• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » قفل بیمه زنان به کلید روحانی واگذار شد/ تا ۱۰۶ سالگی مستمری بگیرید!
  کد خبر : 1833066

  قفل بیمه زنان به کلید روحانی واگذار شد/ تا ۱۰۶ سالگی مستمری بگیرید!

  در سال ۸۱ وقتی بحث بیمه زنان خانه دار سر زبان ها افتاد، قرار بود بیمه شونده ها با پرداخت ماهانه ۱۰هزار تومان خود را بیمه کنند. مبلغی که نیمی از آن را بهزیستی می‌پرداخت و نیم دیگرش را زنان خانه‌دار و آنها بعد از ۲۰ سال از مزایای بیمه بهره‌مند می‌شدند.

  قفل بیمه زنان به کلید روحانی واگذار شد/ تا ۱۰۶ سالگی مستمری بگیرید! Reviewed by Farnaz on Jul 23Rating:

  iranvij_4582232093بیمه زنان خانه دار بعد از ۳دوره دست به دست شدن باز هم به سرانجام نرسید تا شاید قفل ۱۱ساله آن با کلید دولت یازدهم باز شود.

  به گزارش ایران ویج به نقل از مهر، در آخرین ماه های باقی مانده از دولت دهم، معاونت امور زنان ریاست جمهوری تلاش زیادی کرد تا چند طرح زنانه مانده روی دست دولت را به سرانجام برساند. بیمه زنان خانه دار یکی از این طرح ها بود که به سرانجام نرسید تا بالاخره رئیس مرکز امور زنان ریاست جمهوری آب پاکی را روی دست رسانه ها بریزد و بگوید اجرای این بیمه در دولت فعلی وصال نمی دهد.

  طرح بيمه کردن زنان خانه‌دار اولین بار در سال ۸۱ سر زبان ها افتاد. در این طرح وعده داده شده بود که تا پایان برنامه هفتم حداقل ۱۹میلیون زن خانه‌دار در روزهای میانسالی‌شان از حقوق بازنشستگی برخوردار باشند. اجرای آزمایشی این طرح که در دولت هشتم شروع شده بود، با شروع دولت نهم متوقف شد تا ۱۱سال بعد هم همچنان در انتظار اجرای رسمی بماند.

  سال گذشته رئيس‌جمهور بودجه‌اي ۱۵۰۰ ميليارد ريالی برای اجرای این طرح در قالب طرح جامع جمعیت اختصاص داد و در حالی که مریم مجتهدزاده، رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می‌گفت کلیات آن به تصویب رسیده وعده پوشش بیمه ای ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر از زنان خانه دار به پایان سال ۹۲ موکول شد.

  بیمه‌ای که رکورددار شد

  در میان طرح های زنانه ای که در دولت های گذشته مطرح بوده، بیمه زنان خانه‌دار رکورد طولانی‌ترین طرح مانده روی دست دولت را دارد. مشکل اصلی این طرح تامین اعتبار آن مطرح می شود و این که دولت حاضر نیست سهمی بیشتر از حق بیمه ها را بپردازد و پرداخت عمده حق بیمه را به زنان بیمه شده محول می کند.

  در سال ۸۱ وقتی بحث بیمه زنان خانه دار سر زبان ها افتاد، قرار بود بیمه شونده ها با پرداخت ماهانه ۱۰هزار تومان خود را بیمه کنند. مبلغی که نیمی از آن را بهزیستی می‌پرداخت و نیم دیگرش را زنان خانه‌دار و آنها بعد از ۲۰ سال از مزایای بیمه بهره‌مند می‌شدند.

  در این طرح پیش بینی شده بود که هر سال با افزایش بودجه این طرح، زنان بیشتری تحت پوشش قرار گیرند. اما بعد از آن که بهزیستی در ۳سال اجرای طرح، تنها توانست ۳۰هزار نفر را بیمه کند، طرح به وزارت رفاه محول شد و در نهایت وزارت رفاه اعلام کرد که بیمه کردن زنان کار آسانی نیست و پیشنهاد کرد «بیمه زنان خانه‌دار نیازمند» جایگزین این طرح شود.

  حالا بعد از گذشت ۱۱سال، مریم مجتهد زاده به ایسنا گفته است مبلغی که برای اجرای این بیمه در سال ۹۲ در‌نظر گرفته شده صد میلیون تومان است و قرار است با آن ۲۰۰‌هزار زن خانه‌دار از مزایای بیمه بازنشستگی استفاده کنند. این رقم اگرچه کافی نیست اما به گفته مجتهدزاده تا پایان سال ۹۴، یک میلیون و تا پایان برنامه هفتم یعنی ۱۲ سال دیگر، ۱۹ میلیون زن خانه‌دار بیمه خواهند شد.

  تا ۱۰۶سالگی مستمری بگیرید!

  بیمه زنان خانه دار در حالی تبدیل به طولانی ترین طرح زنانه دولت شده که بیمه گذاران در حال حاضر بیمه ای با این عنوان راه اندازی کرده اند. در این بیمه‌ها زنان بیمه شده علاوه بر دریافت مستمری در دوران بازنشستگی، می‌توانند در طول مدت پرداخت حق بیمه از بیمه های فوت و ازکارافتادگی بهره مند شوند.

  شرط سنی این بیمه برای زنان خانه دار ۱۸ تا ۵۰ سالگی تعیین شده و در زمان فوت مستمری بگیر، سه برابر آخرین مستمری ماهانه، برای هزینه‌های ضروری فوت به بازماندگان او پرداخت می‌شود. رقم پرداختی این بیمه بسته به انتخاب بیمه شونده از ۵۰ هزار تومان شروع می شود و هر سال ۵ تا ۱۵ درصد افزایش پیدا می کند.

  در برخی بیمه ها سقف سنی دریافت حق بیمه بازنشستگی زنان خانه دار هم تعیین شده است. یکی از این بیمه ها در شرایط خود می نویسد: «خانم ها از ۱تا هفتاد سالگی می توانند این بیمه را تهیه کنند. متاهل بودن شرط تهیه این بیمه نیست و مدت پرداخت حق بیمه ۱۰ تا ۳۰ سال است که بیمه شونده تا زمانی که در قید حیات باشد و حداکثر تا سن ۱۰۶ سالگی از مستمری برخوردار خواهد شد.»

   
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.