• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » اشتباه مسئولان دهه 70 سبب(تحدید جمعیت)کشور شد
  کد خبر : 1844700

  تحدید جمعیت

  اشتباه مسئولان دهه 70 سبب(تحدید جمعیت)کشور شد

  در ربع قرن اخیر با سیاست های تحدید جمعیت، تغییر فرهنگی بسیاری در کشور صورت گرفته که این وضعیت بر اساس منویات مقام معظم رهبری باید در بازنگری ها تصحیح شود.

  اشتباه مسئولان دهه 70 سبب(تحدید جمعیت)کشور شدReviewed by Farnaz on Jan 21Rating:

  دکتر حسین باهر دبیر گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی* در ربع قرن اخير با سياست هاي تحديد جمعيت، تغيير فرهنگي بسیاری در کشور صورت گرفته که اين وضعيت بر اساس منویات مقام معظم رهبری بايد در بازنگري ها تصحيح شود.
   
  یکی ازمسائلی که توجه اندیشمندان و صاحب نظران را به خود جلب کرده و از مهم ترین چالش های جهان امروز به شمار می آید مساله کاهش جمعیت است؛ این موضوع نه تنها در جهان ما که شمار نفوس آن اکنون از مرز هفت میلیارد نفر گذشته بلکه در طول تاریخ چهره های متفکر و مشهوری چون افلاطون و ارسطو عقیده داشتند که شمار مردم نه آنقدر اندک باشد که استقلال سیاسی و اقتصادی جامعه را به خطر اندازد و نه آن اندازه زیاد که اصول حکومت دموکراتیک کشور را متزلزل کند پس مساله جمعیت دغدغه تاریخی برای همه اندیشمندان و متفکران است.
   
  در سال های گذشته اگر نگاهی به این مساله بیندازیم در طول تاریخ مشاهده می کنیم که اندیشمندان و متفکران زیادی درمورد جمعیت اظهار نظر کرده اند ابن خلدون یکی از اندیشمندان است که در این رابطه مطالب غنی دارد؛ بنابراین وقتی در طول تاریخ نظرات را دنبال می کنیم می بینیم که مساله جمعیت مساله بسیار مهمی بوده و مربوط به زمان ما نیست .
   
  به عقیده بسیاری از کارشناسان حال حاضر ضرورت توجه به مساله جمعیت از آنجا ناشی می شود که جامعه بشری همواره در معرض تحولات اجتماعی قرار دارد و این تحولات در شرایط زمانی و مکانی خاصی به وقوع می پیوندد که باید مداوم تحولات جمعیتی رازیرنظر داشت.
   
  بی شک مسائل زیادی درارتباط با تداوم نسل بشر می تواند مطرح باشد اما جمعیت یکی از ارکان اقتدار هر نظام به شمار می آید که با امکانات موجود بشری رابطه مستقیم دارد پس با توجه به این نکات ضرورت دارد که مساله جمعیت را زیرنظر داشته باشیم.  از سوی دیگر عوامل موثری در تحولات جمعیتی اثر گذار است که با توجه به این عوامل می توانیم جمعیت را در حد معقول و متناسب قرار دهیم.
   
  عوامل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیت، رسانه، حوزه دین و برخی دیگر از موارد از جمله عوامل تاثیرگذار بر رشد جمعیت است که هر کدام باید در جای خود مورد بحث قرار گیرد اما آنچه مهم است این است که مساله تحدید و کنترل نسل از اواسط دهه 70 در کشور ما به شدت دنبال شد که مسوولان کشور در این اشتباه سهیم هستند و باید نسل جوان را حفظ کرد و اگر با این روند کنونی پیش برویم کشور پیر خواهد شد بنابراین خانواده ها باید تولید مثل را زیاد کنند و نسل را افزایش دهند.
   
  همچنین  اگر هم جمعیت بی برنامه و افسارگسیخته در جامعه رها شود و هیچ مهاری نباشد باز هم مشکلات عدیده درپی خواهد داشت پس برای اینکه به جمعیت متوازن، متعادل و متناسب برسیم باید راهکارهایی درست و سنجیده در پیش بگیریم.

  منبع: تهران پرس
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.