• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » روحانی: امیدوارم همه رای اعتماد بگیرند
  کد خبر : 1834832

  روحانی: امیدوارم همه رای اعتماد بگیرند

  روحانی: امیدوارم همه رای اعتماد بگیرندReviewed by Aryan♥ on Aug 12Rating: رئیس جمهور با بیان اینکه تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشاست، گفت: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین نماید.   حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سخنان خود در دفاع از کابینه پیشنهادی ضمن عرض ارادت…

  روحانی: امیدوارم همه رای اعتماد بگیرندReviewed by Aryan♥ on Aug 12Rating:
  رئیس جمهور با بیان اینکه تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشاست، گفت: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین نماید.
   

  حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سخنان خود در دفاع از کابینه پیشنهادی ضمن عرض ارادت به ریاست مجلس، اعضای هیات رئیسه، نمایندگان ملت شریف ایران از خداوند بزرگ خواست که عبادت همه ملت در این ماه صیام و قیام مورد قبول درگاه او قرار گرفته و شوالی پراز برکت برای همه ملت مقرر شود.

  وی گفت: قبل از هر چیز بابت یک هفته تلاش بی وقفه نمایندگان محترم و عزیز برای بررسی برنامه های وزیران و ویژگی های آنها از شما تشکر می کنم و امیدوارم در ساعات امروز، فردا و شاید پس فردا که پیش رو داریم تا سرنوشت کابینه دولت یازدهم مشخص شود با عنایت خداوند متعال از پشتوانه اخلاص، تقوا، تفکر دقیق، دلسوزی برای منافع و تعهد به مطالبات مردم و همچنین پاسخگویی وزیران پیشنهادی به سئوالات و دغدغه های نمایندگان بهره ببریم.

  رئیس جمهور با بیان اینکه در همه مراحلی که در این روزها پیش رو داریم مطمئن هستم که اخلاص متعالی دینی و انصاف سرلوحه همه گفتارها و کردارها خواهد بود، تاکید کرد: بارها بنده به عنوان نماینده مردم در مجلس شاهد تقاضاهای روسای جمهور گذشته در مورد کسب اعتماد برای وزرای پیشنهادی بوده ام و اکنون مفتخرم که خود در پیشگاه نمایندگان ملت ایستاده ام تا چهره های آشنا، کارآزموده و دوراندیش را در معرض قضاوت شما قرار دهم.

  روحانی ادامه داد: در همین آغاز کار دیدیم که تجربه حضور وزرای پیشنهادی در کمیسیون ها و فراکسیون های مختلف نشان داد که گفتگو، همدلی و تفاهم را به دنبال دارد.

  وی گفت: بسیاری از سئوالات با صراحت پرسیده شد و اطلاعات بسیاری مبادله گردید و در این بین بسیاری از سوء تفاهمات برطرف شد.

  رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشاست، خاطر نشان کرد: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین کند.

  روحانی افزود: وزرای پیشنهادی در گزارش خود درباره تعامل با مجلس از نمایندگان آزادی یاد کردند که از سر خیرخواهی صلاحیت و برنامه های وزرای پیشنهادی را مورد کنکاش قرار دادند.

  وی گفت: به سهم خود این دقت نظرها را ارج می نهیم و امیدواریم پس از دولت نیز همین گونه تعاملات پابرجا بماند.

  رئیس جمهور عنوان کرد: اینجانب با شناخت شرایط خطیر کشور و مشورت های فراوان تصمیم ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی گرفته ام و از ابتدا تلاش کردم که تحلیل خود را از شرایط خطیر و رویکردهایی که در جهت بهبود اوضاع در نظر داشتم به صورت شفاف و صریح با مردم در میان بگذارم.

  روحانی ادامه داد: مردم نیز با رای خود نشان دادند که با این تحلیل و رویکرد موافق هستند، بنده نیز از همان لحظه اعلام نتایج همواره بر خود فرض می دانستم که به عنوان الزام رسمی رای مردم را به عنوان میثاق بین خود و مردم تلقی کرده و لوازم اجرای آن را فراهم آورم.

  رئیس جمهور تصریح کرد: سوگندی که در همین جا از همین تریبون ادا کردم نیز در همین چارچوب تاکیدی الهی بر این عهد اجتماعی بود.

  وی با بیان اینکه بدیهی است رای به رئیس جمهور، رای به شخص نیست، عنوان کرد: انتظار این است که میثاق مردم از طریق تشکیل دولت شکل نهادینه گرفته تا خواسته های عمومی مردم را محقق کند.

  رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما منتخبان مردم هستید و خواسته های آنان را نمایندگی می کند لذا انتظار این است این فرآیند مهم با تفاهم به صورت موفقیت آمیز طی شود.

  وی با بیان اینکه رای شما صرفا رای به افراد نیست، افزود: رای شما رای به مجموعه دولت نیز هست به همین خاطر آیین نامه های داخلی مجلس زمانی را برای تبیین برنامه های دولت بسط و پیش بینی کرده است.

  روحانی ادامه داد: تلاش خواهم کرد به صورت اختصار تحلیل خود را بیان کرده و برنامه دولت را برای بهبود اوضاع تشریح کنم. همه می دانیم کشور در شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی قرار دارد و فشارهای بین المللی نیز بر این مشکلات افزوده است در اصل این فشارها نقطه اصلی تمرکز خود را برای آسیب به اقتصاد قرار داده است.

  وی با بیان اینکه فشارهای بین المللی درصدد است مسیر ارتباطی کشور با جهان خارج را محدود و یا احیانا مسدود نماید، افزود: صحبت بر سر این نیست که تحریم ها اثرگذار بوده یا نه، بلکه سخن بر سر این است که آیا شیوه انتخاب شده از سوی کشورهای غربی برای حل مشکلات درست است یا نه؟ آیا گروگان گرفتن نیازهای یک جامعه برای حل مسئله ای که بی تردید می تواند راه حل کم هزینه ای داشته باشد شیوه منطقی، عقلانی، قابل قبول و مورد پذیرش بشریت درعصر حاضر و آینده خواهد بود؟

  رئیس جمهور در ادامه به وضعیت اقتصادی داخلی کشور پرداخت و گفت: برخورداری از درآمد نفتی فراوان طی سالهای گذشته می توانست فرصتی استثنایی برای ایجاد ظرفیت های جدید در کشور به وجود آورد تا از طریق اشتغال درآمدزا، کشور از بزرگترین دغدغه هرم سنی جمعیت عبور کند.

  روحانی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته بودجه رشدی جهشی پیدا کرده است، گفت: از این طریق تعهدات دولت با افزایش شدید روبرو شده، واردات با رشد فراوان مواجه گشته که اتکای آن نیاز به تداوم برخورداری از منابع سرشار نفتی است.

  وی ادامه داد: مصارف سیستم بانکی بر منابع پیشی گرفته است و فاصله به وجود آمده با منابع بانک مرکزی پر شده در مجموع امروز با سه عدم تعادل در تراز پرداخت ها، بودجه دولت و نظام بانکی مواجهیم که باید برای حل آنها بکوشیم.

  رئیس جمهور به اهمیت اجرای اصل 44 قانون اساسی پرداخت و گفت: از طرف دیگر دو مجموعه از اصلاحات اقتصادی مورد نیاز کشور در عرصه واگذاری اصل 44 که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده و دیگری اصلاح قیمت انرژی پس از قانون هدفمندی صورت گرفته است که دولت یازدهم باید برنامه های خود را برای مراحل بعدی مشخص کند.

  وی با بیان اینکه آنچه در این مرحله روشن است ضرورت آسیب شناسی جدی اقدامات انجام شده است، افزود: دولت یازدهم در اقتصاد کلان با 5 سرفصل اقتصادی و یک سرفصل سیاست خارجی و البته سرفصل سیاست داخلی و امنیتی و سرفصلی با عنوان سیاست اجتماعی روبروست.

  روحانی ادامه داد: برای تحقق هر یک از آنها نیازمند کارآمدی اعضای کابینه هستیم، کسری بودجه، کسری تراز پرداخت ها و نظام چند نرخی ارز، عدم تعادل در سیستم بانکی و بالاخره روش اجرای سیاست اصل 44 قانون اساسی به عنوان 5 سرفصل اقتصادی در کنار تحریم های بین المللی، سرفصل های اصلی را تشکیل می دهد.

  رئیس جمهور با بیان اینکه دولت برای مواجهه با شرایط دشوار موجود برنامه های ویژه ای دارد، افزود: رسیدگی به الزامات ضروری مردم، لزوم پرداخت به حل مشکلات و یافتن راه حل اساسی و تبیین منابع مالی هدفمندی یارانه ها، تنظیم روابط مطلوب گمرکی و تسهیل فعالیت در حوزه بانکی از جمله ضروریاتی است که باید انجام شود.

  روحانی اظهار داشت: تلاش برای اجرای واقع بینانه بودجه 92 با توجه به عدم تحقق درآمدها از جمله موارد دیگری هستند که مجموعه وزرا و معاونین رئیس جمهور باید در اجرای آن بکوشند.

  وی به دلایل زودهنگام معرفی اعضای کابینه خود اشاره کرد و گفت: در واقع دلیل معرفی زودهنگام کابینه با توجه به همین ضرورت ها و مشکلات صورت گرفت لذا اقدامات اولیه ضروری شش ماه اول دولت با همین هدف صورت خواهد گرفت تا برای برقراری ثبات و آرامش در اقتصاد کشور کمک کند.

  روحانی رویکرد اساسی آینده خود را تشریح کرد و گفت: ما دو رویکرد اساسی را دنبال می کنیم از یک طرف در عرصه دیپلماسی تلاش می کنیم در چارچوب خواست استقلال طلبانه بر چالش های موجود بین المللی فائق آییم و بتوانیم روند نامطلوب موجود را متوقف کنیم، از طرف دیگر محدودیت های موجود منابع را به منزله فرصتی تلقی خواهیم کرد تا به بهره وری فعالیت ها بیفزاییم.

  رئیس جمهور ادامه داد: ما باید تلاش کنیم منابع اقتصادی را افزایش و تخصیص بهینه منابع موجود را بهبود بخشیم که در این رابطه نظام بانکی نیاز به تغییرات اساسی دارد.

  روحانی ادامه داد: از طرفی دیگر بازار سرمایه محل جذبی برای پس انداز گردد که اگر به عنوان مرکزی برای تامین مالی بنگاه ها به شمار آمد تسهیل مناسبی برای کارهای تولیدی صورت می گیرد. در سمت بنگاه ها به بهبود فضای کسب و کار می پردازیم تا از این طریق فعالیت تولیدی با جاذبیت ادامه پیدا کند. بازنگری شیوه اجرای اصل 44قانون اساسی در همین راستا معنی پیدا می کند.

  رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اولویت دیگر دولت کاهش رشد نقدینگی است تا از این طریق شتاب تورم کاهش یابد، گفت: کاهش تورم به رشد اقتصادی و ثبات اقتصاد کلان کمک می کند که نتایج مثبت آن قابل توجه است. در همین سال مطالعات مورد نیاز برای ارزیابی چگونگی هدفمندی یارانه ها، شیوه پرداخت خانوارها و پیامد آن بر مدل کسب و کار را آغاز می کنیم. همراه با آن نظام ارزی را به سمت یکسان سازی نرخ ارز سوق می دهیم.

  روحانی با تاکید بر اینکه فاز دوم باید کاراتر و با تاکید بر رفع عدم تعادل های اقتصاد کلان به اجرا درآید گفت: اولین آزمون سخت دولت تدبیر و امید در بودجه سال 93 است که مطمئناً بر مبنای معیار انضباط مالی، انضباط پولی، شفافیت حداکثری منافع و منابع و افزایش کارایی مصارف تنظیم می شود.

  وی تصریح کرد: شش وزیر بهداشت، آموزش و پرورش، علوم، کشور و دفاع در مدیریت هزینه و نوآوری سازی در ساز و کارهای خود بسیار تعیین کننده هستند.

  رئیس جمهور با بیان اینکه از طرفی دیگر وزارتخانه هایی در حوزه های خود با بنگاه های بزرگی سر و کار دارند که نقش مهمی در بودجه دارند افزود: وزارت نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو، صنعت، معدن و تجارت در زمره این حوزه ها هستند. یکی از معیارها برای این حوزه ها قدرت مدیریت و برقراری ارتباط با بنگاه های بزرگ بوده است.

  وی با اشاره به برنامه های دولت برای سیاست خارجی خاطرنشان کرد: در سیاست خارجی باور دولت این است که تحقق ارزش های مهم و دشوار با پیگیری مشی در سیاست اعتدال است. اعتدال به معنای توازن میان آرمان و واقعیت در مسیر جهت دادن به واقعیت ها است. گفتمان اعتدال در دولت حرکت واقع بینانه، متوازن، هوشمندانه و تعامل سازنده به منظور ارتقای جایگاه امنیت و توسعه می باشد.

  روحانی گفت: در گفتمان عدالت افراط و تفریط جایی ندارد، سیاست خارجی مبتنی بر قداست، تامین منافع ملی و در خدمت توسعه همه جانبه است. فرصت سازی، تحریم زدایی در حوزه های حیاتی، ایجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده، منافع مشترک که از موضع برابر صورت می گیرد محور اصلی سیاست خارجی دولت است.

  رئیس جمهور با بیان اینکه توجه به همه حوزه های دیپلماسی به خصوص دیپلماسی عمومی و قواعد انسانی و مادی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی رویکرد دولت در اجرای اهداف سیاست خارجی است، گفت: احیا و ارایه چهره مطلوب از نظام جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی ضرورت دارد که دستگاه سیاست خارجی چنان توانا، مدبر و هوشمند باشد که در مقابل تحولات خارجی و داخلی لحظه ای از حمایت از منافع مان غفلت نکند.  از نیروهای کارآمد در دستگاه دیپلماسی استفاده می کنم که این تلاش همان رویکرد شایسته سالاری است که بر آن پای فشرده ام.

  روحانی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی عرصه جار و جنجال های حزبی و جناحی نیست، گفت: سیاست خارجی عرصه کارهایی نظیر انضباط در کلام و گفتار، منابع منسجم، متعادل و همه جانبه و اجرای دقیق و حرفه ای است زیرا این عرصه تصمیم گیری است و تصمیم گیری در گروی وقت در فکر و عمل است. کوچکترین بی دقتی مخل امنیت ملی بوده و در مواردی موجب آسیب های غیرقابل جبران می گردد.

  رئیس جمهور گفت : سیاست خارجی عرصه جار جنجال های سیاسی و حزبی و جناحی نیست ، این عرصه خطیر انضباط در کلام و گفتار و تنظیم مواظع سنجیده و همه جانبه و اجرای حرفه ای را می طلبد . 

  وی تاکید کرد که کوچکترین بی دقتی در سیاست خارجی مخل امنیت ملی خواهد بود.

  رئیس جمهور درباره سیاست داخلی گفت: از آنجا که رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است، برنامه سیاست داخلی او نیز معطوف به اجرایی کردن کلیه اصول قانون اساسی و به ویژه فصل سوم آن است.

  وی با بیان اینکه در این راستا اجرای این بخش از قانون با مشکلاتی از جمله ناکافی بودن سطح آگاهی ها از حقوق و آزادی ها، کوتاهی عمر احزاب، عدم کادرسازی در احزاب و همه عواملی که به طور مفصل در این بند برشمرده شده است، مواجه است، افزود: راه حل چنین دیده و گفته شده است که توسعه وفاق ملی و تقویت همبستگی اجتماعی، اهتمام به امر بازتولید اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی، ارتقای نشاط سیاسی، تقویت مناسبات حاکمیت و ملت، تبدیل قانونگرایی به مشی اجتماعی، ایجاد فضای آرامش برای فعالان عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، همزیستی مسالمت آمیز برای همه ادیان و تضمین وجه مردم سالارانه نظام، اهتمام نخبگان و نهادینه کردن فرهنگ سیاسی در فرهنگ عمومی کشور می تواند وجود این مشکلات را برطرف کند.

  روحانی با اشاره به بخش فرهنگ و هنر و برنامه های مورد نظر در این حوزه عنوان کرد: صیانت از فرهنگ و هویت دینی ملی، تقویت توان و اقتدار ملی، کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، کمک به تحقق خواسته های اجتماعی، تضمین آزادی نیروهای فرهنگی، رونق اقتصاد فرهنگ وهنر، گسترش مبادلات جهانی فرهنگ و بهره گیری از فناوری های نوین در جهت ارتقای اهداف فرهنگی نظام از جمله اقداماتی است که باید در این حوزه در نظر گرفته شود.

  رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه در سالیان گذشته به طرق مختلف از سختی هایی که جامعه تحمیل می کرد و از انتظارات و مطالبات مردم آگاه می شدم، تصریح کرد: از صمیم قلب باور داشتم که ایرانیان باید بهتر زندگی کنند، احساس وظیفه دارم که آبروی خویش را که از سر خدمت به نظام و ارتباط با مردم کسب کردم بدون هیچ محافظه کاری در میان گذاشته و استوار و با عزمی راسخ وارد میدان شدم، باور داشتم ورودم ادای تکلیف در برابر ملت است.

  وی گفت: احساس می کردم جامعه از افراط و تفریط به تنگ آمده و اعتدال راهی است که ملت از آن استقبال خواهد کرد و در مجموع  تاکید بر همه ارکان نظام منجر به پیروزی در انتخابات شد، اکنون معتقدم می توان به مجموع مطالبات مردم در چارچوب زمانبندی معقول وهمکاری همه دلسوزان پاسخ مناسب داد.

  روحانی افزود: با تدوین رئوس برنامه های دولت و تقدیم آن به مجلس و نیز انتخاب کابینه آمده ام تا به مطالبات مردم پاسخ دهم؛ خدا را شاهد می گیرم که در این زمان حساس تلاش کردم که از همه فرصت ها نهایت استفاده را کرده تا شایسته ترین افراد را برگزینم و لحظه ای اداره کشور را بدون سکان دار رها نکنم.

  رئیس جمهور با اشاره به تشکیل چهار کارگروه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و سیاست خارجه برای تدوین برنامه ها و انتخاب وزرا عنوان کرد: در ذیل این چهار کارگروه 20 کارگروه فرعی تشکیل شد که در آن بالغ بر 6 هزار ساعت کار صورت گرفت تا برنامه های مختلف تدوین شود.

  وی با بیان اینکه کابینه پیشنهادی حاصل خرد جمعی نخبگان کشور است، تصریح کرد: در انتخاب وزرا به هیچ عنوان سهم خواهی جناح ها، احزاب و تشکل ها در کار نبوده؛ هیچ حزب، گروه و جناحی در تصمیم گیری نسبت به وزرا به من فشار نیاورده و هیچ وزیری به عنوان سهم جناح خاص مد نظر نیست.

  روحانی با بیان اینکه افکار گذشته تمام وزرای پیشنهادی محترم است، عنوان کرد: آمدن وزرای پیشنهادی به دولت صرفا به خاطر تجربه، تعهد و کارآمدی آنها در این مقطع بوده است، با آنها شرط شده که در انتخاب همکارانشان معیار جناحی را در نظر نگیرند.

  وی با بیان اینکه اصل بر شایسته سالاری، اعتدال و فراجناحی بودن است، یادآور شد: مبنای من در انتخاب وزرا و نیز معاونین بر این اساس بوده است، قطعا شما هم در بحث و رایتان معیارهای اصلی انقلابی، دینی، کارآمدی و نجات کشور را بدون در نظر گرفتن وابستگی های سیاسی مد نظر قرار خواهید داد.

  روحانی تصریح کرد: تمام وزرای انتخاب شده از دلسوزان نظام، مطیعان رهبر و کسانی که آماده همکاری با نظام هستند، انتخاب شده اند.

  رئیس جمهور با بیان اینکه از تک تک وزیران برای همکاری شخصاً تقاضا و دعوت کردم افزود: آنها برای خدمت به کشور این وظیفه را بر دوش گرفتند. البته مجلس شورای اسلامی نمایندگان طبق قانون دست شان برای هر گونه بحث و بررسی باز است . 

  وی با بیان اینکه برای انتخاب وزرا 28 معیار مد نظر بوده است، افزود: همه این افراد انتخاب شده بر اساس 28 معیار سنجیده شدند که فعلاً لازم نیست الان آن 28 معیار  را اعلام کنیم البته مدعی نیستم که آنچه انجام شده کامل و بدون نقص بوده و باور ندارم در تصمیم گیری ها کاملاً درست و بدون خطا بودم ولی تمام تلاشم را برای انتخاب شایسته انجام دادم و به شایستگی های آنها ایمان دارم.

  وی با بیان  این که تمام همکارانی که در روز تحلیف معرفی کردم در جهت تحقق اهداف و برنامه های دولت بوده است، افزود: این افراد را به این دلیل انتخاب کردم که کسانی بودند که از پس تحقق اهداف و برنامه ها برآیند. نمایندگان عزیز و محترم دولت تدبیر و امید یک مجموعه واحد است، مجموعه افرادی که در فهرست پیشنهادی در صحن معرفی کردیم بیشتر به این دلیل بود که مشکلات را از نظر اقتصادی، سیاسی و امنیتی و فرهنگی در نظر گرفتیم.

  رئیس جمهور ادامه داد: سعی کردیم وزیرانی را کنار هم بیاوریم تا توان کار جمعی را داشته باشند و شرایط کشور را پیچیده تر از آن دیدیم که به خود اجازه آزمون و خطا دهم اما با تمام توان و با تمام وزیران شرط کردم مدیریت استعدادهای جوان و پرورش نیروهای نخبه را در اولویت کاری خود قرار دهم. با این که وقوف کامل به مشکلات دارم اما هنوز هم بسیار خوشبین هستم و به اراده خداوند ایمان دارم.

  روحانی با بیان اینکه من به هدایت و ارشادهای مقام معظم رهبری امید دارم، افزود: ایشان همواره همراه و یار دیرینه خود را مورد تفقد خود قرار داده، در ضمن من به حمایت همکاران عزیزم در مجلس امید دارم که فرزند مجلس را تنها نخواهند گذاشت. من به این ملت بزرگ و بزرگوار امید دارم که منتخب خود را با صبر و ثبات یاری خواهد کرد.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح ویژگی های وزرای پیشنهادی خود پرداخت و گفت: البته بحث در مورد ویژگی های کلی وزرا در ادامه مورد بررسی نمایندگان قرار خواهد گرفت اما طبق آیین نامه من باید وزرا را معرفی کنم لذا سعی می کنم در مورد هر یک از وزرا به اندازه یک دقیقه و به اختصار توضیح دهم.

  رئیس جمهور به عباس آخوندی وزیر راه و مسکن و پیشنهادی خود اشاره کرد و  گفت: آقای آخوندی بیت علم علما هستند، ایشان دارای مدرک فوق لیسانس راه و ساختمان از دانشگاه تهران دارای دکترای اقتصاد سیاسی از دانشگاه لندن هستند، شما ایشان را می شناسید از افراد فعال در جهاد سازندگی در دولت های مختلف بودند و در وزارت مسکن و شهرسازی نیز مسئولیت داشتند. طرح آمایش سرزمینی را تهیه کردند همچنین عضو هیات علمی دانشگاه تهران، عضو نظام مهندسی ساختمان هستند لذا در مجموع با شناختی که خود من داشتم ایشان را به عنوان بهترین فرد برای تصدی این مسئولیت یافتم.

  روحانی در ادامه به ویژگی های حسن دهقان وزیر پیشنهادی خود برای وزارت دفاع پرداخت و گفت: سردار سرتیپ و پاسدار دهقان را شما نمایندگان محترم می شناسید از فعالان دفاع مقدس در سپاه تهران و عضو یگان های رزمی در دوران دفاع مقدس بودند. همچنین مدتی فرماندهی نیروهای هوایی سپاه را داشتند.

  وی جانشین وزیر دفاع در دولت هفتم و هشتم بود و در بسیاری از زمینه های حساس تولید اقلام دفاعی نقش موثری داشته، چند سال در  بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمتگزار بوده است.

  روحانی ادامه داد: دهقان امروز نیز در لقای استادی دانشگاه تهران مشغول کار هستند و در کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های صنعتی سابقه دارد. با  توجه به سابقه ایشان در دفاع مقدس و آشنایی به صنعت دفاعی و به دلیل اینکه وزارت دفاع باید همکاری خوبی با بخش صنعت داشته باشد ایشان را به عنوان گزینه خوب برای این سمت یافتم.

  رئیس جمهور به ویژگی های جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم پرداخت  و گفت: وی از شخصیت های علمی و دانشگاهی کشورمان است، از افراد ممتاز علمی که به درجه استاد تمامی رسیده، مهندسی برق در دانشگاه امیرکبیر اخذ کرده و تجربیات فراوان در وزارت علوم و بخش دانشگاهی داشته است.

  وی ادامه داد: آقای منفرد از تلاشگران تاسیس پارک علم و فناوری بودند و در زمان دفاع مقدس معاونت اجرایی وزارت علوم را عهده داشتند. لذا شخصیت مستقل دارد و با همه جناح های فعال در دانشگاه ها ارتباط خوبی دارد. من قول صریح از ایشان گرفتم که ایشان 100 درصد مشی اعتدال را در دانشگاه ادامه دهند و برنامه های مد نظر دولت در دانشگاه را دنبال خواهد کرد.

  روحانی در ادامه به ویژگی های وزیر پیشنهادی وزارت جهاد دانشگاهی پرداخت و گفت: مهندس حجتی برای این سمت برگزیده شدند، ایشان در ابتدا برای قبول این سمت امتناع می کردند و یکی از افراد مفید را برای این کار معرفی کردند و گفتند این بهتر می تواند کمک کند و من هم به وی کمک خواهم کرد اما بعد از مشورت زیاد با افراد در مجموع همه نظرشان این بود که خود حجتی مسئولیت را بپذیرد و همان فرد در کنار ایشان به عنوان معاون فعالیت کند.

  وی ادامه داد: آقای حجتی ابتدا تردید داشت اما وقتی شرایط را دید پذیرفت. وی تجربه بسیار موفقی در این سمت دارد. واردات امسال من را بسیار نگران کرد یعنی  7.5 میلیون تن گندم باید وارد کنیم لذا احساس کردیم تحول جدی در کشاورزی نیاز داریم. انشاءالله با کمک همه نمایندگان مردم، کشاورزان و سیاست های دولت در زمینه کشاورزی به یاری خداوند در سال آتی شاهد شرایط بسیار مطلوب تری باشیم.

  رئیس جمهور در ادامه به معرفی واعظی وزیر پیشنهادی اش برای وزارت ارتباطات  پرداخت و گفت: دکتر واعظی در سال های اخیر با این که چهره ای در زمینه سیاست خارجی داشته است ولی همه شما می دانید ایشان تحصیلاتش در همین رشته ارتباطات است، اولین آشنایی من بعد از  انقلاب با ایشان زمان مسئولیت وی در وزارت مخابرات زمان شهید قندی بود.

  وی افزود: اتفاقاً زمینه ارتباطات و فناوری علاوه بر تخصص در زمینه مسایل الکترونیک مخابرات و آی سی تی که بسیار مهم است نیاز به ارتباطات فعال خارجی نیز دارد. برای اینکه بتوانیم شرکت های مختلف را به بخش های بیرونی وصل کنیم هم برای دریافت تکنولوژی هم برای فعال شدن شرکت های داخلی که این می تواند بسیار کارآفرین باشد. لذا از ایشان هم تشکر می کنم و تایید می کنم ایشان یکی از مدیران  موفق و فعال بودند.

  روحانی به ویژگی‌های چیت چیان وزیر پیشنهادی خود برای وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: ایشان معرف حضور همه تان است، اولین آشنایی من با وی در همین مجلس بود، ایشان نماینده مجلس بودند. از خانواده روحانی هستند همچنین جزو اعضای خانواده های شهید محسوب می شوند، کارشناس مهندسی مکانیک دارد همچنین کارشناسی ارشد دانشوری را کسب کرده اند. رتبه دانشگاهی وی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ممتاز بود، دارای سوابق مفید قانونگذاری است، البته ایشان در اوایل انقلاب مدت ها در سپاه فعالیت داشته اند

  وی ادامه داد: از این رو کسانی که به دلایل دفاع از کشور در دفاع مقدس و سپاه بودند برای ما افتخار محسوب می شوند البته اینکه کسانی می گویند کابینه امنیتی است یا امنیتی بود من به آنها می گویم اگر کسی فهم امنیتی داشته باشد حسن است و همه ما به آن افتخار می کنیم، ایشان در مجلس 12سال معاون انرژی بودند، شش سال قائم مقام و معاونت برنامه ریزی بودند و عضو هیات علمی دانشگاه هستند، چهره ای خدوم، فعال و صاحب نظر ه برای ایشان آرزوی موفقیت دارم.

   روحانی در خصوص معرفی علی جنتی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آقای جنتی از چهره های علمی و انقلابی است که در دوران انقلاب و پیش از پیروزی انقلاب بسیار فعال بودند و از فضلای به نام حوزه علمیه بودند که با فقه، اقتصاد و فلسفه اسلامی آشنایی دارند.

  روحانی گفت: البته من با وی از سال های اولیه طلبگی اش آشنا بودم و در انقلاب و نهضت اسلامی با هم همکاری داشتیم. جنتی بعد از انقلاب در صدا و سیما جزء شورای سرپرستی بود مدتی هم معاون بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. در سیاست خارجی هم عنصری فعال بوده و همواره تفکر اعتدالی و میانه روی داشته است.

  رئیس جمهور در خصوص مسعود سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اظهار داشت: سلطانی فر از چهره های خدوم و فعال است و نماینده استان های مختلفی بوده است. وی در شش استان مسئولیت های مختلف داشته است. دو سال تجربه مدیریتی در سمت قائم مقام سازمان تربیت بدنی دارد که تجربه در این حوزه است، وی در مدیریت امور برای جوانان فعال بوده و مسئولیت شورای جوانان استان ها را بر عهده داشته است.

  وی با بیان این که بینش سلطانی فرد بینش توسعه ای است تصریح کرد: در زمینه جوانان صاحب برنامه است و فکر دارد. او تاریخچه خوبی از ورزش و ورزشکاران دارد که من متعجب شدم که مثل کامپیوتر متحرکی که همه این ها را به خاطر می سپارد. قطعا وزیر ورزش باید اطلاعات گسترده ای از این مسائل و ظرفیت ورزش کشور داشته باشد. کارنامه ایشان چه در استانداری و چه در ورزش کارنامه موفقی بوده است.

  رئیس جمهور در خصوص رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور با بیان این که ایشان نیاز به معرفی ندارند و همه با ایشان آشنا هستند گفت: آخرین مسئولیت رحمانی فضلی با شما نمایندگان در دیوان بوده است. البته آشنایی من با او در دور چهارم مجلس است که همواره نماینده معقول، صاحب نظر بوده است و همین بس که جزء جلسه عقلا بوده است هر کس جزء جلسه عقلا بود یک دلیل بر اعتدال و اعتقاد به مشورت و صاحب نظری است.

  روحانی با اشاره به سابقه رحمانی فضلی در صدا و سیما افزود: وی در شورای امنیت ملی و هم در خود وزارت کشور تجربه دارد. تحصیلاتش در مقطع کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی و دکترایش با تخصص جغرافیا با گرایش برنامه ریزی است که در اصول برنامه ریزی و مدیریت صاحب نظر است و استان های ما بیشتر از لحاظ توسعه ای و اقتصاد شاهد یک تحرک جدی باشند. البته در وزارت کشور مسئولیت های دیگری هم هست.

  روحانی افزود: اما با آمدن رحمانی فضلی در این سمت یک آرامشی به کشور می دهد و به همه کشور اعلام می کند فضایی را حاکم کنید که این فضا عمدتا اقتصادی و فرهنگی خواهد بود البته اگر لازم باشد فضای امنیتی و سیاسی به وجود می آید.

  روحانی در ادامه به معرفی بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت پرداخت و گفت: در خصوص وزارت نفت با خیلی ها صحبت و مشورت کردم. ابتدا که از زنگنه دعوت کردم ایشان فرد دیگری را معرفی کرد و گفت من به او کمک می کنم بار دوم که از وی دعوت کردم کس دیگری را معرفی کرد ولی هر دو شخصی که زنگنه معرفی کرده بود گفتند بهترین شخص وزیرنفت خود زنگنه است.

  روحانی با بیان این که تجربه ای از کار با وی در شورای امنیت ملی دارم گفت: البته در رسانه ها برخی چیزها را ذکر کرده اند که مولفش خودم هستم یعنی خود من هستم اگر اشکالی بوده و خودم پاسخ می دهم و این موضوع ربطی به صلاحیت ایشان ندارد.

  روحانی تصریح کرد: در شرایط فعلی وزارت نفت یک اهمیت ویژه ای دارد و یک منبع درآمدی با معضلاتی مواجه است. امروز نیاز به دیپلماسی فعال و تلاش گسترده ای دارد. زنگنه جزء بهترین هاست و یا می توان گفت بهترین است. وی قادر است این مسئولیت را بپذیرد با توجه به این که آشنایی من با او از جبهه های نبرد بوده است و در جهاد فعال بوده و ان شاء الله این راه را به خوبی ادامه می دهد.

  روحانی در معرفی نعمت زاده وزیر پینشهادی صنعت و معدن و تجارت اظهار داشت: آقای نعمت زاده نیاز به معرفی ندارند تا اسم صنعت را ببریم به طور طبیعی نام نعمت زاده در کنار صنعت حضور پیدا می کند. از اولین دولت ها ایشان وزیر بوده و چهره فعالی دارد. این که نعمت زاده را پدر صنعت یا پتروشیمی بنامند درست است. در همه بخش ها آثار فعالیت و تجارب ایشان است.

  روحانی گفت: به همه کسانی که این وزارت خانه را پیشنهاد دادند همه نعمت زاده را معرفی کردند و به عنوان معاون حاضر به همکاری با او بودند. یکی می گفت سن نعمت زاده بالاست اما قلب نعمت زاده جوان است و تلاشش مانند تلاش جوانان است. در این روزها با دو سه مشکل مواجه شدیم که با فعال بودن آقای نعمت زاده مشکلات حل و فصل شد.

  وی اظهار داشت: همه صاحب نظران صنعت ایشان را به عنوان پدر صنعت می شناسند تا در کنار تجارت صنعت و معدن را از سایه درآورد ما در کوتاه مدت نیاز به تجارت داریم اما در بلند مدت نیاز به صنعت و معدن داریم.

  روحانی در خصوص علی ربیعی وزیر پیشنهادی کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: آقای ربیعی بیش از 20 سال کار کرده اند و ما با هم دوست و رفیق هستیم و ربیعی معاون پارلمانی در مجلس بود و فردی صاحب نظر است و در شورای امنیت ملی در خدمت ایشان بودیم. اگر بگوییم فکر استراتژیک دارد سخن ناروایی نگفته ایم. الان ایشان به عنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر فعالیت می کند.

  رئیس جمهور گفت: در بحث وزارت کار ما به غیر از بعد اقتصاد بخش کارگری نیز مهم است و در خصوص مسائل اجتماعی وی صاحب نظر است درست است ایشان تحصیل کرده است اما ایشان را به عنوان کارگر می شناسم و همه کارگران وی را از جنس خودشان می دانند.

  روحانی ادامه داد: آقای دکتر طیب نیا برای وزارت اقتصاد و دارایی معرفی شده اند که فردی صاحب نظر، متخصص و از اساتید برجسته و بنام در حوزه مسائل اقتصادی و به عنوان یکی از صاحبنظرانی هستند که دارای تجربه عملی زیادی است.

  وی گفت: این وزیر پیشنهادی در کمیسیون های مختلف دولت در نهاد ریاست جمهوری، شورای پول و اعتبار، ستاد تنظیم مقررات بازار، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و در معاونت های وزارت اقتصاد مسئولیت داشته است.

  رئیس جمهور ادامه داد: وی چهره ای است که به دلیل دانش و تجربه مورد نظر صاحبنظران است، با بسیاری از صاحبنظران درباره وی مشورت کردیم و در نهایت آقای دکتر طیب نیا جزو بهترین ها برای این وزارتخانه معرفی شدند، در صحبت هایی که با خود وی نیز داشتم همین مسئله به دست آمد، ان شاء الله وزارت اقتصاد و دارایی را متحول خواهد کرد.

  روحانی در معرفی وزیر پیشنهادی دادگستری گفت: آقای پورمحمدی نیاز به معرفی ندارد به خاطر اینکه سالها وزیر کشور بوده و مسئولیت های متعددی داشته است، در سالهای اخیر رئیس سازمان بازرسی کل کشور بوده و دارای تحصیلات حوزوی در سطح اجتهاد است.

  وی با اشاره به اینکه آقای پورمحمدی در هر کجا بوده موفق عمل کرده، افزود: وی هم بخش اجرایی و هم بخش قضا را تجربه کرده و الان هم به عنوان استاد حوزه و دانشگاه مشغول تدریس است.

  رئیس جمهور تاکید کرد: آقای پورمحمدی تنها وزیر دادگستری و رابط قوه مجریه و قضائیه نخواهد بود بلکه به خاطر تجربه های فراوان در هیات دولت از تجارب وی استفاده خواهیم کرد.

  روحانی همچنین در معرفی حجت الاسلام علوی به عنوان وزیر اطلاعات عنوان کرد: وی از چهره های شناخته شده و معتدل است، در مجلس اول زمانی که قانون وزارت اطلاعات را در کمیسیون مشترک دفاعی-داخلی می نوشتیم وی نیز عضو این کمیسیون بود و در تدوین این قانون نقش داشت؛ وی در مجلس، ریاست کمیسیون امنیت داخلی و شوراها را تجربه کرده و به طور کامل به قوانین آشنا است.

  رئیس جمهور با اشاره به اینکه از اعضای «جلسه عقلا» بودن از سوابق آقای علوی است و وی همیشه به میانه روی و دقت نظری شهرت داشتند، عنوان کرد: در دوره سوم و چهارم مجلس خبرگان و همچنین کمیسیون خبرگان با وی همکار هستیم، آقای علوی عضو کمیسیون سیاسی- اجتماعی خبرگان است و به طور کامل به مسائل امنیتی اشراف دارد. ان شاء الله این مسئولیت را به خوبی انجام می دهند.

  وی با بیان اینکه هاشمی از اساتید پزشکی دانشگاه تهران است، تصریح کرد: وی جزو افراد نمونه کشور است و جایگاه جهانی دارند و به بسیاری از سمینارهای بین المللی دعوت می شوند و همچنین دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران هستند.

  رئیس جمهور با اشاره به خدمت های هاشمی به مردم گفت: ایشان به افراد نیازمند کمک می کنند و طرحی که به عنوان خیریه نوآوران سلامت تاسیس کردند تیم های جراحی، امکانات جراحی چشم و دندانپزشکی را به صورت موبایل درآوردند، متحرک کردند در استان های محروم و تاکنون 50 هزار نفر از افراد محروم کشورمان به صورت مجانی معالجه شدند.

  وی افزود: ما اگر بتوانیم چنین موسسات خیریه را در ایران گسترش دهیم بخش بزرگی از معضلات بخش سلامت را حل و فصل کرده ایم.

  روحانی با بیان اینکه هاشمی از وزیرانی است که من با اصرار از وی دعوت کردم که این مسئولیت را بپذیرد، گفت: حضور دکتر هاشمی در وزارتخانه بهداشت و درمان موجب تحول خواهد شد و با برنامه هایی که دولت برای بخش سلامت دارد کاملا همدل و هماهنگ است و می تواند مشکلات را برطرف کند

  وی همچنین در مورد  وزیر آموزش و پرورش محمد علی نجفی گفت: هم مجلس و هم مردم با ایشان آشنا هستند و از چهره های علمی بنام و از دانشجویان با استعداد رشته ریاضی در دانشگاه ام آی پی بوده است و بعد هم در ایران در دولت مسئولیت های مختلف به عهده داشته و هم مدتی که به عنوان وزیر آموزش و پرورش بود انصافا وزیر مورد احترام و محبوب همه بود.

  رئیس جمهور، نجفی را صاحب نظر و باتجربه خواند و گفت: برنامه های خوبی برای بخش آموزش و پرورش دارد و با توجه به سابقه طولانی اش در این وزارتخانه امیدوارم بتواند اعتماد نمایندگان را کسب کند.

  روحانی در پایان خطاب به نمایندگان گفت: امیدوارم تمام کابینه از اعتماد نمایندگان برخوردار باشند و دولت یازدهم بتواند هر چه سریعتر کار خود را آغاز کند و وعده هایی که به مردم داده است را بتواند یکی پس از دیگری عملیاتی کند.

  منبع: خبرگزاری مهر
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.