• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » اسرائیل هسته ای را چه کسی لو داد ؟
  کد خبر : 1838548

  اسرائیل هسته ای را چه کسی لو داد ؟

  اسرائیل هسته ای را چه کسی لو داد ؟Reviewed by Aryan on Sep 23Rating: موکل فلدمن به هیچ وجه اجازه برخورد و گفت‌وگو با رسانه‌ها را نداشت. اما او در حین انتقال به دادگاه از روبرو شدن با عکاسان نهایت استفاده را برد. کف دست خود را از پشت شیشه خودرو به سمت آن‌ها گرفت….

  اسرائیل هسته ای را چه کسی لو داد ؟Reviewed by Aryan on Sep 23Rating:

  اسرائیل هسته ای

  موکل فلدمن به هیچ وجه اجازه برخورد و گفت‌وگو با رسانه‌ها را نداشت. اما او در حین انتقال به دادگاه از روبرو شدن با عکاسان نهایت استفاده را برد. کف دست خود را از پشت شیشه خودرو به سمت آن‌ها گرفت. روی کف دست وی نوشته شده بود: «وانونو – ام».

  به نقل از تابناک، 27 سال قبل انتشار گزارشی در نشریه «ساندی‌تایمز» جامعه جهانی را به این قطعیت رساند که اسراییلی‌ها ذخایر بزرگی از تسلیحات شیمیایی در اختیار دارند.

  28 مارس 1988، دادگاه منطقه‌ای قدس اشغالی، پشت درهای بسته و در محیطی به شدت امنیتی تشکیل جلسه داد. دادگاه به ریاست «الیاهو نوام» و با حضور «زوی تال» و «شالوم برنر» دو تن از قضات برجسته اسراییلی رسمیت یافت تا به اتهامات موکل «آویگدور فلدمن» رسیدگی کند.

  هرچند تا یازده سال بعد از دادگاه، هیچ جزییاتی از روند رسیدگی به پرونده منتشر نشد، اما بعدها گفته شد که فلدمن، تمام تلاش خود را کرد تا بلکه موکل خود را از اتهامات وارد شده برهاند. تلاشی بی‌فایده که نهایتا نتوانست حکمی بهتر از 18 سال زندان را برای موکلش به همراه داشته باشد.

  موکل فلدمن به هیچ وجه اجازه برخورد و گفت‌وگو با رسانه‌ها را نداشت. اما او در حین انتقال به دادگاه از روبرو شدن با عکاسان نهایت استفاده را برد. کف دست خود را از پشت شیشه خودرو به سمت آن‌ها گرفت. روی کف دست وی نوشته شده بود: «وانونو – ام». در ساعت 21:00 روز 30 /09/ 1986 در «رم» ربوده شد. او با پرواز BA504 به رم رفته بود.

  «مردخای وانونو» یا «جان کراسمن» تکنسینی بود که دادگاه وی را به جرم «جاسوسی و خیانت به اسراییل» به 18 سال حبس محکوم کرد. وانونو از مخالفان سرسخت ساخت و به‌کارگیری تسلیحات هسته‌ای بود و بعد از 9 سال فعالیت در نیروگاه هسته‌ای «دیمونا»، دست به افشاگری زد.

  وانونو در سال 1985 توانسته بود دوربینی به داخل تاسیسات دیمونا ببرد. او دست کم 57 عکس از محوطه داخلی این تاسیسات برداشت. وی نهایتا پس از شرکت در تظاهراتی که در حمایت از تشکیل دولت فلسطینی برگزار شد، از دیمونا اخراج شد.

  این یهودی مراکشی‌الاصل بعد از مهاجرت به استرالیا، به انگلیس سفر کرد و تصاویر و اطلاعاتی را که در اختیار داشت، در اختیار هفته‌نامه «ساندی‌تایمز» قرار داد. این اطلاعات بعد از راستی‌آزمایی اولین بار در روز 5 اکتبر 1986 در صفحه اول «ساندی‌تایمز» تحت عنوان «افشا شد: اسرار ذخایر هسته‌ای اسراییل» به چاپ رسید.

  هرچند قبل‌تر هم گزارش‌های جسته و گریخته‌ای از مجهز شدن اسراییل به تسلیحات اتمی منتشر شده بود، اما این اولین باری بود که چنین اطلاعات ناب و دست اولی در مورد برنامه سری تسلیحات اتمی اسراییل به بیرون درز می‌کرد.

  اسراییلی‌ها که از یکسو از افشای اطلاعات بیشتر هراسان شده بودند و از سوی دیگر نمی‌خواستند در خاک انگلیس دست به آدم‌ربایی و عملیات محرمانه بزنند، تصمیم گرفتند تا وانونو را در کشور دیگری بازداشت کنند. وانونو نهایتا در سال 1986 بعد از آنکه با فریب یک مأمور مخفی زن اسراییلی به ایتالیا سفر کرد، در رم توسط نیروهای اطلاعاتی اسراییل ربوده شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.