• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی , گزارش و مقاله , یادداشت » آقای روحانی! کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کنید
  کد خبر : 1836632

  گشت ارشاد فرهنگ حجاب را گسترش می دهد؟

  آقای روحانی! کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کنید

  امیرحسین مجیری

  آقای روحانی! کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کنیدReviewed by Farnaz on Aug 29Rating:

  ایران ویج – البته گفته اند که الاعمال بالنیات. اما لزومی ندارد که هر نیت خوبی، عمل خوبی هم در پی داشته باشد. مثلن ممکن است من تشخیص بدهم که با کتک زدن شما، جامعه اصلاح می شود! لابد اگر نیتم خالص و خالی از غل و غش باشد، شایسته ی تقدیر هستم اما در همین حد! در واقع من نهایتن آدم احمق خوبی هستم. آدم احمقی که باید تحت نظر باشد که یک وقت با نیت های خوبش جامعه را به افتضاح نکشاند.

  حالا پاراگراف قبل را با در نظر داشتن «در مثل مناقشه نیست» فراموش کنید و بیایید برای صدمین بار در مورد «گشت ارشاد» صحبت کنیم. نیت حامیان و مجریان «گشت ارشاد»، جلوگیری از بدحجابی است و گسترش فرهنگ حجاب در جامعه ی اسلامی ایران. این درست، اما آیا این نیت خوب، به عمل خوبی هم منتهی شده است؟ 

  فرض اول: اکثر مردم به حجاب اعتقاد یا التزام ندارند، یا اعتقادشان مشابه اعتقاد حامیان و مجریان گشت ارشاد نیست.

  در این صورت، آیا با توسل به نیروی پلیس و زور، آیا می توان این اکثریت نامعتقد را معتقد کرد؟ آیا اساسن می توان با توسل به پلیس (که به حق و در همه جا «قوه ی قهریه» نامیده می شود) فرهنگی را گسترش داد؟ یا با در نظر گرفتن فرض بالا، باید بگوییم گشت ارشاد تنها به عمیق تر کردن فاصله ی میان حکومت و مردم منجر خواهد شد؟ 

  فرض دوم: اکثر مردم به حجاب اعتقاد و التزام دارند.

  در این صورت، گشت ارشاد قاعدتن اقلیت نامعتقد را هدف قرار می دهد. حالا با این اقلیت چه باید کرد؟ این اقلیت چه کسانی هستند؟

  فرض اول در فرض دوم: این اقلیت، دختران و زنان خیابانی هستند.

  زنان خیابانی، یعنی زنانی که با هدف جلب نظر به خیابان می آیند و با توجه به هدف مجریان گشت ارشاد، برخورد قهری با این افراد قابل توجیه است. چرا که آن ها قرار است از جامعه جدا شوند تا آلوده اش نکنند و نه این که لزومن اصلاح شوند.

  فرض دوم در فرض دوم: این اقلیت، دختران و زنانی هستند مثل همه ی دختران و زنان. و فقط به حجاب اعتقاد ندارند.

  در این صورت، قرار است با برخورد قهری با این افراد، چه اتفاقی بیفتد؟ از حامیان و مجریان گشت ارشاد بعد از مدت ها باز بپرسیم: نگاهشان به این افراد چگونه است؟ آن ها را انگل هایی می دانند که باید از جامعه جدا شوند؟ آن ها را بیمارهایی می دانند که باید نابودشان کرد؟ یا افرادی می دانند که تنها به حجاب اعتقاد ندارند و نهایتن می توان گفت منحرف شده اند؟ 

  اگر نگاه این مجریان، نگاه اول است (نگاه انگل و مجرم) پس همین نحوه ی برخوردشان درست است! اما اگر آن طور که خودشان اظهار می کنند، معتقدند که این افراد هم مثل همه ی افراد جامعه هستند و تنها در مسئله ی حجاب، دچار انحراف هستند، پس سوال دومی پیش می آید: مجریان و حامیان گشت ارشاد دقیقن انتظار دارند با برخورد قهری با این افراد، چه اتفاقی بیفتد؟

  این که فرد بدحجاب دستگیر شود، مانند مجرم ها، تابلویی به دستش داده شود و از او عکس گرفته شود، وقتش گرفته شود، به او توهین شود و… قرار است او را اصلاح کند؟ اگر واقعن چنین اعتقادی دارند که بهتر است هرچه زودتر خودشان را به یک روانشناس معرفی کنند یا حتا بهتر است پیش از هرکسی اول جامعه را از لوث وجود خودشان پاک کنند. 

  حامیان و مجریان محترم گشت ارشاد تا به حال چه کار پژوهشی در مورد تاثیر فعالیت گشت ارشاد انجام داده اند؟ آیا با فعالیت این نیروی پلیسی، مردم جامعه ی اسلامی ایران به حجاب معتقدتر شده اند؟ آیا افرادی که تا به حال توسط گشت ارشاد دستگیر شده اند، از کار خود پشیمان شده اند و باحجاب تر شده اند؟ یا یک نفر  دیگر به جرگه ی مخالفان دین و مخالفان جمهوری اسلامی اضافه شده است؟

  و حالا باید رویمان را برگردانیم به سمت رئیس جمهور محترم کشورمان، جناب آقای روحانی. 

  آقای روحانی! با آمدن شما امیدوار شدیم که جامعه به سمت عقلانیت حرکت کند. اگر قرار است فرهنگ حجاب در کشور گسترش پیدا کند، باید راه درستش را پیدا کرد. «جرم زایی» در کشور، مشکلی را حل نمی کند.  پیش از شما، مسئولانی در کشور حکمرانی کرده اند که هزینه ی مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی ایران را به شدت کاهش داده اند. حالا بدحجابی دیگر فقط یک اشتباه فردی نیست، بلکه به لطف عملکرد دلسوزان اسلام و مسلمین، حرکتی است جهت نشان دادن مخالفت با جمهوری اسلامی! حالا هزینه ی مخالفت با جمهوری اسلامی تنها کمی بدحجابی است! این «جرم زایی» را مسئولان قبلی شما به وجود آورده اند، اما از شما انتظار داریم این روند را متوقف کنید. 

  پیش از انتخابات گفتید:

  «برخی از برخوردها هم ناشی از نگاه پلیسی و امنیتی به جامعه است، نگاهی که همه چیز را سیاسی می‌بیند. در حالی که اجازه دادن به برگزاری برخی مراسم، شدت کنش و دیدگاه سیاسی را کاهش می‌دهد.»

  گفتید:

  « عفیف بودن چیزی فراتر از حجاب داشتن است. به نظر من اگر زنی یا مردی حجاب رسمی مد نظر ما را رعایت نکند، عفیف بودنش زیر سؤال نمی‌رود. قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟ من هشدار می‌دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. به نظر من زنان زیادی از جامعه ما حجاب مطلوب قانون را ندارند، ولی عفیف هستند.» [+]

  و حالا از شما انتظار داریم طبق شعار دولت تان، بر اساس «تدبیر» و «عقلانیت» عمل کنید و بیش از این به این کارخانه های ضد انقلاب سازی و ضد دین سازی اجازه ی فعالیت ندهید.  

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۱۵)  • محمد

   اعتقادات هرکس به خودش مربوطه، هیچ چیزی زوری نمیشه چرا که مطمئنا نتیجه ی عکس میده

  • اصغر

   در موضوعات فرهنگی روشهای رضاخانی هیچ وقت جواب نداده و نخواهد داد

  • مرتضی خاکپور

   ( جبهه جانبازان درعرصه فرهنگ ایثاروشهادت اقدام خواهدکرد )

   این را که 30 سال است همه قدرت بدستان اقدام می کنند و انجام می دهند ولی موفق نمی شوند و بر عکس همه از این افکار فراری هستند ؟!

   زیرا وقتی رزمندگان دفاع مقدس و جبهه و جنگ که اصلی ترین مروجان عرصه ایثار و شهادت را می بینند که که در معیشت خودشان مشکل دارند و ایران تنها کشوری در جهان است که حق رزمندگان و جانبازان مثلا 5% را نمی دهد و اینان را در فقر مطلق نگه داشته است تا بتوانند هر جور که دلشان خواست در اقتصاد و در سیاست و در فرهنگ بهره ببرند دیگر کسی را باور به فرهنگ ایثار و شهادت باقی نمی گذارد ؟!

   و همه مردم ایران نتیجه گرفته اند که فقط وفقط باید به مال اندوزی و عیش برای خودشان باشند و از یاری رسانی به دیگران پرهیز کنند ؟!

   و این پولی را که قرار است بعد از 25 سال به رزمندگان ماهیانه بدهند حقوق که نیست یک سال شاید باشد که اگر بدهند و یا ندهند ؟!

   اگر می خواهند باید فیش حقوقی دائمی برای رزمندگان و جانبازان مثلا 5 % به بالا درست کنند که بشود گفت بعد از 25 سال از پایان جنگ و ازاد سازی ایزان و اسلام رزمندگان را هم یادشان آمده و حقوق می دهند ؟!
   و مسکن و معیشت و سهام و غیره بدهند که بعد از 25 سال محرومیت نفسی از زندگی بکشند ؟!

   البته همه فعلا از اسم رزمندگان و جانبازان به اسم ایثار و شهادت استفاده می کنند ولی جامعه نمونه های ایثار و شهادت و حال وروز اینان را می بیند و و خودشان نتیجه ای درست را می گیرند و و قعی نمی نهند . و بیشتر دوری می کنند زیرا می بینند که امروز و فردایشان باید مانند رزمندگان به روز سیاه بنشینند تا دیگران فربه تر شوند و از زندگی بهره ها ببرند ؟!

   مردم بسیار هوشیار از آنند که ما درک کنیم ؟!

   خدا خودت بداد رزمندگان و جانبازان 5 % به بالا برس ؟!

   که این بخور نمیر هایی می دهند و نمی دهند برای تبلیغ خودشان است و از فیش حقوق دائمی خبری نیست ؟!

   که به معروف گویند :

   شتر سواری که دولا دولا نمی شود ؟!

  • ..

   دوستان با بحث ودعوا به هیچی نمی رسین …. بی خیال بچسب به زندگی که اگه پول نداشته باشی بد بختی….!!!!!

  • حیران

   الملک یبقا مع الشورت – ولا یبقا مع الزور /// صد نتمه فرستادم/ صد راه نشان دادم/ یا راه نمیدانی/ یا نامه نمیخوانی/ لطف پرودگار مهربان شامل حالمان شود همه چیز درست میشود. انشاالله

  • hamid

   آقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا جـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــان

   گشت ارشاد هست وضعمون اینه؟؟؟؟؟؟؟

   اونو هم بردارن که با شرت میان بیـــــــــــــــــــــــــرون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • حیران

   سلام به دوست خوبم محمود . اولاا حقیر از اسلام اینگونه فهمیده ام هر کس حتی مسلمان زاده وقتی بسن بلوغ میرسد و مکلف میشود آزاد است هر دین الهی را که با بینش او وفق دارد انتخاب بکند . ولی نطرها به تعداد نفر هاست و جز طولانی شدن مباحث نتیجه ندارد.برای جلوگیری از تفرقه فکری بین مسلمین از متن قران و سخن پرودگار خوارج نشویم خوب است گرچه بین مسلمین عادت شده آقا فلانی در کتاب خودش صفحه چندم و ستر چندم اینگونه نوشته و ان را ملاک نظر خود قراد میدهد البته نویسنده کتاب یک انسان است و با بینش خودانرا نوشته دلیلی ندارد بنده بپذیرم . بنده کلام خدا را میپذیرم که هم سریح است و هم ساده . لااکراه فی الدین ( در پذیرش دین اجبار نیست ) و پشت سر ان امده گرچه اسلام بهترین دین است انقدر ساده و روشن بیان شده که نیاز به هیچ تفسیری ندارد . در مورد دوم با شما هم فکر هستم . در مورد سوم ( از کوزه همان برون تراود که در اوست ) مثالی میزنم اگر وضع اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی کشور به این وضع اسفبار افتاد چون دولت قبلی روشنفکر نبود ولی متعصب بود با مدیریت روشن فکری کشور دومین صادر کننده نفت جهان به این روز نمی افتاد .در مورد گفتگوی تمدن ها با شما موافق نیستم اگر مبتکر این سخن کوچکترین نقطه ضعفی داشت رسوایش میکردند . ایشان به هیچ قیمتی نه کشور را نه ملت را زیر سلطه هیچ قدزتی نمی برند . ایشان معنی جواب دادن به خدا و جواب دادن به تاریخ را خوب میدانند اگر به سخنان ایشان گوش دهید به آگاهی او از مسایل جهانی پی میبرید . دلیل به حاشیه رفتن ایشان اختلاف فکری داخلیست به نظر من این امر طبیعیست . مورد لباس مرا بیاد سخنان رییس جمهور قبلی انداخت قبل از انقلاب در مصاحبه ای فرمودند مشکل مردم موی دختر ها یا لباس انان نیست مشکل ما حل مسایل اقتصادیست ولی بعد از هشت سال مشکل لباس خانمها شد و اقتصاد به معنی واقعی کلمه مرد ؟؟… و اما اخرین مورد محمود عزیز همواره این دو کلمه همراه هم میاید ( فقر و فحشا ) . نظر شمارا در مور پوشش قشری از خانمها و حتی اقایان که با فرهنگ اکثریت جامعه ما همخوانی ندارد کاملا میپزیرم ولی ایا شما هم وجدانا قبول میکنید که اکر باعث 50٪ فحشا رواج در جامعه اینگونه پوشش و رفتار باشد 50٪ دیگر از فقر وحشتناکی ست که بر گرده قشر دیگری از جامعه سنگینی میکند . قشری که پوشش خوب دارند و نمی خواهند …… باشند مسیول سنگینی این گناه اجباری تا اخر عمر بر دوش انان سنگینی خواهد کرد با کیست و گناه این قشر مظلوم با کیست ؟ قشر اول اکثر قشر مرفه جامعه اند و قشر دوم قشر فقیر جامعه . صاحبان اصلی انقلاب !!! باور میکنی اشک در چشمانم حلقه زد .. ایا شما وقتی میایید خیابان قشر اول را میبینید قشر دوم را هم میبینید . بیایید هم گشت ارشاد داشته باشیم هم گشت سو مدیریت دولت مردان و چپاولگران بیت المال گشت ارشاد بد حجاب ها را توی خیابان بگیر بزور و با کتک سوار ماشین کند و ببرد تا فحشا را در جامعه رواج ندهند و گشت ارشاد دوم به اتاق نامدیران متعصب حمله کند و انها را از اتاقی که لایق ان نستند بیرون ببرد ند و مدیر متبهر لایق . توانمند و مسلمان راستین جای ان بنشانند تا مملکت به این روز نیافتد و نیمه دوم فحشا از بین برود اگر پیامبر فرمودند حجاب را محترم بشماریم مولا علی هم فرمودند.( اگر مدیریت ندارید مسیولیت نپذیرید ) وگرنه ایران ویران میشود ….. یا هو

  • محمود

   در جواب دوست عزیزمان حیران اولا باید گفت که (لا اکراه فی الدین)برای کسی که مسلمان زاده نیست صدق میکند نه اینکه برای فرد مسلمان.دوما اینکه برای انتخاب همه جیز در همه جای دنیا چه ایران چه آمریکا حتما شاخصه ای وجود دارد که خوب از بد،حق از باطل شناخته شود اینکه همه دین خود ،اعتقاد خود را درست بداند و مطالعه در مورد ادیان دیگر نداشته باشد صحیح نیست باید حتما تجدید نظر شود .سوما یک مسئله که در جامعه ما هست اینکه چرا همش آنهایی که طرفدار قشر یا فرد خاصی اند روشنفکر خوانده شده و بقیه متعصب؟؟؟؟؟؟؟پس این خود دلیل عدم احترام به طرف مقابل میباشد.در مورد گفتگوی تمدن ها ،البته خوب است اما به چه قیمتی؟آیا واقعا باید در حال حاضر خود را زیر سلطه دشمنان ملت قرار دهیم؟؟؟؟
   در مورد اینکه لباس های رنگ شاد پوشیدن یا بیرون ماندن موی دختران مشکلی هست واقعا نیست هیچ کس نمیتواند ایرادی بگیرد
   اما…..
   وجدانا یک دوری در خیابان زده و با دید کلی نگاه فرمایید وضع زنان چگونه است؟؟؟فقط جواب این سوال را دهید
   وضع از مانتوی رنگ شاد گذشته الان مشکل نوع طراحی های لباس است .ماهم نگفتیم همه فاحشه اند ولی ناخواسته فاحشه خواهند شد ،فاحشه نه به این معنی که با همه باشند و خوش گذرانی کنند بلکه به معنی فاحشه تخیلی.
   واقعا باید اندیشید.تمام

  • حیران

   سلام . کشف حجاب رمان رضا شاه همانقدر زشت بود که امروز با بد حجابی بر خور میشود. و هردو محدودیت آزادی . اولی شگست خورده و دومی فعلا مشکلدار .منظور از بد حجاب خانمی که مقداری از موهای سرش بیرون است . یا از رنگهای شاد خیر ار سیاه استفاده کرده . بشرط اینکه اول بپذیریم که بد حجاب فاحشه نیست . و بنده هم که دارای همسر هستم و با دیدن یک خانم بی حجاب دگرگون میشوم بیشتر مشکل از خودم است . چون بجای اینکه با عقل زندگی کنم با غریزه کنار امده ام و اگر بد حجابی را فحشا در نظر بگیریم چون اکثریت بسیار عظیمی از جهان بد حجابند و البته اکثریت باسواد و خیلی پیشرفته دنیا . انوقت دنیا میشود یک فاحشه خانه بزرگ . که که مطرح کزدن چنین سخنی مضحک به نظر میرسد . واندیشه بزرگ انرا نمیپذیرد . هرکسی با فرهنگ جامعه خود زندگی میکند و فرهنگ جوامع موروثی ست . یعنی شما که در ایران به دنیا امده اید یک شیعه اثنا عشری هستید و اکر در ایتالیا بدنیا امده بودید مطمبن باشید یک مسیحی بودید و اکر در هندوستان به دنیا میا مدید یک بودایی یا هندو بودید همانقدر که شما مذهب شیعه را بهترین میدانید دیگران هم مکتب و فرهنگ خود را بر تر میدانند و اینجاست که کلام اقای حاتمی جواب میدهد ( گفگوی تمدن ها ) اما فهم این سخن برا کسانیکه بیش از علم با تعصب میاندیشند خیلی مشکل است . گفتگوی تمدن ها . یا گفتگوی فرهنگها یعنی احترام گذاشتن به فرهنگ و دین همدیگر در کل دنیا و دوست داشتن و عشق ورزیدن بهمدیکر با هر فرهنگ و مسلکی در این صورت دنیا بهشت میشود . و اما علم روان شناسی میگوید بچه ها را نصیحت نکنید جواب نمیدهد مسبله را به او پیشنهاد کنید و در کشورهای پیشرفته پیشنهاد جای نصیحت را گرفته . میگوید نصیحت شخصیت درون بچه را تحقیر میکند و پیشنهاد بچه را به اندیشیدن وامیدارد و او را مسیولیت پدیر میکند . پس امر به معرف و نهی از منکر بشکل پیشنهادی جواب میدهد ان هم از طرف بزرگان خانه یا بزرگان مدرسه یا بزرکان دین . و صد البته همه از نوع مرغ سحر باشد . بزرگانی هستند که بیشتر از کودکان نیاز به راهنمایی دارند . کار پلیس مامور معذور هم نیست گشت ارشاد قبلا عرض کردم با نظر حضرت امام هم مشگل بتوان تطبیق داد . اینکار بیشتر فکر افراطیون است و نتیجه اش هم حتما دین گریزی جوان ها خواهد بود . فهم ان خیلی اسان است در این مدت گذشته که اینکار انجام گرفته نتیجه چگونه بود . به نظر بنده منفی .پس چرا ادامه میدهند . حافظ جواب میدهد ( قدر مجموعه کل مرغ سحر داند و بس / نه که هر کو ورقی خواندو معانی دانست ) اکر مرغ سحر با شند نمیکنند( مولانا . ملا صدرا . سهر وردی . حافظ . علامه جعفری و امام خمینی . …) اوراق خوانده ها هستنند که تا اخر عمرشان هم بخوانند همین است . و اما در مور ایه شریفه که اورده بودید ای پیانبر به زنان مومن بگو . ایا خانمی که در پوشیدن حجاب مشکل زیر بنایی دارد میتوان مومن خواند. پس این ایه مربوط به این موضمع نمیشود. و بعد ماکه نمیتوانیم دنیا را به شکلی که میبینیم به زور به دیگران هم تحمیل کنیم . با ارشاد علمی و روحی بسیار اسلامی و منطقی ست و لی در صورت اجبار ایه شریفه (لا اکراه و فی الدین )جلومان را میکیرد البته اوراق خوانده ها تفاسیری در وسعت افکار خود دارند و لی معنی ساده اش اینست . تو مردم را به دین خدا و بدین عشق از راه درست فرا بخوان انهایی که پذیرفتند به راه راست هدایت شدند ولی انهایی که مغزشان نتوانست بپذیرد مجبورشان نکن . ( و این سخن پروردگار مهربان است ) گاهی و قتها انقدر بر غیر خدا مغروقیم که حرف خدا را هم نمیشنویم و اما در مورد جمله اخرتان در ست رسول خدا 1400سال قبل فرمان حجاب را فرمودند . ولی گشت ارشاد که راه نیانداختند . همانکاری که ایشان کردند شما هم بکنید فقط به قول مولانا ( هر کسی از ظن خود شد یار من / از درون من نجست اسرار من ) فقط از قران جواب بگیرید با اندیشه خودتان . اوراق خوانده ها به مغز شما صدمه میزنند ( باید مرغ سحر بیابید ) . همانطو رکه مولانا شمس را پیدا کرد . الملک یبقا مع اکفر ولا یبقا مع الظلم با کفر میمانیم با ظلم هرگز . پس برای از بین بردن کفر زور نگوییم . گرچه بد حجابی کفر نیست انان هم مثل دیگران به وسع اندیشه خود ایمان پاک دارند و عرفان را بهتر از دیگران از خود نشان میدهند. ان الله مع الصابرین

  • mahmood agh...

   با سلام خدمت عزیزان بخصوص کاربر عزیز حیران
   آقا یه سوالاتی دارم از خدمت دوستان ،تو زمان رضا شاه که دستور کشف حجاب خانوم ها رو صادر کردند پدران و مادران ما در سراسر ایران چه واکنشی دادند؟؟علت این واکنش چی بود؟پس در حال حاضر چرا فرزندان همان پدران و مادران با بی حیایی تمام و با پوشش ضد اسلامی در سظح شهر می گردند و کسی بر خود واجب نمی داند که عمر به معروف کند؟آیا امر به معروف صرفا فقط وظیفه گشت ارشاد است یا همه مردم؟؟؟؟؟؟؟چرا تمامی گناهان رو به دوش گشت ارشاد می اندازید و کسی رو که خلاف دستور صریح قرآن((آیه اول (نور 34)
   قل للمؤمنات یغضضنَ من أبصارهن…؛ اى پیامبر! به زنان مؤمن بگو: دیدگان خود را فرو خوابانند و عفت پیشه ساخته، دامن خود را از نگاه بیگانگان بپوشانند و زیور خویش را جز براى شوهران و سایر محارم آشکار نکنند، مگر آن چه پیداست و روسرى‏هاى خویش را به گریبان اندازند تا سر و گردن و سینه و گوش‏ها پوشیده باشد و پاهایشان را به زمین نکوبند تا آن چه از زینت پنهان مى‏کنند معلوم شود…».))عمل میکنند تذکر نداده که هیچ حالا ایراد هم برای ارگان مربوطش میگیریید.
   واقعا آیا خدا راضی هست ما تذکر ندهیم و چون پیامبر 1400سال پیش یک تصمیم رو گرفتن بر حسب موقعیت سیاسی آن زمان ما هم باید نشسته و ناطر فحشاء روز به روز بیشتر زنان و البته مردان شویم؟

  • سوگند

   مییییبینم وقتی میام تو این پیج خیلی گرمم میشه! نه که همه ی بحث ها داغهههههه…..آدم داغ میکنه! مسئول سایت بی زحمت کولر این پیج و بزن ! یه سوال؟ جلوی بعضی از کامنت ها زدید:” این بحث داغ است نظر شما چیست؟” جلوی بعضی های دیگه زدید: ” نظر منتخب توسط کاربران”…..جلوی بعضی کامنت ها هم چیزی زده نشده. یعنی چی؟ این جور کامنت ها نقش هوییییج رو دارن یا صرفا جهت یادگاری تو این پیج درج شدن؟؟؟

   • Golzar

    درود و احترام

    عناوینی که به کامنت ها داده میشود بر اساس تعداد رای مثبت و منفی به کامنت و تعداد پاسخ به آن به صورت خودکار ثبت میشود.

  • مجيد

   خيلي جالبه آقاي مجيري اعتقاد دارند كه « عفیف بودن چیزی فراتر از حجاب داشتن است. به نظر من اگر زنی یا مردی حجاب رسمی مد نظر ما را رعایت نکند، عفیف بودنش زیر سؤال نمی‌رود. قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟ من هشدار می‌دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. به نظر من زنان زیادی از جامعه ما حجاب مطلوب قانون را ندارند، ولی عفیف هستند.»
   آره ديگه طرف هر جوري دوست داره مياد بيرون و به نظر امثال آقاي مجيري اينها عفيف هستند مگر همچين چيزي ممكنه
   ولي اعتقاد من اينه كه در دو واژه‌ي «حجاب» و «عفت» در اصل معناي منع و امتناع مشترک‎اند. تفاوتي که بين منع و بازداري حجاب و عفت است، تفاوت بين ظاهر و باطن است؛ يعني منع و بازداري در حجاب مربوط به ظاهر است، ولي منع و بازداري در عفت، مربوط به باطن و درون است؛ چون عفت يک حالت دروني است، ولي با توجه به اين که تأثير ظاهر بر باطن و تأثير باطن بر ظاهر، يکي از ويژگي‌هاي عمومي انسان است؛ بنابراين، بين حجاب و پوشش ظاهري و عفت و بازداري باطني انسان، تأثير و تأثّر متقابل است؛ بدين ترتيب که هرچه حجاب و پوشش ظاهري بيش‌تر و بهتر باشد، اين نوع حجاب در تقويت و پرورش روحيه‌ي باطني و دروني عفت، تأثير بيش‌تري دارد؛ و بالعکس هر چه عفت دروني و باطني بيش‌تر باشد باعث حجاب و پوشش ظاهري بيش‌تر و بهتر در مواجهه با نامحرم مي‎گردد.

  • دنیا

   برای بار دوم عرض میکنم خدمت شما مسئول سایت( همون عروس خانم) ! چرا کامنت منو که در جواب وحید بود رو منتشر نکردید؟

  • حیران

   اگر بنده امام را به عنوان معمار انقلاب و صاحب نظر در مکتب اسلام بشناسم ایشان به صراحت فرمودند ( امر به معروف و نهی از منکر باید لسانی باشد ) ایشان از کلمه باید استفاده کردند . و اگر پیرو خط ایشان هستیم باید نظر شان را بپذیریم گرفتن دست خانم بد حجاب و کشیدن بزور بداخل ماشین با نظر امام هم مغایر میشود .او مقصر است که بد حجاب است و مقصر تر از او من مدعی دین هستم که قادر نیستم از راه علم و تفسیر و تبیین دین به او بیاموزم و آگاهش کنم که حجاب هم از نظر ظاهری و هم از نطر باطنی برایش بهتر است . و از ناتوانی علمی و ناتوانی (( عشقی )) به زور متوسل میشوم و حتما موفق نبودم و نخواهم شد . زمان فتح مکه ابو سفیان سپاه عطیم اسلام را دید مجبور به تسلیم شد به حضور رسول الله امد ظالب صلح شد رسول خدا فرمود ایمان بیاور . میپذیرم ابو سفیان گفت مغزم اسلام را نمیپزیرد خالد انجا بود با خشم گفت مغزی که اسلام را نمی پذیرد با ید گردنش زده شود . رسول خدا فرمود نه خالد به شک او احترام بگذار ((( نه خالد به شک او احترام بگذار ))) این موضوع در فیلم ( محمد رسول الله ) تکرار شده . پس اسلامی که بنده از ان برداشت میکنم / گشت ارشاد حرام است /. حضرت حافظ میفرماید : قدر مجموعه گل مرغ سحر داند و بس // نه که هر کو ورقی خواند و معانی دانست . یعنی من باید و حتما پای منبر مرغ سحر بنشینم تا دین را بهتر بفهمم و از نه که هر کو ورقی خواند ایمان خرافی نصیبم میشود . و آنچه از مولایم علی (ع) خوانده ام روزی آن بزرگوار به همراه اهل بیت به میهمانی میرفتند مشاهده فرمودند اهل بیت لباس سیاه به تن کرده اند پرسیدند چرا سیاه پوشیده اید جواب شنیدند که رنگ سیاه سنگین و با وقار است مولا فرمودند عوض کنید به مجلس عذا نمیرویم .رنگ دیگر بپوشید . رنگ سیاه یاس آور است . رنگ سبز رنگ رویندگی و بالندگی . رنگ سرخ رنگ گلسرخ ر . رنگ شهادت . رنگ کربلا . خواهران مومن میتوانند با حجاب رنگها جامعه را شاداب نگه دارند . مسیحیان 300 سال بر اروپا حکومت کردند آخر بدست خودشان سرنگون شدند چونکه کالیله را محکوم به مرک کردند . از تاریخ عبرت بگیریم کمی هم با زبان مولانا و با زبان حافظ با زبان عشق از اسلام سخن بگوببم . اگر دیر بشود در تاریخ آینده اسلام فقط یک کلمه خواهد بود .( حـــــیف ) . یار یاورتان

  • doshman

   سلام خانوم یا آقای دنیا
   نمیدونم شما فرزند دارید یا نه ، ولی احتمالاً در اطرافتون نوجوان یا جوانی پیدا میشود ، میشه یه لطفی بکنید و از امروز به مدت یک هفته آنان را آزاد بگذارید تا هرجا ، هرمکان ، هر زمان که دوست دارند بروند و با هرکس که دوست دارند بگردند ، بعد از یک هفته فقط به صحبت کردن آنها دقّت کنید ، دوست عزیز ، آدمیزاد شیر خام خورده است ، جایزالخطا نیست ، ممکن الخطاست ، لازمه گشت ارشاد و امثال آن در جامعه ما وقتی به وجود می آید که من و امثال من فراموش میکنیم به قانون و به حریم دیگران احترام بگذاریم .
   یه خواهش دیگر بنده از شما این است که خودتان از خودتان این سوال را به پرسید ( البته اگر دینتان اسلام و از تشیع هستید ) اسامی 12 امام است . ؟ . حال دوباره از خودتان اسمی نیمکت نشینان تیم منچستر در سال 1998 را بپرسید . ؟ . درست است که مسلمانی به این چیزها نیست ولی واقعا من و امثال من از دین برای خوذمان کاریکاتور ساخته ایم ، یکجا دماغش را کوتاه کرده ایم در جای دیگر فکش را کشیده ایم ، آنجا که به نفعمان است خشک مذهب و هرجا که به سودمان نیست از آن میگذریم ، یکجا میشویم عالم ، یکجا میشویم …. .
   بهتر است درباره کلمه امی کمی مطالعه بفرمائید . لطفا از روی هوا اظهار فضل نفرمائید .
   شما بهتر است به تایپ یا تکس های قبلی اینجانب مروری بنمائید تا لپ مطلب به دستتان بیاید .

  • doshman

   سلام
   جناب امیرحسین خان مجیری ، اینجانب و برخی از دوستان شما را دعوت به ادامه بحٍ به صورت حقیقی کرده ایم که متاسفانه شما به دلیل ضعف بینائی قادر به دیدن نبوده اید . در بحث هایی که با اینجانب و برخی از دوستان که در پائین این مطلب قابل مشاهده میباشد ، شما نه تنها از استدلال و منطق ضعیفی برخوردار هستید ، حتی حاضر و قادر به پاسخگوئی نیستید ،
   قبول اشتباه سخت تر از خود اشتباه است
   باز هم میبینیم که شما در جواب برخی از دوستان گفته اید : آری گشت ارشاد نباید ادامه کار دهد و باید سکوت کند .
   دوست عزیز بنده و برخی از دوستان خدمت شما عرض کرده ایم که لازمه وجود امر به معروف و نهی از منکر در یک جامعه و گروه و خانواده به چه مقدار می باشد ( هوای پاک ، نه مسموم )
   شما از دید یک ایرانی میگوئید که هرکس هر کاری که دوست دارد انجام دهد و مختار است ، بنده در پائین همین صفحه جواب این حرف شما را داده ام و شما در پاسخ سکوت کرده اید و سکوت به معنای قبول گفته اینجانب است ، در حالی که مکرراً در جواب دیگر دوستان همان گفته سابق خود را تکرار میکنید ، دوست شما بهتر است تاریخ این آب و خاک را مطالعه کنید تا ببینید کج فهمی و نادانی و خودخواهی من و امثال من چه بلا ها که بر سر این ملّت و این آب و خاک نیاورده است . ما که سکوت کرده ایم در مقابل اشتباهات ، اگر قرار باشد بقیه هم سکوت کنند چه میشود ، دوست عزیز مثال ماسفر و قایقی که برای شما زده ام ، مصداق کامل همین موضوع است ، لطفا با منطق درست و سالم به بحث و گفتگو بپردازید . ( دوستانی که اطلاع کافی از موضوع ندارند ، لطفا قسمت نظرات را کامل مطالعه کرده و …. . ) با تشکر
   جمعی از دوستان

   • دنیا

    جناب دشمن! ببخشید مخاطب شما من نبودم ولی دوست داشتم جواب بدم! یعنی شما نظرتون اینه که لازمه ی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ی اسلامی , وجود گشت ارشاده؟؟ ما تو عصر حجر زندگی نمیکنیم که کسی از حجاب و بی حجابی و مسائل دیگه بی خبر باشه! و نیاز به آموزش و نصیحت در مورد حجاب و مسائل دیگه داشته باشه! امروزه امر به معروف و نهی از منکر مثل گذشته که مردم بی خبر از هر مسئله ی دینی بودن نیست.عصر حجر نیست که به یک فرد بالغ بخوایم حجاب و مزایا و مسائل دیگه اش رو آموزش بدیم.الان بچه های سه ساله پای کامپیوتر نشستن و اون ها خودشون دنیایی از اطلاعاتن. اتفاقا شما اگه اطلاعاتی چیزی میخوای از اون ها بگیر! حالا تو این دوره زمونه شما میخوای ” امر به معروف و نهی از منکر ” که مربوط به زمان پیامبر و دوره ی جاهلیت که افراد امی و بیسواد و نادان و خرافه پرست بودن رو پیاده کنید؟؟؟ خود پیامبرمون یک فرد امی بود. امر به معروف مال دوره ی جاهلیته نه دوره ای مثل الان!!!!!!! یه خرده باید بینشمون رو وسیع تر کنیم. آخه امر به معروف تو این دوره جواب میده؟؟؟؟ نه ! دوره ش مال زمان جاهلیت بوده

    • وحید

     سرکار خانم دنیا، شما هم ببخشید که مخاطب شما من نبودم ولی دوست داشتم جواب بدم. حالا خیلی احساس متمدن بودن می کنید که احیای امر به معروف و نهی از منکر را به دوران جاهلیت نسبت می دهید چه بسا در این عصر اطلاعات و تکنولوژی افرادی جاهل تر از دوران جاهلیت به سر می برند که بویی از دین نبرده اند و خود را عاقل تر ار جاهل معرفی می کنند، آیا شما از خداوند و پیامبر بهتر و بیشتر میدانید و آیا به روز بودن آیات قرآن در هر عصر و دوره ای را انکار می کنید؟ اگر جوابتان منفی است پس چطور این امر را کتمان می کنید و بیان می کنید که دوره امر به معروف و نهی از منکر به پایان رسیده؟ و ما افتخامان به این است که پیامبرمان امی بوده و به مقام بلند مرتبه رسید و به معراج رفت و دانشمندان امروزی حتی به بخشی از علوم وی نتوانسته اند برسند، آیا امی بودن یک فرد نشان امل بودن آن است؟؟؟

     • دنیا

      آقای وحید هیچ اشکالی نداشت که جواب دادید. من میگم امر به معروف و نهی از منکر مربوط به دوره ی جاهلیت و دوره ی پیامبر مونه , نه الان! شما میگید الان هم افراد جاهل تر از دوران جاهلیت هم هستن.خب قبول ! هستن! مثلا میخوایید بگید : در منطقه ای از آنگولا در زاویه ی 45 در جه ای آن قبیله ای زندگی میکنن که بویی از تمدن نبردن پسسسسس در نتیجه امر به معروف و نهی از منکر لازمه! مثلا به خاطر یه عده جاهل که یک ملت رو امر به معروف نمیکنن برررررادرررر وحیییید! اگه میگید : دوره ی امر به معروف و نهی از منکر نگذشته……. یه سوال؟ چرا تو تهران این مسئولین گشت ارشاد یه 4 پایه برنمیدارن برن وسط میدون ونک وایسن و مردم رو به خداپرستی دعوت کنن و داد بزنن: ” یا ایها الناس بشتابید به سوی خدا پرستی….بشتابید به سوی خدای یکتا….” چرا این کارو نمیکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ( 10 تا علامت سوال گذاشتم یعنی این سوال جواب میخواد). مگه نمیگید امر به معروف باید اجرا بشه؟؟؟ در صورتی که اگه خیلی ها این صحنه رو ببینن میگن: طرف دیوونه ست. چون دیگه الان همه خدا و دین رو میشناسن. “شناخت” وجود داره اگه دوست داشتن قبول میکنن و اگر هم دوست نداشتن قبول نمیکنن. دقیقا مثل حجاب! (((((( تو این دوره زمونه دعوت به خدا پرستی همون قدر مضحک هست که دعوت به حجاب مضحکه!)))) مهم ترین مسئله در اسلام خداست ! درسته؟ نه حجاب! ولی تو خیابون ها ,مردم رو به حجاب دعوت میکنن ولی به خدا پرستی دعوت نمیکنن! چراااااااااا……..؟؟؟؟

      • وحید

       سرکار خانم دنیا، به گمانم منظورم را به درستی درک نکردید و شاید هم به درستی بیان نکردم. از اینکه عرض کردم در این زمونه افرادی عاقل تر از جاهل خود را معرفی می کنن فقط به آنگولایی که می فرمایید نیست بلکه در کشور خودمان و در شهرهای خودمان هم این چنین افرادی با همچین مشخصاتی به وفور یافت می شود. افرادی که دم از خداپرستی و یگانگی خداوند می زنند ولی در عوض خدایانی از مدلهای غربی را الگوی خود قرار میدهند و می پرستند، در ضمن چه کسی گفته که احیای امر به معروف برای عده ی خاصی از جامعه که متمدن نیستند الزامی است؟ (خدای نکرده) منظور شما از متمدن بودن بشر که عرض اندام و برهنگی جامعه نیست وگرنه خیلی از همون آنگولایی هایی که گفتید لباس به تن ندارند پس بایستی متمدن باشند!!!؟؟؟؟
       در جامعه ای زندگی میکنیم با جمعیتی قریب به 75 میلیون نفر. هر فردی یک مقام و منزلت و ارزشی در این جامعه دارد. اگر عده ای هنجارشکنی کنند و برخلاف عرف جامعه و دین به خودنمایی بپردازند، دیگر افراد جامعه به تماشای آنها مشغول باشند و احیای امر به معروف و نهی از منکر پس چه زمانی تحقق پیدا می کند؟؟؟ چرا از اینکه عده ای در دام افکار شیطانی می افتند و دیگران را با طناب خود به درون چاه می برند به کل ملت خطاب می کنید!!!! خیر. ما در همین جامعه افرادی داریم با عزت زندگی میکنن و بهانه ای به دست افرادی همچون گشت ارشاد نمی دهند تا نارضایتی عمومی از برخوردشان به وجود بیاید. در همین جامعه افرادی با غیرت داشتیم که برای حفظ ناموس و عزت کشورشان از جان خود گذشتند تا بذر غیرت رو توی جامعه بپاشن و دریغ از عده ای که حداقل به پاس خون این شهدا از ناموس خود دفاع نمی کنن و چه ارزان آن را می فروشند!!!
       نمی دونم چرا این طوری به موضوع نگاه می کنید که مسئله حجاب را از جیب اسلام درآوردند و ساخته و پرداخته ذهن ناخودآگاه مسلمانان بوده و قصد آزار و اذیت و بی حرمتی به بانوان را دارد، دقیقاً عکس این موضوع در حجاب مطرح می شود. چرا دعوت به خداپرستی در این زمونه به نظرتان مضحک است؟؟؟ مگر تمام مردم جهان (یا مردم کشورمان) تماماً خداپرستند؟؟؟ پس این گروه شیطان پرستی و کمونیست را هم بایستی خداپرست بدانیم؟؟؟؟؟؟ نه تنها دعوت به خداپرستی در زمان پیامبر(ص) آغاز شده و تمام شد، بلکه مستمراً ادامه دارد و اگر در نماز جمعه شرکت کرده باشید میدانید این موضوع در 2 خطبه به نمازگزاران بازهم تأکید می شود، مگر این افراد قبلاً به خدا ایمان نیاورده بودند پس چرا بر این موضوع دوباره تأکید می شود؟؟؟؟؟؟؟
       خانم دنیا فکر نکنید که این مطالبی که عرض کردم خطابم فقط به شما بوده بلکه تمام خانم های دنیا که شاید و شاید کم مطالعه و شاید هم بی اطلاع در این زمینه باشند که همه ما به برپایی روز جزا و قیامت ایمان داریم و خوب میدانیم که حتی نزدیکترین فرد به ما هم در این زمان به دادمان نمی رسد. حالا چرا این را عرض کردم برای اینکه ارتباطی بسیار تنگاتنگ بین اصول دین و فروع دین وجود دارد که شاید مستقیماً کلمه “حجاب” جز این موارد نباشد ولی از این چهارچوب خارج نیست و خسران و زیان ناشی از عدم رعایت این موضوع به خود فرد بر میگردد و هر فردی مختار و آزاد آفریده شده و اگر هم اصراری به عدم رعایت این مسئله داشت شاید در این دنیا نه، ولی در قیامت حتماً ضررش را خواهد دید.
       مسئولین و مأمورین گشت ارشاد رو عده ای از بندگان خدا (مثل خود ما) تشکیل می دهند و معصوم هم که نیستند و آنها هم دچار اشتباه می شوند پس به موضوع که اگر فردی بخواهد حجاب را رعایت بکند یا نکند به گشت ارشاد مربوط نمی شود بلکه ما فلسفه حجاب را با یک ارگان دولتی (که می توانست بهتر از این هم عمل کند) و یک وظیفه ای در ابن خصوص دارد به اشتباه گرفته ایم.
       در پایان هم در جواب بنده از سوال شما که فرموده بودید : “چرا تو تهران این مسئولین گشت ارشاد یه ۴ پایه برنمیدارن برن وسط میدون ونک وایسن و مردم رو به خداپرستی دعوت کنن” باید خدمتتان عرض کنم که بهتر است سطح مطالعات خود را در زمینه فلسفه حجاب بالا ببرید و کتابهایی را در این زمینه بخوانید بعد قضاوت کنین که آیا مسئله حجاب، مسئله ای جدای از خداپرستی است و اگر هم به قرآن اعتقاد داشته باشیم می بینیم که به صراحت از حفظ حجاب چه برای زن و چه برای مرد نکاتی بیان شده.
       اگر هم در این زمینه که عرض کردم قانع نشدید یا سوالهای بی پاسخی برایتان وجود داشت، بفرایید شما را با سایت یا مسنجری مذهبی که پاسخگوی تمامی سوالها و شبهاتتان در زمینه حجاب باشد را به شما معرفی کنم.

       • دنیا

        آقای وحید! مطلب اول: شما گفتید در زمینه ی حجاب مطالعه کنم. حجاب یه مسئله ی کاملا بدیهیه. معلومه که حجاب خوبه و بدحجابی و لخت و عریانی بده.این مطلب نیاز به مطالعه نداره. ولی من میخوام طبق تعریف خودم از حجاب , اون رو رعایت کنم. نه طبق تعریف حکومت از حجاب. مگه دیکتاتوریه؟!؟! اگه دیکتاتوریه باید اعلام کنن که دیکتاتوریم!…..مطلب دوم: شما گفتید سایت های مذهبی معرفی میکنید.تو تمممممممام این سایت ها , افراد پاسخ دهنده , همشون بدون استثنا دارای ” یک گرایش ” فکری هستن. حکومت اجازه نمیده افراد با گرایش های فکریه متفاوت پاسخ گوی سوال های ما باشن. هر سایتی که عقیده و افکارش مخالف با حکومت باشه سریعا فیلتر میشه. حالا درمورد قرآن. مگه تو قرآن گفته نشده که ” به تمام سخنان گوش فرا دهید و بهترین آن را برگزینید” این جمله ی قران یعنی چی؟ یعنی این حق رو داریم که به صحبت های افراد خداپرست و کمونیست و غیره گوش کنیم و بهترین رو انتخاب کنیم. ( خیلی هم جمله ی زیبایی بود) …….این که هرچیز ی رو که من بخوام , شما حق داری گوش کنی ! این که هرچیزی رو من بخوام , شما حق داری انتخاب کنی! این که هرچیزی رو من بخوام شما حق داری اجرا کنی! اسمش دیکتاتوری نیست؟حالا سوال؟ حکومت این اجازه رو میده که ما آزادانه به تمام مسائل دینی با فرقه های مختلف تو اینترنت آشنا بشیم ( نه تو اینترنت …بلکه هیچ جا! )؟؟ یا تمام سایت های مخالف رو فیلتر میکنه؟ چرا فقط حجابی رو که تو قران سفارش شده رو رعایت میکنه ولی این جمله رو که تو قران تاکید شده رو رعایت نمیکنه؟ مسائل قرآنی رو گزینشی انتخاب میکنن؟؟؟ چرا اجازه نمیدن “دکتر سروش ” بیاد تو تلویزیون و در مورد مسائل دینی آزادانه صحبت کنه؟؟؟؟بنده ایشون رو قبول دارم تا حدی نه اون افراد پاسخ دهنده ی ای که شما تو سایت ها میخواین به من معرفی کنین. اون ها همشون یه گرایش فکری دارن. مگه قران نگفته :” به تمام سخنان گوش فرا دهید؟؟؟” …..مطلب سوم: حکومت این حق رو داره که مردم رو ارشاد کنه ولیییییی حق نداره فرا تر از ارشاد وارد مسائل دینی ما بشه و مارو باز خواست کنه بخاطر بد حجابی و یا بخاطر روزه خواری در ماه رمضان یا چیز های دیگه ( مربوط به مسائل دینی). اینا اعتقادات دینی و شخصیه ماست و به کسی ربطی نداره. من یه آیه از قران میارم و میگم نباید فراتر از این وارد مسائل اعتقادیه دیگران شد .طبق آیه ی قران . که خدا به پیامبر میگه: قل یا ایها الکافرون, لا اعبد ما تعبدون, ولا انتم عابدون ما اعبد, ولا انا عابد ما ابدتم, ولا انتم عابدون ما اعبد, لکم دینکم ولی دین! …. خدا به پیامبر میگه: به کافران بگو…..بگو !ای کافران! من نمیپرستم انچه شما میپرستید! و نه شما میپرستید آنچه من میپرستم! و نه من میپرستم آنچه شما پرستش میکنید! و نه شما میپرستید آنچه من میپرستم! ( حال که چنین است) آیین شما برای خودتان و آیین من برای خودم! لطفا آقای وحید این جمله ی آخر رو قاب بگیرید بزارید رو بنر های تبلیغاتی که تو خیابون ها هست. همین جمله که میگه : “آیین شما برای خودتان و آیین من برای خودم ” …… پیامبر گشت ارشاد راه ننداخت براشون که!…به زور! ….. وادار به چیزی کنه که خودش میخواد ! یه کم شما ها از قران و سخنان خدا درس بگیرید. آقا وحید حجاب خوبه ولی در رعایت اون نباید کسی رو مجبور کرد. …مطلب آخر ….به اون سوال قبلی من جواب ندادید!!!فقط گفتید: حجاب همون خدا پرستیه! این که جواب منطقی نیست. مثلا شما اگه بخوایین خدار وبه یه فرد کافر بشناسونید …از حجاب شروع میکنید ؟ اثبات وجود خدا و دعوت به خدا پرستی با مسئله ی حجاب شروع میشه؟ که شما میگید حجاب همون خدا پرستیه؟….البته آقا وحید فکر نکنید مطلبی که عرض کردم خطابم فقط به شما بوده بلکه تمام آقایون وحید که شاید خیلی خیلی خیلی کم مطالعه و بی اطلاع در این زمینه باشن , بوده!

        • وحید

         خانم دنیا، وقتی مطلبتون رو خوندم کلی خنده ام گرفت. آخه چرا می خواین حجاب رو به دولت و حکومت ربطش بدین؟ مگه توی غرب افرادی با حجاب هستن، دولت همان کشور مجبورشان به رعایت حجاب میکنه؛ نه دقیقاً عکس این عمل میکن. واسه چی شما یاد گرفتید که چند تا از آیه قرآن رو یاد بگیرید و بهش استناد کنین و به رأی خود تفسیر کنین؟ چرا یه آیه 31 سوره نور و آیه 59 سوره احزاب یه نگاهی نداختین تا ببینین چی میگه، به کی میگه، در مورد چیه فقط پیله کردید به اینکه در آیه ای از قرآن گفته شده ” به تمام سخنان گوش فرا دهید و بهترین آن را برگزینید”، بله 100% درست میگه و من هم بهش معتقدم چرا اینکه سعی می کنم از دیگر آیات قرآن هم درس بگیرم و حداقل سعی در انجام آن داشته باشم و مطابق آن عمل کنم نه اینکه به خواست خودم جایی که خوشم آمد هایلات کنم و بقیه آیات رو غربال کنم!!!
         نمی دونم شوخی می کنید یا جدی میگید، شمایی که دم از اثر اطلاعات و تکنولوژی می زنید راهی برای بیان نظرات خودتان در این زمونه پیدا نکرده اید (اینترنت، ماهواره و …)، پس چطور شیفته کلام افرادی مرتد همچون دکتر قلابی مثل سروش می شوید، کسی که به آیات قرآن از جانب خداوند منکر می شود و بعدش شما مرید چنین فردی هستید و دم از قرآن و آیاتش می زنید و خواستار آمدن فردی در تلویزیون هستید که با نگرشی کاملاً غیردینی برای مسائل دینی صحبت کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
         می دانید مشکل ما از کجا شروع میشه؟ همون جایی که ما با نظام و حکومتمان خرده حسابی داریم و اون را به پای ارزش ها و اعتقادات دینی می ریزیم و بالعکس. چرا خودمون رو گول می زنیم،شما فکر کنید که در این کشور زندگی نمی کنید یا به 100 سال قبل یا بعد برگردید و با توجه به مسلمان بودن، خودتون کلاه خودتون رو قاضی کنید و این طور فکر کنید که نه مسلمانی دور و اطرافتون هست نه اینکه شما به ارزش های غیردینی پایبند هستید، چکار می کنید، خودتون را با شریط زمانه وفق می دید (به نرخ روز روزی می خورید) یا اینکه نه به آن چیزی که شهادتین را خوانده اید و هر روز آن را تکرار می کنید و به حساب و کتابی در آخرت معتقد هستید، پایبند خواهید بود؟؟؟
         درسته که پیامبر گشت ارشاد را نداخت ولی فتح مکه و برخورد با آنان چگونه بود، مگر آیه ای از قرآن نداریم که می فرماید:” مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَماءُ بَيْنَهُمْ …”
         بنده و امثال بنده هیچ ادعایی از معصوم بودن و بی گناهی خود نداریم و البته شاید هم گناه کارترین فرد روی زمین باشیم ولی با توکل به خدا سعی می کنم حداقل به ارزش ها و اعتقاداتی که دین مبین اسلام برایم روشن کرده عمل کنم و کمتر دچار لغزش ها شوم و تا امروز هم سعی بر آن داشته ام تا طبق کلام خداوند و آیات قرآن عمل کنم و با تذکر به جای شما از این پس هم بیشتر رعایت خواهم کرد به لطف خدا.
         در رابطه با سوال قبلی شما در کامنت قبل مختصراً جوابی دادم و گفتم اگر قانع نشدید راهی دیگه به شما معرفی کنم که نپذیرفتید، اشکالی ندارد هر طور راحتید ولی آنچه که من بیان می کنم شاید عاری از کم و کاستی ها نباشه و به همین دلیل شما را به جای دیگه اشاره کردم. باید خدمتتان عرض کنم که که نیازی به چهارپایه و امثال هم نیست چرا که برای بار آخر خداوند خاتم الانبیا را برای اینکار برگزید و دینی کامل را به پیروانش معرفی کرد که جای شک و شبهه ای باقی نمی ماند، این چیزی که می فرمایید مقدمه کار بود تا ایمان حاصل شود و اگر کسی ایمان می آورد که مسلمان شده طبق آیات الهی تا هم اکنون بعد از 1400 سال عمل می کرد و نیازی هم به گوشزد و تکرار نداشت و همان طور هم که قبلاً متذکر شده ام مسئله حجاب درست است که جز اصول و فروع دین نیست آیا از چهارچوب دین خارج است و زایده فکر بشر است؟ پس چرا در قرآن به رعایت آن تأکید شده؟؟؟ چرا وقتی زنی غیرمسلمان (به وفور می توان مثالی از خواننده روسی و بازیگران و … آورد) ، مسلمان می شود نوع پوشش و حجابش با گذشته فرق می کند و شکل اسلامی به خود می گیرد؟؟؟ چه بینش و منطقی در چنین انسانهایی است که جامعه کفر به چنین تفکر و مرتبه ای می رسند!!!؟؟؟
         امیدوارم که پاسخ سوالتان را گرفته باشید و از غیرمنطقی بودن آن صحبت نکنید. جملات آخر جنبه سوالی بودن از شما رو نداشته فقط برای این بوده که خودتان پاسخی برایش بیابید.

         • دنیا

          وقتی مطلبمو خوندید کلی خندتون گرفت؟ اگه چیز خنده داری هست بگید ما هم بخندیم! ( به قول استادا)

          • وحید

           واسه این خنده ام گرفت که اولش یه جور شروع کردید و آخرش یه جور دیگه، صحبتهاتون با هم متناقض بود، این تناقض بساط خنده رو جور کرد، حالا شما هم بخندید.

           • دنیا

            شما بخند! نوبت خنده ی من هم میشه…! هرچه قدر توی متن نوشته هاتون دنبال یه غلط املایی بودم که سوژه کنم واسه خنده ی خودم ولییییی پیدا نشد

   • امیرحسین مجیری

    جناب دشمن
    در پاسخ به کامنتی که شما دهم شهریور ماه با مضمون مثال «قایق و سفر» گذاشتید، در یازدهم شهریور ماه پاسخی نوشتم و در آن توضیح دادم که «گاهی برخورد انتظامی لازم است» و در ادامه اش نوشتم که «برخورد مجرمانه با زنان بدحجاب، موجب باحجاب شدن آنان یا گسترش فرهنگ حجاب نمی شود» بنابر دلایلی که در این نوشته گفته ام. در ادامه ی این کامنت، ندیدم که شما پاسخی داده باشید. حالا این از «ضعف بینایی» یا «استدلال و منطق ضعیف» من است؟! یا «حاضر و قادر» نبودن من به پاسخگویی؟! در ادامه هم هر جا مخاطب دیدگاهی من بوده ام، سعی کرده ام به آن پاسخ بدهم.
    حالا می گویید من معتقدم «هرکس هر کاری که دوست دارد انجام دهد». از کجای حرف های من چنین برداشتی کردید؟! من در این نوشته و در بخش دیدگاه ها بارها توضیح دادم که به نظرم «فرهنگ حجاب» به عنوان یک فرهنگ الهی در جامعه ی اسلامی ما باید گسترش داده شود اما «گشت ارشاد» بر خلاف آن چه حامیانش ادعا می کنند، نه تنها به این امر کمک نمی کند که موجب کم رنگ شدن هر چه بیش تر فرهنگ حجاب در جامعه می شود. دلایل این مسئله را مفصلن در این نوشته شرح داده ام.
    در واقع من در این نوشته، گفته ام برای گسترش فرهنگ حجاب «چه نباید کرد». اما هیچ حرفی در مورد «آن چه برای گسترش فرهنگ حجاب باید کرد» نزده ام. این که ابزار مناسب گسترش این فرهنگ چیست، می تواند موضوع یک نوشته ی دیگر باشد اما موضوع بحث من نبوده است. این به معنای استدلال ضعیف است؟! این به معنای سکوت است؟! در حدی که من می فهمم، این طور نیست.
    در همه ی بحث های شکل گرفته، سعی کرده ام خارج از چارچوب منطق حرف نزنم، کسی را متهم نکنم، به کسی توهین نکنم و در بحث، «نیت خوانی» نکنم. در ادامه هم اگر باز بحثی شکل بگیرد، مطمئن باشید باز هم سعی خواهم کرد که همین روند را ادامه بدهم.

    • doshman

     جناب امیرحسین خان مجیری
     تماس بگیرید
     09369353823

  • سیمین دانشور

   من ” زنم ” و به همان اندازه از هوا سهم میبرم که ریه های مرد سهم میبرد . درد آور است که من آزاد نباشم تا او به گناه نیوفتد, فرم بدنم بیشتر از افکارم به چشمش می آید. تاسف بار است که باید لباسهایم را به میزان ایمان او تنظیم کنم . ( سیمین دانشور خطاب به گشت ارشاد)

   • نظر 99 در صد بازدید کنندگان سایت

    آورین ! آورین!

   • طهورا

    من مسلمانم و برای اجرای دستور پروردگارم حجاب میگیرم.یقین دارم که زمان به این دنیا ختم نمیشود و من در فردای قیامت از سوی پروردگارم پاداش خواهم گرفت.همان طور که نوزاد در شکم مادر تکامل می یابد تا وارد دنیای جدیدی شود من هم در این دنیا با دستورات پروردگارم تکامل می یابم.من گوهر با ارزشم را از دستبرد سارقان در امان میدارم.همین…هیچ آزاد اندیشی حصار خانه ارزشمند خود را به نام آزادی خراب نمیکند.من مسلمانم.
    در ضمن با زور نمیشه مردم رو مسلمان کرد.باید یه حرکت منسجم فرهنگی صورت بگیره

   • یکی

    حجاب علاوه بر شخصی بودن یک بعد اجتماعی هم داره و همین بعد اجتماعی هم باعث میشه که به شکل قانون در بیاد…حجاب یک حق اجتماعیه!یعنی همونطور که اگه مردی با نگاه یا زبان یا عملش برای خانمی ایجاد مزاحمت کنه زن حق اعتراض داره(چون حقی از زن ضایع شده)بنابراین اگر زنی هم بخواد با نوع لباس زننده اش آرامش روانی جامعه رو تحت شعاع قرار بده بقیه حق اعتراض دارند(چون حق اجتماع ضایع میشه)…این فکر سطحیه که بگیم زن برهنگی و عرض اندام و تلاش برای جلب توجه(خواسته یا ناخواسته)کنه و بعد به مرد بگیم چشاتو درویش کنه(هردو باید توام انجام بشه تا جواب بده)…من خودم یک زنم . اصلا در شان خودم نمیبینم که زیبایی های ظاهرم که از لطف پروردگارم هست رو به افرادی تو جامعه عرضه کنمکه
    1.پرودگارم که ولی نعمتم هست ناراضی باشه
    2.با این کارم مردی برای حــــــــــــــــــــــــــتی لحظه ای به جای همسرش به زیبایی من فکر کنه…وجذب من بشه و این آرامش زندگیشو با خطر مواجه کنه…
    نه من این حقو دارم و نه هیچ زن دیگه ای!
    و به همین علته که قانون حجاب همگانیه و ربطی به آیین طرف نداره!
    مثل اینکه به افراد اومانیست و پوچ گرا و یا شیطان پرستها بگیم چون شما مسلمون نیستید و قانون عدم دزدی مخصوص خدا پرستهاست پس اشکالی نداره شما دزدی کنید…
    بعد هم بگیم خوب آقای دزد آزاده که هر زمان هر چ که خواست رو تهییه کنه حالا از هر جایی:خونه مردم.جیب مردم…مردم حواسشون جمع باشه…(این حرف حتی مثالش هم خنده داره)
    هیچ کجای دنیا آزادی نامحدود نیست یعنی اگر باشه اونجا دیگه با جنگل تفاوتی نداره…
    آزادی زمانی معنا پیدا میکنه که مشـــــــــــــــــــروط به رعایت حقوق دیگران باشه!!!

  • abbas

   سلام
   خدا قوت. خلاصه عرض می کنم هرانسان صاحب خردبا اندکی تفکر و تحقیق تفاوت خواص حجاب و مفاسد بدحجابی را می فهمد، پس باید راه های مناسب ترویج و تقویت آن و مذمت و مقابله با بی حجابی را یافت گسترش داد. گشت ارشاد یکی از آنهاست که اگر معایبی دارد منطق آن است که اصلاح شود ، پاک کردن صورت مسئله یعنی بی منطقی.

   • امیرحسین مجیری

    جناب abbas
    در مورد لزوم « ترویج و تقویت» فرهنگ حجاب، من نیز با شما موافقم. اما به نظرم به هیچ وجه لزومی ندارد که گشت ارشاد حتمن یکی از ابزارهای این امر باشد. و برای همین تعطیل شدن گشت ارشاد به هیچ وجه به معنای پاک کردن صورت مسئله ی «ترویج و تقویت فرهنگ حجاب» نیست.

  • حیران

   درود بر شما . بنظر من هرگز نمیشود عقیده ای را یا بینشی را بزور بر کسی تحمیل کرد اگر چه این بینش بسیار هم خوب باشد ثمر این تحمیل حتما نفرت خواهد بود . با اینکه اینکار تا به امروز جواب مثبت نداده و لی هنوز هم تکرار میشود . فکر میکنم این بیت از سعدی ست ( درس معلم ار بود زمزمه محبتی ـ جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را ) راه درست اینست اما و دریغا نرود میخ اهنین بر سنگ. همه انسانها میخواهند خوب باشند . خانمها هم اگر بدانند حجاب برایشان خوب هست انرا میپذیرند . وراه دانستن انها از طریق علم است وعشق و محبت به انها . مومن کردن ادمها به زور دگنک هرگز نتیجه نمیدهد. پروردگار مهربان آکاه مان کند انشاالله

   • دنیا

    یه جمله از متنتون از نظر من ایراد داره و اون هم این جمله تون بود که گفتین : ” خانمها هم اگر بدانند حجاب برایشان خوب هست انرا میپذیرند ” . خب قبول! حجاب خوبه! کسی از داشتن حجاب متحمل ضرر و آسیب و یا هر چیز دیگه نشده! ولی همین نصایح رو اگه به فرد بد حجاب ( از نظر شما) بگیم, اون هم با شنیدن مسائل مربوط به حجاب میگه: “من هم اصلا با این نوع حجاب و پوشش متحمل ضرر و آسیب نشدم”. خب واقعا هم نشده! ((((( حالا شما بیاین 100بار آسیب ها و ضرر ها ی بی حجابی رو براشون تعریف کنید ….. زور که نیست! خب آسیب ندیدن !…چرا باید از این نوع پوشش خودشون که هیچ آسیبی ندیدن , تغییر پوشش و تغیر رویه بدن؟؟؟؟ حتما میخواین بگید : اون ها نمیدونن آسیب چیه! طرف با زبان خودش میگه: ” من آسیب و زیان نمیبینم و من از پوشش خودم راضیم” . )))) به نظر شما همین خانم هایی که اسم بی حجاب یا بد حجاب رو روشون گذاشتین از این نوع پوشش خودشون ناراضین؟؟؟ نه …اون ها با همین پوشش خیلی هم راضین و اصلا به خاطر این نوع پوشش متحمل, ضرر و آسیب و گزند و نا امنی از طرف کسی نشدن که , خواستار تغییر پوشش بشن.

  • mohammad

   سلام.دستتون درد نکنه از این مطالبتون.به نظرمن اول اینکه خدا کنه روحانی که همه ما باتمام وجود حمایتش کردیم (البته مجبور شدیم)اهل شعار وفریب دادن نباشه. دوم من فکر نکنم روحانی درمورد گشت ارشاد تصمیم گیرنده باشه،رییس نیروی انتظامی زیر نظر مقام عظماشون کار میکنه. سوم اینکه معمولا تو ایران احمقا به مقام بالا میرسن که این چیزا حالیشون نیست.

  • سید صمد مهدیان

   کاملا” با شما موافقم برای رفع این معضل که غیر از هزینه وبار منفی چیز دیگری ندارد

  • sahar

   en sharayeti ke be vojod omad kheili sakhte
   khode mano vaghti ba hamsaram biron bodim bordan behem dastband zadan ye shab bazdasht shodam mese ye kabose adamo divone mikone.eteghadate hame mohtarame va hich chizio be zor nemishe tahmil kard hata age dolat bekhad.afif bod be tarze lebas poshidan nist to raftare.

   • امیرحسین مجیری

    خانم سحر
    در مورد یکی نبودن عفت و نحوه ی لباس پوشیدن من نیز با شما موافقم.

  • فاطمه

   به نظر من حرفایی که قبل از انتخابات گفته می شه هموشون فقط شعارن نمونش حرفایی که در مورد عفیف بودن زده شد ولی گویا تو شلوغی جشن های بعد از اتنخابات فراموش شدند و گشت ارشاد همچنان با شیوه ی قبلی خودش بسیار پر کار در حال فعالیته.

  • خلیل

   با سلام اولا بسیار ممنون که سعی میکنید به مسائل جامعه می پردازید و هر جه قدر دوستان در نظرات شرکت کننن نشان میدهد که مطلب برای مردم جامعه مهم است. و اما …. دوستان عزیز این مسئله بسیار مهم در یک جامعه اسلام از جنبه مختلف باید بررسی شود
   . خواست نظام خواست مردم و رسید به راهکار مناسب و فرهنگ سازی از بین بردن سو تفاهم های بین نظام و مردم . یعنی مردم باید متوجه شوند نظام برای امنیت جامعه و جلوگیری از هرج و مرج و حفظ احترام و شخصیت باید یک مقرراتی را اعمال نمایند. چرا در خیلی از موارد به فر نگ نگاه میکنیم و لی در این مورد و یا در موارد دیگرحتی در مقرراتی نه از کنارشان میگذریم جرا اقتضا ت جامعه را در نظر نیمیگیریم خواهران برادران جامعه ایر انی یک فرهنگ برتر دارد و این در دنیا با ید جا بیافتد مردم جوانان باید بدانند فرهیختگی به این ظواهر نیست
   ایرانی باید الگو باشد در همه موارد. نظم و انظبات شادی نشاط مطلوب علم میهن دوستی …. وقار حجاب متانت …
   وقتی نگاه به این مسائل با سیاست و یا اغماض و یا اشتباه بی نظمی مخلوط شود همین آش و هیمن کاسه ….
   غفلت خانواده، مسئولین فرهنگی مدارس دبیرستانها دانشگاهها مخصوصا صدا و سیما . … سبب این معظلاشده است . امید دارم یک حرکت صمیمانه و مشتاقانه همه جانبه برای نجات نسل جوان از پوچی آغاز شود انشاءالله

   • امیرحسین مجیری

    جناب خلیل
    در مورد متعدد بودن و پیچیده بودن دلایلی که باعث به وجود آمدن مشکلات جامعه شده است من هم با شما موافقم.

  • حسین

   میگم تو که این مطلب و نوشتی چند کلاس سواد داری داداش؟
   اساسن؟

   بابا اساسا این جوریه نه اینجوری ک تو نوشتی عامو

   • امیرحسین مجیری

    نوشتن تنوین به شکل «ن» به جای «ا» روشی است که برخی از استادهای ادبیات مانند جعفر مدرس صادقی برگزیده اند و دلیل های مفصلی هم برای این نوع نوشتن دارند. بنابر این، این طور نوشتن ربطی به «چند کلاس سواد» داشتن ندارد.

  • نگار

   تا جایی که من اطلاع دارم گشت ارشاد از ریاست جمهوری دستور نمی گیره بلکه زیر نظر شورای انقلاب فرهنگیه…

  • سها

   منم دیروز کامنت گذاشتم چرا نذاشتید در سایت؟؟.
   آره خب از هر کدوم خوشتون بیاد میذارید!! درصورتی که من حقیقت دنیا و جامعه خودمونو گفتم..
   لطفا نظر من هم بذارید چون میخوام نظر دیگرانو در مورد نظر خودم بدونم…………لطفا، حتما

  • حسین

   درود بر شما
   به نظر من باید از صدا و سیما فرهنگ سازی درست بشه
   با پوششهای خوب
   چه ایرادی داره خانمها کت دامن بپوشن یا لباسهای پوشیده و شیک
   و…
   آیا سوریه لبنان مالزی و عراق یا… کشورهای مسلمان نیستن؟ تو کدومشون با کتک چادر سرکردن هرکی هرچی بخواد میپوشه

  • R.abdi .arak

   امروز غرب دارد به حجاب به عنوان یک ابزار مبارزه نگاه می کند . وبرای مبارزه با گسترش حجاب هزینه می نماید . ما که ادعای مسلمانی داریم از کنار این مساله مهم به سادگی می گذریم و بسنده به این کنیم که گشت ارشاد باشد یا نباشد؟ درراه گسترش فلسفه ی حجاب در جامعه چقدر سرمایه گذاری شده است . به هر حال با بدحجابی وبی حجابی باید برخورد شود اما چگونه ؟باید کارشناسان راههای مختلف را مطالعه واعلام نظر کنند. قبل از ویران کردن بنای موجود بنایی نو وبهتر را باید ساخته شود.

   • امیرحسین مجیری

    جناب R.abdi .arak
    من هم با شما موافقم که «ما که ادعای مسلمانی داریم» نباید «از کنار این مساله مهم به سادگی» بگذریم. به همین دلیل مهم هم معتقدم گشت ارشاد نباید فعالیت کند زیرا موجب کم رنگ شدن فرهنگ حجاب در میان مردم می شود.

  • جلیل

   در جواب خانم سوگند باید بگویم که اگر کمی در مسائل مذهبی تحقیق کنید متوجه میشوید که نماز برای هر مسلمان واجب شرعی است در این که دیگه شک ندارید !! شاید شما از ان افرادی باشید که که با حجاب اعتقادی ندارید ولی اگر اهل نماز هستید مجبور هستید چادر سر کنید و با خدا صحبت کنید. حالا من یک سئوال دارم اگر شما به حجاب اعتقادی ندارید و همه افراد جامعه را محرم خود میدانید پس مثل اینکه فقط خداست که نامحرم شده که شما باید برای صحبت با او چادر سر کنید!!

   • سوگند

    در جواب شما “جلیل” ! نماز به معنی راز و نیاز با خدا و ستایشه. راز و نیاز با خدا در هر زمان و مکان و با هر پوششی امکان پذیره ! مطمئننا بار ها و بارها , ماها شب رو تخت خودمون با لباس خواب خدا رو ستایش کردیم و شکر کردیم. یعنی خدا تو این حالت شکرانه ی مارو قبول نمیکنه؟ اینجوری نیست. و حالا در مورد سوال شما! من هیچ اعتقادی به رعایت حجاب موی سر ندارم. منظورم پوشش بدنی نیست. پوشش بدنی از حجاب موی سر متفاوته, دلیلش هم واضحه! و حالا در مورد نماز خوندن ! اتفاقا چند بار هم بدون چادر نماز خوندم ولی مشکلش اینه که هر دفعه بعد از رکوع و سجده که می ایستم مجبور بودم لباس رو بکشم و مرتب کنم .در صورتی که حتی تو اتاق هم کسی نبوده! البته دلیل اصلیم “عادت” و تکرار” به خوندن نماز با چادر هست نه اعتقاد. فقط عادت کردم که موقع نماز چادر سر کنم نه به این دلیل که خدا نامحرمه. نه به این دلیل که اعتقاد به چادر و حجاب داشته باشم. نه اصلا ! بلکه فقط “عادت به استفاده از چادر در حین نماز خوندنه”. همین! و این عادت مشکلی ایجاد نمینه. مثلا اگه همین الان به من بگن: رعایت حجاب در ایران آزاد شد و از همین الان هر کس دوست داره حجاب رو رعایت کنه و هر کس دوست نداره رعایت نکنه……..من فکر میکنم باز هم با همین شالی که سرم میزارم برم بیرون. درسته همیشه موهام از جلو و پشت شال بیرونه و اعتقادی به رعایت حجاب موی سر ندارم.چون چندین سال عادت کردم به همین نوع پوشش و حجاب! و شاید برام سخت باشه بدون شال …..شاید معضب باشم بدون شال برم بیرون! یا یه مثال دیگه بزنم براتون! من خودم تاحالا کلیسای خارج از ایران نرفتم ولی اگه تو فیلم ها و یا از دیگران شنیده باشید مسیحیا و… میرن کلیسا و مکان مقدس , یه مقدار پوشیده تر( البته نه همشون) و شاید افراد مسن تر حتی یه شال نازک رو سرشون میزارن! ولی به این معنی نیست که اون ها به حجاب اعتقاد دارن و یا اون ها خدا رو نامحرم میدونن و از این مسائل ! بلکه یه جور عادت و یه جور فرهنگ سازی شده.حرمت یه مکانی رو داشتن.( البته گفتم خیلی ها هم با هر لباسی دوست دارن میرن و هیچ ایرادی وارد نیست) همون جوری که ما برای هر مکان و مهمانی لباس مناسب همون جارو میپوشیم برای مکان های به اصطلاح مقدس یک مقدار مراعات فرهنگرو هم میکنن! ولی در خارج از ایران باز هم مردم در همون مکان ” آزاد” هستن که چه لباسی بپوشن بر عکس ما , که مجبورمون میکنن چی بپوشیم و چی نپوشیم

    • وحید

     در پاسخ به صحبتهای سوگند خانم؛
     باید خدمتتان عرض کنم که با 3 خط اول شما موافقم چرا اینکه مثلاً اگر انسان در شرایط غیرعادی قرار بگیره مثل جنگ یا نماز در هواپیما و … احکام مخصوص به خود در ادای نماز را دارد این فقط برای اشاره به این موضوع بود. اما فلسفه حجاب که شما می فرمایید که پوشش حجاب موی سر با پوشش بدنی متفاوته کاملاً اشتباه است با عرض معذرت. در کتاب های متعددی که شاید هم اینجا مجالش نباشه راجع به کل حجاب چه زن و چه مرد صحبت شده (به کتابهای بزرگان دینی و تاریخی مراجعه شود) حال که شما می فرمایید خود شخصاً به این مسئله (حجاب موی سر) اعتقادی ندارین برمیگرده به ریشه های اعتقادی فرد از دین و فرهنگ که اون هم هر کسی در فهم آن مختاره اما دلیلی نمیشه که مسئله حجاب چه در جوامع اسلامی و در کل در جوامع بشری (به استناد صحبت شما در مورد رعایت حجاب زنان مسیحی در کلیسا) امری بر حسب عادت گذاشته بشه، شاید این بی حجابی (در هر نوعی) به یک عادت بد تبدیل شده باشه مصداق بارز آن هم داشتن حجاب در بین زنان قبل از اسلام در ایران و حتی پیروان ادیان آسمانی در قرن ها پیش در کشورهای غربی کنونی و ضمناً در پوشش مردم در ایران هیچ گونه اجباری از اینکه فلان لباس را باید حتماً بپوشید وگرنه گردنتان را در گیوتین خواهیم زد نشده فقط به این موضوع تاکید شده که حد و حدود پوشش اسلامی در جامعه رعایت بشه و مثال خیلی واضح هم میشه به لباس محلی زنان در روستاها و چهارگوشه ایران نام برد که با هر ناحیه از کشور شاید متفاوت باشه.
     و نکته آخر اینکه وجود گشت ارشاد (امنیت اخلاقی) در جامعه با صورتی بد و برخوردی نامناسب (به نظرم با کاری کارشناسانه و ریشه ای که اکثر افراد با طرز برخورد این افراد مشکل دارن، می توانستن بهتر از وضع جاری استفاده کنن) جا افتاده وگرنه نفس این کار احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بنا شده و هدف هم از اجرای امر به معروف و نهی از منکر کلاً در جامعه پیشگیری از بزه و عواقب ناهنجاری که روزی گریبان گیر افراد جامعه می شود و به دنبال این مسئله هست می باشد و لاغیر.

     • سوگند

      آقای وحید !2 تا سوال دارم!!! موضع من در برابر حجاب مشخصه ! و این موضع بر اساس “فرهنگ ” و منطق ” و “علم و آگاهی ” و ” علاقه ” و “شناخت ” و هرررررررر چیییییییییزی که اسمشو دوست دارید بزارید شکل گرفته ! ( نیازی به امر به معروف و نهی از منکر در مورد حجاب ندارم. و همین الان اگه بخوام , خیلی بهتر از شما میتونم مزایای حجاب رو بیان کم. همین الان میتونم یه کتاب در مورد مزایای حجاب بنویسم. پس موعظه نکنید ) من با توجه به همه ی این مسائل گفته شده میخوام در ایران حجابم به همین صورت که نیم متر موهام بیرون از شال و روسریم باشه!( منظورم از کلمه ی “من ” یعنی” امثال من ” نه صرفا شخص “من”!سوال اول: حالا شما یا مسئولین نظام موضعتون در برابر امثال من چیه؟؟؟ زور؟؟؟اجبار؟؟؟ جریمه ی نقدی؟؟؟ بازداشت؟؟ اعدام؟؟؟ نکنه اصول دین شده: 1_ حجاب 2_ توحید 3_ نبوت 4_معاد ؟؟؟؟؟ اگه تاکید میکنید به اسلامی بودن کشور و به این دلیل باید حجاب در کشور رعایت بشه چون کشور اسلامی هستیم ! …خب منم 4 مورد میارم که باید در کشور اسلامی مسائلی رعایت بشه ولیییییییییییییی رعایت نمیشه! سوال دوم: چرا از اون مسائل دیگه که مربوط به کشور اسلامی هست چشم پوشی میشه ولی از حجاب چشم پوشی نمیشه!؟؟؟؟ مسائلی که حتی از حجاب هم مهم ترن! یه مطلب مربوط به مسئول سایت: چرا یه همچین امکانی فراهم نمیشه که ما بتونیم بعضی از جملات یا کلمات کلیدی متنمون رو بلد یا پررنگ ترش کنیم؟؟؟؟

      • وحید

       خانم سوگند، معلومه توپتون خیلی پره، قبل از جواب به سوال اولتون بایستی خدمتتان عرض کنم که اگر هر فردی (چه مسلمان و چه غیر مسلمان) در کشور ما یعنی جمهوری اسلامی ایران زندگی می کند باید و باید پایند به قانون اساسی و قانون جمعی سنت اسلامی باشد خواه موافق و خواه مخالف (حداقل در انظار عمومی). و به نظرم اگر مزایا و معایب حجاب رو به گفته ی خودتان می دانستید ( که نمی دانید) پس عالم بی عملی هستید که که فقط از روی تعصب و یک جانبه گرایانه به موضوع توجه می کنید و خیلی از مسائل در جامعه به فعل خواستنی که شما از آن جهت خودنمایی کردن خود انتظار دارید، صرف نمی شود و نباید هم شود.
       پاسخ سوال اول: اول از همه اگه اصول دین رو نمی دونید محض یادآوری دوباره خدمتتان عرض می کنم که توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد می باشد. نمی دانم شما اگر به اصول دین معتقید (الله اعلم) و دم از مسلمانی می زنید چرا آن بخش از دین را که به مزاجتان خوش می آید به دین وصل می کنید و جایی که منفعتتان را در خطر می بینید آن را از دین جدا می کنید؟؟؟ حال اگر شما به این 5 اصول اعتقاد دارید مثلاً امامت، آیا با این نیم متر مویی که شما می فرمایید انتظار ائمه را از خود برآورده ساخته اید؟؟ حال به توجه گفته های اینجاب در ابتدای متن اگر فردی در جامعه نقض قانون کند با آن برخورد قانونی می شود خواه برای اختلاس 3 هزار میلیاردی باشد خواه برای بدحجابی یا بی حجابی و همان طور که فرموده اید نیازی به امر به معروف و نهی از منکر ندارید، بنده هم قصد موعظه ندارم و فقط جهت اطلاع عرض می کنم که خود این امر به معروف و نهی از منکر دارای چند مرحله می باشد که مرحله اول آن لسانی و … و مرحله نهایی آن اگر افاقه نکرد با زور و اجبار برخورد می شود و اجازه اینکه چه موضعی در قبال این امر گرفته می شود را بایستی به مسئولین ذیربط آن داد.
       پاسخ سوال دوم: هدف از تشکیل چنین نظام اسلامی محقق شدن و دستیابی هر چه بیشتر به آرمان های نظام اسلامی که ثمره خاتم الانبیا(ص) و مطابقت با سیره ائمه و قرآن کریم می باشد. خب فاصله تا این مرز خیلی زیاد است، بله در جاهایی قصور هم می شود که آن دلیلی بر اهمیت نداشتن آن مسئله از دیدگاه اسلام نمی شود بلکه کوتاهی یا بهتر بگویم به بی کفایتی برخی از مسئولین در جامعه برمی گردد و اینکه شما تمام مسائل را یک طرف و مسئله حجاب را در یک طرف قرار داده اید، بایستی متذکر شوم که رعایت یا عدم رعایت حجاب امری است فردی اما تأثیر آن بر جامعه از چهارچوب فرد خارج می شود و باید مصلحت جمع را مد نظر داشته باشد.
       حالا که شما می خواهید کتابی در این زمینه (مزایای حجاب) به چاپ برسانید حداقل سعی کنید کتابی به مانند کتاب سلمان رشدی ننویسید که دنیا و آخرتتان را به باد فنا دهید!
       هدف من موعظه و پند و اندرز نیست شاید که من از شما گناه کار تر باشم (شک نکنید!) اما به این گفته هم توجه کنید: العاقل یکفی بالاشاره

    • جلیل

     در جواب شما سرکار خانم سوگند باید دو مطلب را توضیح بدهم اول اینکه دین موضوعی نیست که با ان گزینشی برخوردکنید!! چراکه دین مسائل متفاوتی دارد که اگر هر فردی به آن گرویده باشد باید اعتقاد کامل داشته باشد و با اگاهی انتخاب کرده باشد و اگر هم شبهاتی برایش ایجاد شد باید در باره آن تحقیق کند. این مطلب را به این خاطر عرض کردم که شما فرمودید به پوشش موی سر اعتقادی ندارید . مطلب دوم اینکه دقت کردید وقتی یک پسر و یا دختر بخواهند ازدواج کنند خانواده ها چقدر نسبت به مسائل شرعی حساس میشوند که حتما برای رفت وامد به هم محرم شوند و یا سر مسئله مهریه چقدر درگیری دارند که ارزش دختر خانم را بالا ببرند در صورتی که دین ما به شدت با این مسئله مخالف است و تعیین مهریه یک تعریفی از نظر دین ما دارد که اگر مایل بودید برایتان ارسال میکنم. شاید همین دختر و پسر در بیرون از منزل بارها و بارها همدیگر را ملاقات کردنند و گپی هم زده اند ولی وقتی مسئله جدی میشود همه از جنبه شرعی آن جبهه گیری سختی میکنند. آیا به نظر شما این برخودرهای اینچنیی با مسئله دین برخورد گزینشی نیست؟ که ما ارتباط دختر وپسر را در خارج از ضوابط عیب نمی بینیم ولی اگر واقعا بخواهند شناخت از همدیگر پیدا کنند تا هم خانواده ها بهتر همدیگر را ارزش یابی کنند سریع پای اعتقادات را وسط میکشیم . و یا خانم های که اقدام به گرفتن مهریه خود میکنند از همه بند های شرعی آن کمال استفاده را میکنند تا خدای ناکرده حقی از آنها ضایع نشود. به نظر شما دین در کجا ها کاربردی تر عمل می کند؟ و یا در چه مواردی دست و پا گیر است و موجب نگرانی ما میشود؟ ایا نگاه ما به حجاب به عنوان یک مسئله اجتماعی است ویا کاملا شخصی است؟ و هیچ کس نباید از فردی بپرسد که چرا اینطور لباس میپوشی؟ بیشترین مشکل ما در جامعه برمیگردد به نوع تفکرات مردم و ما خودمان را با جامعه مثل ترکیه ویا کشورهای اروپای مقایسه میکنیم در صورت که اگر دقت کنید در همین کشور ها خانم ها یا حجاب دارند و یا ندارند ولی فقط در کشور ما فردی به عنوان بدحجاب دیده میشود چرا که خیلی از مردم هنوز قبول ندارند که در کشور اسلامی بدنیا آمدن و زندگی میکنند نه یک کشور اروپایی. مشکل کشور ما حجاب نیست بلکه فرهنگی است که به ما دیکته شده است که بدون تطبیق ان با اعتقادات خودمان دچار مشکل میشویم.

  • سوگند

   من میخوام یه توجیهی برای افرادی که تمایل به اجرای حجاب اجباری دارن و و جود گشت ارشاد رو لازم و ضروری میبینن, بیارم ! اول دلایل خانم هایی که وجود گشت ارشاد رو ضروری و اجرای حجاب اجباری رو لازم میبینن رو بگم: من فکر مکنم چون این دسته از خانم ها احساس میکنن جذابیت لازم و مناسب رو برای همسرانشون در منزل” ندارن” و “نمیتونن” داشته باشن و همسرانشون با دیدن خانم ها با این نوع پوشش در خیابان ,به کمبود جذابیت درهمسر خودشون پی میبرن , به این دلایل تمایل به وجود گشت ارشاد و نبود این افراد در تیر رس نگاه همسرانشون(مرد ها) در خیابان ها دارن. و حالا دلایل مردها برای حجاب اجباری: این دسته افراد هم به خیال اشتباه خودشون و شاید فقط حرف روی زبان , فکر میکنن که خانم هایی که مثلا ساپورت میپوشن و یا مانتوی کوتاه و یا موهاشون خیلی بیرونه , اصلا دختر های خوبی نیستن. اون هارو خطر ناک تر از یه تروریست میبینن. در صوووووورتییییییی که تمایل دارن که همسران خودشون در منزل از همون برازندگی ای که در وجود ظاهری دختر ها در خیابان میبینن , همسر خودشون هم همون آراستگی و برازندگی رو در منزل داشته باشه! و متاسفانه هیچ کدوم از این دو گروه چه زن و چه مرد حاضر نیستن دلیل اصلی وتمایل خودشون رو برای حجاب اجباری بیان کنن و الکی نسبت میدن به دین و اسلام و……!! یعنی شماها نگران اسلام هستین؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اسلام یه چیز ثابته و یه حقیقته! مثلا وجود خدا یه حقیقت و یه واقعیته! اگه کسی خدا رو قبول نداشته باشه آیا حقیقت وجود خدا زیر سوال میره؟؟؟؟ معلومه که نه! خب مثل اسلام میمونه! اگه کسی مسائل اسلام رو قبول نکنه و رعایت نکنه حقیقت اسلام زیر سوال میره؟؟معلومه که نه! پس الکی نگید که نگران اسلام هستین.

  • سوگند

   این متن کاملا “سنجیده “و” منطقی “نوشته شده و با یه تقسیم بندی کاملا منطقی نه تعصبی افراد رو دسته بندی کرده! حالا این وسط یه عده افراد هستن که موافق با اجباری بودن حجاب و وجود گشت ارشاد در خیابان ها هستن! کاش اون ها هم به همین زیبایی و با استفاده از” منطق”, نه “تعصب ” دلیل شونو برای حجاب اجباری و وجود گشت ارشاد و نتایج حاصل از وجود گشت ارشاد اعلام میکردن. نه این که فقط بگن: “حجاب خوبه” .” حجاب باید اجاری باشه “. “اگه حجاب نباشه , اسلام به خطر میوفته”. ” با بی حجابی جامعه داره رو به انحطاط پیش میره” . چون کشور اسلامی هستیم پس باید حجاب داشته باشیم”. تمام این جملات ریشه در تعصب افراد داره بدون این که حتی فکر کنن که این همه اجبار , آیا مسئله ای رو حل میکنه؟ بدون این که حتی فکر کنن وجود گشت ارشاد, واقعا باعث ارشاد افراد بی حجاب میشه؟؟؟

   • امیرحسین مجیری

    خانم سوگند
    ممنونم که این مطلب رو خوندید و نظرتون رو در موردش گفتید. من هم یکی از هدف هایم برای نوشتن این مطلب، شنیدن دلیل های مخالفان نظر خودم بود.

  • رضا از تهران

   سلام بنده در پاسخ به مطلب جناب آقای امیر حسین مجیری و با عنوان : آقای روحانی! کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کنید ، که توسط سایت محترم شما برای ایمیل بنده ارسال شده جوابیه ای ساعت یک بامداد ۱۰ شهریور ارسال کردم که منعکس شد بنده با دلایلی مشخص ، نظرات نویسنده محترم را رد کردم ، اما نمی دانم چرا و به چه دلیل نظر بنده به عنوان مخالف توسط شما ، پاک شد که این امر دور از شأن نویسندگی ، مطبوعات و اینترنت است لطفاً اگر دلیل و توضیحی دارید بفرمائید و گرنه ضمن تشکر برایم از مجموعه ایمیل های سایت خودتان ، دیگر ارسال نکنید . فکر می کنم بدون نظرات افراد مخالف ، راحت تر باشید . متشکرم رضا از تهران

   • Golzar

    درود و احترام

    با توجه به اینکه نظر شما طولانی بود و در محل اشتباهی منتشر شده بود، پس از بررسی و انتقال به محل صحیح منتشر شد.نظر تمام اعضا در صورت عدم توهین و نشر اکاذیب و الفاظ ناصحیح برای مجموعه ایران ویج محترم میباشد.

  • نیما

   سلام.ممنون از مطالبتون.میشه بفرمایید شما از کجا فهمیدید اکثر مردم به حجاب اعتقادی ندارن؟ شاید۹دیا را حساب نکردید یا شایدم نماز جمعه اون همه خانم واقای محجب را حساب نمیکنید یا شایدم؟؟؟؟؟؟؟؟………………لطفا روی نگارشتون بیشتر دقت کنید.ممنون.

   • سها

    کارای دیگتونو درست کنید تا این…
    ندیدید پنهانی چه کارایی چه فسادهایی میشه؟ آدم یچیزایی میبینه یچیزایی میشنوه که میترسه..پاهاش میچسبه به زمین.
    اگه چندتا دختر بی حجاب رو گرفتن، یا چندتا پسر رو. یا کارخونه ها و شرکتهای نامشروعو بستن، دیگه درست میشه؟؟؟
    برید ببینید مخفیانه هر روز در هر ساعت چه فساد ها قتلها اذیتها وآزارها و بدی هایی که پیش نمیاد……..
    خدا همه رو هدایت که…همه رو… حتی اونایی که در ظاهر متدین و معتقد هستن ولی نمیدونن اونی که باید بدونه و میبینه، خودش همه کارست.
    آخه تا کی تا کجا………………………………

   • امیرحسین مجیری

    جناب نیما
    یکی از فرض های این متن این بود که «اکثریت مردم به حجاب اعتقاد ندارند» همان طور که فرض دیگری هم بود که «اکثریت مردم به حجاب معتقدند». بنابر این فکر می کنم شما منظور این نوشته را اشتباه فهمیده اید.

  • جلیل

   این مطلب که در خصوص حجاب نوشته بودید واقعا مسخره است که فکر می کنید حجاب مشکل زنان جامعه ماست و گشت ارشاد هم مشکل حک.مت برای مردم ما . دوست عزیز که فکر میکنم سن شما با قبل از انقلاب نمیرسد اگر جامعه ما قرار بود بعد از این همه مصیبت که بر سر مردم امده و ۸۶۰هزار شهید فقط در جنگ از دست داده در خصوص حجاب آزادی مد نظر شما را داشته باشد که قبل از انقلاب هم مردم همین طور بودنند و راحت زندگی میکردن اهل مسجد نماز میخواند و شراب خوار در میکده بود و فاحشه ها هم در شهر نو پس چه لزومی داشت که مردم زندگیشان را به خطر بندازن و حکومت را عوض کنند همه داشتن راحت زندگی میکردن . من یک سئوال از شما میپرسم شما اگر مادر و یا خواهر و یا بردار شما خدای ناکرده به رحمت ایزدی برود حداقل یک هفته ریش خود را نتراشید به احترام آن درگذشته ولی چطور است که این همه آدم برای این انقلاب فدا شدن که هر کدامشان حق زندگی کردن داشتن و می توانستند هرگز از خانه بیرون نیایند ولی سرنوشت خودش و خانواده اش را به خطر انداخت که چه چیزی را درست کند اگر همه چیز خوب بود که دیوانه نبود که چنین خطری کند ولی ما حتی به احترام این انسانهای پاک که با خدا معمله کردنند حتی یکدقیقه در روز سکوت نمیکنیم که ذره ای از جافشانی آنها را جبران کنیم . دقت کنید فقط یک دقیقه !! برادر عزیر حجاب در اسلام جز واجبات است و وقتی فردی به اسلام رو میاورد اولین گام آن داشتن حجاب است جامعه ما هم چه بخواهی و چه نخواهی اسلامی بوده وهست فقط شاه به آن اهمیتی نمی داد عکس های در اینترنت هست که وقتی فرح به مرقد امام رضا رفته بود چادر سرش کرد تا بتواند داخل حرم برود این نشان میدهد که جامعه ما نسبت به داشت حجاب اصولی را قبول دارد حتی اگر نماز نخواند مثل اهالی دربار . در کشورهای خارج دیده میشود که دخترهای که منع حجاب داردن از دانشگاه اخراج میشوند ولی حاضر نیستند حجاب خورد را بردارند. چطور انتظار داری جامعه ما با این مسئله کنار بیاید . همه افراد خانم در جامعه ما چه اقلیت باشند و چه بی بندو بار مجبور هستند به این خواسته تن بدهند فقط با این دلیل اینکه حجاب از طرف فردی سلیقه ای اعمال نشده این دستور دین ماست و اگر واقعا مشکلی دارن باید یک تجدید نظری در باره اعتقادات خود بکنند و در کشوری زندگی بکنند که دین اسلام در آن در اقلیت باشد ن در اکثریت .

  • رضا از تهران

   سلام آقا امیر حسین مجیری عزیز : بنده سید محمد رضا حسینی خالدی و ساکن تهران هستم ضمن احترام به مطلب شما آقای روحانی! کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کنید ، عرض می کنم بنده اساساً با دیدگاه شما مخالفم . که توضیح می دهم .
   اگرچه فرمودید : الاعمال بالنیات و در مثل هم مناقشه نیست ، اما هرنیت خوب یا بدی به خوبی یا بدی ختم نمی شوند همچنان که اصل از خوبی توقع خوبی است و از بدی توقع و برداشت بدی ، ضمناً خوبی را با خوبی مقایسه می کنند و بدی را با بدی ؛ و برعکس این را عقل سلیم نمی پذیرد .
   اصل درکار گشت ارشاد ، جنبه تذکر ، آموزش و در مراحل بعدی توبیخ محترمانه زبانی و رفتاری مثل شرمنده کردن فرد است ، می باشد ؛ اما برخورد فیزیکی یا شدیدتر محلی از گفتگو ندارد چرا که به غیر از حضور هر کسی در جلسه دادگاه صالحه ، با حفظ حدود و شرایط دادگاه و قاضی ، جای دیگری و فرد دیگری به غیر از قاضی حق قضاوت و … را ندارد و اجرای آن هم با دادگاه می باشد که همگی احکام و شرایطی دارد ( حال اجراء نمی شود ، یکی ازطرفین یا هر دو اشتباه انجام می دهند ، این امر دیگری است و ربطی به قانون یا اسلام ندارد ) .
   در اسلام ، در خصوص حجاب و پوشش خانم ها و آقایان ، گفته شده ، باید به صورت مدارا و بیان مطالب با زبان ملایم و ارشادی گفته شود حتی در آداب عملی تربیتی که خانواده به فرزندان آموزش می دهند رعایت این امر ضروری و جایی برای پرخاش یا … وجود ندارد . حتی در خصوص نحوه استفاده از موارد تربیتی ، باید به ظرافت های استفاده از موارد آن در اجرا دقت کرد .
   اسلام دین تحکم و تحمیل نیست که میر غضب نیز نیاز داشته باشد بلکه دین آموزش عملی زندگی اجتماعی افراد و گفتگوی کاربردی تمدن های مختلف است . اسلام روش و هنر همزیستی مسالمت آمیز هر نوع تفکر ، آئین و رفتاری می باشد .
   درخصوص نظرات شما بگویم : اکثریت مردم ، حجاب همراه با عفاف را قبول دارند و هرکس مطابق برداشت خود و به اندازه سطح فکر خود به آن معتقد بوده و بدان پایبند است و میزان و نحوه آن را مطابق نظرات مراجع دینی ، خود خانم ها بهتر می دانند ( یعنی عرفی است و سخت گیری نشده ) بله حجاب حداقل و حداکثر داریم ( که در قرآن آمده ) متأسفانه حجاب کمتر از حداقل عرفی را مخالفین معمولی حجاب به اسم حجاب یا مبارزه با حجاب ، به مردم تحمیل و غالب می کنند . ضمناً بانوان محترم فقط ترس از حکومت ندارند که به انجام آن ملتزم هستند . همچنین با الفاظ بازی کردن را قبول ندارم که حجاب و عفاف را دو مقوله جدا از هم و قابل تفکیک ، بدانیم حتی اگر در مواردی در مصداق آن خلافش در جامعه دیده شود . چرا؟!
   چون یا ما مسلمان هستیم و در جامعه اسلامی و با قوانین آن زندگی می کنیم و یا خیر ؟
   اگر مسلمان هستیم پس از الزامات دین اسلام ، حجاب و عفاف است و اگر مسلمان نیستیم این مطالب ، دیگر محلی برای بحث ندارد ؛ همچنین تفاوت ، جدائی و عدم الزام حجاب و عفاف ، خنده دار است ! و اگر در جامعه نمودش کمرنگ است یا مشکلاتی سر راه آن وجود دارد این بنا به دلایل دیگری است . بله هرکس وظیفه ای دارد ، و عملکرد صحیح یا غلط یکی ، مانع پیگیری دیگران نمی باشد و بالعکس .
   اگر رفتار اعضای جامعه در خصوص حجاب و عفاف کمرنگ شد ، چرا این موارد پیش می آید ؟ مقصر کیست و چه باید کرد ؟ وظیفه تک تک مردم و همه مسئولین چیست ؟ آیا با وجود خلل در قسمت یا قسمت هائی ، قوای انتظامی و قضائیه به وظیفه خود عمل نکنند ؟! البته همانطور که گفتم وظیفه ایشان تنبیه و توهین نبوده بلکه توسط افراد دارای صلاحیت و آموزش دیده ، وظیفه انسانی اسلامی و قانونی خود را باید به مردم منتقل کنند .
   در یک جمله مطابق آیه قرآن ( لم تقولون مالا تفعلون ) می گویم : اگر معتمدین کشور اعم از روحانی ، دانشگاهی ، مسئولین مملکتی و حکومتی به آنچه خود می گویند و برای خود می خواهند برای مردم نخواهند و عمل نکنند ، مردم نیز از هر نظر از دین ، حکومت و اجتماع مدنی فاصله می گیرند پس با عملکرد و صداقت در گفتار کردار و رفتار ایشان ، هر نوع معضلی حل می شود .
   مجدداً تأکید می کنم در بحث شما وضعیت و کاستی های موجود جامعه با دین مقایسه شده که این قیاس ، اشتباه است چرا که دین حجاب و عفاف را تؤامان قبول داشته و لازم و ملزوم هم می داند ؛ عفاف امری ذاتی و فطری درون افراد است که حجاب و پوشش آن را تکمیل و محافظت می نماید . شاید گفتن این حرف صحیح نباشد که مردی خانمی را بدون پوشش یا با پوشش نامناسب و با آرایش زیاد ببیند و یا خانمی مردی را بدون پوشش یا پوشش نامناسب ببیند ، آیا در این حالت ، مفهوم عفاف عملاً معنایی دارد ؟! طرف مقابل از کدام حالت فرد ، بیشتر خوشش می آید ؟ آیا سنگ روی سنگ بند می شد ؟ در جوامع دنیا این امر را عملاً ببینید و با مملکت و دل خود مقایسه کنید . و کدام خانواده ای و در کجای دنیا ، این مسأله را برای خود و خانواده اش می خواهد ؟! و اگر فردی حجاب را برای خود رعایت نمی کند حال چه با عفاف یا بدون آن ، چرا ما خویشتندار باشیم و او بی حجاب ؟ بلکه دو طرف با حجاب باشند تا جامعه محفوظ بماند که این نظر اسلام و عقلانی است . در پایان از شما ، مدیران محترم سایت و اعضای محترم سایت تشکر و عذرخواهی می کنم . رضا از تهران

  • مریم

   بله حجاب = عفاف نیست و به زعم بعضی ها گیر دادن ها هم درست و راه منطقی و کارگشا نیست، اما قرار هم نیست هر کس هرجور دلش خواست در انظار ظاهر بشه. بی حجابی و بدحجابی بیشتر از خود فرد به دیگران ضرر میزنه. این افراد درمقابل عمل به حق خود دارن به حقوق هزاران نفر دیگه تجاوز میکنن.

   • امیرحسین مجیری

    خانم مریم
    به نظر شما برخورد درست با این افراد چگونه باید باشد؟

  • doshman

   سلام
   قبول اشتباه سخت تر از خود اشتباه است
   از مسیر اصلی دور شده اید ، شاید هم میخواهید خبر سازی کنید تا خبرنگاری یا آمار سایت را بالا نگه دارید . شاید . متاسفم که متوجه دیدگاهتان شده ام .

  • Reza Mahmoody

   با سلام بالفرض که کار گشت ارشاد درست باشدآیا مگر نیروهای نظامی وانتظامی معصومند که آزادانه هر حرفی به زن و دختر مردم بگویند؟مگر در قرآن وتعالیم اسلامی در مورد سرک نکشیدن و تجسس در احوال دیگران توصیه نشده است؟باید از منظر روانشناسی و بافت اجتماعی به این مقوله پرداخت.به جرات می توان گفت که پاک ترین افراد جامعه آنانی هستند که ظاهرسازی نمی کنند.دیگر دوران شلاق و زور گذشته و جایش را به عقل و خرد جمعی داده است.تصاویر شما نوعی هتک حرمت و تجاوز به حقوق شخصی و شهروندی افراد را نشان می داد که هر انسانی با دیدن اینگونه برخوردهای اجتماعی احساس انزجار و نفرت می کند و چه بسا در آینده شاهد نوعی برخورد وتقابل اجتماعی با این پدیده زشت باشیم.خدا انسان ها را آزاد و احسن الخالقین آفریده است و اوست که از این حرمتی که خدا به او عطا کرده است محافظت نماید.ان الله جمیل ویحب الجمال.چه خوب بود که سایت ایران ویچ عزیز این مورد رابا کمک و نظارت فرهنگ وارشاد اسلامی به نظر سنجی و نوشتن مقاله قرار دهد و بهترین موارد در جامعه انعکاس دهد موفق باشید

   • دشمن

    سلام آقا رضا ، داش شوخی نکن ، خیلی باحالی تو
    جواب خط اول و دوم تکستان : تا حالا به نقش نماینده گروه یا نقش برادر بزرگتر یا نقش پدر یا نقش یا وظیفه ای بعضی از افراد جامعه یا گروه ، به خواسته کل اون گروه در مقابل گروه دارن دقت کردین ، تاحالا کوه نوردی رفتی با یه گروهی و یکی که وارد تر و مجرب تر باشرو به عنوانه سر گروه و سر دسته تیمتون انتخاب کردین . فک نکنم . قرآن رو همیشه کامل بخون ، ناقص نخون ، گلچین نکن ، مگه بقالی هستش که سوا کن جدا کن راه انداختی داداش .
    جواب خط سوم و چهارم : از نظر روانشناسی و روانکاوی چه شخصی چه آداب و رسوم شناسی و فرهنگ شناسی ، ازاین قبیل حرکتهای برخی از افراد که مغایرت با دین و مذهب و آئین اون خانواده یا گروه یا کشور داشته باشه به اصطلاح ناهنجاری یا خدشه یا توهین به کل اون گروه گفته میشود ، ( یعنی بعضی ها با اون که میدونن آقا سوت زدن ممنونع است چه در منزل ، چه در کوچه ، چه در کشور و … باز هم اسرار به انجام این کار دارن ) .و مطمئناً باید برخورد شود با چنین رفتارهائی .
    جواب خط پنجم و ششم : آیا به نظر شما در هشت سال جنگ تحمیلی ما متجاوز بودیم یا عراق . به نظر شما متجاوز کسی است که از خارج وارد شود یا از داخل به خارج حمله می کند . داداشه گلم این بی فرهنگی و لجام گسیختگی که مانند زالو ذره ذره فرهگ اصیل مارو به چالش میکشد ، این تجاوز است . اینکه عده ای به اسم آزادی یا هر چیزه دیگری باعث ناراحتی و حرمت شکنی و از بین رفتن حیاء و عفت عمومی میشوند ، این تجاوز است . نفرت و انزجار از عمل خوب به بشر تزریق نمیشود از عمل بد به شالوده پاک بشریت تزریق میشود . و اگر کسانی بخواهند به قول شما تقابل و مقابله به مثل انجام دهند ، مطمئناً عناد کرده و دشمنی خود را با مردم این سرزمین نشان خواهند داد و حماقت خود را به رخ مردم ایران زمین میکشاند . دوست عزیز اینجا ایران است .
    جواب خط هفتم و هشتم و نهم : خداوند زیباست و زیبائی را دوست دارد ، همین ، من با لباس و پوشش غلط وارد جامعه بشم و باعث تحریک اذهان عمومی بشوم و به قولی دیگران را نیز تشویق به امری غلط و خلاف گفته خدا و رسول خدا بکنم بعد بگویم خدا زیباست و … . شما بهتره مروری کوتاه بر کلمه حجاب در ادیان مختلف بپردازی . انسان فرقش با دیگر مخلوقات در شعور است ، مغز نه ، شعور ، خوب معقوله شعور بیشتر به شخص و خانواده بر میگرده تا به جامعه : من کسانی رو میشناسم که از مناطق ااراذل و اوباش نشین این شهر به دانشگاه و مدرک دکترا رسیده اند و بالعکس . داداش جون با حلوا حلوا دهن شیرین نمیشه . کسی که به فرهنگ و اعتقادات یک گروه احترام نگذارد ، مطمئناً با برخورد لسانی درست نمیشود . شعور چیزه خوبیه عزیزم . در پائین این مروری بر نوشته های اینجانب لطفا ًداشته باشین آقا رضا .
    کسی که میخواهد نو آوری در جامعه داشته باشد و خود را در جامعه به عنوان سری در سرها نشان دهد و نمیداند که چه کند ، راحت ترین روش را انتخاب میکند آن هم لباس و مدل های وحشتناک و لجام کسیخته غربی که وقتی به خود می آئی می بینی درون شهر پر شده از کسانی که میخواهند مسابقه بی غیرتی و بی عفتی و بی حیائی بدهند . به نوعی تورنمنت غربی به دور از فرهنگ کشورت با بیش از 5000 هزار سال سابقه درخشان . این گونه مسائل است که فرهنگ و افکار مردم این مملکت رو به چالش کشیده و باعث ناراحتی میگردد .
    داش رضا میخوای بیام رو در رو باهات اختلاط کنم . مشکلی نیستا

    • علي

     قربونه منطق قشنگت فداي قيرتت.اقا رضا اگه قانع نشدي حضوري در خدمتت باشه.حالا برو واسه بچه محلات تعريف كن.مثلا الان قران تفسير كردي.حيف كه جوابتو داد.

  • محمد

   با سلام و تشکر از مطرح کردن بحث نحوه برخورد با موضوعی که هنوز عملا” در جامعه ما برای آن به یک نام مشترک هم نرسیده ایم و بعضی مایلند به هر طریقی که شده بنام بدحجابی و یک ناهنجاری تعمدی و ویران کننده کل جامعه بشری جا بیندازند.
   عزیزان راه انداختن گشت ارشاد حلال مشکلات بصورت منطقی صحیح و اصولی نیست. بلکه پاک کردن صورت مسئله و منحرف کردن ذهن جامعه از مشکلات بزرگتر و اساسی تری است که موضوع فوق الذکر یکی از نتایج کوچک آن است.عزیزان سوای استدلالی که دارید یک مطلب اساسی و تکراری را برای چندمین بار میگویم ، طبیعت انسان گاهی به سوی به چالش کشیدن بعضی چیزها که از نظر عده ای هنجار و از نظر عده ای دیگر هنجار نمیباشد تمایل دارد.و بزرگترین و قدیمی ترین و در واقع آن اولین مثال آن حضرت آدم است که تمام بهشت را دراختیار داشت و فقط از یک درخت یا گندم یا… کلا” از یک قلم منع شد ولی نتیجه چه شد!!!؟؟؟؟؟؟؟ این شد که امروز یکی از هزارانزمشکلات فرزندانش بر سر چند سانت کمتر یا بیشتر پوشیدن با هم اختلاف نظر داشته باشند و …………………

  • یک دندانپزشک

   چطور پوشش هر کس به خودش مربوطه در صورتی که وقتی افراد تو جامعه ظاهر میشین اولین چیزی که میبینند ظاهر همدیگه هست؟ این ابتدایی ترین جوابی هست که به ذهن کسی که میتونه یه ذره فکر کنه خطور میکنه.
   جواب شهدا را چی میخواین بدین با انتشار این حرفهاتون؟
   منزجر نشدن از حکومت به چه قیمتی؟!!!
   خیلی از اقایان و خانمها مخالف بی بندو باری و بی حجابی هستند. البته فرهنگ سازی هم لازمه. ولی کسی که خودش فکر نمیکنه در مورد حقوق دیگران باید باهاش برخورد کرد. البته نوع برخورد مهمه نباید جوری باشه که شخصیت فرد زیر سوال بره اگر چه فکر نمیکنم خیلی از این افراد بتونند درست فکر کنندو هر ادمی ممکنه اشتباه کنه و به بیراهه بره. هر خانمی خودش فکر کنه میفهمه حساب مصونیت هست و این دیگه بحث نداره.خوبه که میگین حکومت اسلامی! جامعه اسلامی! یا اینو قبول داریم و باید یه سری چیزها را که به نفع همه و برای سعادت خودمون هست رعایت کنیم یا برای باز کردن عقده ها جای دیگه بریم که باز و بی فرهنگ اند بریم. حجاب اخر فرهنگ هست یک زن باید خیلی باشعور باشه که اینو متوجه باشه.
   به نظر من کنترل تو جامعه لازم و ضروری هست و اینها یک عده معدود اند که برای حقوق دیگران ارزشی قایل نیستند.
   هرکس مدافع افراد بی حجاب باشه شخصی مشکل دار هست که …….

   • امیرحسین مجیری

    جناب یک دندانپزشک
    در نوشته توضیح دادم که با فرض این که «افراد بدحجاب، اقلیت هستند»، نحوه ی برخورد مناسب با این افراد چگونه می تواند باشد. به نظر شما، با وجود این فرض، اگر برخورد مجرمانه با چنین افرادی بشود، نتیجه گسترش فرهنگ حجاب و با حجاب شدن این افراد خواهد بود؟

  • رضا

   درود بر شیر زنان عرصه ارشاد

  • مرتضی

   حجاب برای خود دختر خوبه از نظر روانشناسی
   هر کی دوست داشت بیاد بحث کنیم
   از این مطلب در مورد اینکه به شکلی کودکانه دختران رو مقایسه کردین خوشم نیامد اقای امیرحسین مجیری اگر تخصص روانشناسی و جامعه شناسی دارید میتوانیم در رومی با هم بحث کنیم اگر نه وقت خودتون و من رو الکی نگیرین

   • امیرحسین مجیری

    جناب مرتضی
    نه. من تخصص روانشناسی و جامعه شناسی ندارم. در این نوشته هم در این باره ادعایی نداشته ام. بحث مربوط به «نحوه ی برخورد با بدحجابی یا بی حجابی» بود و نه «حجاب برای خود دختر خوب است یا بد است».

  • یه دوست

   درمقابل سلاح گرم کسی باچماغ نمیره تهاجم فرهنگی دفاع فرهنگی لازم داره هرچنددیره اماجلوضرروهروقت بگیریم منفعته امابادفاع فرهنگی

  • رضا از تهران

   سلام آقا امیر حسین مجیری عزیز : بنده سید محمد رضا حسینی خالدی و ساکن تهران هستم ضمن احترام به مطلب شما آقای روحانی! کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کنید ، عرض می کنم بنده اساساً با دیدگاه شما مخالفم . که توضیح می دهم .
   اگرچه فرمودید : الاعمال بالنیات و در مثل هم مناقشه نیست ، اما هرنیت خوب یا بدی به خوبی یا بدی ختم نمی شوند همچنان که اصل از خوبی توقع خوبی است و از بدی توقع و برداشت بدی ، ضمناً خوبی را با خوبی مقایسه می کنند و بدی را با بدی ؛ و برعکس این را عقل سلیم نمی پذیرد .
   اصل درکار گشت ارشاد ، جنبه تذکر ، آموزش و در مراحل بعدی توبیخ محترمانه زبانی و رفتاری مثل شرمنده کردن فرد است ، می باشد ؛ اما برخورد فیزیکی یا شدیدتر محلی از گفتگو ندارد چرا که به غیر از حضور هر کسی در جلسه دادگاه صالحه ، با حفظ حدود و شرایط دادگاه و قاضی ، جای دیگری و فرد دیگری به غیر از قاضی حق قضاوت و … را ندارد و اجرای آن هم با دادگاه می باشد که همگی احکام و شرایطی دارد ( حال اجراء نمی شود ، یکی ازطرفین یا هر دو اشتباه انجام می دهند ، این امر دیگری است و ربطی به قانون یا اسلام ندارد ) .
   در اسلام ، در خصوص حجاب و پوشش خانم ها و آقایان ، گفته شده ، باید به صورت مدارا و بیان مطالب با زبان ملایم و ارشادی گفته شود حتی در آداب عملی تربیتی که خانواده به فرزندان آموزش می دهند رعایت این امر ضروری و جایی برای پرخاش یا … وجود ندارد . حتی در خصوص نحوه استفاده از موارد تربیتی ، باید به ظرافت های استفاده از موارد آن در اجرا دقت کرد .
   اسلام دین تحکم و تحمیل نیست که میر غضب نیز نیاز داشته باشد بلکه دین آموزش عملی زندگی اجتماعی افراد و گفتگوی کاربردی تمدن های مختلف است . اسلام روش و هنر همزیستی مسالمت آمیز هر نوع تفکر ، آئین و رفتاری می باشد .
   درخصوص نظرات شما بگویم : اکثریت مردم ، حجاب همراه با عفاف را قبول دارند و هرکس مطابق برداشت خود و به اندازه سطح فکر خود به آن معتقد بوده و بدان پایبند است و میزان و نحوه آن را مطابق نظرات مراجع دینی ، خود خانم ها بهتر می دانند ( یعنی عرفی است و سخت گیری نشده ) بله حجاب حداقل و حداکثر داریم ( که در قرآن آمده ) متأسفانه حجاب کمتر از حداقل عرفی را مخالفین معمولی حجاب به اسم حجاب یا مبارزه با حجاب ، به مردم تحمیل و غالب می کنند . ضمناً بانوان محترم فقط ترس از حکومت ندارند که به انجام آن ملتزم هستند . همچنین با الفاظ بازی کردن را قبول ندارم که حجاب و عفاف را دو مقوله جدا از هم و قابل تفکیک ، بدانیم حتی اگر در مواردی در مصداق آن خلافش در جامعه دیده شود . چرا؟!
   چون یا ما مسلمان هستیم و در جامعه اسلامی و با قوانین آن زندگی می کنیم و یا خیر ؟
   اگر مسلمان هستیم پس از الزامات دین اسلام ، حجاب و عفاف است و اگر مسلمان نیستیم این مطالب ، دیگر محلی برای بحث ندارد ؛ همچنین تفاوت ، جدائی و عدم الزام حجاب و عفاف ، خنده دار است ! و اگر در جامعه نمودش کمرنگ است یا مشکلاتی سر راه آن وجود دارد این بنا به دلایل دیگری است . بله هرکس وظیفه ای دارد ، و عملکرد صحیح یا غلط یکی ، مانع پیگیری دیگران نمی باشد و بالعکس .
   اگر رفتار اعضای جامعه در خصوص حجاب و عفاف کمرنگ شد ، چرا این موارد پیش می آید ؟ مقصر کیست و چه باید کرد ؟ وظیفه تک تک مردم و همه مسئولین چیست ؟ آیا با وجود خلل در قسمت یا قسمت هائی ، قوای انتظامی و قضائیه به وظیفه خود عمل نکنند ؟! البته همانطور که گفتم وظیفه ایشان تنبیه و توهین نبوده بلکه توسط افراد دارای صلاحیت و آموزش دیده ، وظیفه انسانی اسلامی و قانونی خود را باید به مردم منتقل کنند .
   در یک جمله مطابق آیه قرآن ( لم تقولون مالا تفعلون ) می گویم : اگر معتمدین کشور اعم از روحانی ، دانشگاهی ، مسئولین مملکتی و حکومتی به آنچه خود می گویند و برای خود می خواهند برای مردم نخواهند و عمل نکنند ، مردم نیز از هر نظر از دین ، حکومت و اجتماع مدنی فاصله می گیرند پس با عملکرد و صداقت در گفتار کردار و رفتار ایشان ، هر نوع معضلی حل می شود .
   مجدداً تأکید می کنم در بحث شما وضعیت و کاستی های موجود جامعه با دین مقایسه شده که این قیاس ، اشتباه است چرا که دین حجاب و عفاف را تؤامان قبول داشته و لازم و ملزوم هم می داند ؛ عفاف امری ذاتی و فطری درون افراد است که حجاب و پوشش آن را تکمیل و محافظت می نماید . شاید گفتن این حرف صحیح نباشد که مردی خانمی را بدون پوشش یا با پوشش نامناسب و با آرایش زیاد ببیند و یا خانمی مردی را بدون پوشش یا پوشش نامناسب ببیند ، آیا در این حالت ، مفهوم عفاف عملاً معنایی دارد ؟! طرف مقابل از کدام حالت فرد ، بیشتر خوشش می آید ؟ آیا سنگ روی سنگ بند می شد ؟ در جوامع دنیا این امر را عملاً ببینید و با مملکت و دل خود مقایسه کنید . و کدام خانواده ای و در کجای دنیا ، این مسأله را برای خود و خانواده اش می خواهد ؟! و اگر فردی حجاب را برای خود رعایت نمی کند حال چه با عفاف یا بدون آن ، چرا ما خویشتندار باشیم و او بی حجاب ؟ بلکه دو طرف با حجاب باشند تا جامعه محفوظ بماند که این نظر اسلام و عقلانی است . در پایان از شما ، مدیران محترم سایت و اعضای محترم سایت تشکر و عذرخواهی می کنم . رضا از تهران

   • امیرحسین مجیری

    سلام جناب سید محمدرضا حسینی خالدی
    اول از شما تشکر می کنم به خاطر دقت نظرتان.
    – با کلیت حرف های شما موافقم. من هم معتقدم همه ی جامعه باید وظیفه ی خود را در قبال حجاب، «به درستی» انجام دهند. از آن جمله است: نیروی انتظامی. و همان طور که خودتان گفتید، مشکلی که در این نوشته گفتم، مربوط به «نحوه ی برخورد» است و نه «اصل برخورد».
    – در مورد یکسان بودن عفاف و حجاب، لزومن حرف شما را درست نمی دانم. آیا زنان غیر مسلمان، نمی توانند عفیف باشند؟
    – جایی از این نوشته، «کاستی های موجود» را با دین مقایسه نکرده ام.

  • miady

   کسی نمیگه حجاب بده، صحبت در مورد اینه که نمیشه کسی رو به زور با حجاب کرد، نمیشه که این آقایون رنگ و مدل لباس ملتو انتخاب کنن!
   پوشش یه چیزه شخصی و سلیقه ایه و کار هرکس به خودش مربوطه. آقایونی هم که زرتی با همچین پوششهایی تحریک میشن، لطف کنن و خودشونو به یه متخصص نشون بدن. دور از جون حیوون نیستین که اراده و قدرت کنترل نداشته باشین رو خودتون…

   • دشمن

    بابا دمت گرم ، حال کردم ، خوشم اومد ، زحمت کشیدی عزیزم ، داش میگم فردا بیا بگو فلان کارو بلان کار هم شخصی …. .
    نوکرتم یه کوچولو اندیشه کن . من نمیگم بد دهن شو و الفاظ رکیک به کار ببر . چند روز با چند تا بد دهن میگردونمت ، خودت یاد میگیری .
    مسئله اینه که آیا اون هدف شخصی شما به خانواده و اطرافیان و بچه محل ها و شهر و کشور و بشریت ضربه میزنه یا نه .
    حرف این نیست که خودشونو با چادر برزنت بپوشونن ، حرف اینه پوشش منطقی و سالمی داشته باشن .
    جواب حرفتون که فرمودید : بقیه چشو چالشونو درویش کنن :
    داداش این پوششی که بعضی ازین خانم های محترم و دختران این مرزو بوم از یه سری کانال های باحال آنتن یاد میگیرن ، اتوماتیک تحریک کنندس . جلب توجه و نگاه سوء خواه نا خواه به همراه داره ، مثاله بی ربط : کسی به یک پرس جوجه یا چنجه به چشم آچار فرانسه نگاه نمیکنه به چشم غذا نگاه میکنه . باز خواستی توضیح میدم برات گلم

  • خس‌وخاشاک

   سلام؛
   تا حالا که نتیجه نداده بلکه عکس هم بوده!!!

  • aliasadi

   درودبرشما ؛
   راجع به زنان بی حجاب حرفی برای گفتن نمی ماند ،
   اما : زنان باحجاب مردان باغیرت دارند !

  • mamali

   سلام
   بهتره درمورد مطالبی که اعضای ایران ویچ ارسال میکنید کمی تامل کنید اساسا انتخاب گروه اینترنتی ایران ویچ از طرف بنده ارتقاء سطح علمی و آشنایی با علوم مختلف بوده ارسال ایمیل سیاسی از طرف شما بنده را دلسرد کرده و بر این باور شدم که همانند سایر گروه اینترنتی بعداز جذب مخاطب به همه جاسرک میکشید باورکنید تمامی انسانهایکسری اشتباهات دارند وباید ازاین اشتباهات درس گرفت کارهای درست و غلط همه دارند اینکه بدحجابی و بیحجابی یک اشتباست شک نکنید آیا این اشتباه باید فرگیر شده و افرادی که از سطح تحلیلی ضعیفی برخوردارند وارد گودی میشوند که آخرش معلوم است شما بهترین و لوکس ترین خودرو را برای خود میخرید ولی مجبورید درخیابان پارک کنید درواقع شما پارکینگ ندارید آیا اطمینان دارید که هیچ اتفاقی برای خودروی شما نمیافتد نه شما از این مثال برای تحلیل مطب درج شده به عنوان(آقای روحانی! کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کنید)میتوانید پی ببرید که جامعه نیاز به تصحیح اساسی دارد نه آقا آقای روحانی بتمن رستم مرد عنکبوتی نیست جامعه با یک فکر با یک نفر شکل نمیگیرد باهم باید درست کنیم ضعف هم ازخودمان هست باید درست شویم باهم نه تنها
   دوست دارم جواب تان رابشنوم آدرس من نوشته شده جواب را ارسال کنید

   • امیرحسین مجیری

    جناب mamali
    ارتباط مثالی را که گفتید، با این مطلب متوجه نشدم بنابر این نمی توانم جوابی بدهم. اما در مورد این که «آقای روحانی بتمن رستم مرد عنکبوتی نیست جامعه با یک فکر با یک نفر شکل نمیگیرد باهم باید درست کنیم» با شما موافقم. در این نوشته هم چنین ادعایی نکردم. فقط نوشتم که برای گسترش فرهنگ حجاب، بهتر است در یکی از اولین قدم ها، جلوی «کارخانه های ضد انقلاب سازی» گرفته شود که این کار از رئیس جمهور بر می آید. واضح است که کارهای بسیار زیاد دیگری باید برای گسترش این فرهنگ، انجام دهیم.

  • مهدی

   سلام ، به آقا یا خانم مجیری که مطلب ( گشت ارشاد باشد یا نباشد ، مسئله این است ) رو نوشتن تبریک میگم و فکر میکنم که تا به حال هیچکس موضوع به این مهمی رو به این سادگی ، روانی و تأثیرگذاری بیان نکرده بود که ایشون بیان کردن و من امیدوارم که مسؤلان مملکت ما هم به این موضوع همین دقت رو داشته باشند و بتونن جلوی این شکاف ایجاد شده رو بگیرن .
   منتظر مطالب بیشتر و بهتر از ایشون هستم .

  • وحید

   سلام، درباره “گشت ارشاد باشد یا نباشد مسئله این است؟” صحبت هایی خطاب به نویسنده این بخش جناب آقای مجیری دارم. چند نکته در لابه لای صحبتهای شما دیده میشه که واقعاً بحث اون از نوشتن چند کامنت در اینجا بسنده نمیشه و به بحث بسیار ریشه ای و طولانی نیازه.
   در ابتدای این متن خیلی شیک از رئیس جمهور خواسته اید که کارخانه های ضد انقلاب سازی را تعطیل کند؛ دقیقاً همین کار بایستی در دولت جدید انجام بشه و اجازه ای به مزدوران داخلی و خارجی که قصد پاشیدن این انقلاب و برپایی انقلابی با افکار غربزده خود دارند داده نشود. اما اگه شما با مسئله امر به معروف و نهی از منکر مشکل دارید که قیام و شهادت امام حسین(ع) همین پیام رو به دنبال داشت، واقعاً متأسفم که شما راه حق و باطل را گم کرده اید!
   بعد با چند فرضیات ساخته ذهن خود جامعه رو به چند دسته تقسیم کرده اید و بریدید و دوختید؛ حالا این سوال در ذهنم مطرح میشه که در بخشی از صحبت های خود به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده اید آیا این کلمه اسلام را من باب مزاح در متن خود نوشته اید یا منظورتان اسلام آمریکایی است؟؟؟
   در بخش دیگری به سخنان رئیس جمهوری که گفته اند:«قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟» به زمان پیش از انتخابات ارجاع داده اید؛ اولاً اگر چنین صحبت هایی از ایشان بوده باید به روحانیت ایشان شک کنیم که با پوشیدن لباس پیغمبری چنین حرفهایی زده که نعوذبالله از کلام قرآن که درباره حجاب و عفاف صحبت شده بیشتر می داند؟ دوماً اینکه عفت را چگونه تعریف می کنید که بدون حیا و حجاب چنین رنگ و لعابی به آن میدهید؟
   شاید بهتر باشد بدانید که مردم ایران قبل از اسلام هم حجاب داشته اند و حتی مسیحیان و ادیان دیگر قبل از اسلام در غرب، اما دلیل نمی شود که به خاطر کج فهمی عده ای در تاریخ به کشف حجاب دوباره چنین تجربه ی تلخی تکرار شود و حجاب نه تنها برای زن بلکه برای مرد هم در حد نیاز ضروری است و شاید خودتان بهتر بدانید که بی حیایی و بی حجابی ثمره تهاجم فرهنگی غرب در کشورهای اسلامی است تا با این کار چهره اسلامی بودن را از جامعه دور کنند و مصداق این عرایضم همان تجربه اسلام در اسپانیای قدیم (اندلس) می باشد.
   جمله زیر از زبان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خطاب به مجلس نمایندگان امریکا بیان شده است: ارسال برنامه های ماهواره ای حاوی تصاویر زنان زیبا با بدن های برهنه و نیمه برهنه و پرداختن به امور دینوی، از قبیل زندگی تجملی و البسه زیبا و صحنه های جنسی باعث می شود که کودکان ایرانی خواستار لباس های زیبا، زندگی تجملی و امثال این ها شوند و با این امر می توان در ایران انقلابی به راه انداخت”.
   مراقب باشیم تا نه در دام صهیونیزم بیفتیم ونه راه باز کن و جاده صاف کن آن باشیم و ماجرای اندلس که عبرتی بزرگ برای مسلمانان است را فراموش نکنیم.

   • امیرحسین مجیری

    جناب وحید
    1- فرض هایی که در این نوشته آمده بود، عبارت بود از «اکثریت مردم به حجاب اعتقاد ندارند» و «اکثریت مردم به حجاب اعتقاد دارند» (و دو فرض در دل این فرض آخر: «اقلیت نامعتقد، دختران و زنان معمولی هستند»، «اقلیت نامعتقد، دختران و زنان خیابانی هستند»). بر مبنای هر کدام از این فرض ها، بحث کرده ام که برخورد مناسب چگونه می تواند باشد. حالا این فرض ها که هر کدام یکی از حالت های ممکن را نشان می دهند چطور می توانند ساخته و پرداخته ی ذهن من باشند؟!
    2- در این نوشته، جامعه تقسیم بندی نشده است بلکه برای حل مسئله ای به نام «چگونگی گسترش فرهنگ حجاب» مسئله، به چند بخش مختلف، تقسیم شده تا قابل حل شود.
    3- آقای روحانی آن سخنان را در گفتگو با هفته نامه ی چلچراغ گفته اند که لینک آن را هم گذاشتم. گرچه تناقضی بین حرف ایشان و آموزه های دینی و قرآنی نمی بینم با این حال، چون به این بحث مربوط نمی شود، حرفی از آن نمی زنم.
    4- برای اطلاعات شخصی خودم می خواهم: ممنون می شود اگر لینکی از سخنان نتانیاهو با محتوایی که گفتید، بدهید.

   • amin

    شما مثل اینکه کلا با اندام زن مشکل دارین … یکم خجالت بکشید.. تو باید انقد محکم باشی که زن لختم جولوت راه بره چیزیت نشه.. کشورای دیگه این داستان رو 100 سال پیش تو کشورشون حل کردن.. و الان دارن به مسائل مهمتری فکر میکنند..ولی ما هنوز دگیریم ..میدونید چرا؟چون آقایونی که اون بالا نشستن فکر میکنند هرچی اونا بگن درسته… نه نشد… سالهاست درگیر مواد مخدر و حجاب هستین و هیچ کاری از پیش نبردین… جوونای مملکت دارن پر پر میشن اما مقامات درگیر لباس دختراست.. و یک نتیجه میشه گرفت اونم اینه: من به خودم اعتماد ندارم .. خانم این چه لباسیه اینجوری بیرون نیا چون من میخام بهت تجاوز کنم …. تمام

    • دشمن

     آقا امین سلام
     میشه یه چندتا از کتابهای تذکیه نفس رو واسه ماهم تهیه کنید ، ازونا که خودتون خوندید
     برادر من تا حالا به غیر از ماهواره ( از نزدیک ) با با کوجه خیابونهای اروپا یا استرالیا یا حتی کانادا برخورد داشتی . تا حالا آمار جرم جنایتاشونو براورد کردی . تا حالا فک کردی توی یه مدرسه چند مدل تجاوز و کودک آزاری میتونه صورت بگیره . داداش بله فرموده شما درست : کشورای دیگه صد سال پیش این مشکل رو حل کردن . ببخشید : فراموش کردن . چون اصلا مسئله ای به اسم غیرت یا وطن پرستی یا خانواده یا ملت یا هموطن چیز زیاد مهمی در بین بعضی از همین کشورها نیست . اصلا مهم نیست . لطف کنین از روی هوا نظر پیدا نکنید . ممنون .

    • وحید

     آقای امین خان، بله بنده با اندام خانم های نامحرم که توی خیابونا عرض اندام می کنن مشکل دارم اون هم توی جامعه ما. حالا اگه یکی از این خانمها ناموس شما باشن، شما هم به راحتی از کنار این موضوع رد میشید و میگید که کشورهای دیگه این مسئله رو 100 سال پیش حل کردن ما هم مثل اونا؟؟؟
     دقیقاً همان طوری که گفتید ما توی کشور خیلی مسائل مهم و خطیری داریم که تا به حال به آن توجه نشده یا اینکه کمتر به آن پرداخته شده. یکی از همین مسائل برمیگرده به فرهنگ سازی نادرست خانواده ها در تربیت فرزندان خود و استفاده ابزاری از زن در جوامع بشری. بایستی به این نکته هم توجه داشته باشین که ارزش یک زن ایرانی از آنچه که شما فکر می کنید خیلی بالاتره و در کجای دنیا میشه زنی به نجابت زن ایرانی پیدا کرد؟
     اگه در کامنت بالایی من به تجربه تاریخ در این زمینه در اندلس هم توجه می کردید بد نبود چون ما نمی خوایم تاریخی رو که یکبار ازش تجربه تلخی داریم دوباره تکرار بشه و آدم عاقل از یک سوراخ دوبار نیش نمی خوره.

  • محمدرضا

   باسلام
   کاش این مطلب رو هم اضافه می کردین آیاتودنیا کشور دیگری هم هست که مقوله ای تحت عنوان حجاب و…داشته باشن
   آیا واقعا داشتن حجابی که آقایون حکومتی مدنظرشونه مشکل اساسی مملکت پس چرا اینهمه کشور روی زمین یه همچین مشکلی رو ندارن فقط تو ایران… یعنی دنیا همه در اشتباهن و ما درحال پیشرفت
   واقعا برای خودم و اکثریت مردم جامعه ام متاسفم تو مملکتی دنیا اومدیم وگذران عمر میکنیم که اربابانشون به اندازه طالبان هم فهم وشعور ندارن ولی همچنان حکومت میکنند …

   • دشمن

    سلام
    چرا داداش ف کشورهای دیگه هم یه همچین مسائلی دارن . نمیدونی بدون . یکی دوماه پیش ملت فرانسه سر فلافل خوردن راهپیمائی نکردن . سر یه همچین مسائلی بود . هنوزه هنوزه توی بیشتر کشورها یه همچین مسائلی هست که باعث برخورد های لفظی و فیزیکی میشه .
    من موندم مفهوم آزادی چیه ؟ ( به نظر خودم : حق ندارم آسایش کسی رو بگیرم ف کسی هم حق نداره آسایشمو بگیره و وجدان بیدار ف این به نظر من یعنی آزادگی )
    با عرض معذرت بی پرده بگم : توی این مملکت در حال حاظر اونی که بخواد بخوره ، داره میخوره . اونی که میخواد بکشه ، داره میکشه . اونی که بخواد …. آره ، دار ….. آره و بلعکس . بعضی ها هم که به عنوان کارشناس تحصیل کرده وسط صحبتاشون از اسم چند تا حیوون و … جهت رقع عریضه خطاب به مسئولین استفاده میکنن ، در حالی که فحاشی رو هیچ مذهب و آئینی قبول نداره .
    اونوقت میگن آزادی نیست . واقعاً یا من معنی آزادی رو نمیدونم . یا بعضی ها پخش زنده کنار و گوشه خیابون میخوان .
    اینجا ایرانه ، ایرانی قبل از اسلام هم دنبال این بی بندو باری ها نبوده . خاک این مرز و بوم مقدس عزیزم

  • مجید

   سلام واقعا من نمی دونم زنی که تمام اندام پاهای خود الا نافشو با این شلوارهای ساپورت نشون میده میخواد به من و شما چی بگه . بابا تورو خدا روراست باشیم بخدا به این نمیگن بی حجابی همراه با عفت به این میگن … زنی که عفت داشته باشه هیچ وقت راضی نمیشه اندام پاها تا خشکش دیده بشه ( بخدا خارجی ها وقتی ساپورت میپوشن که دامنم از روش می پوشن حالا مینی جوب یا هر چی دیگه ) نه اینکه دکمه مانتو رو تا نافشون باز بزارن حالا تازه اگه مانتوشون دکمه داشته باشه که مانتوهای امروزی اصلا دکمه نداره زنی که اینجوری تیپ میزنه فقط فقط میخواد بگه که من هرزه ام

   • امیرحسین مجیری

    جناب مجید
    به نظر شما با چنین افرادی چطور باید برخورد کرد؟ من نظر خودم را در این باره با توجه به دو فرض «این افراد در اقلیت هستند» و «این افراد در اکثریت هستند» بیان کرده ام. به نظر شما نحوه ی برخورد مناسب چیست؟

  • doshman

   جناب مسئول ایران ویج
   شما که به قول گفتنی ایران و ایرانی رو اصیل و با صلابت دوست دارین
   شما که میگین ایرانی باید با فرهنگ باشه .
   پیشنهاد میکنم تاریخ رو یه نگاه بکنین و یه کوچولو دقت کنین
   1 – ایران و ایرانی هیچ وقت چیزی رو به عاریه نمیگیره حتی فرهنگ رو
   2- ایرانی از زمان قبل از اسلام هم به حجاب معتقد بوده
   3- در تمام سنگواره های تخت جمشید یک نمونه از نقش زن یا سنگواره زن موجود نمی باشد
   4- بی حجابی اگر تمدن است حیوانات از ما متمدن ترند
   5- معنی آزادی با ناهنجاری و لاابالی بودن فرق داره
   6- زن همانند گوهری و حجاب همانند صدفی که اونرو محافظت میکنه
   7- زن کالا نیست یا وسیله چشم چرونی و عیاشی نیست
   8- فرهنگ ما ایرانیان هیچ وقت بی بندو باری رو قبول نمیکنه ، هیچ وقت
   9- اینکه زنان و مردان یک جامعه خود را وسیله تماشای عموم برای هوسرانی قرار بدن ، برمیگرده به نفوذ دشمن در درون ملت ما
   9- اعتبار سایت خودتون رو با این اراجیف از بین نبرین
   از طرف جمعی از دوستان

   • امیرحسین مجیری

    جناب doshman
    در کجای این نوشته، «حجاب» بی ارزش و «بی حجابی» ارزشمند دانسته شده است؟

    • دشمن

     سلام
     وقتی من در مقابل حرکت و عملی که از سوی شخص یا اشخاصی صورت میگیرد با خنده یا سکوت برخورد میکنم … ، یعنی در مقابل عمل آنها موافقم . سکوت با موافقت برابر است . حال در نظر داشته باشیم که وقتی شبعضی از اشخاص خواسته یا ناخواسته کلمه ای به زبان می آورند برخورد ما آیا مشوق آنهاست یا برخوردی جلوگیرانه است .

     • امیرحسین مجیری

      جناب دشمن
      در این نوشته، در برابر مسئله ی حجاب سکوت نکرده ام و یا با خنده از کنار آن نگذشته ام! بلکه بحث کرده ام که برخورد مناسب با این مسئله، چطور می تواند باشد.
      به نظر شما برخورد گشت ارشاد می تواند بازدارنده ی بدحجابی و گسترش فرهنگ حجاب باشد؟

      • doshman

       امیرحسین مجیری :جناب دشمن
       در این نوشته، در برابر مسئله ی حجاب سکوت نکرده ام و یا با خنده از کنار آن نگذشته ام! بلکه بحث کرده ام که برخورد مناسب با این مسئله، چطور می تواند باشد.
       به نظر شما برخورد گشت ارشاد می تواند بازدارنده ی بدحجابی و گسترش فرهنگ حجاب باشد؟
       ( اینجانب از تمام دوستان معذرت میخواهم و درخواست دارم که به تفاوت سر تیتر این مقاله و پاسخ جناب امیر حسین خان دقت کنند
       شاید اینجانب اشتباه میکنم . آقای مجیری طرز بیان و چیدمان کلمات شما حالت دستوری و طعنه دار به خدمتگذاران این مرز و بوم را دارامیباشد و در کل سر تیتر این مقاله حالت حمله داردو در پیغامی که برای اینجانب گذاشته اید و موضوع بحث را به قول خودتان برای اینجانب یاد آور شده اید حالت سوالی و مشورتانه دارد . شما بهتر است در چیدن کلمات و ابراز عقایدتان تجدید نظر داشته باشید ، به خاطر داشته باشید که این سایت مورد اعتماد خیلی از دوستان ( چه داخل ایران و چه خارج از ایران ) می باشد و این موضوع را مد نظر داشته باشید که این سایت خواه ، ناخواه بر روی افکار افراد تاثیر گذار می باشد . لطفا در تایپ و حروف چینی دقت داشته باشین ) .

       • امیرحسین مجیری

        جناب دشمن
        روتیتر این مطلب سوالی است که من سعی داشته ام در این نوشته به آن از دیدگاه خودم پاسخ دهم. تیتر هم نظر صریح من است و یک مطالبه از آقای رئیس جمهور. هیچ کدام از این ها نه کنایه بوده و نه حمله. من نظرم را صریح بیان کردم گرچه در بعضی بخش های مقاله در حالت سوال بوده است.

        • doshman

         سلام
         اگر دقت کرده باشین در اولین کامنت اینجانب نوشته ام ، از طرف جمعی از دوستان
         این دوستان بارها و بارها این مقاله را مورد مطالعه قرار داده اند و همچنین بخش نظرات که شما مطالب و صحبت های جالبی را ارائه کرده اید ، متاسفانه به جمع بندی های جالبی دست پیدا کرده اند ، اگر دوست داشته باشید به حضور بزرگوارتان شرفیاب می شوند ، تا حضوراً در مورد این مسئله و مسائل دیگر گفتگو شود ، جناب امیر حسین خان اگر دقت کنید .. : شما حتی به صحبت های خودتان مشکوک هستید و بارها با عوض کردن صورت مسئله و … به نقد دوستان پرداخته اید ، شاید خود شما نیز در باطن مخالف و در ظاهر موافق متن بالا هستید .

         • امیرحسین مجیری

          جناب دشمن
          درود بر دوستان شما 🙂
          متاسفانه مشغول بودنم اجازه نمی دهد حضوری خدمت شما و دوستانتان برسم تا در این باره بحث کنیم. دیر سر زدنم به این صفحه هم به همین دلیل است.
          فرموده اید: «شما حتی به صحبت های خودتان مشکوک هستید و بارها با عوض کردن صورت مسئله و … به نقد دوستان پرداخته اید ، شاید خود شما نیز در باطن مخالف و در ظاهر موافق متن بالا هستید.» من به صحبت های خودم مشکوک نیستم و در ظاهر و باطن موافق آن چیزی هستم که خودم نوشته ام. نمی دانم کجا صورت مسئله را عوض کرده ام.

  • سوگند

   اگه مسئولین واقعا میخوان مسئله ی حجاب رو با “زور و اجبار ” حل کنن یه راهه حل میدیم بهشون! خب اگه ناراحت مانتوی کوتاهه خانم ا یا اگه نگران پوشیدن ساق و ازین البسه ها هستن باید از مغازه ها شروع کنن! یعنی این که جلوی “فروش “این نوع لباس ها و جلوی “تولید “و جلوی “واردات” این نوع لباس ها گرفته بشه.چون تا وقتی مغازه دار آزادانه لباس رو تو مغازه میفروشه خب خریدار هم اونو میبینه و میخره چون فروشش آزاده! مثل این میمونه که فروش اسلحه تو کشور آزاد باشه و همه ی مغازه ها پر از اسلحه و خیلی راحت همه تو مغازشون اسلحه بفروشن . خب به طبع اون هم ممکنه تو دست چند نفر هم به علت آزاد بودن فروش , اسلحه باشه …….بعد مسئولین بیان به کسانی که تو دستشون اسلحه هست گیر بدن ! خنده دار نیست؟؟؟. اگه فروشش آزاده خب مردم میخرن , اگه ازاد نیست پس باید جلوی مغازه دار و فروشش رو گرفت, نه جلوی خریدار رو! باز هم به عنوان مثال: اگه مصرف مشروب در ایران ممنوعه پس به طبع اون فروشش هم در مغازه ممنوعه و باز هم به طبع اون مصرف آزادانه ش در خیابان هم ممنوعه! حالا نتیجه: ( اگه مصرف و استفاده ی چیزی ممنوعه, خب پس فروشش هم باید ممنوع باشه دیگه! درسته؟؟؟ نمیشه که فروش آزاد باشه ولی مصرف ممنوع باشه! مثل همین لباس ها! فروش ساق و مانتو ی کوتاه و یا هر چیزی آزاده ولی مصرف و استفاده ش ممنوعه! خب معلومه یه جای کار ایراد داره! این هم از مدیریت کشورمونه دیگه ! اولا که حجاب نباید اجباری باشه ولی در صورت اجباری بودن بایدجلوی فرو ش رو گرفت نه جلوی خریدار

  • ایرانی

   قانون گرایی و تمکین به قانون نیز از شعار های دولت تدبیر و امید است .حضور زنان در سطح جامعه بر اساس قانون باید با رعایت حجاب و شئونات اسلامی همراه باشد.اگر چه نحوه برخورد با مردم از سوی مجریان قانون باید رعایت همه مسائل و جوانب امر مدنظر قرار گیرد اما دلیل و توجیهی بر رفتار غیر منطقی عده ای هنجار شکن نخواهد بود.عفیف بودن گرچه چیزی فراتر از با حجاب بودن است.اما بی حجابی نیز مقدمه ای برای بی عفتی و ازبین رفتن حیا در جامعه خواهد بود.

   • امیرحسین مجیری

    جناب ایرانی
    من هم با شما موافقم که «[در] نحوه برخورد با مردم از سوی مجریان قانون باید رعایت همه مسائل و جوانب امر مدنظر قرار گیرد» و در متن هم در این باره صحبت کرده ام.

    • doshman

     دوست عزیز
     آقای امیرحسین خان
     توی یکی از کتابهای درسی قدیم یادمه یه مسافری سوار قایقی میشه و در بین راه یدونه میخ و چکش در میاره که قایق رو سوراخ کنه ،
     بقیه مسافرین داخل قایق اعتراض میکنن
     طرف میگه : داداش پول دادم جا گرفتم ، جای خودمو دارم سوراخ میکنم ، به کسی ربطی نداره . ( قایق = جامعه . مسافرین = ملت )
     خوب حالا اگه این مسافر بازبون سر جاش نشست که هیچ اگه باز همون کاره قبلی رو تکرار کرد بازم با زبون . چقدر با زبون ؟
     یعنی شما خودت توی عمر شریفتون تاحالا پی نبردین به این مسئله که همیشه زبون کار نمیکنه و برخورد جدی لازمه .
     به نظر بنده اگر جسارت نیست ، شخصی که لذت بردنه خودش رو به ناراحتی دیگرون ترجیح میده بهتره که در مورد خلقت و انسانیت خودش تفکر کنه ، حتی اگه نزدیک ترین شخص در کنار من باشه . مردم ایران بارها و بارها گفته ان و ثابت کرده ان که طالب و تابع چه حکومتی و چه قانونی هستن

     • امیرحسین مجیری

      جناب دشمن
      من هم معتقدم، گاهی برخورد «انتظامی» و «قضایی» -و به تعبیر شما برخورد «جدی»- لازم است. اما در این نوشته توضیح دادم که ما بر چه مبنایی چنین برخوردی می کنیم و با چه کسانی و با چه هدفی؟ آیا برخورد مجرمانه با زنان بدحجاب، موجب باحجاب شدن آنان یا گسترش فرهنگ حجاب می شود؟ در این نوشته توضیح دادم که چرا به نظرم این اتفاق نخواهد افتاد.

    • دشمن

     آقای امیرحسین خان
     توی یکی از کتابهای درسی قدیم یادمه یه مسافری سوار قایقی میشه و در بین راه یدونه میخ و چکش در میاره که قایق رو سوراخ کنه ،
     بقیه مسافرین داخل قایق اعتراض میکنن
     طرف میگه : داداش پول دادم جا گرفتم ، جای خودمو دارم سوراخ میکنم ، به کسی ربطی نداره . ( قایق = جامعه . مسافرین = ملت )
     خوب حالا اگه این مسافر بازبون سر جاش نشست که هیچ اگه باز همون کاره قبلی رو تکرار کرد بازم با زبون . چقدر با زبون ؟
     یعنی شما خودت توی عمر شریفتون تاحالا پی نبردین به این مسئله که همیشه زبون کار نمیکنه و برخورد جدی لازمه .
     به نظر بنده اگر جسارت نیست ، شخصی که لذت بردنه خودش رو به ناراحتی دیگرون ترجیح میده بهتره که در مورد خلقت و انسانیت خودش تفکر کنه ، حتی اگه نزدیک ترین شخص در کنار من باشه . مردم ایران بارها و بارها گفته ان و ثابت کرده ان که طالب و تابع چه حکومتی و چه قانونی هستن

  • حمید

   حرفتون حسابه. آفرین به این بینش لذت بردم

  • حسین

   واقعا (واقعن) همینطوره. متاسفانه سیاست گذاری ها و رفتارهای غلط اولین مشکل ماست که تو این 8 سال به بیشترین حد خود رسید و هزینه های زیادی برای نظام و حکومت داشت. مرحبا

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.