• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » بعد از پنی سیلین چینی، نوبت به سرنگ آلوده چینی رسید!
  کد خبر : 1832608

  بعد از پنی سیلین چینی، نوبت به سرنگ آلوده چینی رسید!

  ورود این سرنگ ها به کشور اما در حالی است که، محمد عليزاده مديرعامل شركت تجهيزات پزشكي هلال‌احمر در این خصوص گفته: وزارت بهداشت با وجود توليد سرنگ‌هاي مرغوب در كشور توسط 18 كارخانه، مجوز واردات اين كالا را بي‌رويه صادر مي‌كند.

  بعد از پنی سیلین چینی، نوبت به سرنگ آلوده چینی رسید! Reviewed by Farnaz on Jul 21Rating:

  iranvij_4637009091پارسینه نوشت: هنوز از یادها نرفته است که چند ماه پیش در بهبوهه کمبود دارو و مشکلات دارویی ، خبری مبنی بر مشکل‌ساز بودن پنی‌سیلین‌های داخل کشور و خط و ربط آن با جان چند نفر از مردم که جان یکی دو تن را گرفته و عده‌ای را راهی بیمارستان کرده است، جنجال آفرین شد.

  از همان ایام بود که انگشت خیلی‌ها به سمت این دارو نشانه رفت. عده‌ای علت آن را تزریق نامناسب اعلام کردند، برخی دیگر از افراد هم صحبت از دارو‌های چینی یا تاریخ مصرف گذشته را به میان آوردند و در آخر هم مسئولان وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کردند اما عده ای از کارشناسان زیر بار این تکذیبیه نرفتند و بر وجود پنی سلین های چینی تایید کردند و حتی در خبر ها به نقل از یک پزشک آمده بود که پنی سیلین چینی جان 5 تن از مردم را گرفته است.

  حالا اما در حالی که هنوز پرونده پنی سیلسن های چینی بسته نشده، این بار شایعات در باره ورود سرنگ آلوده چینی قوت گرفته است.

  هر چند که به گفته ايرج خسرونيا، عضو شوراي‌عالي سازمان نظام‌پزشكي،  ورود سرنگ‌هاي آلوده چيني به كشور به‌رغم همه تكذيب‌ها واقعيت داشته اما چون متضرران شكايت نكردند، پزشكي ‌قانوني آن را بررسي نكرد.

  عضو سازمان نظام‌پزشكي در این خصوص تاکید کرده كه چون كسي از مصرف سرنگ‌هاي آلوده شكايت نكرد بنابراين هيچ سازمان و نهاد و ارگاني هم مسئله را دنبال نكرده است:  وجود اين واكسن‌ها و آمپول‌هاي چيني در كشور صحت دارد و مواردي كه بر اثر اين تزريق‌ها دچار مشكل شده‌اند را داريم اما اين افراد بايد به پزشك‌قانوني مراجعه كنند تا آن زمان پزشك‌قانوني در مورد آنها تشكيل پرونده دهد و اگر امروز شاهد آن هستيم كه پزشكي‌قانوني در اين مورد اعلام مي‌كند كه در هيچ موردي درباره آمپول‌هاي چيني پرونده‌اي ندارند به خاطر آن است كه افرادي كه بر اثر تزريق اين آمپول‌هاي چيني متضرر شده‌اند شكايت نكردند.

  حرف‌هاي خسرونيا اين سوال را از سوي منتقدان پيش مي‌آورد كه مگر سازمان نظام‌پزشكي يك سازمان نظارتي نيست، آيا اين سازمان هم براي ورود به مسائلي كه قانون برعهده او گذاشته بايد منتظر شكايت متضرران مي‌ماند، آن هم در زماني كه مي‌داند با وجود 18 كارخانه توليدي اصلا نبايد مسئله به واردات سرنگ كشيده مي‌شد تا سرنگ‌هاي آلوده وارداتي جان بسياري از هموطنان را به خطر بيندازد؟

  ورود این سرنگ ها به کشور اما در حالی است که، محمد عليزاده مديرعامل شركت تجهيزات پزشكي هلال‌احمر در این خصوص گفته: وزارت بهداشت با وجود توليد سرنگ‌هاي مرغوب در كشور توسط 18 كارخانه، مجوز واردات اين كالا را بي‌رويه صادر مي‌كند.

  سرنگ‌هاي آلوده‌اي كه البته روي آنها نوشته شده بود استريل‌شده اما مطالعات عليزاده و همكاران وی نشان مي‌دهد كه استريل شده نبودند تا به این ترتیب درگیری ها در باره سرنگ آلوده بالا بگیرد.

  این در حالی است که به خصوص بیماران دیابتی و هموفیلی که نیاز به تزریق دارند بسیار در معرض خطر سرنگ های آلوده هستند تا جایی که احمد قويدل، عضو مجمع عمومي كانون هموفيلي ايران سازمان بازرسي كشور را مورد خطاب قرار داده و گفته: چرا سازمان بازرسي كل كشور در اين وزارتخانه مستقر بوده و تاكنون به عنوان يكي از نهادهاي مهم نظارتي كشور در برابر اين همه فشار بر بيماران و به خطر افتادن جان آنها سكوت اختيار كرده است.؟

  گفتنی است، وزير بهداشت در آخرين نطق رسانه‌اي خود از حل مشكلات دارويي نظام سلامت سخن به ميان آورده اما همزمان قويدل از وجود بالغ بر 38هزار شيشه فاكتور 8 در گمركات كشور خبرداده است.

  كمبود فاكتور 8 باعث شده تا بيماران و خانواده‌هاي آنان در شرايط بسيار دشواري به سر ببرند. بيماران هموفيلي در دو سال گذشته اعتراض‌هاي زيادي به وضعيت دارويي خود كرده‌اند اما هرچه بيشتر تلاش كرده‌اند، كمتر به مقصود خود رسيده‌اند و حالا نیز ورود داروها و سرنگ های آلوده براین مشکلات افزوده است.

  حال باید منتظر ماند و دید دولت جدید چه تدبیری برای این مشکلات که مستقیم با جان مردم ارتباط دارد خواهد اندیشید.

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.