• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » حسینی: برخی به دنبال سرگرم کردن من با حرف بودند
  کد خبر : 1835448

  حسینی: برخی به دنبال سرگرم کردن من با حرف بودند

  حسینی: برخی به دنبال سرگرم کردن من با حرف بودندReviewed by Aryan♥ on Aug 15Rating: ادعای سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد مبنی بر بررسی هر کتاب برای صدرو مجوز نشر تنها در 45 روز و روایت وزیر ارشاد از آنهایی که خواستند سر او را با حرف گرم کنند، از مهمترین اخبار حوزه فرهنگ و…

  حسینی: برخی به دنبال سرگرم کردن من با حرف بودندReviewed by Aryan♥ on Aug 15Rating:
  ادعای سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد مبنی بر بررسی هر کتاب برای صدرو مجوز نشر تنها در 45 روز و روایت وزیر ارشاد از آنهایی که خواستند سر او را با حرف گرم کنند، از مهمترین اخبار حوزه فرهنگ و ادب در هفته گذشته بود.
   

   نخستین خبر جالب توجه در حوزه فرهنگ و ادب در هفته گذشته تعیین وضعیت جایزه دوسالانه کتاب سال دفاع مقدس توسط رئیس تازه سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بود.

  گلعلی بابایی، رئیس این سازمان در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: برگزاری جشنواره دوسالانه کتاب سال دفاع مقدس، جایزه ادبی یوسف و کنگره شعر دفاع مقدس جزو برنامه‌های اصلی ماست. اما فرصت باقی‌مانده برای برگزاری جشنواره کتاب سال کم است و تلاش داریم تا این جشنواره در سوم خرداد سال آینده اجرایی شود. در مورد برگزاری کنگره شعر اما چندان دشواری وجود ندارد و در حال تلاش هستیم تا در اواخر سال جاری آن را برگزار کنیم.

  وی تاکید کرد: سعی ما این است که جوایز کنگره‌ها از نظر ریالی افزایش پیدا کند و یکی از پیش‌شرط‌‌های من برای پذیرش این مسئولیت نیز همین بود که اگر جایزه جلال‌آل احمد 100 سکه هدیه می‌دهد، چرا جشنواره کتاب سال دفاع مقدس تنها دو سکه بدهد؟ باید این مسئله تغییر کند و امید داریم با حمایت مسئولان برطرف شود.

  آنهایی که خواستند سر وزیر ارشاد را با حرف گرم کنند

  دیدار خداحافظی سید‌محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با کارمندان این وزارتخانه نیز هفته گذشته برگزار شد.

  در این مراسم حسینی در سخنانی اظهار داشت: ما وقتی می‌خواهیم کارنامه خودمان را بیان کنیم، مثلاً می‌گوییم یک تالار 14 هزار نفری برای فرهنگ و هنر ساخته‌ایم و یا یک نمایشگاه بزرگ کتاب برپا کرده‌ایم، ولی واقعیت این است که نمی‌توانیم اینها را حساب و کتاب کنیم. گاهی اوقات حتی تشویق یک نوجوان به انجام یک کار شایسته ممکن است سرنوشت او را عوض کند و سپس برکاتی بر این کار مترتب باشد که این کار به ما هم می‌رسد.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در این چهار سال خیلی‌ها خواستند سر مرا با حرف و حدیث گرم کنند، ولی من چون فکر می‌کردم کار کنیم تاثیرش بیشتر و بهتر است، کار خودمان را انجام دادیم و فکر هم می‌کنم در این زمینه موفق بوده‌ایم.

  حسینی با یادآوری انتقاد یکی از خبرنگاران  از ممیزی‌های بی‌حساب و کتاب در دوران حسینی در این وزارتخانه گفت: وزارت ارشاد جایی است که اختلاف نظر درباره آن از اول انقلاب وجود داشته است و این گونه نیست که اظهار نظر درباره فیلم‌ها تنها در دوره فعلی وجود داشته باشد. به هر حال ما سعی کردیم به این اختلاف‌ها دامن نزنیم و شعله‌ورتر نکنیم.

  وی رفتن خود و آمدن وزیر ارشاد جدید را به عنوان یک تغییر به فال نیک گرفت و گفت: ما اگر در این چهار سال تاکید داشتیم که مسئولان نباید صرفا ستادی نگاه کنند و تنها وزارتخانه را ببینند به این خاطر بود که این کار واقعا لازم بود. همیشه توصیه کرده‌ایم دوستان تحملشان را بالا ببرند چون ممکن است در همین کار فحش هم بخورند و اذیت هم بشوند.

  فعالیت اعجاب آمیز ارشاد در چهار سال گذشته

  اظهارات عباس‌کی‌منش معروف به مشفق کاشانی نیز هفته گذشته با حضور جمع قابل توجهی از اهالی فرهنگ و ادبیات در تالار وحدت برگزار شد.

  در این نشست مشفق کاشانی در سخنانی از خدمات سیدمحمد حسینی در دوران تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپاس گذاری کرد و گفت: در چند سال اخیر خدمات همه مسئولان دل سوز از جمله وزرای ارشاد سابق و اسبق، مورد عنایت است ولی جهشی که در چهار سال اخیر به وقوع پیوسته، واقعا اعجاب انگیز و اگر نگویم بی نظیر که کم نظیر است.

  وی ادامه داد: از روی صدق دل می گویم که در سخنرانی های آقای حسینی وزیر ارشاد تکرار ندیدم سخن او از صنعت اعجاز و ایجاز برخوردار است. اگر جلساتی را که در این چهارساله برای شاعران برگزار شده، بشماریم، تعداد آن ها برابر است با جلساتی که در سال های پیش برگزار شده و بلکه افزون تر از آنهاست.

  فارسی‌زبانان «درِّ دری» می‌خوانند

  محمد حسین جعفریان مدیر دفتر ادبیات فارسی‌زبانان حوزه هنری نیز هفته گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر در سخنانی اظهار داشت: دفتر فارسی‌زبانان به تازگی شعبه‌ای را در مشهد راه‌اندازی کرده و سعی داریم این دفتر را مرکز فعالیت‌های فرهنگی برای فارسی‌زبانان به ویژه دوستان افغانی قرار دهیم. در همین راستا فصلنامه‌ای نیز برای تولید و انتشار توسط دفتر مشهد تدارک دیده شده که در تالیف آن دوستان ایرانی، افغان و تاجیک با یکدیگر همکاری خواهند داشت و سرپرستی آن فعلاً به آقای ابوطالب مظفری سپرده‌ شده است.

  به گفته جعفریان این فصلنامه به احتمال زیاد با عنوان «دُرِّ دری» منتشر خواهد شد.

  مدیر دفتر فارسی‌زبانان حوزه هنری تصریح کرد: برنامه‌ای برای برگزاری همایش‌های مشترک با کشورهای فارسی‌زبان طراحی کرده‌ایم که در اجرای آن موسسه فرهنگی اکو نیز قول همکاری مساعد به ما داده است. در گام اول برگزاری این همایش‌ها نیز در تدارک برپایی نکوداشت اقبال لاهوری هستیم و برنامه نکوداشت سیدعلی همدانی را هم در نظر داریم.

  بررسی مجوز هر کتاب تنها در 45 روز

  علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز هفته گذشته در سخنانی درباره وضعیت کتاب‌های در انتظار دریافت مجوز نشر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حداکثر فرصتی  که برای ارزیابی و بررسی کتاب‌ها  داده شده است، دو ماه است که این مدت تا یک ماه هم قابل تمدید است در هر حال از سال 1389 تا الان بین 95 تا 98 درصد کتاب‌هایی که به اداره کتاب ارسال شده، در کمتر از 45 روز مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ تقاضاهای مربوط به آنها داده شده است.

  اسماعیلی در عین حال گفت: تنها دو درصد آثار خارج از این روال بوده و این طبیعی است چون از زمانی که کتاب بررسی می‌شود تا نتیجه آن به ناشر ابلاغ می‌شود تا این که ناشر این موضوع را به مولف و نویسنده کتاب اطلاع بدهد و تا اینکه نویسنده  موضوع را بپذیرد و اصلاحات از ناحیه او انجام شود و این اصلاحات برگشت بخورد به اداره کتاب، یک فرآیند طولانی سپری می‌شود و گاهی زمان بیشتری می‌برد.

  وی همچنین به تشکیل یک کمیته سه جانبه متشکل از معاون فرهنگی وزارت ارشاد، مدیر اداره کتاب و یکی از نمایندگان تشکل‌های نشر برای تعیین تکلیف کتاب‌هایی که بررسی آ نها در دولت محمود احمدی نژاد بیش از حد متعارف به طول انجامیده است، اشاره و ابراز امیدواری کرد تا استقرار دولت یازدهم هیچ کتاب بلاتکلیفی در اداره کتاب وجود نداشته باشد.

  سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در پاسخ به اصرار خبرنگاران برای اعلام تعداد عناوین کتاب‌های بلاتکلیف در دولت دهم نیز گفت: شاید در طول کل این 4 سال که حدود 240 هزار عنوان کتاب منتشر شده است، کمتر از 300 عنوان کتاب‌هایی بوده که اصلاحیه خورده و ممکن است زمان بیشتری برای بررسی آن صرف شده باشد.

   

  منبع: خبرگزای مهر
  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.