• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , هواشناسی » تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب در استان اصفهان خبری نیست
  کد خبر : 1834998

  تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب در استان اصفهان خبری نیست

  تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب در استان اصفهان خبری نیستReviewed by Aryan♥ on Aug 13Rating: یک پژوهشگر حوزه جغرافیا گفت: متاسفانه نگرش‌ها در کشور به گونه‌ای است که بحران آب، ناپایداری توسعه و بحران مدیریت ایجاد کرده در حالی که برای رسیدن به توسعه پایدار به مدیریت ویژه احتیاج است.    ایران غازی در…

  تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب در استان اصفهان خبری نیستReviewed by Aryan♥ on Aug 13Rating:

  یک پژوهشگر حوزه جغرافیا گفت: متاسفانه نگرش‌ها در کشور به گونه‌ای است که بحران آب، ناپایداری توسعه و بحران مدیریت ایجاد کرده در حالی که برای رسیدن به توسعه پایدار به مدیریت ویژه احتیاج است.

   

   ایران غازی در پنجمین نشست هم‌اندیشی بحران آب استان اصفهان که در پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار شد، اظهارکرد: مدنیت آبی چندین هزار ساله اصفهان دچار بحران مدیریت بوده است و همین امر سبب شده که امروز آب در این استان رو به زوال برود.

   

  وی با بیان اینکه مقصر کمبود آب در استان اصفهان تنها خشکسالی نیست، ادامه داد: خشکسالی انواع مختلفی دارد، هوایی، کشاورزی و هیدرولوژیکی که امروز فقط خشکسالی هیدرولوژیکی اتفاق افتاده که این نوع خشکسالی در تمام دوران‌ها وجود داشته اما آیا در تمام دوران‌ها زاینده‌رود را به چنین شکلی ملاحظه می‌کردیم؟

   

  این مدرس جغرافیای دانشگاه اصفهان ادامه داد: متاسفانه نگرش در کشور به گونه‌ای است که بحران آب، ناپایداری توسعه و بحران مدیریت ایجاد کرده است در حالی که برای رسیدن به توسعه پایدار به مدیریت ویژه احتیاج است.

   

  غازی تصریح کرد: زمانی که می‌خواهیم برای یک حوزه مانند زاینده‌رود تصمیم‌گیری کنیم باید از اولین قبیله‌ای که بر روی ارتفاعات زاگرس زندگی می‌کند تا آخرین فردی که بر روی شوره‌زارهای گاوخونی می‌نشیند را در نظر بگیریم تا بتوانیم مدیریتی توانمند ایجاد کنیم که متاسفانه انجام ندادیم.

   

  وی تاکید کرد: ما هیچ‌گونه مدیریتی نکردیم و امروز داریم لطمه بی مدیریتی‌های دوران مختلف را می‌خوریم فرسایش خاک بسیار شدید است و محیط زیست اصلاً مدنظر قرار نمی‌گیرد.

   

  این پژوهشگر ادامه اضافه کرد: مدیران اصفهان باید جهانی و علمی فکر کنند تا بتوانند کلان‌شهری همچون اصفهان را اداره کنند، اما متاسفانه کوچک و کوتاه فکر می‌کنند در حالی که باید بزرگ و دامنه دار فکر می‌کردند و اگر این رویه دنبال نشود با چالش‌های بزرگ‌تر از آنی که امروز گریبان ما را گرفته باید دست و پنجه نرم کنیم.

   

  غازی افزود: مثلث توسعه پایدار از اضلاع امنیت اکولوژیکی، امنیت اقتصادی و امنیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تشکیل شده است که باید چنین مثلثی اجرایی شود اما آیا در کشور ما اجرایی شده است؟

   

  وی ادامه داد: تقریباً تمام رودخانه‌های دائمی ایران در حال نابودی هستند چرا که منابع آن‌ها را از بین برده‌ایم برای مثال 70 درصد دبی آب کارون را فاضلاب کرده‌ایم.

   

  این استاد دانشگاه اصفهان افزود: اگر مدیریت جامع برای آب تعریف کنیم باید قبول کنیم که بحران آب هست و بسیار هم جدی است آستانه سرانه بحران آب در جهان 1500 مترمکعب و بحران بسیار جدی 1000 مترمکعب در حالی که اکنون سرانه آب استان اصفهان 600 متر مکعب است.

   

  غازی ادامه داد: تعریف جهانی می‌گوید بحران آب ارتباطی با کمبود آب ندارد، بلکه مدیریت آب آنقدر نارسا عمل کرده است که میلیاردها انسان و محیط زیست اکنون در مشکلات بسیار جدی به سر می‌برند.

   

  وی ادامه داد: مدیریت، علم تصمیم‌ گیری است و تصمیم‌ گیری علمی نیازمند مدل است که باید توسط تحلیل سیستم انجام پذیرد.

   

  این پژوهشگر افزود: در کشور باید بخش برق و انرژی از وزارت نیرو جدا شود، سازمان انرژی اتمی به وزارت نفت ملحق شود و بخش آب نیز از وزارت نیرو جدا و با جهاد کشاورزی تلفیق شود چراکه 90 درصد آب در کشور ما توسط جهاد کشاورزی مصرف می‌شود.

   

  تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب خبری نیست

   

  هم‌چنین مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان گفت: در سال گذشته در خصوص بحران آب استان اصفهان 12 همایش علمی برگزار کردیم که دستاوردهای این نشست‌ها را برای انجام یک مدیریت استراتژیک به کار بردیم.

   

  وی افزود: خشکسالی در استان اصفهان یک بحران نیست چرا که خشکسالی با این منطقه عجین شده است یعنی 30 درصد استان اصفهان بیابانی است و اگر کوه‌های زاگرس و یا زاینده‌رود وجود نداشت این استان با کرمان و سیستان و بلوچستان تفاوتی نداشت.

   

  منصور شیشه‌ فروش تصریح کرد: در سال جاری چندین بحث را دنبال می‌کردیم که اصلی‌ترین آن‌ها بازگرداندن مدیریت یک‌پارچه به حوزه زاینده‌ رود بود تا بتوان از این طریق پایداری را نیز به این رودخانه انتقال دهیم که خوشبختانه در سه ماهه اول سال جاری این اتفاق رخ داد.

   

  مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان اضافه کرد: هم‌چنین هیئت‌هایی از آلمان نیز برای مدیریت یک‌پارچه رودخانه‌ی زاینده رود در اصفهان جلساتی برگزار کرده‌اند و یک ماه دیگر نیز جلسه‌ی دیگری دارند تا برنامه‌های خود را در این استان عملی کنند.

   

  وی گفت: در ادامه بحث‌ها و کارشناسی‌ها تصمیم بر این شده است که دو منبع آبی موجود در اصفهان یعنی رودخانه یلان فریدون‌شهر و رودخانه مارگون سمیرم را با ایجاد سد برای استحصال آب آماده کنیم.

   

  شیشه‌ فروش گفت: ما درد را می‌دانیم و باید به دنبال راه چاره باشیم و یکی از این راهکارها انتقال آب بین حوزه‌ای است که ما از نخبگان علمی هم در این زمینه استفاده خواهیم کرد.

   

  مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان ادامه داد: توجه به طرح‌های آبخیزداری و جلوگیری از فرسایش خاک نیز از دیگر راهکارهای این استان بوده است که اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شده است.

   

  وی اظهار کرد: راهکارهای پیشنهادی دیگر نیز انتقال آب از خلیج‌ فارس و هم‌چنین یونیزاسیون کردن جو پایین است که مشاوران این طرح‌ها در حال بررسی و مطالعه‌ی طرح‌های خود هستند.

   

  شیشه‌ فروش خاطرنشان کرد: حجم آب پشت سد زاینده‌رود هم‌ اکنون 220 میلیون مترمکعب است و همین امر باعث شده تا ما مدیریت بحران را به مدیریت ریسک تبدیل کنیم.

   

  مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان گفت: باید قبول کنیم که در منطقه‌ای خشک و نیمه خشک قرار داریم و تا آینده‌ای نزدیک هم از بارندگی‌های مناسب خبری نخواهد بود.

  منبع: خبرگزاری ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.