• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , حوادث » یک مدرسه به دلیل ۱۲ میلیارد بر روی ۸۰۰ دانش آموز پلمپ شد !
  کد خبر : 1842542

  تقاضای ۱۲ میلیاردی مالک مدرسه

  یک مدرسه به دلیل ۱۲ میلیارد بر روی ۸۰۰ دانش آموز پلمپ شد !

  بازهم دانش‌آموزان یک مدرسه قلع و قمعی با حکم مالک مجبور به تخلیه مدرسه‌اشان شده‌اند، مدرسه‌ای در اطراف تهران که در دو شیفت دبستان و راهنمایی با تعداد ۸۰۰ دانش‌آموز فعالیت‌می‌کرد این روزها درهایش به روی دانش‌آموزان پلمپ شده است.

  یک مدرسه به دلیل ۱۲ میلیارد بر روی ۸۰۰ دانش آموز پلمپ شد !Reviewed by Aryan on Nov 17Rating:

  مدرسه پلمپ شد

  مدارس قلع و قمعی و مدارس استیجاری همواره یکی از مشکلات وزارت آموزش و پرورش بوده است،‌زمین‌هایی که مختص مالکان خصوصی است اما ساختمان مدارس بر روی آنها قد علم می‌کند و این گونه است که پس از پیدا شدن صاحب زمین معضلی به نام تخلیه مدرسه بازهم سر بازمی‌کندو آموزش و پرورش  را دچار سردرگمی می‌کند.

  سال ۸۳ بود که لایحه ممنوعیت قلع و قمع واحدهای آموزشی و پرورشی به دولت پیشنهاد شدکه پس تصویب آن در دولت و مجلس و اختلاف با شورای نگهبان، قانون ممنوعیت قلع ساختمان‌های آموزشی و پرورشی تابع وزارت آموزش و پرورش در سال ۸۵ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

  اما با پایان زمان قانون برنامه چهارم توسعه مالکان توانستند با حکم تخلیه دادگاه مدارس را تخلیه و مشکلات زیادی برای آموزش و پرورش و دانش آموزان ایجاد کنند. اگرچه از میان یک هزار و ۱۱۵ مدرسه قلع و قمعی در سال ۱۳۸۵، بیش از ۸۰۰ مدرسه قلع و قمعی و مستحق الغیر در سال‌های ۱۳۸۵ تا به امروز تعیین تکلیف شده است اما هنوز هم حدود ۳۱۵ مدرسه قلع و قمعی در سطح کشور وجود دارد.

  آموزش و پرورش تنها راه برای رهایی از مشکل مدارس استیجاری و قلع و قمعی را به توافق رسیدن با ماکلان آنها می‌داند اما در اغلب موارد آموزش و پرورش عمدتا برای به توافق رسیدن با مالکان این مدارس با مشکل کمبود اعتبار مواجه می‌شود

  البته در مقطعی آموزش و پرورش تهیه شناسنامه فنی مدارس را راهی برای حل مشکل مدارس قلع و قمعی عنوان کرد به این صورت که در قالب شناسنامه فنی مدارس، اطلاعات جامعی از وضعیت فضاهای آموزشی کشور، نیازها، نحوه استفاده بهینه از فضاهای موجود، تراکم دانش آموزان در مناطق و محله‌ها ثبت می‌شود که با این اطلاعات در واقع بازنگری در فضاهای آموزشی صورت می‌گیرد و ضمن ساماندهی و تجدید نظر در فضاهای آموزشی موجود، برخی فضاها آزاد می‌شود و این امکان وجود دارد که مدارس قلع و قمعی را آزاد و در اختیار صاحبان قرار داد اما این طرح نیز نتوانسته راه به جایی برد و مشکلات را حل کند.

  دبستان دخترانه حضرت مریم و مدرسه راهنمایی عترت در اطراف تهران یعنی در شهر قرچک این روزها جزء آن دسته از مدارس قلع و قمعی است که با حکم تخلیه مالک درهایش به روی دانش‌آموزان پلمپ شده است.

  هوشنگ کولیوند، رئیس آموزش و پرورش قرچک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه این مدرسه که در دو شیفت فعالیت می‌کرد دارای حدود ۸۰۰ دانش آموز بود، می‌گوید: ۳۰۰ دانش آموز در مقطع راهنمایی یا متوسطه اول و ۵۰۰ دانش آموز در مقطع دبستان مشغول تحصیل بودند که با حکم تخلیه این مدرسه این دانش آموزان در سطح مدارس دیگر منطقه پراکنده شدند که این موضوع نیز باعث افزایش تعداد دانش‌آموزان در مدارس اطراف و افزایش میانگین تعداد دانش آموزان در کلاس درس شده است.

  وی می‌افزاید: این مدرسه از سال ۸۹ رای قلع و قمع برایش صادر شده بود که تا سال ۹۲ این کار طول کشید که در سال گذشته تا مبلغ ۲ میلیارد تومان تامین اعتبار شد که متاسفانه مالک توافق نکرد و امسال طی چند جلسه مالک مبلغ را به ۱۲ میلیارد تومان افزایش داد که نتوانستیم آن را تامین کنیم و سرانجام در سال تحصیلی جدید قرار بر تخلیه مدرسه شد چرا که صاحب آن ۱۲ میلیارد تومان پول تقاضا داشت.

  به گزارش تسنیم؛ عمدتا این مدارس قلع و قمعی پس از تخلیه تخریب شده و به مجتمع تجاری تبدیل می‌شوند و آموزش و پرورش نیز از راضی کردن صاحبان آنها و تامین رقم مدنظر ناتوان می‌ماند.

  اگر چه طبق گفته‌های حجت الاسلام ناصری معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش،‌این وزارتخانه برای حل مشکل مدارس قلع و قمعی و استیجاری با سازمان بازرسی و قوه قضائیه وارد مذاکره شده است اما گویی این مذاکرات ثمربخش نیست چرا که هنوز هم دانش‌آموزان بسیاری هستند که با حکم تخلیه مالکان مجبور هستند تا مدرسه محل تحصیلشان را تخلیه کنند و به مدرسه دیگری در همان حوالی کوچ کنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.