• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پزشکی , مطالب برگزیده سایت » 9 مرداد روز اهدای خون
  کد خبر : 1833525

  در فصل تابستان و ماه مبارک رمضان، اهداي خون با کاهش جدي مواجه مي شود

  9 مرداد روز اهدای خون

  اهداي خون همچنين در کشف بيماري هاي نهفته در اهدا کنندگان کاملاً مؤثر است. در فصل تابستان و ماه مبارک رمضان، اهداي خون با کاهش جدي مواجه مي شود و سازمان انتقال خون را با مشکلاتي مواجه مي کند.

  9 مرداد روز اهدای خون Reviewed by Aryan on Jul 31Rating:

  9 مرداد روز اهدای خون

  پروردگار هستي‌بخش، بدن انسان را به‌گونه‌اي آفريده است که قادر باشد خون، اين موهبت الهي را بازتوليد نمايد. بسياري از افراد به پاس نعمت‌هاي بي‌پايان الهي با در اختيار قرار دادن و اهداي خون به هم‌نوعان نيازمند خود، ايثار و از خود گذشتگي را در وجود خويش تمرين مي‌کنند.

  در مرداد سال 1353 ش سازمان انتقال خون ايران با هدف سامان بخشيدن به وضع آشفته خون رساني و به منظور ترويج فرهنگ اهدا، تهيه و تأمين خون و فرآورده هاي سالم و مطمئن و رايگان براي رفع نياز بيماران نيازمند، به خصوص مبتلايان به تالاسمي، هموفيلي و لوسمي به وجود آمد. از آن تاريخ به بعد، سالروز تأسيس اين سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهداي خون نامگذاري شده است.

  طبق گفته کارشناسان، هر فرد بالغ (بين 17 تا 65 سال) با وزن مناسب، حدود 5/5 تا 6 ليتر خون دارد و با اهداي 250 تا 450 سي سي از خون خود، نه تنها سلامتي خود را به مخاطره نمي اندازد، بلکه ضمن کمک به سلامتي خود، نجات بخش زندگي ديگري نيز خواهد شد. اهداي خون همچنين در کشف بيماري هاي نهفته در اهدا کنندگان کاملاً مؤثر است. در فصل تابستان و ماه مبارک رمضان، اهداي خون با کاهش جدي مواجه مي شود و سازمان انتقال خون را با مشکلاتي مواجه مي کند.

  • خون بافتي زنده‌ است که با چرخش در سرتاسر بدن ضمن جمع‌آوري مواد زائد، مواد لازم براي ادامه حيات و فعاليت را در اختيار سلول‌ها مي‌گذارد. بي‌ترديد اين مايه حياتي داراي چنان ظرفيت‌ها و قابليت‌هايي است که انسان هيچ‌گاه نمي‌تواند ادعا کند که به تمام ويژگي‌ها و مختصات اين ماده پر رمز و راز واقف گرديده است. ‌خوني که در رگ‌هاي آدمي جاري است، يک‌نواخت و بدون تغيير و تحول نيست و بدين لحاظ است که خون را بافت زنده مي‌شناسند. مثلاً به فاصله يک چشم بر هم زدن حدود يک ميليون و دويست هزار سلول قرمز به پايان عمر صد و بيست روزه خود مي‌رسند و در همين زمان، مغز استخوان به همان تعداد سلول قرمز توليد مي‌کند و آن‌ها را وارد جريان خون مي‌سازد.

  استخوان‌ها در طول زندگي انسان حدود پانصد کيلوگرم سلول قرمز توليد مي‌کنند و هر سلول تا پايان عمر خود هفتاد هزار بار از قلب به نقاط مختلف بدن سفر مي‌کند. در مرحله نخست، قلب مانند تلمبه خون را به اندام‌ها و بافت‌ها مي‌رساند. جاري شدن خون در رگ‌ها به‌صورت موج‌هايي متناوب و مجزاست و وظيفه تنظيم حرکت خون نيز به شاهرگ‌ها واگذار شده است. در چنين شرايطي، خون به تمام بدن مي‌رسد. فشار خون در انتهاي مسير به صفر مي‌رسد و به‌همين سبب، ورزش موجب تسريع گردش خون مي‌گردد.

  پيشينه تاريخی انتقال خون
  • انتقال خون در گذر تاريخي خود، داراي دوره‌هاي مختلفي است که مي‌توان آن‌ها را به سه دوره تقسيم کرد: ۱. دوره اساطيري (تا قبل از قرن ۱۷ ميلادي)، ۲. دوره نظريات علمي (از قرن ۱۷ تا اواخر قرن ۱۹ ميلادي) و ۳. دوره نوين انتقال خون (از اوايل قرن بيستم تاکنون).

  ۱. “دوره اساطيري”: فرمانروايان روم به خيال بازيافت جواني، خون گلادياتورهاي جوان را مي‌نوشيدند؛ فراعنه مصر در مواقع بيماري صعب‌العلاج، به دستور ساحران در حمام خون استحمام مي‌كردند؛ فرمانروايان مغول براي خوب جنگيدن سربازان به آنان دستور مي‌دادند كه خون اسب را بنوشند و نروژيان برابر درمان صرع و راشيتيسم از خون سگ آبي استفاده مي‌كردند.
  ۲. “دوره نظريات علمي”: كشف جريان گردش خون در سال ۱۶۱۶ ميلادي، ويليام هاروي؛ كشف سرنگ براي تزريق خون در سال ۱۶۵۶ ميلادي، سر كريستوفر ورن و كشف گروه‌هاي اصلي خوني در سال ۱۹۰۰ ميلادي، لانداشتاينر.

  ۳. “دوره نوين انتقال خون”: اين دوره از ابتداي قرن بيستم ميلادي شروع مي‌گردد. كشف مواد ضد انعقاد؛ كشف آنتي‌ژن‌هاي RH و گروه هاي فرعي خون؛ استفاده از فرآورده‌هاي خوني و ساخت داروهاي بيولوژيك از خون ادامه پيشرفت‌هاي اين علم مي‌باشد.

  سازمان انتقال خون ايران
  • تأسيس سازمان انتقال خون ايران در ۹ مرداد ۱۳۵۳ش و با هدف سامان‌بخشي به وضع آشفته خون‌رساني و به‌منظور ترويج فرهنگ اهدا، تهيه و تأمين خون و فرآورده‌هاي سالم و مطمئن و رايگان براي رفع احتياج بيماران نيازمند، به‌خصوص مبتلايان به تالاسمي، هموفيلي و لوسمي صورت گرفت.قبل از تأسيس سازمان انتقال خون ايران، تهيه خون مورد نياز بيماران به عهده سرويس‌هاي پراکنده در بخش‌هاي خصوصي يا مراکز دولتي مانند ارتش، دانشکده پزشکي تهران و شير و خورشيد سرخ بود. در آن زمان، خون‌گيري تابع هيچ نوع ضابطه علمي نبود و اهداکنندگان اين مراکز غالباً به فروش خون خود مبادرت مي‌نمودند.

  به‌دنبال راه‌اندازي سازمان مرکزي انتقال خون در تهران، ۳ مرکز ديگر در شيراز، اهواز و مشهد نيز تأسيس گرديد. از همان ابتدا، هدف سازمان تهيه خون کافي و سالم بود. بنابراين استفاده از اهداکنندگان پولي (Paid Donors) که عمده اهداکنندگان قبل از تأسيس سازمان بودند، ممنوع گرديد و به‌جاي آن مقرر گرديد از اهداکنندگان داوطلب و جايگزين استفاده شود. در سيستم اهداي خون جايگزين، هر زماني که بيمار نياز به خون داشت مي‌بايست ابتدا خون مورد نياز وي توسط بستگان، دوستان و يا آشنايان جايگزين گردد. جهت افزايش سلامتي، کليه خون‌هاي اهدايي از نظر هپاتيت B با آزمايش HBsAg نيز بررسي مي‌شدند.

  با گذشت زمان، نياز به خون‌رساني گسترده‌تر شد و به‌منظور ارائه خدمات بيش‌تر، تعداد پايگاه‌هاي انتقال خون در سراسر کشور افزايش يافت. در طول جنگ تحميلي عراق اين نياز بيش‌تر احساس شد. با اين حال طي ۸ سال دفاع مقدس، سازمان انتقال خون همراه با اقشار مختلف مردم، خون و فرآورده‌هاي مورد نياز براي مجروحين و مصدومين را به‌خوبي تأمين نمود.

  با شناخت ويروس ايدز و هپاتيت C و احتمال انتقال آن‌ها از طريق تزريق خون، مطالعات بسياري در جهت کاهش انتقال اين عفونت‌ها صورت گرفت. در همين مطالعات نشان داده شد که درصد بيشتري از اهداکنندگان خون جايگزين از نظر ايدز، هپاتيت B و C مثبت هستند. به‌همين منظور در سال ۱۳۷۶ش برنامه حذف خون جايگزين در کشور به اجرا درآمد و تا پايان سال ۱۳۷۹ش، ۹ استان کشور موفق به حذف خون جايگزين گرديدند.

  در اوايل دهه هشتاد شاخص اهداي خون داوطلبانه به ۹۵ درصد رسيد که ۳۳ درصد از اين خون‌هاي اهدايي، توسط اهداکنندگان مستمر تأمين شد. در حال حاضر در استان‌هاي خوزستان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان درصد کمي از خون جايگزين استفاده مي‌شود. در حال حاضر از هر ۱۰۰۰ نفر جمعيت فقط حدود ۲۲ نفر اهداکننده خون هستند (۲،۲ درصد) هرچند که وجود ۲ درصد اهداکننده در جامعه از نظر سازمان بهداشت جهاني قابل قبول مي‌باشد اما با وجود تعداد بسيار افراد اهداکننده بالقوه در کشور، اميد افزايش اهداکنندگان وجود دارد.

  هم‌اکنون سازمان انتقال خون ايران با بيش از ۹۰ پايگاه که به ۸ منطقه اصلي تقسيم شده است، خون مورد نياز بيش از ۶۰ ميليون نفر جمعيت کشور را تأمين مي‌کند. نهم مردادماه به‌دليل هم‌زماني با روز تأسيس اين سازمان، به‌عنوان “روز اهداي خون” به‌منظور نهادينه‌سازي فرهنگ اهداي خون سالم در جامعه نام‌گذاري شده است.

  استفتائات درخصوص اهدای خون
  «قال‌الله تبارك و تعالي: «و من احياها فكانما احيا الناس جميعا» (سوره مائده)
  با سلام، بذل محبت نموده استفتاء زير را پاسخ فرماييد.
  اهداي يك واحد خون و جداسازي اجزاء مختلف آن در سازمان انتقال خون ايران مي‌تواند جان چندين نفر را از مرگ حتمي نجات دهد كه در نتيجه عملي خداپسندانه و مطابق آيه شريفه فوق‌الذكر مي‌باشد.
  آيا حضرت‌عالي اهداء خون را بر مؤمنين به نحو وجوب كفايي، واجب مي‌دانيد تا بيماران نيازمند به خون از مرگ حتمي نجات پيدا كنند؟»

  • پاسخ استفتاء از مقام معظم رهبری حضرت آيت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی):
  «اهداي خون كه باعث نجات جان انسان‌ها مي‌باشد، امري مستحسن و شايسته و خداپسند است و سزاوار است مؤمنين در انجام اين امر كوشا بوده و حتي‌المقدور از اين كار دريغ نورزند.»

  • پاسخ استفتاء از آيت‌الله مكارم شيرازی:
  «هرگاه واقعاً خون‌هاي خارجي نامطمئن باشد به‌طوري‌كه خطر بيماري‌هاي سخت فراگير به تأئيد كارشناسان وجود داشته باشد در چنين صورتي اهداي خون بر كساني كه توانايي اهدا دارند واجب كفايي است.»

  • پاسخ استفتاء از آيت‌الله مظاهری:
  «بنا بر آنچه مرقوم شده است كساني كه مي‌توانند اهداء خون كنند بايد اين كمبود را جبران كنند.»

  • پاسخ استفتاء از آيت‌الله رضوانی:
  «حجامت شرعاً مستحب است و حكم آن گرچه تفسيرپذير نيست ليكن در موارد تزاحم با اهداي خون براي مسلمان و محقون‌الدمي كه نجات جان آنان بستگي به اين خون دارد بايد اهداي خون را مقدم بدارند.

  • نظر آيت‌الله جوادی آملی درباره انتقال خون:
  «هم‌اكنون كار اهداي خون هم به فرد و سلامتي آن كمك مي‌كند و هم به نجات جان انسان‌ها و اهداي خون طبق نظر كارشناسان نه تنها به بدن فرد اهداكننده آسيب نمي‌رساند بلكه سلامتي بدن او را نيز تأمين مي‌كند.»
  «اهداي خون يك سنت بسيار پسنديده است كه باعث نجات جان انسان‌ها مي‌شود و بيمارستان‌ها و خيلي از جراحان ما و به‌خصوص بيماران خاص نيازمند اين خون‌هاي اهدايي است.»

  ———————

  شرایط فرد اهدای كننده ی خون :

  1-     سن بین 65 – 17 سال باشد .

  2-     وزن حداقل 50 كیلوگرم باشد .

  3-     فشارخون متعادل داشته باشد .

  4-     كم خون نباشد .

  5-     سابقه هپاتیت ویروسی ، برخی دیگر از بیماری های عفونی ، بیماری های مهم و جدی قلبی و ریوی را نداشته باشد .

  6-     معتاد به مواد تزریقی و الكل نباشد .

  7-     از آخرین اهدای خون قبلی وی حداقل هشت هفته گذشته باشد .

   

  واحدهاي فعال خونگيري در ماه مبارك رمضان 92

  ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شهروندان گرامی به اطلاع می رساند واحدهای خونگیری فعال از مورخ 3/5/92 تا اطلاع ثانوی بدین شرح می باشد:

  نام واحد

  آدرس

  ایام هفته

  ساعت پذيرش

  وصال شيرازي (مركز)

  بلوار كشاورز، خيابان وصال شيرازي، بالاتر از تقاطع طالقاني، شماره 99

  تلفن:  5-88959093

  همه روزه و جمعه

  08:00 الي 1:30بامداد

  نارمك

  بين ميدان رسالت و چهارراه سرسبز، نبش خ49                   تلفن:77191144

  همه روزه بجز جمعه

  9:00 الي15:00

  19 الي 1بامداد

  ميلاد

  بيمارستان ميلاد ورودي 3 طبقه همكف جنب آزمايشگاه               تلفن : 82032169

  همه روزه بجز جمعه

  9:00 الي15:00

  حرم عبدالعظيم (ع)

  شهرري ضلع شرقي حرم

  همه روزه و جمعه

  19 الي 1بامداد

  مصلي امام خمینی (ره)

  ضلع شرقی شبستان

  همه روزه و جمعه

  19 الي 1بامداد

  هيأت رزمندگان

  خ آزادي- بعد از پل زيرگذر – مسجد امام حسن مجتبي (ع)

  همه روزه و جمعه

  19 الي 1بامداد

  امامزاده صالح (ع)

  صحن امام زاده صالح (ع)

  همه روزه و جمعه

  19 الي 1بامداد

  حسينيه گلزار شهداي ورامين

  ورامين خيابان 15 خرداد حسينيه گلزار شهداي سيد فتح ا…

  همه روزه بجز جمعه

  19 الي 1بامداد

   

  * لازم به ذکر است پذيرش واحدها در زمان اذان مغرب به مدت30دقيقه جهت افطار و انجام فريضه نماز تعطيل مي باشد.

  “ارائه اصل كارت شناسايي (كارت ملي، شناسنامه ويا گواهينامه) جهت اهداي خون الزامي است”

   

  مصرف كنندگان خون اهدایی شما چه كسانی هستند؟

  .بیماران دچار كم خونی ، تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی ، سرطانی ، فاویسم و سوختگی شدید

  .نوزادان مبتلا به زردی شدید

  .مجروحین تصادفات و حوادث

  .بیماران نیازمند به پیوند عضو

  .زنان باردار كه دچارخونریزی می شوند

  .بیمارانی كه تحت عمل های جراحی قرار می گیرند

  به یاد داشته باشید ، اهداء خون ، اهداء زندگی است پس با اهداء خون خود ، زندگی را به بیماران نیازمند هدیه كنیم .

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۸)  • رویا

   آقای احمدنیا از مطالب زیبا و پرمحتوائی که ارسال میکنید ممنونم .. موفق و موید باشید

  • جمیله

   با سلام خانمها با توجه به برنامه پریود شان میتوانند اهدا خون داشته باشند وتوضیح دهید تا چه مقدار بعد از عمل کورتاژ میتوانند اهدا خون داشته باشند

  • roya

   سلام،من تاحالاخون ندادم وده ساله که مبتلا به دیابتم نمیدونم میتونم خون بدم یا نه ؟

  • آرش

   سلام . من از سال 80 مستمر خون اهدا کردم . متاسفانه سال 85 به خاطر تصادف شدیدی که کردم چند سال خون ندادم تا زمستان 91 که مجدد شروع کردم به اهدا خون . چند روز پیش مراجعه کردم خون بدم بعد از ظهر بود . دیدم تعطیله . نگهبان گفت 8.30تا 12.30 شیفت صبحه . به جز جمعه . جلوی درب هم نصب کردند. ( عکس هم دارم ) چند روز بعد ساعت 12 رفتم . تعطیل بود گفتند پنج شنبه است یک ساعت زود تر تعطیل میشه . شنبه اش رفتم ساعت 10.30 . جلسه مدیریت بود و تمام پرسنل اونجا بودند تا یکساعت دیگه که جلسه تعطیل شه . حقیقتا دعوام شد . گفتم شما برای مردم و وقت اونها ارزش قائل نیستید و…. .ولی هیچ کس جوابگو نبود تازه یه خانم اومد مثلا جواب بده منو به خودخواهی متهم کرد . می گفت ما بعد یکماه جلسه داریم با مدیر کل . می خواهیم حرفهامون رو بزنیم
   جدا متاسف شدم برای خودم .برای سازمانی که مسئول اهدا خون هست . و بدتر از اون مردمی که می اومدن و برمیگشتن ولی هیچ اعتراضی نمی کردن .
   اینم نتیجه اهدا خون داوطلبانه

  • ebra55

   باسلام.اهدای خون اهدای زندگیست.بنده عضوفعال اهدای خونم که درسال بطورمتوسط حداقل4بارخون میدم.درعین حالی که حرفهای یکی ازدوستان روتایید میکنم که هیچ احترامی برای انتقال دهنده ازسوی پرسنل سازمان انتقال خون قایل نمی شوندواکثراباپرخاشگری بامراجعین برخوردمیشوددرحالیکه درکشورهای دیگرکه خودم مشاهده کردم بااحترام ومراقبت ویژه ازاهداکننده خون بخصوص آنهاییکه داوطلب ورایگان خون اهدا میکنندبرخورد میشودویک نوعکارت مخصوص برایشان صادر میشود تابرای رفتن به مراکزدرمانی جهت درمان خودونزدیکان بطوررایگان وویژه استفاده شود.

  • azadeh

   آقا خیلی خوش تیپی واقعاًخوشحال شدم عکستون رو دیدم خیلی کنجکاو بدوم ببینمتون خیلی باحالی

  • صدیق

   با سلام خدمت همه عزیزان
   من صدیق هستم ساکن گرمترین شهرستان ایران لامرد تا الان چند بار خون اهدا کردم با وجود وسعت این شهرستان حدود یک سال است که که مرگز خون گیری ن تعطیل شده قبلا ماهی یک روز از مردم خون میگرفتند ولی الان یک سال است که خبری نیست چندین بار هم از طرف سازمان انتقال خون پیامک زدن جهت اهدا خون ولی دریغ از اینکه نیرو ی داشته باشند برای خون گیری
   خیلی ناراحت اونای هستم که نیاز به خون دارم

  • نام...

   سلام متاسفانه در سازمان خون وواحدهای تابعه مثل بقیه ادارات ومراکز دولتی هیچ برخورد خوبی با اهدا کنندگان نمی شود نمی دانم آیا در هیچ کجای دنیا مثل ایران اهدا کننده رایگان خون وجود دارد یا خیر ولی به هر حال این یک امتیاز است که با تاسف درحال منسوخ شدن می باشد علت عمده آن نیز به نظر من نبود هیچ برنامه برای تکریم اهدا کنندگان می باشد حتی حداقل ها هم رعایت نمی شود خود من چند ماه پیش برای اهدا به مرکز اصلی انتقال خون در خیابان وصال رفتم وبیش از دوساعت معطل شدم قطع برق قطع سیستمهای مرکزی نبود امکانات کافی برای پاسخگویی به مراجعین کمبود پرسنل عدم توجه پرسنا مرکز به مراجعین وصحبتهای غیر کاری با هم یا با تلفن همراهشان خلاصه ای از مشگلات بود به هرحال با توجه به اینکه چندین بار با این صحنه ها روبرو شدم وحرص خوردم دیگر به هیچکدام از پایگاههای انتقال خون مراجعه نمی کنم اگر بطور مستقیم امکان اهدا وجود دارد آماده ام گروه خونی ام A- می باشد .

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.