• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ساخت بلندترین خط لوله نفت ایران آغاز شد
  کد خبر : 184238

  ساخت بلندترین خط لوله نفت ایران آغاز شد

  ساخت بلندترین خط لوله نفت ایران آغاز شدReviewed by Aryan on Dec 3Rating: به نقل از مهر، در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن بیش از 13 هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی شامل سه هزار و 831 کیلومتر خط لوله نفت و هشت هزار و 860 کیلومتر خط لوله…

  ساخت بلندترین خط لوله نفت ایران آغاز شدReviewed by Aryan on Dec 3Rating:

  به نقل از مهر، در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن بیش از 13 هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی شامل سه هزار و 831 کیلومتر خط لوله نفت و هشت هزار و 860 کیلومتر خط لوله انتقال فرآورده نفتی یکی از بزرگترین شبکه های انتقال سوخت مایع منطقه خاورمیانه را در اختیار دارد.

   بر اساس اهداف کلان برنامه پنجم توسعه وسعت شبکه خطوط لوله انتقال نفت ایران تا پایان سال 1393 به حدود پنج هزار و 540 کیلومتر و شبکه انتقال فرآورده های نفتی ایران به بیش از 11 هزار کیلومتر افزایش می یابد. از این رو عملیات اجرایی خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی نایین -کاشان – ری با مشارکت پیمانکاران داخلی به طول تقریبی 420 کیلومتر آغاز شده است.

  برای ساخت این خط لوله 20 اینچی انتقال سوخت مایع در مجموع باید در مدت 32 ماه حدود دو هزار و 600 میلیون ریال سرمایه گذاری انجام شود که پیش بینی می شود منابع مالی این پروژه از محل تسهیلات صندوق انرژی تامین شود.

  هدف از ساخت این خط لوله نفتی انتقال فرآورده‌های نفتی تولیدی پالایشگاه‌های در دست ساخت ستاره خلیج فارس و هرمز در منطقه بندرعباس بوده که با راه اندازی این خط لوله در مسیری کوتاه تر به تهران و مناطق شمالی کشور انتقال داده می شود.

   هم اکنون خط لوله نفتی از مسیر کاشان وجود ندارد و با ساخت این خط لوله فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس ابتدا به نایین و بعد از آن به اصفهان انتقال داده می شود و پس از برداشت مصارف اصفهان، باقی‌مانده به تهران ارسال می شود ضمن آنکه سوخت مورد نیاز تهران نیز از مسیر اصفهان انتقال داده می‌شود.

  با راه اندازی این پروژه نفتی پیش بینی می شود صرفه‌جویی قابل توجه‌ای در هزینه توزیع و انتقال سوخت مایع به تهران و مناطق شمالی کشور حاصل شود ضمن آنکه در مسیر این خط لوله ساخت 2 تلمبه خانه در نایین و کاشان و یک ترمینال در تهران در دستور کار قرار گرفته است.

   شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین از ساخت تاسیسات مخازن تعادلی فرآورده نفتی با ظرفیت 300 هزار متر مکعب در نایین به منظور تکمیل این پروژه نفتی خبر داده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.