نیاز روزانه

  ویتامین ث               8 درصد نیاز روزانه

  ویتامین ای             1 درصد نیاز روزانه

  کولین                     29 میلی‌گرم

  سدیم                    13 میلی‌گرم

  کلسیم                  2 درصد نیاز روزانه

  آهن                       3 درصد نیاز روزانه

  منیزیم                   11 درصد نیاز روزانه

  فسفر                    3 درصد نیاز روزانه

  پتاسیم                  12 درصد نیاز روزانه

  زینک                      2 درصد نیاز روزانه

  مس                      11 درصد نیاز روزانه

  منگنز                    11 درصد نیاز روزانه

  آب                         79 گرم

  آیا زنجبیل باعث لاغری می‌شود؟

  از سالیان دور خواص درمانی زنجبیل مورد توجه متخصصان بوده است. اگر دغدغه‌ی لاغری دارید باید بدانید که به عقیده‌ی برخی از متخصصان ریزوم زنجبیل می‌تواند به لاغری کمک کند.

  Ginger tea

  در قسمت اول این مطلب گفتیم که زنجبیل به درمان سرطان تخمدان کمک می‌کند، برای مقابله با سرطان کولون، رفع حالت تهوع صبحگاهی، کاهش درد و التهاب، مقابله با ماشین گرفتگی و دریازدگی، تسکین دردهای زنانه، پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا، تسکین مشکلات معده، تسکین دردهای میگرنی و همچنین کاهش مشکلات کلیوی در بیماران دیابتی بسیار موثر است.

  درپایانی این مطلب در خصوص خواص دیگر زنجبیل و طرز تهیه‌ی نوعی چای زنجبیلی صحبت می‌کنیم و موارد منع مصرف آن را نیز بازگو می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

   
  زنجبیل در خدمت لاغری

  از سالیان دور خواص درمانی زنجبیل مورد توجه متخصصان بوده است. اگر دغدغه‌ی لاغری دارید باید بدانید که به عقیده‌ی برخی از متخصصان، ریزوم زنجبیل می‌تواند به لاغری کمک کند.

  اگر دنبال دلیل آن هستید موارد زیر را با دقت مطالعه کنید:

  * زنجبیل دمای بدن را بالا می‌برد و به این ترتیب باعث تحریک متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن می‌شود. زمانی که متابولیسم بدن بالا باشد چربی‌های بیشتری می‌سوزاند، کاری که فقط با رژیم گرفتن امکان‌پذیر نخواهد بود.

  * زنجبیل اشتها را کاهش می‌دهد. در واقع یک ضد اشتهای طبیعی است. برای همین هم می‌تواند معده را تسکین داده و حالت تهوع را رفع کند.

  * زنجبیل برای هضم غذا مفید است. به خاطر اینکه می‌تواند حرکات مواد غذایی را در معده و روده‌ی کوچک کنترل کند. زمانی که هضم غذا به راحتی و درستی انجام می‌گیرد می‌شود ساده‌تر لاغر شد. یعنی بدون تحمل دل درد، گاز معده یا نفخ و غیره.

  زنجبیل تازه حاوی ترکیبات ضد التهابی بیشتری است که بسیاری از بیماری‌ها  را از شما دور می‌کند. توجه داشته باشید موقع خرید، زنجبیل‌های سفت و صاف را انتخاب کنید. نباید روی ریشه‌ی زنجبیل کپک‌زدگی باشد

  باید بدانید که محققان هلندی به این نتیجه رسیده‌اند که زنجبیل متابولیسم بدن و روند سوخت و ساز چربی‌ها را بالا می‌برد. به عقیده‌ی این محققان زنجبیل احساس سیری طولانی مدتی ایجاد می‌کند و جلوی پُرخوری را می‌گیرد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که تأثیر ریزوم زنجبیل مشابه فلفل سیاه، چای سبز، چای سیاه، کافئین و کاپسایسین (یکی از ترکیبات موجود در فلفل‌ها) می‌باشد. برای همین هم اثرات مثبتی در کاهش وزن دارد.

  البته حواستان باشد که نه تنها زنجبیل بلکه هیچ ماده‌ی غذایی به خودی خود شما را لاغر و خوش‌اندام نخواهد کرد. زنجبیل هم مثل هر ماده‌ی غذایی دیگر باید در چهارچوب رژیم غذایی سالم قرار بگیرد و در کنار آن حتماً ورزش منظم نیز باشد.

  بفرمایید چای زنجبیلی

  تهیه‌ی چای خوشمزه از ریزوم زنجبیل کار ساده‌ای است که اتفاقاً برای سلامتی نیز بسیار مفید است. برای تهیه‌ی این چای به 2 قاشق غذاخوری ریشه‌ی زنجبیل (رنده شده) و 2 لیوان آب نیاز دارید. اول آب را بجوشانید و سپس ریشه‌ی زنجبیل رنده شده را به آن اضافه کنید. اجازه دهید چند دقیقه با شعله‌ی ملایم بجوشد و دم بکشد. سپس داخل یک فنجان بریزید و کمی هم آب لیموترش تازه، عسل یا استویا به آن اضافه کرده و میل کنید. اگر سرماخورده باشید این چای حالتان را جا می‌آورد و به رفع علائم سرماخوردگی کمک زیادی می‌کند.

  Ginger 5
   
  زنجبیل خشک یا تازه

  تا حد امکان از زنجبیل تازه استفاده کنید به خاطر اینکه عطر بیشتری دارد و همچنین حاوی میزان زیادی «ژینژرول» می‌باشد. زنجبیل تازه حاوی ترکیبات ضد التهابی بیشتری است که بسیاری از بیماری‌ها را از شما دور می‌کند.

  توجه داشته باشید موقع خرید، زنجبیل‌های سفت و صاف را انتخاب کنید. نباید روی ریشه‌ی زنجبیل کپک‌زدگی باشد. می‌توانید پودر زنجبیل را از عطاری‌ها خریداری کنید. توجه داشته باشید که می‌شود به مدت 3 هفته زنجبیل تازه را در فریزر نگهداری کرد. البته نباید پوست آن را گرفت.

  اگر زنجبیل تازه را با پوست فریز کنید می‌شود حتی به مدت 6 ماه نیز آن را نگهداری کرد. برای نگهداری پودر زنجبیل کافی است آن را در یک ظرف شیشه‌ای در بسته ریخته و در جای خشک و خنک قرار دهید.

  نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که تأثیر ریزوم زنجبیل مشابه فلفل سیاه، چای سبز، چای سیاه، کافئین و کاپسایسین (یکی از ترکیبات موجود در فلفل‌ها) می‌باشد. برای همین هم اثرات مثبتی در کاهش وزن دارد

  چه کسانی نباید زنجبیل بخورند

  خانم‌های باردار باید در مصرف زنجبیل احتیاط کنند و بهتر است قبل از مصرف نظر پزشک خود را جویا شوند. خانم‌های شیرده بدون نظر پزشک نباید از این گیاه یا پودر آن استفاده کنند. توجه داشته باشید که زنجبیل خاصیت ضد انعقاد خون دارد و می‌تواند مانع از انعقاد کامل خون شود. اگر قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرید و یا اینکه در حال مصرف داروهای ضد انعقاد هستید قبل از مصرف زنجبیل حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

  منبع: تبیان
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۰)  • masoud yousefi

   از این که چنین مطلب مفیدی برایم ارسال کردید متشکرم
   بسیار سودمند بود . منتظر مطالب این چنین از شما هستم.

  • نرگس

   بسیار سپاس گذارم ازمطالب مفیدتون واقعا استفاده بردم.

  • maryam

   سلام.از شما به خاطر این مطالب خیلی ممنونم.از این مطالب دوباره بگذارید.

  • فرید اردیخانی

   با سلام و عرض ارادت
   از مطالعه موضوع آورده شده و به این اندازه کامل بسیار لذت برده و تشکر میکنم
   از شما خواستم که با توجه به مشکلات بیماری های مختلف شایع در جهان و ارتباط بروز این مشکلات به عدم تغذیه صحیح
   در مورد خام گیاه خواری نیز مطالبی را گردآوری نموده و بیاورید
   به نظر میرسد که تشویق مردم به استفاده از مواد غذائی طبیعی و پروسس نشده
   چه در منزل و چه در صنعت غذائی، علاقمندان زیادی را راهنمائی کنید.
   باز هم خداقوت گفته و سپاسگذارم
   اردیخانی

  • حافظ

   خانم متین سلام…
   متقابلاتشکرمیکنم عالی بود.درخصوص سایرگیاهان طبی نیزاینگونه روشی رابیانجامید.بلاخص”سیاه دانه”اگراطلاعاتی داشته باشیدکه واقعاسپاسگذارم.چشم انتظارسایرمطالب شماهستم.موفق باشید.

  • نیلوفر

   من از تمامی مطالب ارسی شما لذت میبرم
   و مطالبی چنین که خیلی مفید هست از درجه ی اهمیت بسزایی برخوردارند…
   سپاس فراوان.
   بسیار خوب و خوشایند بود.

  • ahmad

   باسلام مطالب ارسالی تون خیلی جالب ومفیده دست شمادردنکند منتظرمطالب جدیدتون هستم

  • tooran

   سلام خیلی اطلاعات خوبی دادید مثل همیشه حسن سلیقه تان تحسین کردنی است. ممنون

  • شهریار

   سلام عالی بود.از اینکه مطالبی خواندنی و با ارزش ارسال میکنید سپاسگزارم.

  • علی بیات

   با سلام خیلی عالی بود
   توی این هوا یک چای زرین نشان با هلو دارچین و زنجبیل حسابی می چسبه
   من می نوشم به یاد همه دوستان و رفقا

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.