• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گزارش و مقاله , مطالب برگزیده سایت , یادداشت » رابطه ی آزاداندیشی، مسلمانی و مرگ بر آمریکا!
  کد خبر : 1842472

  آیا امروز باید «مرگ بر آمریکا» گفت؟

  رابطه ی آزاداندیشی، مسلمانی و مرگ بر آمریکا!

  امیرحسین مجیری

  رابطه ی آزاداندیشی، مسلمانی و مرگ بر آمریکا!Reviewed by Farnaz on Nov 14Rating:

  مرگ بر آمریکا-logoایران ویج – نمی دانم این داستان تا چه حد درست است اما شنیده ام وقتی حکم شکسته خواندن نماز مسافر و روزه نگرفتن مسافر آمد، عده ای از مسلمانان به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) اعتراض کردند که یعنی چه! ما می خواهیم در سفر هم روزه بگیریم. ما می خواهیم بیش تر نماز بخوانیم. و لابد وقتی خود پیامبر هم نماز و روزه را طبق حکم الهی به جا می آورده، آن ها باز کار خودشان را می کرده اند.

  کاری به درستی این ماجرا ندارم اما چندان هم دور از ذهن نیست چنین اتفاقی. در همه ی زمان ها، کاسه های داغ تر از آش وجود داشته اند. کسانی که یک حرف را می گیرند و چنان بر روی آن پافشاری می کنند که گاه از خالق یا آورنده ی آن حرف هم پیشی می گیرند.
  اما در اسلام، مدام تاکید می شود که دگم اندیشی ممنوع! همه چیز باید طبق عقل پیش برود. اصل پذیرش دین و باقی ماندن بر دین، مطابق با عقل است و اگر جز این باشد، پذیرفته نیست. در ادامه هم مدام مسائلی می آید که نشان می دهد اصل، اطاعت از امر خدا است و نه اطاعت از فلان حرف یا اطاعت از فلان فرد. می شود اصلن گفت که «اسلام یعنی آزاداندیشی»!
  همین است که می بینیم خداوند برای انسان ها آزمایش هایی می سازد تا اطاعت شان از امر او را -به جای اطاعت از فلان حرف یا فلان فرد و در واقع به جای اطاعت از هوای نفس- بسنجد. ابراهیم (علیه السلام) مامور می شود سر پسرش را ببرد در حالی که می داند کشتن بی دلیل دیگری حرام است ولی همان کسی که حکم بر حرام بودن کشتن دیگری داده است، حال می گوید باید پسرت را قربانی کنی. پس ابراهیم آزاداندیشانه تسلیم می شود و آن کاری را می کند که خداوند می گوید.
  این رفتار دینی را در نظر بگیرید تا از آن الگویی برای رفتار امروزی خود استخراج کنیم. ما به حکم مسلمان بودن خود، باید آزاداندیش باشیم. ما فقط پیرو عقل و وجدان خود هستیم و نه پیرو هیچ فرد و حرفی. آدم ها و حرف ها در صورتی قابل اطاعت شدن هستند که عقل و وجدان ما فرمان دهند.
  به حکم همین عقل و وجدان است که ما همیشه مخالف استکبار هستیم. مخالف ستم کردن و زیر ستم قرار گرفتن. مخالف ستم کاری و ستم پذیری. اما آیا این ربطی به «مرگ بر آمریکا» دارد؟ به دو دلیل، نه!:
  1- «مرگ بر آمریکا» هم شعار و حرفی است مثل دیگر شعارها و حرف ها. یک حکم ازلی و ابدی نیست. ممکن است روزی درست باشد و روزی اشتباه. بله! «مرگ بر ستم کار» احتمالن حکمی همیشگی است. اما در مورد این یکی حرف باید ببینیم عقل و وجدان مان چه می گوید. آیا این حرف، امروز مطابق است با اندیشه ها و حقیقت ها و مصلحت های پذیرفته شده ی ما؟ اگر هست، پس این حرف درست است؛ وگرنه اشتباه است.
  2- جلال رفیع، سال ها پیش در سفرنامه ی آمریکای خود با نام «در بهشت شداد» نوشت که وقتی مردم ایران شعار می دهند «مرگ بر آمریکا»، مردم آمریکا گمان نمی کنند که ایرانیان با حکومت آن ها مخالفند بلکه فکر می کنند آن ها با همه ی موجودیت آن ها، با ملیت آن ها، و در واقع با بخشی از هویت آن ها مخالفند. و به تعجب می افتند که چرا ایرانیان با ملتی دشمن هستند؟
  کوتاه سخن این که: به حکم های عقلی پایبند باشیم، ولی روی حرف ها و شعارها پا فشاری نکنیم.
  تاکید بعضی افراد بر بعضی حرف ها مرا یاد داستانکی می اندازد که مدت ها پیش نوشته بودم. این نوشته را با این داستانک به پایان می رسانم:

  فرمانده
  ما کودکانی خردسال بودیم، وقتی پادشاه به فرمانده دستور داد به تاریکی ها حمله کند. پادشاه محکم و باصلابت بود و فرمانده جوان و شجاع. پادشاه رو به سپاهیان فرمانده کرد و گفت که سفر دور و دراز و سختی در پیش دارید. گفت که فرمان فرمانده، فرمان من است. گفت که در این سفر، از فرمانده پشتیبانی کنید همان گونه که تا کنون از من پشتیبانی می کردید. ما هنوز فریاد سپاهیان را در گوشمان داریم: «چون پادشاه گفته/ فرمانده است فرمانده.» ما کودک بودیم و معنی سفر دور و دراز را نمی فهمیدیم. ما فقط غروب دلگیر آفتاب را می دیدیم و دل هامان مانند دل های تمامی مسافران، سرشار از غرور بود. سپاهیان، قرص و محکم به دنبال فرمانده، پیش به سوی تاریکی.
  ***
  ما سپاهیان فرمانده، خسته و درمانده بودیم. و لبریز از غرور و شادمانی. شادمان از شکست تاریکی. شادمان از دیدن بلندای آفتاب. روبروی پادشاه و آماده ی پیوستن به او. و فرمانده سخن گفت. شما مردمان شجاع دل، بسیار جنگیدید. بسیاری از شما، در راه مبارزه با پلیدی کشته شدند. بسیاری از شما، زخم های هولناکی از آن مبارزه ها به همراه دارید. کودکان شما پا به پای مبارزانی چون شما بزرگ شدند و در کنارتان جنگیدند. و فرمانده لحظه ای سکوت کرد. بعد بلندتر و محکم تر گفت. امروز شما افتخار شکست تاریکی را به همراه دارید. امروز شما مردان سربلند جنگ با پلیدی هستید. و امروز روز پیوستن به پادشاه است. لحظه ای سکوت در میان سپاه. و بعد همهمه های تردید. کسی خواست تردیدها را بزداید. پس فریاد زد: «فرمانده، فرمان ده.» و همه با او فریاد زدند: «فرمانده، فرمان ده.» و صدای بلند فرمانده که می گفت: «امروز همه با هم به سپاه بزرگ پادشاه خواهیم پیوست.» در میان فریاد «فرمانده، فرمان ده» سپاهیان او گم شد. فرمانده خسته و درمانده بود. به پادشاه نگاه کرد. پادشاه هنوز محکم و باصلابت بود. درست مانند سال ها پیش. و فرمانده سر به زیر به سوی او راه افتاد. عده ی کمی بودیم مایی که پشت سر فرمانده به سپاه بزرگ پادشاه پیوستیم.

  ما سپاهیان پادشاه، دوش به دوش هم، به سوی سپاهی تاختیم که هنوز فریاد می زد: «فرمانده، فرمان ده.» و خورشید طلوع کرده بود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳۳)  • artan

   افکار و عقاید غلط هزینه دارند ! روی افکار خود حساس می شوی هزینه میکنی چون افکار من است . ضعیف می شوی اما خشنودی که برای حفظ عقاید خود هزینه کردی ! ناگهان به طرز سردی میشکنی وقتی حقیقت را فهمیدی ! اما حیف …..

  • ناشناس

   دوستان به همه شما سلام. ای بابا نویسنده این مطلب و خودش می داند که اینا جدیدا یه کم فضا رو باز دیدند و هر حرف مزخرفی که تو دلشون مونده بود را مثل اون ور آبیا برای پول در آوردن باید بگند. فقط کلام آخر به قول آن امام عزیز: هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید. والسلام

   • امیرحسین مجیری

    متوجه نشدم آیا اشاره ی «هر حرف مزخرفی که تو دلشون مونده بود» به این نوشته بود یا نه. و اگه بود، چرا؟
    ضمن این که «باز بودن فضا» فکر نمی کنم اتفاق بدی باشه. من حرف می زنم، شما که با من مخالفید هم حرف بزنید. چه اشکالی داره؟

  • آزادیخواه

   بله! «مرگ بر ستم کار» احتمالن حکمی همیشگی است.
   حالا خودت ببین آیا آمریکا در حق ایران و ملتهایی که شعار هیهات مناالذله میگویند ستمی نکرده و نمی کند؟؟؟؟

   • امیرحسین مجیری

    در این نوشته توضیح دادم که: در مورد مرگ بر آمریکا باید دید «آیا این حرف، امروز مطابق است با اندیشه ها و حقیقت ها و مصلحت های پذیرفته شده ی ما؟ اگر هست، پس این حرف درست است؛ وگرنه اشتباه است.»
    به مصلحت ها هم توجه کنید.

    • متین

     فقط مرگ بر آمریکا
     حالا ببین تا چند ماه دیگه چه توطئه جدیدی واست میچینند
     آمریکا(در اصل صهیونیسم) با اصل ایران و اسلام مشکل دارند، فکر میکنی همه چی تمام شد داداش؟ نع!!!! حالا بشین وتماشا کن

  • مرتضی

   ببینید دوستان من فقط دارم نظر خودم رو میگم.مسلما این سخن امام خمینی رو قبول دارید که امریکا شیطان بزرگه.اگر هم قبول ندارید فکر کنم از رفتارش یا جنایت هاش بتونید متوجه بشید.همین که کلی نقشه داره و هزینه میکنه تا فقط یک جوان ایرانی رو از راه به در کنه همه چیز رو مشخص میکنه(با دلیل میگم).حالا شما بگید به نظر خودتون این مرگ بر امریکای ما تا حدودی شبیه همون اعوذ بالله من الشیطان رجیم نیست؟

   • امیرحسین مجیری

    آقا مرتضی:
    متوجه نشدم که چرا معتقدید «آمریکا شیطان بزرگ است» همیشه حرف درستیه. و متوجه نشدم که «کلی نقشه داره و هزینه میکنه تا فقط یک جوان ایرانی رو از راه به در کنه» دقیقن به چه چیزی اشاره می کنه.

  • مهرداد

   سلام دوست عزیز
   نمی دونم چرا احساس می کنید همه حرفای شما درسته و الان ما همه باید بگیم آفرین به دور اندیشی و خوش فکری شما.
   شما یک تریبون آزاد توی این سایت برای حرفاتون دارید که راحت هر حرفی رو بیان می کنید و هیچوقت هم خودتون پاسخ گو نیستید و متأسفانه هیچ تعهدی هم برای حرفاتون ندارید.
   خیلی ببخشید ها ولی این کار تون آدم رو یاد اون جمله عبرت آموز میندازه که فلان چیز یه دادی میزنه و فرار می کنه…
   آقای محترم به نظر من شما اول نظر زیبای دوستان رو یه مرور بکنید و بعد هم یه مقدار روی شناخت دین تون کار کنید و در نهایت توی جمع های دوستان، نه یک مکان عمومی، نظرتون رو با دوستان تون مطرح کنید تا شاید ان شاا.. خدا راه درست رو بهتون نشون بده.
   در ضمن ما خداروشکر رهبری داریم که روشنگر راه ماست. اگر شعار مرگ بر آمریکا غلط بود بزرگتر و … تر از شما هستن که بیان بگن مردم نگید مرگ بر آمریکا.
   جالبه که چه زود دوباره بحث “عمو آمریکا” مطرح شده.
   موفق باشید آقای محترم

   • امیرحسین مجیری

    سلام آقا مهرداد گرامی:
    مسلمه که هر کسی فکر می کنه حرف خودش درسته! اگه این جوری فکر نمی کردیم که اون حرف، دیگه حرف ما نبود! اما این طور نیست که معتقد باشم حرف من همیشه درسته و امکان تغییرش وجود نداره. مطرح کردن این حرف در محیطی عمومی برای ایجاد بحث در موردش و چکش کاری این اندیشه است.
    پاسخ ندادن به دیدگاه ها به خاطر اینه که فرصت نمی کنم مرتب به سایت سر بزنم و ربطی به «تعهد نداشتن» من نسبت به حرف هام نداره!
    ضمن این که همون طور که این تریبون برای من وجود داره، برای شما هم وجود داره. بنویسید و برای ایران ویج بفرستید. فکر می کنم اگه خالی از توهین و بی اخلاقی باشه، ایران ویج مشکلی در انتشارش نداشته باشه.
    شما هم موفق باشید 🙂

  • m

   آروزی مرگ کسی روکردن حتی دشمنت خوبنیست اگه مسلمان واقعی باشی اینوباید درک کنی که آدم واسه دشمنش هم بد نمیخواد ما خودمون دوست داریم که این شعار علیه خود ما بگن مگه تو سوریه به ما نمیگن چرا باید کشورمنفوری باشیم او کسی کگه گفت مرگ بر شوروی گفتیم نابود شد باید بدونه یه دولت وقتی فشار زیادی به مردمش بیاره مردم اروم اروم منفجرمیشن و اون دولت از بین میره پس اگه شوروی از بین رفت به خاطر مسیر اشتباهی که داشت از بین رفت نه با مرگ بر گفتن تو که از بین رفتن دولت شاه هم همین فشار بر مردم بود نه مرگ بر شاه گفتن مردم پس فکرتونم باز کنید با مرگ براامریکا گفتن اونا ککشون نمیگزه فقط اونایی که میگن …. خودشونو نشون میدهند

  • کمانکش

   با سلام . در مورد متنی که نوشتید چند مورد هست که باید بیان کنم . اولا اینکه در تمام داستانهایی که در مورد حضرت ابراهیم پیامبر بزرگ خدا امده همه این نکته را نادیده گرفه ه اند یا خواستند نادیده بگیرند که آ زموده را آزمودن خطاست. مگر می شود خدای متعال پیامبرش را باز بیازماید. مگر او پیامبر خدا نبود اگر بود پس آزمودنبرای چیست؟ به نظر میرسه پیامبر خدا اضطرابی دون آنچه ما فکر می کنیم داشته و آن حفاظت از نسل پیامبر و ا ء مه باشد و ترس او قربانی کردن اسماعیلی باشد که حامل نسل پاکان است و نه ترس از دست دادن فرزند چرا که برای انسانهای معمولی هم پیش آمده که این کار را کرده باشند .
   دوم اینکه از اسلام چرا برداشت وارونه دارید ؟ مگر در همین اسلام و قران نیامده خدا بلند کردن صدا را به بد گویی دوست ندارد مگر حقی از کسی پایمال شده باشد. مگر در همین قران نیامده هرگز یهود و نصارا از تو خشنود نمی شوند مگر اینکه تو از راهت برگردی . این تغییر راه یعنی تغییر استراتژیک در مبانی. بحث آمریکا بحث مستکبر است که در قران هم امده و ویژگی های مستکبر هم ذکر شده . احتمالا این اسلام و قران که شما ذکر کردید اسلام آمریکایی باشد. چقدر این آمریکا باید حق و حقوق ما رو نادیده بگیرد تا شما از خواب بیرار شوید . اصلا شما چطور می خواهی با خوی خودبرتربینی یک مستکبر برخورد کنی مگر بزرگان شما تا پذیرش کاپیتولاسیون در ایران پیش نرفتند . اخر چه گلی بر سر اونها و مردم عزیزمان زدند . مگر ناموستان را به تاراج نبردند . مگر هواپیمای شما رو با افتخار سرنگون نکردند . مگه با انقلاب و جمهوریت شما خصومت آشکار نکردند . بابا یک کلام دیگه باهات چکار کنند راضی می شی بگی دولت آمریکا خیلی بده .

   • امیرحسین مجیری

    اول: برداشتی که از داستان حضرت ابراهیم و فرزندشون داشتید، برداشت جالبی بود اما نگاه من به این داستان، ربطی به این برداشت نداشت. چیزی که در این نوشته توضیح دادم این بود که خداوند آزمایشی برای حضرت ابراهیم درست کرد که در اون، «اطاعت از امر خداوند» مقابل «احکام بدیهی چون حرمت کشتن دیگران» قرار می گرفت.
    دوم: با شما موافقم که «خدا بلند کردن صدا را به بد گویی دوست ندارد مگر حقی از کسی پایمال شده باشد». اما در این نوشته توضیح دادم که شعار مرگ بر آمریکا در صورتی امروز درست که مطابق باشد «با اندیشه ها و حقیقت ها و مصلحت های پذیرفته شده ی ما».

   • فرشید

    به گفته شما وقتی خدا میگوید یهود هرگز؟یعنی دیگر امیدی در خوب بودن آنها نمی بیند؟خدایی که از کسی ناامید نمیشود…
    با ایران یا امریکا کاری ندارم اما افکار غلط باطل می شوند!

  • تری

   کاش ای مسلملنان با فرهنگ شید
   شما با کور دلان کربلا چ فرقی میکنید
   فقط ادعای حرمت و احترام دارید پای عمل نهایت عقب موندگی رو میرسونید و باعث خنده ی دیگر کشور ها هستید
   مرگ بر بی فرهنگی

  • کوروش

   ما همچنان مرگ بر آمریکا می گیم و به توی ساده اندیش کاری نداریم. این ملت مرگ بر شوروی گفت و شوروی نابود شد. این ملت مرگ بر صدام گفت و صدام نابود شد. ای ملت مرگ بر منافقین گفت و الان وضعیتشون واسه همه مشخصه. وهمچنان مرگ بر آمریکا می گیم تا آمریکا به عنوان سردمدار استکبار نابود بشه. و البته شاید بگید اینارو که ما نابود نکردیم. همشونو خوده آمریکا نابود کرده. اینجاس که اگه به خدا و وعده هاش ایمان داشتی اصلا انقدر ساده اندیشانه مطلب نمی نوشتی. هیهات من الذله

   • معصومه

    لطفا کمی با فکر تر به موضوع نگاه کن . داستان ما مثل یه بچه در برابر بزرگترها می مونه. وقتی که میره رو یه بلندی درخت فکر میکنه دست بزرگتر بهش نمیرسه و شروع میکنه به بد و بیراه گفتن. چون اون درخت به نظر اون خیلی بزرگه و در نتیجه احساس امنیت میکنه. ولی در واقع امن نیست. حالا ما هم اودم تو کشور خودمون تو هر قضیه ای مرگ بر آمریکا می گیم و خیال میکنیم که دست آمریکا به ما نمیرسه. اینقدر تحریم و . . . که اعمال کردن غیر از بدبختی و گرسنگی و . . . چیز دیگه ای نداشته. آره هیهات من الذله درسته نباید آدم خودشو کوچیک کنه و ذلت بپذیره ولی هر کاری راهی داره. باید با چشم باز به مسائل نگاه کرد. یه چرخی تو جامعه بزن و ببین مردم چطوری زندگی میکنن و تحت فشارهایی زندگی که هستن حتی گاهی اوقات از مملک خودمون هم مینالن و بد و بیراه میگن. هیچ میدونی نظر مردم آمریکا و کشورای اروپایی و حتی سایر کشورها نظرشون در مورد ما چیه؟ مایی که این همه ادعای تمدن و فرهنگ داریم و واقعا هم تمدن داریم ولی اونا با کارایی که انجام میدیم مارو به چه حقارتی نگاه میکن و فکر میکنن که مسلمان یعنی بدبخت و بی فرهنگ و هر چیز دیگه ای که غیر واقع است. بله ما با کارامون به اونا اینا رو نشون دادیم. مثالی در این مورد میشه زد اینه که ما عزاداری امام حسین (ع) را دوست داریم و این نشون دهنده عشقمون به آقا امام حسین است. ولی قبلا بعضی ها رو میدیدیم که قمه میزدند و فکر میکردند که با قمه زنی دیگه عشقشون به امام حسین (ع) رو تموم میکنن. ولی به خودشون ضرر میزدند و ضرر به جسم خود در اسلام حرام است. با قمه زدن غیر از اینکه به خودمون ضرر میرساندیم و به دیگران تو کشورای دیگه هم خشونت و غیر ه نشون میدادیم چیز دیگه ای بدنبال نداشت. این فرهنگ ماست. که باید اصلاح شود.

    • علیرضا

     کاملا درسته

    • متین

     داداش شما به من بگو چند نفر تو ایران قمه میزنن؟
     شما ازت معلومه اطلاعاتت زیاد به درد بخور نیست چون همش ناقصه
     امیدوارم 1کم بیشتر در رابطه با مرگ بر آمریکا مطالعه کنی،حتی اونایی که خلاف عقیدت هستن
     درود بر هموطن آگاه و بصیر.موفق باشی

  • هوشیار

   حضرت علی(ع) می فرمایند: با هر گناه عقلی از انسان ضایع می شود که جایگزین ندارد.دشمنی سران امریکا با ایران اظهرومن الشمس است.کسانی که به هم پیمنان خود رحم نمی کنند و از انها جاسوسی میکنند،و از ان بدتر به هموطنان سیاه پوست خود رحم نمی کنند،و اصولا ساختار نظامشان سلطه طلبی میباشد وپرونده انها پر از ظلم و جنایت است معلوم است که باید چگونه با انها رفتار کرد.جناب مجیری اگر خدایی نکرده ان سرخپوستی که پوستش به وسیله این جنایتکاران کنده شده ویا ان کودک بیگناهی که در هواپیما در اغوش مادر مورد هدف قرار گرفته ویا ان عزیزی که سردشت شیمیایی شده وعمریست به سختی نفس میکشد از نزدیکان من و شما بود قطعا نظرتان چیز دیگری بود.چه خوب گفت ان عزیز دریغ از یک معذرت…..جناب مجیری جای خالی نداریم یا حق یا باطل.به مردم امریکا کار نداشته باشید با سران امریکا واعمالشان موافقید یا مخالف؟

   • امیرحسین مجیری

    بله. من هم با “سلطه طلبی”، “ظلم به سیاه پوستان”، “ظلم به سرخپوستان”، “کشتن کودکان بی گناه” و “پرتاب بمب شیمیایی به مناطق مسکونی” مخالفم.

  • ابراهیم

   گفتید مرگ بر امریکا یک حکم ازلی و ابدی نیست بله درست است اما مرگ بر استکبار و استعمار یک شعار ابدی است هیهات من الذله یک شعار ابدی است حال به نظر شما آمریکا تغییری کرده؟ مسلما نه آمریکا همان آمریکای جنایتکار قبلیست بلکم پست تر و شیطان صفت تر! پس همچنان مرگ بر آمریکا به قوت خود باقیست و هنوز خون جوانان ما می چکد از چنگ وی! و هنوز به خاطر جنایاتش در حق ما از کودتای 28 مرداد بگیر تا زدن هواپیمای مسافربری ما حتی حاضر نیست عذر خواهی کند خارج از سیاست به غیرت و شرف انسانی خود اگر رجوع کنید از دل و از جان مرگ بر آمریکا خواهید گفت به قول شهید مطهری شمر زمانت را بشناس! هنوز نوای با ما باش در امان باش شمر به گوش میرسد.. هیهات من الذله… هیهات من الذله…

   • امیرحسین مجیری

    بله. با شما موافقم که “مرگ بر استکبار و استعمار یک شعار ابدی است هیهات من الذله یک شعار ابدی است” هر نوع استکباری، هر نوع استعماری. و هر نوع ذلتی.

   • متین

    باریک الله
    نویسنده فکر کرده آمریکا جدیدا عوض شده!!!

  • الهه

   آفرین رحمت به شیرت ای کسی که این و نوشته. ما از این طرف میایم میگیم دنبال آشتی با ملت ها هستیم و خودمونو دوستدار همه مردم دنیا نشون میدیم از این طرف میایم می گیم مرگ بر آمریکا . این یعنی مرگ بر مردم و دولت و … آمریکا در صورتی که ما مشکلمون با دولت آمریکاست نه با مردمش که اتفاقا انسان های شریف هم توشون کم نیست.

   • سوگند

    الهه! شما تو جمله ت گفتی: ” آفرین رحمت به شیرت ای کسی که این و نوشته”…….! رحمت به “شیرش”؟ رحمت به شیرش یعنی خدا شیرش رو زیاد کنه! نوسنده ی این متن آقای امیر حسین مجیری هستن. مگه این آقا شیر داره؟ نکنه این آقا شیر فروشی داره؟ هه هه …شیر فروش های این دوره زمونه چه باسوادن…..مقاله مینو یسن! یا شاید هم کارخانه ی لبنیاتی داره ما خبر نداریم…….بعععععععله دیگه وضع مالیش خوبه بیکار نشسته تند تند مقاله مینو یسه…..

    • m

     مغلطه گر خوبی هستید کم نیارید

  • سوگند

   ابن سینا :” به قومی مبتلا شده ایم که فکر میکنند خدا جز آنها کس دیگر را هدایت نکرده است”…….خدا فقط مردمان و سران ایران و سوریه و فلسطین رو هدایت کرده و مردمان و سران آمریکا و انگلیس و اسرائیل رو به حال خودشون رها کرده!

  • حسین

   سلام
   بسیار بی اساس بود.
   مرگ بر امریکا ریشه در مکتب حسینی دارد.همان مکتبی که اول از دشمنان خدا برایت میطلب بعد میگوید انی سلم لمن سالمکم.
   هر که گوید که ز تبری ضرر است/او را نه ز دین و نه ز ایمان خبر است.

   • m

    چرت گفتی حسین (ع)کی گفته آرزوی مرگ کسی رو بکنید گفته از حقت دفاع کن تو از حقت دفاع کردی وقتی نمیدونی اون حق به نفعته یا به ضررت پس حرف نزن
    هر چند یه ضرب المثل هست که همه خوب میدونند چیه ماهم الان همونیم ……

   • متین

    ببخشید
    اشتباهی به مطلب آق حسین منفی دادم
    لایک

  • رضا

   خیلی ساده میگم نه استان میگم نه شعر
   اولاً که شما هنوز کسی و شکست ندادید . اون توهمی رو که شکست دادی کسی نبود که تاریکی باشه
   دوماً تاریکی دست نشانده شیطان بزرگ بود . هنوز جنگ با شیطان بزرگ وجود داره.
   سوماٌ شما از کجا فهمیدی که شعار مرگ برآمریکا یه حرفه مثل حرفای دیگه یا زیر حرف زدی یا آمریکا از دشمنی دست برداشته . واضح بگو کدام طرفی هستی چراغ سیز آمریکا رو ماکه ندیدیم اگه شما دیدی به ما هم نشان بده

   • امیرحسین مجیری

    اگه منظورتون داستانک آخر این نوشته است، باید بگم که برداشت من از این داستانک با شما متفاوته! تاریکیِ شکست خورده می تونه اون چیزی باشه که در سال پنجاه و هفت شکست خورد، یا اون چیزی که طی هشت سال جنگ، شکست خورد یا خیلی چیزای دیگه.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.