• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , ادبی » استادی كه به زبان و ادبیات فارسی خدمت بسیار كرد
  کد خبر : 1837279

  استادی كه به زبان و ادبیات فارسی خدمت بسیار كرد

  استادی كه به زبان و ادبیات فارسی خدمت بسیار كرد Reviewed by Aryan on Sep 9Rating: یکصدو‌سی‌ویکمین شب از شب‌های بخارا كه به دکتر پرویز ناتل خانلری اختصاص داشت، عصر شنبه 16 شهریورماه 1392 با همکاری بنیاد فرهنگی هنری ملت، دایره‏المعارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار در کانون…

  استادی كه به زبان و ادبیات فارسی خدمت بسیار كرد Reviewed by Aryan on Sep 9Rating:

  دکتر پرویز ناتل خانلری

  یکصدو‌سی‌ویکمین شب از شب‌های بخارا كه به دکتر پرویز ناتل خانلری اختصاص داشت، عصر شنبه 16 شهریورماه 1392 با همکاری بنیاد فرهنگی هنری ملت، دایره‏المعارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار در کانون زبان فارسی برگزار شد.

  در آغاز این مراسم، علی دهباشی، مدیر مجله بخارا، گفت: «کارنامه آن استاد بزرگ در خدمت به زبان و ادبیات فارسی و آموزش و فرهنگ ایرانی چنان پر برگ و بار است که درباره هر یک از موارد آن باید کتاب‌ها نوشت.» او نوشتن مقاله‌های بدیع و نوآیین درباره نقد شعر با مضمون‌هایی که برای نخستین‌بار به زبان فارسی نوشته می‌شد و همچنين نقد نثر و نویسندگی در زبان فارسی‌ که با پیشنهادهایی سودمند برای ساده‌نویسی و درست‌نویسی در زبان فارسی همراه بود را از این جمله مي‌داند. دهباشي گفت: «گذشته از این‌ها، ارشاد و تربیت شاگردان بسیار در حوزه‌های متفاوت زبان و ادبیات فارسی را باید به کارنامه درخشان استاد خانلری افزود؛ شاگردانی که هر یک از ایشان امروزه استادانی نام‌آور در ایران و جهان‌اند.»
  سپس دکتر فتح‎ا… مجتبایی از شروع آشنایی و دیدار با خانلری سخن گفت: «من در روزگار جوانی نخست با شعر «عقاب» با نام خانلری آشنا شدم و سپس در سال‎های 1329 و 1339 در کلاس درس زبان‎شناسی دانشکده ادبیات آن روزگار با خود او. بسیاری از سروده‎های او از منظومه بلند عقاب تا اشعار کوتاهش بی‏شک از آثار ماندنی شعر و ادب فارسی است. شعر خانلری در شعر کسانی چون توللی و نادرپور و فریدون مشیری بی‎تأثیر نبوده است.»

  پس از آن نوبت به دکتر حورا یاوری رسید که در بخشی از سخنانش از دکتر خانلری چنین یاد کرد: «گوشه و کنار زندگی و شعر و نثر خانلری را، طرح‎های تحقیقاتی را که آغاز کرده، مؤسساتی را که بنیان نهاده، دقت و وسواس علمی که برای همه ما آشناست، محققان از آن برخوردارند مورد بررسی و تحقیق قرار دادند. نام‎ها فراوان است و آموخته‎های ما از دستاوردهای این محققان و پژوهندگان در مورد آثار و نوشته‎های خانلری فراوان است. اگر نمونه‎هایی را بخواهیم ذکر کنیم، آقای محمد فرزان، آقای دکتر مجتبایی، آقای دکتر شفیعی، آقای خرمشاهی و بسیارانی دیگر درباره مقالات و نوشته‎‎هایی که به عنوان نمونه دکتر خانلری در مورد حافظ دارد و تصحیح انتقادی او از غزل‎های حافظ نوشته‎اند، محاسن فراوان و کاستی‎های اندک تحقیقات و ویرایش‎های خانلری را یادآور شده‎اند.»

  سپس علی دهباشی بخشی از متن زنده‌یاد ایرج افشار را درباره دکتر خانلری قرائت کرد. پس از آن، دکتر عبدالسمیع که با تخلص شهرام سرمدی شعر می‏گوید، شعری را که خود سروده بود به دکتر خانلری تقدیم کرد و پس از آن نوبت به دکتر ایرج پارسی‌نژاد رسید تا از استادش سخن بگوید و از شفیعی کدکنی قدرداني كند: « لازم می‎دانم از استاد شفیعی کدکنی که در واقع بانی این مجلس بوده‎اند به مناسبت یکصدمین سال تولد استاد، یاد بکنم. بدون تردید استاد شفیعی کدکنی ممتازترین شاگرد استاد خانلری هستند.»
  در ادامه اين مراسم، دکتر محمد سرور مولایی از خاطرات خود با دکتر خانلری حکایت کرد و پس از آن نوبت به عبدالکریم تمنا، شاعر افغان، رسید که شعری را به یاد استاد خواند. «ترانه خانلری» آخرین سخنران بود که درباره پدر خود چنین گفت: « او بعد از کناره‎گیری از فعالیت‎هایش خاطراتی را نگاشته است که شامل خاطرات کودکی و جوانی تا گزارش‎هایی از مشاغل مختلف و همچنین از سفرهای متعددش به آمریکا و روسیه و کشورهای همسایه است. برگزیده‎ای از این خاطرات در یادواره‎ای با عنوان قافله سالار سخن چاپ شد. شخصا به طور کامل آن‌ها را در کامپیوتر بازنویسی کرده‎ام و امیدوارم که روزی به چاپ برسد.» او در ادامه بيان كرد: «نامه‎ها بخشی دیگر از نوشته‎های درخور توجه اوست. البته پدرم خیلی اهل نامه‌نگاری نبود و به خصوص هیچ‌گاه کپی از آن‌ها برنمی‎داشت.

  خوشبختانه بعضی از مخاطبان نامه‎هایشان را حفظ کرده‎اند و بعضی از آن‌ها نیز به چاپ رسیده که گاهی نمونه زیبایی از نثر او و همچنین از طنز او به یادگار مانده است؛ ولی مجموعه قابل توجه‎تر نامه‎هایی است که در سفر اولی که در سال 1327 پدرم به پاریس رفته بود به مادرم نوشته است. این نامه‎ها از همان تاریخ در قفسه مادرم نگهداری شده بود. آن‌ها را به ترتیب تاریخ تنظیم کردم و مشخص شد که تقریبا به مدت یک سال هر هفته در روز معین نوشته شده و مجموع آن‌ها سفرنامه این دوران را تشکیل می‎دهد.» او قبل از پایان دادن به سخنانش، به وجه دیگری از چهره خانلری اشاره مي‌كند، یعنی خانلری پدربزرگ: «از همان زمان که نوه‎اش به زبان آمد برایش شعرهای کودکانه می‎گفت که روز به روز با زبان او بزرگتر می‎شد. زمان شعرخوانی و شعر از بر کردن نگین هم شروع شد که اوایل با حوصله و گاهی هم بی‎حوصله می‎گفت: «این بچه بالاخره وزن سرش نمی‎شود.» خوشبختانه مادربزرگ به داد می‎رسید و با نمونه غزل فارسی که خودش تنظیم کرده بود تعلیم را به عهده می‎گرفت.»
  در پایان اين مراسم صدیق تعریف به غزل‎خوانی از حافظ پرداخت. در اين مراسم، شفیعی کدکنی، نجف دریابندری، شهرام ناظری، حسن انوری، عبدالمجید ارفعی، عبدالرحیم جعفری، محسن باقرزاده، خجسته کیا، داریوش شایگان، پوران صلح‌کل، منوچهر پارسادوست و … نيز حضور داشتند.

   ارشاد و تربیت شاگردان بسیار در حوزه‌های متفاوت زبان و ادبیات فارسی را باید به کارنامه درخشان استاد خانلری افزود؛ شاگردانی که هر یک از ایشان امروزه استادانی نام‌آور در ایران و جهان‌اند.
  (علي دهباشي)

   ترانه خانلری:
   او بعد از کناره‎گیری از فعالیت‎هایش، خاطراتی را نگاشته است که شامل خاطرات کودکی و جوانی تا گزارش‎هایی از مشاغل مختلف و همچنین از سفرهای متعددش به آمریکا و روسیه و کشورهای همسایه است.

    دکتر حورا یاوری:
  آموخته‎های ما از دستاوردهای محققان و پژوهندگان در مورد آثار و نوشته‎های خانلری فراوان است. براي نمونه مي‌توان به محمد فرزان، دکتر مجتبایی، دکتر شفیعی كدكني، خرمشاهی و بسياري ديگر اشاره كرد.

    دکتر فتح‎ا… مجتبایی:
  بسیاری از سروده‎های او از منظومه بلند عقاب تا اشعار کوتاهش بی‏شک از آثار ماندنی شعر و ادب فارسی است. شعر خانلری در شعر کسانی چون توللی و نادرپور و فریدون مشیری بی‎تأثیر نبوده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.