• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » 20 نکته در مورد سخنان جديد احمدي‌نژاد
  کد خبر : 1833542

  20 نکته در مورد سخنان جديد احمدي‌نژاد

  20 نکته در مورد سخنان جديد احمدي‌نژاد Reviewed by Aryan on Jul 31Rating: با توجه به انتخاب دکتر حسن‌روحاني به رياست جمهوري و پايان دوره رياست جمهوري آقاي احمدي‌نژاد، ديگر تصور نمي‌کردم ضرورتي ايجاد شود تا باز هم درباره آقاي احمدي‌نژاد بنويسم، چرا که به اندازه کافي در مورد عملکرد و اظهارات او و دولتش…

  20 نکته در مورد سخنان جديد احمدي‌نژاد Reviewed by Aryan on Jul 31Rating:

  احمدی نژاد

  با توجه به انتخاب دکتر حسن‌روحاني به رياست جمهوري و پايان دوره رياست جمهوري آقاي احمدي‌نژاد، ديگر تصور نمي‌کردم ضرورتي ايجاد شود تا باز هم درباره آقاي احمدي‌نژاد بنويسم، چرا که به اندازه کافي در مورد عملکرد و اظهارات او و دولتش گفته و نوشته‌ايم. اما سخنان يکشنبه شب او از صدا و سيما، آنقدر عجيب بود که مرا مجاب کرد يک بار ديگر درباره رييس‌جمهوري بنويسم که هنوز هم خودش و دولتش را جزو اولين‌ها و بهترين‌ها مي‌داند. گفت‌وگوي تلويزيوني اخير احمدي‌نژاد چند نکته مهم داشت که آنها را به طور خلاصه ذکر مي‌کنم:

  1- آقاي احمدي‌نژاد در سخنان خود بار ديگر برقانونمداري دولت تاکيد کرد و حتي انحلال سازمان مديريت و برنامه ريزي را در راستاي همين امر توصيف کرد و حتي ادعا کرد که با انحلال اين سازمان، دولت در امر برنامه‌ريزي عملکرد بهتري داشته است. در حاليکه آنچه مهم است نتيجه عملکرد دولت است که در حوزه مديريت و برنامه‌ريزي بسيار پرانتقاد بوده و حاصلش را در ضعف برنامه‌ريزي در دولت‌هاي نهم و دهم شاهد بوده‌ايم؛ به طوري که اغلب کانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري اخير و بسياري از کارشناسان و صاحبنظران، مهمترين اولويت دولت آينده را ايجاد مجدد اين سازمان بيان کرده‌اند.

  2- آقاي احمدي‌نژاد در راستاي سخن قبلي مبني بر عدم تاثيرگذاري منفي انحلال سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، نگاه برنامه‌اي دولت خود را از ويژگي‌هاي دولت برشمرد اما مثالي که در اين مورد مطرح کرد مثال بسيار جالبي بود. او گفت که هشت سال پيش موبايل 2 ميليون تومان بود، اما الان با چند هزار تومان مي‌توان يک سيم کارت خريد. طبيعتا بسياري از پيشرفت‌ها صرفا مرتبط با عملکرد دولت‌ها نيست بلکه گذر زمان شرايطي ايجاد مي‌کند که پيرو پيشرفت‌هاي اقتصادي و فناوري در جهان، دسترسي به برخي از فناوري‌هايي که در گذشته ميسر نبود يا با هزينه بالايي امکانپذير مي‌شد، با سهولت ممکن شود. موبايل هم چنين شرايطي دارد و افزايش تعداد سيم کارت يا کاهش قيمت آن، چندان ارتباطي با عملکرد دولت ندارد. اين مثال، شبيه اين است که بگوييم 40 سال پيش، فقط 10 هزار خانوار تلويزيون رنگي داشتند و امروز همه تلويزيون رنگي دارند، يا اينکه بگوييم در زمان دولت پنجم، تلويزيون‌ها، کنترل از راه دور نداشتند ولي الان همه اين تلويزيون‌ها کنترل از راه دور دارند و اين حاصل عملکرد مثبت دولت است. کاهش قيمت موبايل يا افزايش تعداد سيم کارت تلفن همراه نمي‌تواند معياري براي «عملکرد برنامه محور» دولت باشد.

  3- آقاي احمدي‌نژاد باز هم از تغيير پياپي وزرا حمايت کرد و اين تغييرات را به تغيير بازيکنان يک تيم فوتبال نسبت داد که در آخرين دقايق بازي هم مي‌توان بازيکني را تغيير داد. در حاليکه اين مثال احمدي‌نژاد که پيش از اين هم مطرح شده بود مقايسه صحيحي نيست و اصولا تغيير بازيکنان يک تيم فوتبال را نمي‌توان با تغيير وزرا مقايسه کرد. ضمن اينکه آقاي احمدي‌نژاد يک موضوع مهم را هم ناگفته باقي گذاشت و آن هم دليل اصلي تغيير ناگهاني برخي وزرا بود که همان مخالفت با اسفنديار رحيم مشايي است که برخي وزراي برکنار شده، آن را به روشني بيان کرده اند اما باز هم آقاي احمدي‌نژاد از کنار آن عبور کرد.

  4- آقاي احمدي‌نژاد مهمترين معيار عدالت محوري دولت خود را پرداخت سهام عدالت اعلام کرد اما نگفت که چرا طي سال‌هاي اخير فقط يکبار سود سهام عدالت به مردم پرداخت شده است و نمود بيروني اين معيار عدالت دولت احمدي‌نژاد چه بوده است؟

  5- آقاي احمدي‌نژاد در سخنان خود از مسکن مهر سخن گفت و اين نکته را مطرح کرد که براي اولين بار، تعداد مسکن در کشور از تعداد خانوار پيشي گرفته است. اما اين نکته را نگفت که ساخت مسکن مهر و افزايش تعداد مسکن نسبت به خانوار چه فايده اي براي اجاره نشينها بويژه در شهرهاي بزرگ داشته است؟ ميزان رشد قيمت مسکن و اجاره بها در دولت فعلي بيسابقه بوده و موجب شده مردم بيش از هر زمان ديگري از افزايش قيمت مسکن آسيب ببينند. به عنوان يک نمونه دم دستي،خودم را مثال مي‌زنم که نه تنها در دولت آقاي احمدي‌نژاد نتوانستم خانه‌اي خريداري کنم بلکه امسال مجبورم حداقل 60 درصد بيش از پارسال هزينه اجاره بها پرداخت کنم. در سال‌هاي قبل نيز چنين معادله‌اي بر زندگي من حاکم بوده است و هر سال کمتر از 20 درصد افزايش درآمد داشته ام اما هر سال بين 50 تا 70 درصد اجاره بهاي بيشتري پرداخت کرده ام. اين است عدالت ادعايي آقاي احمدي‌نژاد در بخش مسکن؟

  6- آقاي احمدي‌نژاد از آشتي دادن صنعت و دانشگاه در قالب ايجاد معاونت علمي و فناوري رييس جمهور سخن گفت اما مگر صرفا با ايجاد يک معاونت مي‌توان ادعا کرد صنعت و دانشگاه با هم آشتي کرده اند؟ اصلا نتيجه عملي و کاربردي ايجاد اين معاونت چيست؟

  7- آقاي احمدي‌نژاد در شرايطي از ساخت داروهاي نوترکيب و جديد به عنوان يکي از دستاوردهاي دولتش ياد کرد که همين چند روز پيش يکي از مسئولان مربوطه اعلام کرد از 35 داروي رونمايي شده توسط دولت طي دو سال گذشته فقط 3 دارو به توليد رسيده اند. آيا اين رونمايي‌ها يک کار تبليغاتي نبوده است؟

  8- آقاي احمدي‌نژاد از کنترل مصرف بنزين و گاز سخن گفت و بر اين نکته تاکيد کرد که با وجود سه برابر شدن تعداد خودروها در کشور، مصرف سوخت کاهش يافته است. اما نکته اي که در اين زمينه مغفول مانده و کسي در مورد آن توضيحي نمي‌دهد اين است که مبالغ ميلياردي حاصل از صرفه‌جويي به کجا رفته است؟ قطعا اين مبالغ ميلياردي صرف سرمايه گذاري‌هاي زيربنايي در حوزه نفت و گاز نشده است که اگر اينگونه بود، هم اکنون شاهد موج عظيمي از پروژه‌هاي نيمه کاره در اين حوزه نبوديم. از فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي که برخي با گذشت بيش از 60 ماه از آغاز عمليات اجرايي همچنان نيمه تمام است، تا پالايشگاه ستاره خليج فارس که اتفاقا آقاي احمدي‌نژاد در سخنان خود آن را يکي از دستاوردهاي دولتش برشمرد درحاليکه از موعد افتتاح اين پروژه بيش از دو سال سپري شده اما هنوز در نيمه راه است.

  9- آقاي احمدي‌نژاد در سخنان خود بارها بر قانونمندي دولتش تاکيد کرد و دولت خود را قانونگرا توصيف کرد اما وقتي به موضوع هدفمندي يارانه‌ها رسيد عملا قانون را ناديده گرفت و برخلاف قانون مصوب مجلس که اجراي قانون هدفمندي را مرحله به مرحله اعلام کرده، باز هم در درخواستي غير قانوني گفت که قانون هدفمندي بايد در همان مرحله اول به طور کامل اجرا مي‌شد. معلوم نيست ما بايد قسم حضرت عباس را باور کنيم يا دم خروس را؟ اگر دولت قانونمند است پس چرا نمي‌خواسته به قانون مصوب مجلس درباره هدفمندي يارانه‌ها عمل کند و اگر به اين قانون اعتقادي ندارد و هر قانوني را که خودش بپسندد اجرا مي‌کند، پس چرا خود را قانونگرا مي‌داند؟

  10- آقاي احمدي‌نژاد در جملات جالبي ادعا کرد که خودباوري علمي، اميد، شجاعت، خودآگاهي و همبستگي ملي در کشور، امروز بالاتر از سال 84 است و اين امر را از دستاوردهاي دولتش برشمرد. به راستي آقاي احمدي‌نژاد چه معياري براي سنجش اين فاکتورها داشته که ادعايي اينچنين بزرگ را مطرح کرده و در مورد دليلش براي ذکر اين ادعا مي‌گويد:«من اينگونه احساس مي‌کنم»؟

  11- او در مورد ازدياد نسل هم صحبت کرد و گفت که اولين کسي که خطر انقراض نسل را مطرح کرد من بودم و به همين دليل دولت برنامه ريزي کرد تا اين خطر رفع شود. اما آنچه توسط آقاي احمدي‌نژاد ناگفته باقي ماند اين بود که وقتي مردم رفاه اقتصادي را احساس نکنند و مشکلات اقتصادي هر روز بيش از گذشته بر گرده مردم سنگيني کند، مردم تمايلي براي ازدياد نسل نخواهند داشت. معلوم نيست منظور آقاي احمدي‌نژاد از برنامه ريزي براي ازدياد نسل چيست؟ فقط ترغيب مردم به فرزندآوري است يا براي افزايش رفاه اقتصادي مردم هم برنامه‌ريزي شده؟ شواهد که نشان مي‌دهد کاري براي بهبود وضعيت اقتصادي مردم و افزايش رفاه صورت نگرفته و به همين دليل هم شاهد رشد تورم و بيکاري و افزايش هزينه‌هاي ضروري زندگي مردم هستيم.

  12- در حوزه فرهنگي هم آقاي احمدي‌نژاد دستاوردهايش را برشمرد اما نگفت چرا مهمترين تشکل صنفي هنرمندان سينما که همان خانه سينماست در دولت او تعطيل شد و چرا او آنقدر دير و با تاخير طولاني، بر ضرورت بازگشايي آن تاکيد کرد و چرا عليرغم دستور او، زير مجموعه دولت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنان مخالف بازگشايي خانه سينماست؟

  13- آقاي احمدي‌نژاد يکي از دستاوردهاي دولت خود را کاهش تصادفات رانندگي به دليل بهبود وضعيت جاده‌ها ذکر کرد و مدعي شد هم اکنون در نسبت بين کشته‌هاي حوادث رانندگي به ميزان تردد جزو بهترين‌هاي آسيا هستيم و به زودي در بين بهترينهاي دنيا قرار مي‌گيريم. اين درحاليست که ايران همچنان از نظر تعداد تلفات حوادث رانندگي جزو 10 کشور اول دنياست و جاده‌هايي هم که توسط دولت کنوني ساخته شده اغلب فاقد استانداردهاي روز دنياست بطوريکه مثلا جاده قم – گرمسار به دليل غيراستاندارد بودن، در فاصله کوتاهي پس از افتتاح، به دليل حوادث شديد رانندگي به روي خودروهاي سنگين بسته شد و پس از مدتي که حوادث رانندگي در اين جاده ادامه داشت، هم اکنون به طور کامل مسدود شده است. يا چندي پيش فرمانده نيروي انتظامي، آزادراه تازه تاسيس همدان را يکي از راه‌هاي غير استاندارد ذکر کرده بود و نمونه‌هاي ديگري از اين دست. جاده‌هاي مهم کشور هم هنوز نيمه کاره هستند مثل آزادراه تهران – شمال که در دولت کنوني چند بار بين پيمانکاران داخلي و چيني دست به دست شده است. آقاي احمدي‌نژاد از کدام کارنامه جاده اي که به زعم او موجب کاهش تصادفات شده سخن مي‌گويد؟

  14- آقاي احمدي‌نژاد در ادعاي عجيب ديگري گفت که قبل از دولت نهم در کشور با قطعي برنامه‌ريزي شده برق در کشور مواجه بوديم که در دولت او اين مشکل رفع شد. اولا قطعي برنامه‌ريزي شده برق مربوط به دهه 1360 خورشيدي بود نه سالهاي قبل از 84 و ثانيا، ايشان مثل اينکه قطعي طولاني برق در تابستان سال 87 را فراموش کرده است که به نقطه اوج خود پس از دوران جنگ تحميلي رسيده بود.

  15- آقاي احمدي‌نژاد ادعاي جالب ديگري هم مطرح کرد و گفت که ديگران فقط وعده دادند اما ما عمل کرديم و انتقال آب درياي خزر به مناطق مرکزي و انتقال آب ارس به درياچه اروميه را برنامه ريزي کرديم. آيا کاري را که هنوز انجام نشده، مي‌توان يک وعده عملي شده ناميد؟ وضع ناگوار درياچه اروميه را امروز همه مردم مي‌دانند. براي انتقال آب خزر به مناطق مرکزي هم هنوز اقدام خاصي انجام نشده است. آقاي احمدي‌نژاد از عملي شدن کدام وعده سخن مي‌گويد؟

  16- افتخار آقاي احمدي‌نژاد به 115 مسافرت خارجي که مقصد اغلب آنها کشورهاي ناشناخته آفريقايي و دوستان آمريکاي جنوبي بود، در کنار تاکيد او بر روي صحبت کردن با ملتها به جاي دولتها، درحاليست که ديپلماسي به معناي تعامل دولتها با يکديگر است نه دولتها با ملتها و اگر سخن از ديپلماسي عمومي هم به ميان بيايد، منظور تعامل ملتهاست. اما به راستي حاصل اين همه سفرهاي خارجي و از جمله 8 سفر به مجمع عمومي سازمان ملل و ارتباط او با ملتها چه بوده است؟ افزايش فشارها و تحريمها و تهديدها بر ضد جمهوري اسلامي ايران. آيا غير از اين است؟ در همين راستا ايشان طرح ايده مديريت مشترک جهاني را به عنوان يکي از افتخارات دولتش ذکر کرد اما طرح اين ايده چه دستاوردي داشت؟

  17- آقاي احمدي‌نژاد بار ديگر البته بدون ذکر نام، از عملکرد مشايي حمايت کرد و گفت که کانديدايي که از دولت ردصلاحيت شد کارنامه درخشاني داشت و چه بسا اگر تاييد صلاحيت مي‌شد راي مي‌آورد. اگر از حاشيه‌هاي پيرامون آقاي مشايي بگذريم، از کنار کارنامه عملکرد ضعيف او در دولت نهم در سازمان گردشگري نمي‌توانيم با بي تفاوتي عبور کنيم. مشايي گفته بود آنقدر هتل 5 ستاره در کشور مي‌سازيم که کسي نتواند آن را بشمارد و در دوره او وعده ساخت 2000 سرويس بهداشتي بين راهي مطرح شد و وعده‌هاي بيشمار ديگر. اما اين يار نزديک آقاي احمدي‌نژاد با کارنامه درخشانش کداميک از وعده‌هايش را عملي کرد؟

  18- آقاي احمدي‌نژاد باز هم بر پاکدستي دولت تاکيد کرد و جلوگيري از ريخت و پاش را از ويژگي‌هاي دولتش برشمرد. اما نگفت قضيه دخالت دولت و نزديکان رييس دولت در ماجراي تخلف مالي 3000 ميلياردي و پرونده بيمه و … چه بود؟ انگار نه انگار که نام نزديکترين همراهان آقاي احمدي‌نژاد در دولت در اين پرونده‌ها مطرح شده بود.

  19- ادعاي سفرهاي هوايي اعضاي کابينه به اندازه ساعت موظف پروازهاي يک خلبان در طول 30 سال خدمت هم از آن دست ادعاهاي جالب رييس دولت بود. چراکه اين دستاوردي نيست که دولت به آن افتخار کند. مهم اين است که اين سفرهاي پرشمار چه فايده و دستاوردي براي ملت و کشور داشته است؟ از آن مهمتر طرح اين موضوع توسط آقاي احمدي‌نژاد در مورد هليکوپتر حامل او که براي اولين بار يک هليکوپتر به سيم گير کرد و سقوط نکرد هم نکته جالبي بود.

  20- نکات بيشتري مي‌توان در مورد اظهارات اخير آقاي احمدي‌نژاد مطرح کرد اما از کنار آنها مي‌گذرم و به ادعاي بزرگ ايشان مي‌رسم؛ ادعاي ارائه الگوي جديدي از مديريت توسط دولت! طبيعتا اگر منظور از ارائه الگوي جديد مديريت توسط دولت فعلي، خرق عادتها و انجام امور عجيب و خلق الساعه و مواردي است که در نکات قبلي ذکر کردم، شايد بتوان آن را پذيرفت، چرا که الگوي جديد مديريت ضرورتا به معناي الگوي مثبت و کامل نيست. اما اگر منظور آقاي احمدي‌نژاد از ارائه الگوي جديدي از مديريت توسط دولت فعلي، يک الگوي مثبت و کامل است که قضاوت را به مخاطبان واگذار مي‌کنم.

  منبع: روزنامه مردم سالاری - نويسنده : حميدرضا شکوهي
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۶)  • محسن

   شما هم دیگه بی انصافی را از حد گذراندید.آخه مسکن مهر که دیگه نقطه ضعف نبود اگه اونم نبود جنابعالی باید چندین برابر حالا اجاره می دادی!!!!!!

  • سوگند

   رئیس سازمان صدا و سیمای ایران! لطفا وقتی احمدی نژاد داره توی برنامه ی زنده ی تلویزیونی صحبت از آمار و ارقام و عملکرد دولت خودش میکنه …لطفا و لطفا رئیس اداره ی امار و ارقام هم بیارین کنارش بشینه وغلط های آماریشو بگیره و بگه از چه فرمولی مثلا نرخ بیکاری و اشتغال رو حساب کرده . اینجوری یا احمدی نژاد توجیح میشه یا مردم.یا مثلا یه اقتصاد دان رو بیارین کنارش بشینه و از تحولات اقتصادی که احمدی نژاد به بار آورده با اون بحث کنه. تا احمدی نژاد بهتر عمق فاجعه رو بفهمه. همیشه خودش تنها میاد 4 تا آمار میگه و فکر میکنه: چه بذری روی اقتصاد ایران کاشته و روز به روز داره جوونه میزنه و میوه میده

  • ناصر

   از ابتدا تا انتها به مردم دروغ گفت .باید به اولقب ابر دروغ گوی جهان داد.

  • Masoot

   begam ….begam…. ye kar nakonid begam …..khob megam.hala ke esrar dared Ahmadi nejad……….hahahhahahhahahhaha akh ke mordam az sarkhoshi. Baba ye kar nakon to mosahebehat pendari charand do parand tahvil medi

  • مختاری

   احمدی نژاد خائنی در لباس خادم بود که اسناد خیانتهای او در آینده رو خواهد شد.

  • بنده ی خدا

   مشتی چرا ماشین پس ارزون نشده .تلویزیون از اولش سرمایه به حساب نمیومد ولی موبایل سرمایه به حساب میومد.اون کسی که داره مغلطه میکنه شما هستی

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.