• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » بیمه زنان خانه‌دار در پیچ و خم دولت ها!
  کد خبر : 1844710

  بیمه زنان خانه‌دار در پیچ و خم دولت ها!

  بیمه زنان خانه‌دار در پیچ و خم دولت ها!

  معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، به تازگی خبرداده است که اخیرا با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه بیمه زنان خانه دار مکاتبه شده است تا گزارش نحوه عملیاتی شدن این بیمه به اطلاع رسانده شود؛ اما تاکنون پاسخی واصل نشده است.

  بیمه زنان خانه‌دار در پیچ و خم دولت ها!Reviewed by Farnaz on Jan 21Rating:

  معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، به تازگی خبرداده است که اخیرا با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه بیمه زنان خانه دار مکاتبه شده است تا گزارش نحوه عملیاتی شدن این بیمه به اطلاع رسانده شود؛ اما تاکنون پاسخی واصل نشده است.

  در متمم بودجه سال 92 از بودجه سیاست‌های جمعیتی مقرر شده است تعداد 200 هزار زن خانه دار با منابع 100 میلیارد تومانی که در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار می گیرد، بیمه شوند که البته زنان بد سرپرست و سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان حمایتی در اولویت نوبت هستند.

  بر اساس آمار اعلام شده در حال حاضر 120 هزار نفر از سازمان بهزیستی و 80 هزار نفر از کمیته امداد معرفی شده و قرار بود کارگروهی در مرکز تشکیل و افراد را شناسایی کنند.

  بی شک فقدان امنیت اجتماعی و اقتصادی و نداشتن آینده‌ای امن برای زنان خانه دار هنگام بروز حوادث محتمل و قطعی نظیر از کار افتادگی، بیوگی، طلاق، بیماری، سالخوردگی، رها شدگی و … به جهت تنگناها و نواقص سیستم تأمین اجتماعی فعلی و مطالبات زنان در این خصوص و از سوی دیگر نگاه نظام به جایگاه و نقش زنان خانه دار منجر به آن شده است که همواره موضوع چگونگی بهره مندی زنان خانه دار از نظام تأمین اجتماعی به عنوان یکی از دغدغه‌های دولت‌ها باشد.

  طرحی که هیچگاه اجرایی نشد

  در پی مصوبه 3 بهمن ماه سال 78، هیأت دولت مرکز امور مشارکت زنان را موظف به تهیه و تدوین طرح بیمه زنان خانه دار کرد و در نتیجه اقدامات انجام شده طرح صندوق تأمین اجتماعی زنان خانه دار در سال 80 به دولت ارائه و در نهایت با هماهنگی با فراکسیون زنان مجلس اجرای طرح بیمه زنان خانه‌دار در قالب اختصاص ردیفی از بودجه در سال 81 به بعد بر عهده سازمان بهزیستی نهاده شد.

  با روی کار آمدن دولت نهم و تأکید رئیس جمهور وقت در اجرای طرح مذکور، در جلسه 27 آبان ماه سال 85 هیأت دولت مصوب شد که مرکز امور زنان و خانواده با همکاری نمایندگان زن مجلس طرح اجرای کامل بیمه زنان خانه دار را بررسی و نتیجه را برای تصویب به هیأت دولت ارائه کند.

  بر همین اساس اساسنامه پیشنهادی صندوق بیمه زنان خانه دار از سوی این مرکز تهیه و در اسفندماه سال 85 به هیأت دولت ارائه شد. در جلسه کمیسیون اجتماعی دولت در سال 87 کارگروهی برای بررسی موضوع با مسئولیت وزارت رفاه تشکیل شد که پس از بررسی کلیات با ایجاد صندوقی برای این امر موافقت نشد و بر استفاده از ظرفیت صندوقهای بیمه تأکید شد به نحوی که با اجرای طرح بیمه زنان خانه دار در قالب بیمه حرف و مشاغل آزاد موافقت و با صدور بخشنامه سازمان تأمین اجتماعی از تاریخ 17آذرماه سال 87 این گروه در زمره مشمولان تأمین اجتماعی قرار گرفتند.

  آنها در صورت تمایل به صورت خوداظهاری با رعایت شرایط مقرر بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد می توانستند بیمه شوند؛ اما به دلیل مشکلات اجرایی این طرح و لحاظ نشدن سوابق پرداختی قبلی به سازمان بهزیستی و شرط سنی و سهم اندک 2 درصد کمک دولت، استقبال چندانی از طرح توسط زنان خانه دار نشد.

  در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سال 91 موضوع تعیین مشوق‌های فرزندآوری در بند 13-18 از ماده 30 احتساب خانه داری به عنوان شغل و کمک به بیمه بازنشستگی زنان متأهل خانه‌دار با پرداخت بخشی از حق بیمه توسط دولت متناسب با درآمد خانواده تصویب شد.

  همچنین در دولت دهم، پیگیری این امر از طریق حقوقی خارج و به یکی از مشاوران ایشان محول شد که پس از 2 سال به دلیل بی نتیجه ماندن به ستاد ملی زن و خانواده محول شد که در جلسه مورخ 7 اردبیهشت‌ماه سال 92 اجرای طرح بیمه زنان خانه دار در قالب موادی به تصویب رسید.

  در حال حاضر بر اساس این طرح مرکز امور زنان و خانواده مکلف است ضمن تهیه متن تفاهمنامه بیمه مستمری زنان خانه‌دار در قالب طرح مورد تایید را پیگیری کند تا با انعقاد موافقت‌نامه با شرکت‌های خصوصی بیمه با 20 درصد سهم دولت در سال اول و با حذف نقش دولت در سال های بعدی این طرح را در دستور کار خود قرار دهد.

  امیدواریم دولت تدبیر و امید بتواند با تدبیر هرچه تمام تر گره کور بیمه زنان خانه دار را در جهت آسایش و رفاه اجتماعی این قشر از جامعه به زودی زود بگشاید.

  منبع: تهران پرس
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.