• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » مخالفان: وزیرکار باید سابقه مدیریت اقتصادی داشته باشد
  کد خبر : 1835345

  مخالفان: وزیرکار باید سابقه مدیریت اقتصادی داشته باشد

  مخالفان: وزیرکار باید سابقه مدیریت اقتصادی داشته باشدReviewed by Aryan♥ on Aug 14Rating: در جلسه بررسی صلاحیت علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار ورفاه اجتماعی، تاکید بر جلوگیری از سیاسی کاری در این وزارتخانه، پرهیز از کارهای حزبی وجناح بندی از سوی ربیعی، تاکید بر مبارزه با فساد، جلوگیری از تبدیل شستا به عنوان حیات…

  مخالفان: وزیرکار باید سابقه مدیریت اقتصادی داشته باشدReviewed by Aryan♥ on Aug 14Rating:
  در جلسه بررسی صلاحیت علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار ورفاه اجتماعی، تاکید بر جلوگیری از سیاسی کاری در این وزارتخانه، پرهیز از کارهای حزبی وجناح بندی از سوی ربیعی، تاکید بر مبارزه با فساد، جلوگیری از تبدیل شستا به عنوان حیات خلوت صاحبان قدرت از جمله مسائلی بود که از سوی موافقان، مخالفان و وزیر پیشنهادی مطرح شد.
   

  به گزارش خبرنگار مهر، آنچه در ادامه می آید گزیده ای از سخنان 4 نماینده موافق و 3 نماینده مخالف با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سخنان علی ربیعی وزیر پیشنهادی این وزارتخانه است.

   

  آرامی: ربیعی می تواند جلوی فساد در وزارت کار را بگیرد

   

  نماینده مردم بندر عباس گفت: در حالیکه یکی از دغدغه های همه ما در خصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گردش مالی صندوق ها و امکان فساد در این وزارتخانه است، وزیر پیشنهادی سالها دبیری ستاد مبارزه با فساد اداری را برعهده داشته است.

  منصور آرامی در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این وزارتخانه از ادغام سه وزارتخانه تشکیل شده، برنامه های گسترده و اهداف بلندمدت دارد، گفت: سئوالی که اینجا پیش می آید این است که آقای ربیعی و یا هر وزیر دیگری برای این وزارتخانه باید چه تخصص ویژه ای داشته باشد، پزشک باشد، جامعه شناس باشد، آسیب شناس باشد، مدیرعامل، کارآفرین، هیچ کدام و یا همه این موارد را دارا باشد.

  مخالف وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: مدیریت این وزارتخانه نیازمند یک مدیر استراتژیک و توانمند است و باید روحیه همگرایی و مشورت با سایرین را داشته باشد و آقای ربیعی سابقه خوبی در این حوزه داشته از جمله معاونت وزارت، مشاور وزیر و مسئولیت در شورای امنیت ملی از جمله این سوابق است.

  آرامی با بیان اینکه ربیعی در سال 90 به عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه پیام نور شناخته شد، افزود: یکی از دغدغه های مهم ما برای این وزارتخانه گردش مالی صندوق ها و امکان فساد در این وزارتخانه است و ربیعی سالها دبیری ستاد مبارزه با فساد اداری را برعهده داشته و حتی کتابی هم در این خصوص منتشر کرده است.

  نماینده مردم بندرعباس خاطر نشان کرد: در اعتدال و پاکدستی، جدیت و وجدان دینی، اخلاق و پایبندی ربیعی به ولایت فقیه تردیدی نیست و یکی از رفتارهای نادرست امروز جامعه ما ارائه آمارهای نادرست است در حالیکه ربیعی به راستگویی شهرت دارد.

  آرامی گفت: در مدتی که در حال آماده کردن نطق خود بودم متوجه شدم که در فضای مجازی، ضد انقلاب به تخریب چهره سرباز انقلاب پرداخته است در حالیکه ربیعی مثل یک سرباز پیاده نظام در پست های مختلف همیشه بدون حاشیه به خدمت پرداخته است و به قول یکی از همکارانم که مشاهده کرده بود ربیعی در عملیات مرصاد در حالیکه معاون وزیر بود اسلحه به دست می جنگید.

   

  صابری: چه تضمینی وجود دارد که فضای وزارت کار، به تصمیمات سیاسی آغشته نگردد

   

  نماینده رامیان و آزادشهر با اشاره به ممارست سی ساله ربیعی در حوزه های اطلاعات و آموزش کفایت تجربه کافی برای این مسئولیت نیست گفت: چه تضمینی دارد که فضای این وزارتخانه به تصمیمات سیاسی آغشته نگردد.

  رضا صابری در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به بیان آقای ربیعی تقریبا همه آحاد جامعه تحت تاثیر سیاست ها و اقدامات این وزارتخانه هستند که دو سال پیش از ترکیب سه وزارتخانه تشکیل گردید، ربیعی این اقدام هوشمندانه را ناقص می داند.

  وی افزود: اگر امروز در استانها برای سایر وزارتخانه ها تنها با یک اداره کل سر و کار داریم در این وزارتخانه برای هر استان با 4 اداره سر و کار داریم. تامین اجتماعی، شستا، بزرگترین ذخیره اقتصادی کشور، نیروی کار و فنی و حرفه ای، مسائل بیمه ای تنها بخش کوچکی از موضوعات این وزارتخانه است.

  نماینده مردم رامیان و آزادشهر با بیان اینکه نسبت تجربی و علمی ربیعی با این وزارتخانه چیست، اظهار داشت: سی سال ممارست آقای ربیعی در حوزه های اطلاعات و آموزش کفایت تجربه کافی برای این مسئولیت نیست. اولویت علمی نشان از اهمیت علوم اقتصادی و آشنایی با مسائل بیمه و علم حقوق است.

  وی با تاکید بر اینکه ربیعی چهره سیاسی و فعال سیاسی است، گفت: چه تضمینی دارد که فضای این وزارتخانه به تصمیمات سیاسی آغشته نگردد.

  صابری با اشاره به برنامه های ارائه شده از سوی این وزیر پیشنهادی و تاکید بر اینکه آیا فقط صیانت از شاغلین مد نظر است، اظهار داشت: این کم توجهی به بیکاران نه تنها چالش آنها را حل نمی کند بلکه دامنه سردرگمی را افزایش می دهد. اکنون اداره کار مراجعه بیکاران را نمی پذیرد، به نظر شما یک بیکار چند سال به انتظار شغل از این دفتر کار به دفتر کار دیگر مراجعه می کند.

  صابری با طرح این سئوال از ربیعی که مدل اجرای حل بیکاری در کوتاه مدت و بلندمدت چیست، افزود: این جملات شما که برنامه پیشنهادی اشتغال صرفا به کار مرتبط نیست و یا موفقیت اقتصادی و بازار کار به شدت تحت تاثیر عملکرد نهادهای سیاسی است و به این خلاصه می شود که تلاش خواهم کرد آیا شما را به آنجا نمی رساند که فردا در مقابل نمایندگان مجلس بگویید من مسئول اشتغال نیستم.

  نماینده مردم رامیان و آزادشهر از ربیعی پرسید برنامه شما برای بدهکاران بانکی در سیاست بنگاه های زودبازده چگونه خواهد بود.

  وی گفت: شما در برنامه تان به بدهکاری دولت به تامین اجتماعی اشاره کردید، شما چطور از این بیت المال بهره می گیرید علی رغم اینکه در قانون بودجه 91 ذکر شده و در بودجه 92 تکرار شده اما مشکل 80 هزار بازنشسته فولاد حل نشده است، این چیزی نیست که بخواهید در سه ماه وعده حل آن را بدهید.

   

  تاجگردون: ربیعی گلوگاه های فساد را شناسایی واز فساد در این وزارتخانه جلوگیری می کند

   

  نماینده مردم گچساران با بیان اینکه هر گاه در مورد این وزارتخانه صحبت می شود شرکت شستا در ذهنمان پدید می آید، افزود: ربیعی گلوگاه های فساد را شناسایی کرده و می تواند از فساد در این وزارتخانه جلوگیری کند.

  غلامرضا تاجگردون در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی در نطق خود در جلسه امروز چهارشنبه مجلس که به بررسی کابینه یازدهم اختصاص دارد، اظهار داشت: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از سه جزء تشکیل شده است. وزیر مربوطه نباید نگاه اقتصادی و اجتماعی صرف داشته باشد.

  وی گفت: راه حل تحقق اهداف اصول 23، 43 و 44 قانون اساسی در این وزارتخانه با یک نگاه استراتژیک انجام می گیرد و ربیعی می تواند با این نگاه و همچنین مطالعه و پژوهش های خود در این وزارتخانه موفق باشد.

  نماینده موافق وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در جلسه کمیسیون، آقای ربیعی حرف جالبی را در خصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی زد؛ ربیعی گفت: این مجموعه مانند یک کشتی است و کسی نمی تواند از آن خارج شود. صندوق ها در این وزارتخانه صندوق بین نسلی است و نمی توان یک نگاه غیراستراتژیک به آن داشت.

  معاون سازمان برنامه و بودجه دولت اصلاحات خاطر نشان کرد: زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودیم می گفتیم وزارت تعاون یک سازمان برنامه دیگر است چرا که این وزارتخانه دو اثر منفی و مثبت می تواند داشته باشد؛ اثر مثبت اینکه می تواند موجب ارتقای رفاه کشور شود و اثر منفی اینکه اگر نگاه خوبی به این وزارتخانه نداشته باشیم، موجب فساد خواهد شد.

  وی با بیان اینکه هر گاه در مورد این وزارتخانه صحبت می شود شرکت شستا در ذهنمان پدید می آید، افزود: ربیعی گلوگاه های فساد را شناسایی کرده و می تواند از فساد در این وزارتخانه جلوگیری کند.

  تاجگردون در پایان گفت: اگر ما به دنبال دولت رفاه هستیم باید نگاه استراتژیک داشته باشیم و اگر یک فرد کاملا سیاسی برای این وزارتخانه انتخاب می شد هیچ وقت از وی دفاع نمی کردیم.

   

  فیاضی: وزارت کار یک وزارتخانه فانتزی نیست / که برنامه وزیر پیشنهادی برای حمایت از کارگر و کارفرما مشخص نشده است

   

  نماینده نور و محمودآباد با بیان این که برنامه وزیر پیشنهادی برای حمایت از کارگر و کارفرما مشخص نشده است، گفت: تقابل بین کارگر و کارفرما را باید کاهش دهیم چرا که یکی از موانع اشتغال و تولید همین موانع است.

  عبد الوحید فیاضی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که وزارت کار و امور اجتماعی یک وزارتخانه فانتزی نیست، گفت: این یک وزارت خانه زیربنایی است و مبنای تولید و اشتغال و رفاه اجتماعی را شکل می دهد و اشتغال و تولید فلسفه وجودی این وزارت خانه است.

  وی با بیان این که افزایش سهم تعاونی ها در بازار پولی کشور در برنامه های وزیر کمرنگ است گفت: ما باید بدانیم تعاونی ها سهم موثر و پویایی در نظام اقتصادی کشور دارند. امروز ده ها اتحادیه تخصصی در سراسر کشور وجود دارد که هفت هزار فروشگاه تعاونی در حال فعالیت هستند و  می توانند یکی از بخش های نظام توزیع را عهده دار شوند.

  این نماینده مجلس با بیان این که در قانون اساسی به اقتصاد مبتنی بر تعاون به شدت تاکید شده است گفت: ما برنامه شما را جدی در اقتصاد مبتنی بر تعاونی ها نمی بینیم علی رغم این که مردم ایران 50 درصدشان عضو تعاونی ها هستند اما سهمشان از سرمایه ملی فقط 7 درصد است.

  نماینده نور و محمود آباد با بیان این که برنامه وزیر پیشنهادی برای حمایت از کارگر و کارفرما مشخص نشده است، گفت: تقابل بین کارگر و کارفرما را باید کاهش دهیم چرا که یکی از موانع اشتغال و تولید همین موانع است. خود شما از جنس کارگر هستید تقاضا می کنم به اتحادیه های کارگری توجه شود و غنی سازی شغل، ساده کردن کار توامان باید انجام شود که این نیز در برنامه وزیر پیشنهادی کمرنگ است.

  فیاضی همچنین با اشاره به اهمیت سازمان شستا گفت: این سازمان از دیرباز حیات خلوت صاحبان قدرت بوده است و فرقی نمی کند از چه دولتی باشد اما از دولت اعتدال انتظار ویژه ای می رود و از ربیعی که انسان پاک دستی است انتظار می رود سازمان شستا را به یک فرصت ملی برای همه ایرانیان تبدیل کند.

   

  پورابراهیمی: برنامه های ربیعی برای وزارت کار پاسخگو نیست / وزارت کار کسی را با سوابق مدیریت اقتصادی نیاز دارد

   

  نماینده مردم کرمان با تاکید بر این که برنامه ایشان برای وزارت کار پاسخگو نیست گفت: رتبه ایران در فضای کسب و کار در میان کشورها رتبه صدم است برای اصلاح این قضیه هم باید وزارت اقتصادی کار به کسی سپرده شود که سوابق فعالیت مدیریت اقتصادی داشته باشد.

  محمد پورابراهیمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن علنی مجلس گفت: این وزارت خانه از ادغام سه وزارت خانه به وجود آمده و ماموریت های متفاوتی دارد اما ربیعی با ادبیات و سیاست های اجتماعی وارد این عرصه شده است؛ نکته اصلی این است که ما امروز تصدی مهمترین وزارتخانه اقتصادی کشور را به کسی می دهیم که دارای ادبیات اجتماعی و تجربه وزارت کار است.

  نائب رئیس کمیسیون اقتصادی در اثبات اظهارات خود گفت: امروز در دنیا نهادهای بیمه ای به عنوان مهمترین نهادهای اقتصادی فعالیت می کنند. سازمان تامین اجتماعی نیز سازمان اقتصادی است که خدمات آن اجتماعی است.

  وی تاکید کرد: 80 درصد ماموریت ها و وزن اصلی این وزارت خانه نهادهای اقتصادی هستند مثل بانک ها، بیمه ها، صندوق های بازنشستگی و وقفی. علاوه بر این سازمان تامین اجتماعی که زیر مجموعه این وزارت خانه است شامل نهادهای مهم مالی مثل صندوق بازنشستگی، کشوری و صندوق بیمه عشایر و روستاییان است که قبل از این که آثار اجتماعی داشته باشد دارای رویکرد اقتصادی.

  پور ابراهیمی ادامه داد: سازمان بیمه تامین اجتماعی شامل درآمد 10 میلیون بیمه شده است که ماهانه درآمدی معادل 2 هزار میلیارد تومان به آن واریز می شود. کدام نهاد مالی در کشور تا این حد درآمد دارد؟

  نائب رئیس کمیسیون اقتصادی خاطر نشان کرد: با توجه به واگذاری هایی که توسط وزارت رفاه خریداری شده این وزارت خانه به بزرگترین وزارتخانه اقتصادی کشور تبدیل شده است، پیش از این رئیس بانک ملت را وزیر اقتصاد انتخاب می کرد اما امروز وزارت کار در مورد رئیس بانک ملت، مجموعه های پتروشیمی کشور و صنایع خودروسازی تصمیم می گیرد زیرا 40 درصد از تولید کشور به این سازمان تعلق دارد.

  وی با بیان این که برای وزیر پیشنهادی احترام قائل هستم گفت: مدارک تحصیلی ایشان مدیریت دولتی و فرهنگی است ای کاش با توجه به سوابق اطلاعاتی ایشان و فعالیتشان در زمره سربازان گمنام امام زمان ربیعی برای وزارت خانه دیگری معرفی می شود.

  پورابراهیمی با بیان این 80 درصد ظرفیت وزارت رفاه اقتصادی است گفت: بزرگترین کار ما در حوزه قانون کار است این قانون باعث بی چارگی بسیاری از مجموعه ها شده است.

  وی قانون کار در ایران را یک جانبه خواند و گفت: قانون کار آن قدر سخت گرفته شده که موجب شده شغلی ایجاد نشود.

  وی با انتقاد از ساختار فعلی وزارت تعاون گفت: قانون تعاونی که در اوایل انقلاب نوشته شده نمی تواند امروز به اقتصاد کشور کند، شرکت های تعاونی ما زیان ده هستند امروز بعد از 33 سال به این نتیجه رسیده ایم که بخش تعاون نمی تواند به اقتصاد کمک کند اما آن را حذف نمی کنیم.

  وی با تاکید بر این که برنامه ایشان برای وزارت کار پاسخگو نیست گفت: رتبه ایران در فضای کسب و کار در میان کشورها رتبه صدم است برای اصلاح این قضیه هم باید وزارت اقتصادی کار به کسی سپرده شود که سوابق فعالیت مدیریت اقتصادی داشته باشد.

   

  موید حسینی صدر: نباید چهره امنیتی به ربیعی بدهیم / وزارت کار را با وزارت نفت مقایسه نکنیم

   

  نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نباید چهره امنیتی به ربیعی بدهیم گفت: او یک چهره دانشگاهی است و کارهای بزرگی انجام داده است. نباید از فرصت ها را از دست بدهیم.

  غلامحسین موید حسینی صدر در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزیر که نمی تواند ذوالفنون باشد و همه کارها را بلد باشد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک فرد مدیر، پاکدست و کارآزموده نیاز دارد که مورد اعتماد رئیس جمهور باشد و در گذشته ولایت پذیری خود را نشان داده باشد.

  وی با بیان اینکه اگر قرار بود بانک رفاه و تعاون یک بانک عادی باشد پس چرا ایجاد شد و یا زیر نظر وزارت اقتصاد نرفت، گفت: این بانکها برای اهداف خاصی تعریف شده اند و زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. اینکه وزارت کار را 80 درصد اقتصادی ببینیم نقض غرض است و درست نیست هنوز وزیری را که نیامده دادگاهی کنیم و مشکلات قبلی را برای این وزیر برشمریم.

  نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی گفت: از ربیعی می خواهیم که حزبی کار نکند، دوستی و باندبازی نداشته باشد، تامین اجتماعی را حیات خلوت نکند و یک آدم ضعیف را بر سر کار نیاورد.این وزارتخانه را با وزارت نفت مقایسه نکنیم.

  حسینی صدر تصریح کرد: ربیعی قشر کارگر و زحمت کشیده است و 12 سال در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است، مدیریت قوی اثبات شده ای دارد، افرادی که مورد وثوق هستند می گویند که این آدم پاکدست وتوانمند است، تنظیم سند ملی از اولویت های وی است و می دانیم ربیعی اگر مدیر شایسته ای از قبل مانده است را حذف نمی کند.

  نماینده مردم خوی در مجلس تاکید کرد: نباید چهره امنیتی به ربیعی بدهیم. او یک چهره دانشگاهی است و کارهای بزرگی انجام داده است. نباید از فرصت ها را از دست بدهیم.

   

  محجوب: ربیعی به درخواست تشکل های کارگری و کارفرمایی آمده است

   

  نماینده مردم تهران گفت: ربیعی به درخواست تشکل های کارگری و کارفرمایی آمده است، در زمان رای دادن رعایت کسانی را که به شما رای دادند بکنید.

  علیرضا محجوب در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به پورابراهیمی نماینده مخالف این وزیر پیشنهادی با بیان اینکه حتماً شما قانون اساسی را مطالعه کردید، گفت: در مقدمه قانون اساسی بحثی درباره اینکه اقتصاد هدف نیست بلکه وسیله است وجود دارد، سازمان اجتماعی  سرمایه هایش را برای نگهداری سهام استفاده می کند.

  وی  افزود: با توجه به اشراف شما به علم اقتصاد تعجب می کنم که قانون برنامه پنجم را مطالعه نکرده اید. در این برنامه مطابق بند 2 ماده 26 سازمان بیمه گر و صندوق های تامین اجتماعی از استمرار بنگاهداری منع شده اند، شما که در جریان بورس و بازار هستیند چرا این گونه سخن می گویید، چرا مجلس را که آشنا به این مسایل نیست به این سمت سوق می دهید.

  نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه باید قانون را بخوانید عنوان کرد: شما که دیگران را متهم می کنید که توانمند نیستند باید بدانید که توانمندی اول نماینده خواندن  قانون و بعد از آن اظهار نظر کردن است.

  محجوب خطاب به نمایندگان گفت: این وزیر به درخواست تشکل های کارگری و کارفرمایی آمده است، لطفاً رعایت کسانی را که به شما رای دادند در موقع رای دادن تان بکنید.

   

  ربیعی: وزارت کار را به حیات خلوت تبدیل کردند / توضیحات ربیعی درباره امنیتی بودن کابینه 

   

  علی ربیعی صبح امروز در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه های خود در این وزارتخانه گفت: متاسفانه این بار برای تصدی پست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرعه به نام من افتاد. از زمان دولت رجایی تاکنون سه بار برای تصدی این پست به من پیشنهاد شده بود اما امروز قبول کردم به این دلیل که وضعیت را به گونه ای دیدم که هر کس در هر جایگاهی با توجه به شرایط پیچیده امروز اگر بتواند باید به میدان بیاید.

  وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی رو به گسترش است و بیکاری به دغدغه ملی تبدیل شده، این درحالی است که کیفیت زندگی مردم در معرض تهدید قرار گرفته است، افزود: بخشی از جامعه به دلیل هزینه های بالای درمان دچار سختی شده اند؛ بنابراین توجه به این موضع در رئوس برنامه های بنده در صورت اخذ رای قرار خواهد گرفت.

  سند سه جانبه گرایی را ارائه می کنم

  وی با اشاره به ابهاماتی از سوی برخی نمایندگان در برنامه های وی که در بخش روابط کار و اشتغال وجود دارد، گفت: اساس اعتدال گرایی در این وزارتخانه در حوزه روابط کار و اشتغال در دستور کار قرار خواهد گرفت، ضمن اینکه بحث سه جانبه گرایی به طور جدی دنبال خواهد شد به نحوی که سند سه جانبه گرایی در نخستین روزهای فعالیتم در این وزارتخانه به مجلس ارایه خواهم کرد.

  ربیعی، تقویت تشکل های کارگری و کارفرمایی و حمایت این وزارتخانه از آنها را از دیگر برنامه های خود ذکر کرد و گفت: بحث از صیانت نیروهای کار مختص شاغلان نیست و تمام اقشار را در بر می گیرد. اشتغال تنها محصول پاشیدن بذر پول در زمین اقتصاد نیست اما شرط لازم است.

  وی گفت: اگر وضعیت و شرایط به همین منوال ادامه داشته باشد و دچار تغییر نگردد، می توانیم سیاست های پیشرفت گرایانه را به پیش ببریم و نسبت به ایجاد شغل اقدام کنیم.

  کتمان نمی کنم که نگاه من توجه به اقشار ضعیف و کارگری است

  وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حوزه روابط کار ایراداتی را برخی از نمایندگان به من وارد کردند که نگاه من نگاه کارگری است، کتمان نمی کنم که نگاه من توجه به اقشار ضعیف و کارگری است اما تمام اقشار جامعه را در نظر خواهم گرفت.

  وی با بیان اینکه کارآفرینی و ایجاد شغل ارزش فراموش شده است که آن را احیا خواهم کرد، گفت: در این زمینه ده ها پایان نامه تدوین کرده ام. 5 کشور هند، مالزی، کره، سنگاپور و چین را به مدت دو و نیم سال مورد مطالعه عمیق قرار دادم، مبنی بر این که چگونه این کشورهای تازه صنعتی شده به وضعیت با ثبات شغلی دست یافته اند. بر این اساس به این نتیجه رسیدنم که تنها راه نجات ما ایجاد شغل است و شغل است و شغل.

  ربیعی با اشاره به اینکه برخی از نمایندگان مجلس این سوال را مطرح کردند که از چه طریق ایجاد شغل خواهم کرد ،گفت: این برنامه 4 بعد دارد که همیاری مجموعه نهادهای کشور از جمله مجلس و دولت را می طلبد، همچنین برخی از سیاست های تنظیمی مختص وزارتخانه است، این در حالی است که مسئولیت سیاست های انفعالی و بیمه ها را بر عهده خواهم گرفت. این سیاست تنها سیاستی است که به وزارتخانه باز نمی گردد.

  مسئول اشتغال وزارت کار است

  به گفته وی، مسئول پیگیری سیاست های فعال و دستگاهی که ایجاد شغل می کند، وزارت کار است؛ بنابراین ارتقا و بهبود فضای کسب و کار در این وزارتخانه باید ایجاد شود. اسناد توسعه استانی و ایجاد توازن در استان ها از جمله وظایف این وزارتخانه خواهد بود.

  وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تقویت کسب و کار خرد و مشاغل خانگی در عین حال آسیب شناسی وام های اشتغال و بنگاه های زودبازده به عنوان طرحی که پیش از این اجرا شده است، تاکید کرد: برخی از نمایندگان در مورد این که بخش تعاون در برنامه های من مورد توجه قرار نگرفته است، سئوال کردند اما در این زمینه نیز برنامه هایی دارم.

  وی با اشاره به اینکه برنامه های رفاه اجتماعی از مهمترین بخش برنامه های من محسوب می شود، گفت: بخش رفاه اجتماعی از بخش هایی است که متوازن کننده رشد و توسعه کشور محسوب می شود. پیش از این دو تجربه از برزیلی کردن کشور داشته ایم که یکی از این تجربه ها تجربه توده ستایانه بوده است.

  تمام صندوق ها ورشکسته هستند

  ربیعی همچنین به سوالاتی که در مورد شستا و تامین اجتماعی از سوی نمایندگان مطرح شده بود، اشاره کرد و گفت: 47 درصد جمعیت کشور در این حوزه قرار دارد، تمام صندوق ها ورشکسته هستند، نسبت بین شاغلین و مستمری بگیران زیر 6 درصد آمده که زیر خط قرمز و خط خطر است، صندوق های فولاد سه ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند و منابع و مصارف صندوق ها از بزرگترین چالش ها است.

  وزارت کار به حیات خلوت تبدیل شد

  وی با بیان اینکه معتقدم بخشی از مشکلات در بخش کار و وزارتخانه مدیریتی است، تصریح کرد: این مجموعه بیشترین تغییرات مدیریتی را داشته و تبدیل به حیات خلوت و سیاست زده شده است، در اولین اقدام مجموعه اقتصادی این وزارتخانه را از سیاست زدگی دور می کنم؟، برنامه پاک دستی را دنبال کرده و افرادی فارغ از جناح های سیاسی و قوی وارد وزارتخانه خواهم کرد. این بخش باید سودی بالای 30 درصد بدهد، این در حالی است که کار ما فقط بنگاه داری نیست.

  وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به موضوعات مربوط به بهزیستی به عنوان دیگر بحث های چالش برانگیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم که برای آنها برنامه ریزی صورت گرفته است.

  وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس در مورد تناسب من و وزارتخانه سئوال کردند، گفت: پاسخ من این است آیا باید یک پزشک، اقتصاددان یا آسیب شناس اجتماعی برای مدیریت در این وزارتخانه انتخاب می شد؟، فردی که بتواند توازنی بین رفاه اجتماعی، کار و تعاون ایجاد کند کجاست؟ این وزارتخانه یک مدیر استراتژیک می خواهد و من مدیری استراتژیست هستم. معتقدم که مدیر استراتژیست قادر و توانا برای هدایت و اجرای برنامه های راهبردی در تمام بخش ها است و اگر یک سویه به این وزارتخانه نگاه کنیم آن را با بحران مواجه خواهیم کرد.

  نظر ربیعی درباره امنیتی بودن کابینه

  ربیعی همچنین به یکی دیگر از سئوالات مبنی بر امنیتی بودن کابینه و خود وی اشاره کرد و گفت: تصور از امنیتی بودن چیست؟ تصویر از امنیت چه تصویری است؟ در دنیا هوشمندترین افراد سیاست مداران و استراتژیست ها همواره در بخش امنیت فعالیت می کنند. من پاسدار بودم و از گذشته خود هیچگاه دور نشده ام.

  وی خاطرنشان کرد: با تحقیقات دانشگاهی به این نتیجه رسیدم که مشارکت و ثبات اگر در کنار هم نباشند، دموکراسی عقب خواهد نشست. شخص من چیزی جز انقلاب ندارد و حیاتم با انقلاب گره خورده است.

  وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به افرادی که در این دستگاه فعالیت می کنند، گفت: آمده ام که از رنج مردم و بازنشستگان بکاهم و از خداوند می خواهم که به من قوت دهد در کنار تهیدستان باقی بمانم و حمایت از کارگران و زیردستان را در سرلوحه کارم قرار دهم.

  منبع: خبرگزاری مهر
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.