• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » تپه “خالصه”؛ قدمتی بیش از یک تاریخ
  کد خبر : 1835626

  تپه “خالصه”؛ قدمتی بیش از یک تاریخ

  تپه “خالصه”؛ قدمتی بیش از یک تاریخReviewed by Aryan♥ on Aug 15Rating: مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خرم‌دره، گفت: تپه “خالصه” را می‏توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران دانست که می‎تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال‌غرب فلات ایران را ارایه کند.     نقی رجبی تصریح…

  تپه "خالصه"؛ قدمتی بیش از یک تاریخReviewed by Aryan♥ on Aug 15Rating:

  مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خرم‌دره، گفت: تپه “خالصه” را می‏توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران دانست که می‎تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال‌غرب فلات ایران را ارایه کند.

   

   

  نقی رجبی تصریح کرد: مهم‏ترین سایت شناخته شده شهر خرم‎دره تپه “خالصه” است که در جنوب این شهر و به فاصله یک کیلومتری آن و در میان باغات زیبا و تاکستان‎های وسیع با چشم‎اندازی سحرانگیز واقع شده است.

   

   

  وی در ادامه، تصریح کرد: این تپه در بخش سطحی آن در برگیرنده داده‎های تاریخی ارزشمندی از پیشینه استقرار و مدنیت ساکنین قدیم این شهر بود که در نهایت پیشنهاد کاوش و لایه‎نگاری باستان‌شناختی آن ارایه و مصوب شد.

   

   

  این مسئول با اشاره به کاوش‎های انجام شده در این تپه، افزود: در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناختی که در سال 88 انجام شد، اطلاعات مهمی از سابقه سکونت اقدام بشری در حاشیه رودخانه کبیر به دست آمد.

   

   

  مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خرم‌دره، ابراز کرد: داده‎های باستان‌شناختی حکایت از تعلق این تپه به دوره پیش از تاریخ و شش هزار سال قبل از میلاد دارد به نحوی که پلان معماری به دست آمده بیانگر سکونت اقوام ساکن به صورت استقرار دایم در دوره روستانشینی بوده و خانه‎‎ها با خشت ملات گلی و چینه ساخته شده‎اند.

   

   

  رجبی با اشاره به پیشینیه تاریخی اشتغال ساکنین این تپه به کشاورزی، عنوان کرد: از دیگر داده‎های این تپه باستانی، ابزارهای سنگی و ظروف سفالی است و همچنین وجود دانه‎های گیاهی نیز بیانگر حاصلخیزی و اشتغال ساکنین این تپه به کشاورزی از گذشته دور تاکنون بوده و استقرار آن را به اثبات می‌رساند.

   

   

  وی با اشاره به اظهارات سرپرست هیات کاوش تپه خالصه، یادآور شد: بنا به اظهارات سرپرست هیات کاوش تپه خالصه در این تپه برخی دانه‎های گیاهی به دست آمده که کم‌تر در محوطه‎های باستانی شناخته شده است، از جمله نخود لپه‎ای و تک لپه‎ای و نیز اطلاعات ارزشمند زمین‌شناختی، تدفین در این محوطه باستانی در یک نمونه داخل خمره سفالی گزارش شده و مهم‏ترین مسئله شناخت و کشف کوره سفالگری در این تپه بنا به اظهارات سرپرست هیات کاوش است که بیانگر تولید و پخت سفال و خودکفایی ساکنان این تپه پیش از تاریخ است.

   

   

  وی با بیان اینکه طبق آخرین کاوش‎ها قدمت این تپه 8 هزار سال اعلام شده است، گفت: در حقیقت تپه خالصه خرم‎دره را می‎توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران دانست که می‏‌تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال غرب فلات ایران ارایه کند.

   

   

  این مسئول با اشاره به اینکه دور جدید کاوش‎ها در این منطقه آغاز خواهد شد، عنوان کرد: با کاوش‎های جدید قدمت این تپه مشخص خواهد شد و از آنجایی که این تپه در میان باغ‎‌های کشاورزی منطقه واقع شده، همکاری و استقبال کشاورزان در زمینه آغاز دور جدید کاوش‎ها مطلوب است.

   

   

  رجبی با اشاره به مهم‏ترین درخواست مردم و مسئولان خرم‌دره در زمینه معرفی و شناساندن تپه خالصه، خاطرنشان کرد: مهم‏ترین درخواست در این زمینه احداث سایت موزه در اطراف این تپه است تا وسایل و ابزار به دست آمده در نتیجه کاوش‎ها در این سایت موزه به نمایش گذاشته شود که این امر می‎تواند به شناساندن این تپه کمک کند.

  منبع: خبرگزاری ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.