• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » حضور در فیس‌بوک جرم نیست
  کد خبر : 1837513

  حضور در فیس‌بوک جرم نیست

  حضور در فیس‌بوک جرم نیستReviewed by Aryan on Sep 11Rating: دولت یازدهم که تشکیل شد، مردم «امید»وار شدند که با «تدبیر» این دولت قفل‌ها یکی یکی باز شود. باز کردن هر قفلی، تدبیر خاص خود را می‌خواست؛ قفل فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس‌بوک هم با حضور گسترده اعضای دولت در این شبکه اجتماعی در حال باز…

  حضور در فیس‌بوک جرم نیستReviewed by Aryan on Sep 11Rating:

  فیس بوک

  دولت یازدهم که تشکیل شد، مردم «امید»وار شدند که با «تدبیر» این دولت قفل‌ها یکی یکی باز شود. باز کردن هر قفلی، تدبیر خاص خود را می‌خواست؛ قفل فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس‌بوک هم با حضور گسترده اعضای دولت در این شبکه اجتماعی در حال باز شدن است. دیروز محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خبر داد: «حضور اشخاص در فیس‌بوک جرم نیست.»

  تا پیش از تشکیل دولت یازدهم عضویت در فیس‌بوک، اگر یک سره غیرقانونی ارزیابی نمی‌شد، چندان هم قانونی نبود. اما پس از تشکیل این دولت و با شدت گرفتن موج عضویت اعضای آن در شبکه‌های اجتماعی لزوم بازنگری در «فیلتر» بودن شبکه اجتماعی فیس‌بوک مطرح شد. با در نظر گرفتن انتصابات دیروز هیات دولت، معصومه ابتکار معاون محیط‌زیست و محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه از مدت‌ها پیش از عضویت در این دولت، عضو این شبکه اجتماعی بودند و اسحاق جهانگیری معاون اول، بیژن زنگنه وزیر نفت و مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه نیز صفحاتی در فیس‌بوک راه‌اندازی کردند. صفحات این عده از اعضای دولت در فیس‌بوک و توییتر توسط خودشان اداره می‌شود. در حالی که شنیده می‌شود علی جنتی وزیر ارشاد، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و رحمانی‌فضلی وزیر کشور نیز به‌تازگی به این شبکه اجتماعی پیوسته‌اند؛ اما مشخص نیست که این صفحات توسط خود آن‌ها اداره می‌شود یا خیر. مهم‌تر از عضویت اعضای هیات دولت در شبکه‌های اجتماعی، براساس بعضی اخبار تایید نشده رییس آن نیز به‌عنوان اولین رییس‌جمهوری ایران به صورت رسمی عضو توییتر است و دو صفحه را در این شبکه اجتماعی به زبان‌های فارسی و انگلیسی اداره می‌کند.
  عضویت اعضای دولت در فیس‌بوک و توییتر، الهام امین‌زاده معاون حقوقی حسن روحانی را وادار به واکنش کرد. او در پاسخ به سوال خبرگزاری اصولگرای فارس در این زمینه گفت: «منع قانونی یا عدم آن را درباره عضویت اعضای دولت در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده، مورد بررسی قرار می‌دهیم.» هرچند گویا نیاز به بررسی هیات دولت نیست؛ زیرا محمدعلی اسفنانی، نماینده مجلس و عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دیروز در گفت‌وگو با خانه ملت، ارگان رسانه‌ای روابط عمومی مجلس ضمن تاکید بر جرم نبودن عضویت افراد در شبکه اجتماعی فیس‌بوک تاکید کرد: چنانچه در فیس‌بوک فعالیت خلاف قانون صورت نگیرد، نمی‌توان افراد را محکوم کرد. سخنگوی قوه‌قضاییه و رییس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نیز دیروز در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا باتوجه به حضور افراد زیادی در فیس‌بوک به‌ویژه چهره‌های سیاسی، وقت آن نرسیده این شبکه اجتماعی رفع فیلتر شود، گفته بود: «اگر جرایم و مصادیق مجرمانه‌‌ای که در آن بوده رفع شده باشد رفع فیلتر امکان‌پذیر است، در غیراین صورت اتفاق خاصی نمی‌افتد.»

  کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اردیبهشت سال 1388 به منظور بررسی مشکلات و جرایم رایانه‌ای شروع به کار کرد که اعضای این کارگروه شامل دادستان کل کشور (رییس کارگروه)، وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نماینده وزیر دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر یا نماینده وزیر آموزش‌وپرورش، فرمانده نیروی انتظامی، یک‌نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یک‌نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تایید مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس سازمان صداوسیما و نماینده دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است. اسفنانی درباره سازوکار رفع فیلتر از شبکه اجتماعی فیس‌بوک توضیح داد که در این زمینه پس از انجام بررسی‌ها و اظهارنظر اعضا درنهایت درباره موضوع مورد بررسی رای‌گیری صورت می‌گیرد و نتیجه رای‌گیری به صورت علنی اعلام خواهد شد؛ البته او زمان تشکیل این جلسه را مشخص نکرد.
  به گفته اسفنانی شبکه اجتماعی فیس‌بوک تنها به این دلیل فیلتر شده است که در این شبکه مواردی وجود دارد که به زعم اعضای این کارگروه، امنیت ملی و امنیت اخلاقی کشور را مورد تهدید قرار می‌دهد. محمدرضا آقامیری، یکی دیگر از اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نیز دیروز به مهر خبر داد امکان رفع فیلتر «مشروط» فیس‌بوک در ایران وجود دارد. شرط او برای رفع فیلتر از فیس‌بوک، الزام این شبکه اجتماعی از تبعیت از قوانین ایران است. این عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه به عنوان مزایای این شبکه اجتماعی به فرصتی که شبکه‌های اجتماعی در جهت ترویج دین، بیداری اسلامی و اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی ایجاد می‌کنند، اشاره کرد. رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مجلس و یک عضو دیگر از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نیز درباره شبکه اجتماعی فیس‌بوک به اظهارنظر مقام معظم رهبری در این زمینه استناد کرد و گفت: «هر دانش و تکنولوژی در جهان می‌تواند مورد استفاده مفید و غیرمفید قرارگیرد و این بسته به خود انسان‌هاست که از این دانش و فناوری درست استفاده کنند یا آن را دستخوش بی‌اخلاقی‌ها قرار دهند، درباره شبکه اجتماعی فیس‌بوک هم این موضوع مصداق دارد.»
  مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه در آخرین پست فیس‌بوک خود درباره استفاده اعضای دولت از شبکه‌های اجتماعی نوشت: «باوجود سنگ‌اندازی‌هایی که توسط بعضی از دوستان افراطی نسبت رویکرد مردم‌محورانه دولت تدبیر و امید در استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد این دولت در استمرار این رویکرد و روش مصمم بوده و حتی درصدد برخواهد آمد تا با تدوین و تهیه سازوکارهای حقوقی، امکان استفاده قانونی از این رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای عموم مردم شریف ایران نیز مقدور و میسر شود.»
  رییس‌جمهوری جدید ایران در اولین کنفرانس خبری که پس از پیروزی در انتخابات داشت، ضمن تشکر از ستاد‌های انتخاباتی‌اش، از فضایی که جوانان در دنیای مجازی به منظور دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات ایجاد کردند، تشکر کرد. این اقدام حسن روحانی نویدبخش آمدن روزهایی بود که در آن شبکه‌های اجتماعی فیلتر نباشند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • mohsen

   فسبوک مرضیه افخم جعلی از آب دراومد،لطفا مطلب را اصلاح کنید

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.