• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پزشکی » ایرانی ها بعد از چین دومین کشور در مصرف خودسرانه دارو هستند
  کد خبر : 1836261

  ایرانی ها بعد از چین دومین کشور در مصرف خودسرانه دارو هستند

  رييس سازمان نظام پزشكي كشور گفت: ايران در منطقه آسيا بعد از كشور چين رتبه دوم مصرف خودسرانه دارو را به خود اختصاص داده است و در بين ساير كشورهاي جهان رتبه ۱۲ را دارد.

  ایرانی ها بعد از چین دومین کشور در مصرف خودسرانه دارو هستند Reviewed by Aryan on Aug 27Rating:

  مصرف دارو

  عليرضا زالي روز سه شنبه در مراسم دوازدهمين همايش انجمن علمي داروسازان ايران اظهار داشت: يكي از مشكلات جدي در سال هاي اخير مصرف دارو در كشور است كه متاسفانه مصرف بي رويه و خودسرانه دارو در كشور ما در حال افزايش است.

  وي اظهارداشت: به طور متوسط در نرم جهاني سالانه ۶ درصد مصرف دارو در حال افزايش است كه اين ميزان در كشور ما بيش از اين مقدار است.زالي خاطرنشان كرد: به ويژه بيشترين مصرف خودسرانه دارو در حوزه آنتي بيوتيك هاست كه خود عوارض بسياري از جمله مقاومت ميكروبي را منجر مي شود.زالي گفت: در بخش تزريقات هم ايران از نرم جهاني بالاتر است، به گونه اي كه آمارها نشان مي دهد ايراني ها حدود ۳.۶ دهم درصد بيشتر از نرم جهاني تزريق مي كنند كه اگر مصرف خودسرانه دارو مديريت نشود در آينده مشكلات فراواني در كشور به وجود خواهد آمد.
  رييس سازمان نظام پزشكي درباره مكانيسم قيمت گذاري داروها اظهار داشت: نظام دارويي كشور نيازمند تجربه و مكانيسم قيمت گذاري مطلوب و مبتني بر مولفه هاي اقتصادي است.وي ادامه داد: با توجه به نگراني جامعه پزشكان، داروسازان و مردم از تغييرات قيمت دارو، نقش سازمان هاي بيمه گر در اين خصوص بسيار حائز اهميت است.زالي گفت: سهم بيمه گرها براي تامين دارو در سال جاري ۳ هزار ميليارد تومان پيش بيني شده است كه اگر بتوانيم اين ميزان را به ۳ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان افزايش دهيم از بحران قيمت گذاري دارو عبور خواهيم كرد.

  وي بر نهادينه شدن اقدامات انجمن هاي علمي با چالش هاي حوزه سلامت تاكيد كرد و اظهار داشت: متاسفانه بيماري هاي قلبي و عروقي يكي از مشكلات اصلي كشور در عرصه پزشكي محسوب مي شود به طوري كه افزايش بيماران قلبي وعروقي و مرگ و مير به صورت محسوسي در حال افزايش است. زالي گفت: در سال هاي اخير بيماري هاي قلبي وعروقي با شتاب بيشتري مردم را درگير كرده است كه چالش هاي بسياري به همراه داشته است. وي خاطرنشان كرد: الگوي زندگي ما ايرانيان، تغذيه نامناسب، عدم تحرك كافي، استرس، مسائل و مشكلات اجتماعي عوامل بروز بيماري هاي قلبي و عروقي است.رييس سازمان نظام پزشكي درباره بيماري فشارخون و ديابت نيز گفت: حدود دو سوم مردم ايران از فرايند و عوارض فشار خون و بيماري خود مطلع نيستند، فشار خون قاتل پنهان نامگذاري شده كه باعث اختلال در بافت هاي مختلف بدن مي شود كه خود عوارض بسياري به همراه دارد.

  وي افزود: حدود ۸ ميليون ايراني به بيماري ديابت آشكار مبتلا هستند كه البته نيمه پنهان اين بيماري بخش مهمي است كه مردم از آن بي اطلاع اند. زالي با تاكيد بر امر غربالگري گفت: متاسفانه در كشور ما هنوز بيماري ها غربالگري نمي شوند، البته در آينده با اجراي برنامه هاي راهبردي طولاني مدت توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي اين اقدامات صورت خواهد گرفت. وي بر همكاري داروسازان به منظور حل مشكلات غذا و دارويي كشور تاكيد كرد و گفت: داروسازان نقش بسيار مهمي در سلامت مردم و جامعه دارند و مي توانند با ورود كردن دراين عرصه و توليد داروهاي جديد بيماري ها را به خوبي كنترل كنند.دوازدهمين همايش انجمن علمي داروسازان ايران امروز – سه شنبه – با حضور بيش از ???? داروساز از سراسر كشور در مركزهمايش هاي رازي آغاز شد و تا هفتم شهريورماه ادامه دارد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.