• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » حال و هوای قالیباف این روزها / رفتن یا نرفتن؛ مساله این است
  کد خبر : 1835985

  حال و هوای قالیباف این روزها / رفتن یا نرفتن؛ مساله این است

  حال و هوای قالیباف این روزها / رفتن یا نرفتن؛ مساله این است Reviewed by Aryan on Aug 25Rating: «قالیباف با روحانی دیداری نداشته است» این جمله را چند روز قبل یعنی دقیقا همان زمان که آرمان از حضور قالیباف در دفتر روحانی برای درخواست سپردن مسئولیتی به او خبر داده بود، از سوی نزدیکان…

  حال و هوای قالیباف این روزها / رفتن یا نرفتن؛ مساله این است Reviewed by Aryan on Aug 25Rating:

  قالیباف و روحانی

  «قالیباف با روحانی دیداری نداشته است» این جمله را چند روز قبل یعنی دقیقا همان زمان که آرمان از حضور قالیباف در دفتر روحانی برای درخواست سپردن مسئولیتی به او خبر داده بود، از سوی نزدیکان شهردار تهران و رسانه‌های منتسب به او منتشر شد البته تکذیب این دیدار آنچنان جدی نبود چراکه آگاهان عرصه خبر می‌دانند خبری که درمورد شهرداری منتشر می‌شود اگر واقعیت نداشته باشد بلافاصله با ارسال نمابری از سوی شهرداری تکذیب و اصرار می‌شود که تکذیبیه در رسانه‌ها منتشر شود. درباره این خبر اما تنها نامدار صداقت در گفت‌وگو با سایت تهران‌پرس که سایتی ناآشناست به تکذیب خبر دیدار پرداخته و درخصوص خبر برخی رسانه‌های نزدیک به دولت درخصوص دیدار قالیباف و حسن روحانی برای قبول ریاست بنیاد مستضعفان اظهار کرد: چنین دیداری صحت ندارد و تا آنجا که من اطلاع دارم هنوز مسئولیتی به آقای قالیباف پیشنهاد نشده است.

  اطرافیان قالیباف بر این اعتقادند که برخی با انتشار اخبار کذب مبنی بر دیدار قالیباف با روحانی برای پذیرش مسئولیت در دولت در پی دور کردن او از کرسی شهرداری تهران برای یک دوره دیگر هستند. در پاسخ به این افراد باید خاطرنشان کرد که خبر دیدار قالیباف با دکتر حسن روحانی از منبعی موثق به اطلاع آرمان رسید که جایی برای شبهه باقی نمی‌گذارد و از سویی هم اگر قالیباف دیداری با رئیس‌جمهور نداشته است چرا خود اقدام به تکذیب آن نمی‌کند. درمورد این نکته که حامیان قالیباف معتقدند جریانی برای دور کردن او از شهرداری تلاش می‌کند باید عنوان داشت ذکر چنین مواردی محلی از واقعیت ندارد چراکه قانون «اصلاح تشکیلات و وظایف شوراهای اسلامی کشور» تبصره‌ای دارد که بر اساس آن قالیباف نمی‌تواند برای دوره بعدی شهردار تهران شود.

  چرا قالیباف نمی‌تواند شهردار شود؟

  تبصره یک بند7 ماده 35 این قانون به صراحت این موضوع را بیان می‌کند. این قانون به امضای «مهدی چمران» رئیس شورای‌عالی استان‌ها و رئیس شورای شهر تهران هم رسیده است. در تبصره یک بند 7 ماده 35 قانون اصلاح در سال 69 صراحتا اعلام شده است که انتخاب مجدد شهردار به‌صورت متوالی تنها برای یک دوره در یک شهر بلامانع است. در ارتباط با این موضوع، از شورای‌عالی استان‌ها استعلام شده و در کتاب «استعلامات حقوقی» که به امضای مهدی چمران رسیده صراحتا اعلام شده انتخاب مجدد شهردار به‌صورت متوالی تنها برای یک دوره در هر شهر بلامانع خواهد بود. این قانون البته فلسفه‌ای دارد و به دورانی بازمی‌گردد که برخی نمی‌خواستند یکی‌ از شهرداران سابق تهران در این مسند ماندگار شود. قانون شوراها در سال‌های بعد و تا پیش از تشکیل شوراها چندین مرتبه اصلاح شد تا اینکه در سال 76 بسیاری از بندهای آن تغییر کرد و با عنوان «قانون تشکیل شوراها» ابلاغ شد.

  در قانون مصوب سال 76 ذکر شد که مواد قانونی‌ای که پیش از این تصویب شده و مغایرت با این قانون دارند حذف شوند اما ماده فوق مغایرتی نداشته و به قوت خود باقی است. اگر سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس از این قانون اظهار بی‌اطلاعی می‌کند به این دلیل است که این تبصره را مشاهده نکرده است. تبصره یک ماده 35 که به عنوان قانون اصلاحیه در سال 69 به تصویب رسید صراحتا اعلام می‌کند شهردار شدن بیش از یک دوره متوالی منع قانونی دارد. اگر کسی ابهامی در این زمینه دارد می‌تواند از مجلس استفساریه بگیرد اما ابهامی وجود ندارد و این یک اصل مسلم قانونی است و مغایرتی با قوانین بعدی هم نداشته است که وقتی قانون تغییر می‌کند ابطال شود. قالیباف می‌تواند شهردار شهر دیگری شود اما شهردار شدن او در تهران منع قانونی دارد.

  روحانی پیشنهاد داد، قالیباف نپذیرفت

  اکنون که مشخص شده قالیباف نمی‌تواند طبق قانون مسئولیت شهرداری را بپذیرد مگر اینکه قانون جدیدی برخلاف قانون موجود وضع شود، برخی به این سمت رفتند تا خبر دیدار را تائید کنند اما محتوا را به نحوی تنظیم کنند که گویی روحانی پست‌هایی را به قالیباف پیشنهاد کرده و او بوده که آنها را نپذیرفته و ترجیح داده در سمت فعلی به مردم تهران خدمت کند. سایت مشرق دیروز نوشت؛ در دیدار مذکور، حسن روحانی پیشنهاد قبول معاونت اجرایی را به قالیباف داده که وی با تشکر از پیشنهاد روحانی از وی خواسته است به آئین‌نامه زمان ‌هاشمی‌رفسنجانی مبنی بر حضور شهردار در هیات دولت عمل کند تا حضور شهردار در کابینه بتواند زمینه هماهنگی‌های لازم میان شهرداری و دولت را در جهت رفع مشکلات مردم تهران فراهم آورد.

  منبع: روزنامه آرمان
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.