• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گوناگون , مطالب دینی » مناجاتی برای رمضان 92
  کد خبر : 1831989

  مناجاتی برای رمضان 92

  مناجاتی برای رمضان 92Reviewed by Aryan on Jul 18Rating: خدای زندگی‌ساز! زندگی‌هایمان را خوش‌تر، اخلاقی‌تر، معنادارتر و معنوی‌تر کن. خدای نزدیک! خودت و دوستدارانت و راه‌های زمین و آسمان را به ما بهتر بشناسان. خدای دوست‌داشتنی! محبتت و محبت دوستدارانت و محبت هرچه را به تو نزدیکمان می‌کند بیش‌ازپیش در دل‌هایمان بینداز. خدای بخشنده! عشقمان…

  مناجاتی برای رمضان 92Reviewed by Aryan on Jul 18Rating:

  اعتقاد به خدا

  خدای زندگی‌ساز! زندگی‌هایمان را خوش‌تر، اخلاقی‌تر، معنادارتر و معنوی‌تر کن.
  خدای نزدیک! خودت و دوستدارانت و راه‌های زمین و آسمان را به ما بهتر بشناسان.
  خدای دوست‌داشتنی! محبتت و محبت دوستدارانت و محبت هرچه را به تو نزدیکمان می‌کند بیش‌ازپیش در دل‌هایمان بینداز.
  خدای بخشنده! عشقمان به «انسان‌ها» و «حقیقت، خیر و زیبایی» را بیشتر بپروران و یاریمان کن در همه اجزای ظاهر و باطنِ هستی، کلمه، نشانه، پیام، ظهور، تجلی و تصویر تو را ببینیم.
  ‌خدای مهرآفرین! عشق‌ورزی‌هایمان را هرچه دهنده‌تر، ازخودبیرون‌کشنده‌تر، دیگرخواهانه‌تر و شورمندانه‌تر کن.
  خدای کریم! در «تعظیم خالق» و «خدمت به مخلوق» موفق‌ترمان کن.
  خدای بزرگ! ما را مرگ‌اندیش‌تر کن تا پیش از مرگ زنده‌تر شویم و مرگ تنمان را آغاز زندگی بهتر معنویمان قرار بده.
  خدای نعمت‌بخش! تو چنانی که دوست داریم، در روزهای باقیمانده از عمرِ این جهانیمان ما را نیز چنان کن که دوست داری.
  خدای پرستیدنی! یاریمان کن نامطلوب‌های تغییرناپذیر را بپذیریم و نامطلوب‌های تغییرپذیر را تغییر دهیم.
  خدای یکتا! شیرینی و لذتِ یاد و ذکرت، نیایش، انس با وحی و آثار معنوی، نماز گزاردن، توبه‌کردن، مراقبه، سکوت، سحرداشتن، روزه‌گرفتن، انفاق و دیگر عبادات و ورزه‌های معنوی را بیشتر از پیش به ما بچشان.
  خدای بینا! یاریمان کن به خود و دیگران ظلم نکنیم و اگر ناخواسته کردیم، فرصت درخواست بخشش و جبرانش را بیابیم.
  خدای شنوا! کمکمان کن حد خود را دقیق‌تر بشناسیم و از آن تجاوز نکنیم.
  خدای خوب! با هر نعمت، توفیق شکر و با هر محرومیت، توفیق صبر به ما عطا کن.
  خدای توانا! بهره‌مان از لذت‌های ظاهری و باطنی را بیفزا و از دردهای ظاهری و باطنی‌مان بکاه.
  خدای دانا! کمکمان کن هم به فرامین «اخلاقی»ات که خِرَد مشترک انسان‌ها توان تشخیصشان را دارد عمل کنیم و هم از فرامین «شرعی»ات که از طریق پیامبر و وحی میشناسیمشان پیروی کنیم؛ و به ما بیاموز که بدون عمل به فرامین اخلاقیات، از پیروی فرامینِ شرعیات بهره‌ای نخواهیم برد و «اخلاق بدون شرع» و «شرع بدون اخلاق» ما را به اوجِ کامروایی معنوی نمی‌رساند.
  خدای خیرخواه! نافرمانی‌ها و خطاهای پیشینمان را ببخش، به ما بیاموز که پیروی از فرامین اخلاقی و دینی تو مایه خیرِ این جهانی و دگرجهانی‌مان و لذت‌ها و بهره‌های معنوی و اخروی بیشتر است و کمکمان کن دیگر نخواهیم و نتوانیم اخلاق بندگی و دوستی‌ات را زیر پا بگذاریم.

  خدای حکیم! یاریمان کن دینمان را از باورها، رفتارها و عناصرِ ضداخلاقی که نمی‌تواند مورد پسند خدای عادلمان باشد بپیراییم و اسلامی «اخلاقی‌تر»، «معنوی‌تر» و «خردپسندتر» را بشناسیم و بشناسانیم.
  خدای شکیبا! دین ات را از مروجان غیراخلاقی، ظالمانِ ظاهرا متشرع و واردات ضدعقلانی و معنویت‌زدا که استقلالِ «علم»، «فلسفه»، «اخلاق» و «قانون» از «دین»ات را به‌رسمیت نمی‌شناسند نجات بده.
  خدای رئوف! یاریمان کن بتوانیم به وظایف اخلاقی «وفاداری، نیکوکاری، جبرانگری، قدرشناسی، بی‌آزاری، عدالت‌ورزی و خودسازی» و دیگر وظایفی که می‌توان به این چند وظیفه پایه اخلاقی فروکاست عمل کنیم و هرگاه در موقعیت تعارض میان این وظایف قرار گرفتیم، توان تشخیص و شهودِ وظیفه مهم‌تر را بیابیم.
  خدای بخشایشگر! توفیقمان بده فضائل اخلاقی صداقت، جدیت، فروتنی، شرم، دیگرخواهی، شکرگزاری، وفای به عهد، پاکدامنی، اعتدال، خویشتنداری، نیکوکاری، پشتکار، شکیبایی، مهربانی، عاشق‌پیشگی، عفت، انصاف، مدارا، خوشرویی، سادگی، کرامت نفس، ادب، گشاده‌دستی، شجاعت، بخشایشگری و غمخواری را در خود تقویت کنیم.
  خدای توبه‌پذیر! یاریمان کن برای افزایش بهره‌مان از ثروت، علم، قدرت، منزلت، محبوبیت و شهوت، «اخلاق» را زیر پا نگذاریم و کمکمان کن جامعه و جهانی بسازیم که در آن اخلاقی‌زیستن هزینه‌های کمتری داشته باشد و به میزان کمتری بهره ما از این مطلوب‌های اجتماعی رقابتی را بکاهد.
  خدای اجابت‌کننده! به ما صفای باطن، آرامش خاطر، شادی درون و رضایت عمیقِ بیشتری بده و به ما بیاموز که این‌ها خواستنی‌تر از مطلوب‌های اجتماعی رقابتی‌اند.
  خدای فریادرس! امیدمان به خودت را بیشتر کن و توفیقمان بده زودتر بیاموزیم که امید به غیر تو مایه تلخکامی است.
  خدای دارا! امیدبخشی، شادی‌بخشی و آرامش‌بخشی‌مان به دیگران را دوچندان کن.
  خدای روزی‌بخش! یاریمان کن وقت و انرژی که برای کار حرفه‌ای و کسب ثروت و علم و منزلت و قدرت می‌گذاریم به وقت و توجهی که باید به همسر، خانواده، خودمان، تو و «خیر عمومی» اختصاص دهیم تجاوز نکند.
  خدای نیکی‌دوست! کمکمان کن همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر، برادر، دوست، همکار، همکلاس، همسایه، هموطن، همنوع و هم محیط بهتری باشیم و خیر بیشتری را از طریق ما به خانواده، دوستان، آشنایان، ایرانیان، همعصران و ناهمعصرانمان برسان.
  خدای آفریننده! یاریمان کن به اخلاق زناشویی، اخلاق دوستی، اخلاق تجارت، اخلاق حرفه تخصصی‌مان و اخلاق شهروندی پایبندتر باشیم.
  خدای ستودنی! کمکمان کن علاوه بر «اخلاقِ رفتار» و «اخلاقِ گفتار» به «اخلاقِ باور»، «اخلاقِ عواطف» و «اخلاقِ خواسته‌ها» هم ملتزم باشیم، «باور بدون دلیل» نداشته باشیم، در خودمان و دیگران غم، یأس، خشم، نفرت، اضطراب و دیگر «عواطف منفی» را نشر نکنیم و از خودمان و دیگران و تو «خواسته‌های ناروا» نداشته باشیم.
  خدای توفیق‌بخش! توفیق شناخت کم‌خطاترِ سنت معنوی نبوی و پیروی مجدانه‌تر از این سنت را به ما عطا کن.
  خدای گشایشگر! یاری‌مان کن آموزه‌های معنوی و قدسی پیامبر را از عناصر و افزوده‌های غیرقدسی قانون و فرهنگ جامعه عصر پیامبر تمیز دهیم.
  خدای بی‌نیاز! ما را از نعمت‌های سلامتی، طول عمر بابرکت، همسر و فرزندان نیک، روزی گوارا و کم‌زحمت و دوستانِ صمیمی پاک، همدل و خیرخواه بیشتر بهره‌مند کن و از بیماری‌های جسمانی و روانی و روحانی و آزمون‌های فراتر از توانمان برکنارتر بدار.
  خدای هدایتگر! ما را از لذت و بهره همنشینی با دوستانت، مشمولِ دعای خیر و تربیت معنویشان واقع‌شدن و برگرفتنِ بینش و پیروی از منششان محروم نکن.
  خدای شناختنی! «تجربه‌»های معنوی‌مان را غنی‌تر و عالی‌رتبه‌تر کن و بر اعتمادمان به «گواهی» انبیا و اولیای راستینت از تجربه‌های معنویشان بیفزا.
  خدای عیب‌پوش! یاریمان کن موانعِ اخلاقی، عاطفی، روانی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و معرفت‌شناختی سلوک و تجربه معنوی‌مان را بیشتر بشناسیم و از میان برداریم.
  خدای یاریگر! به ما توفیق عشق‌ورزی بیشتر به همه، شفقت بیشتر بر آن‌ها که می‌شناسیم و نیکی چشمگیر به پدر، مادر، همسر و دوستانمان عطا کن و به ما بیاموز که رابطه گرم‌تر و زیباتر با همسر و خانواده و دوستان، همدلی و همدردی بیشتر با آشنایان و عشق‌ورزی بیشتر به هم‌نوعانمان از اکثر بهره‌مندی‌های ظاهری خواستنی‌تر است.
  خدای عادل! کمکمان کن در حدی که می‌توانیم در جریان زندگی روزانه‌مان برای کاهش تبعیض‌های اقتصادی، جنسیتی، دینی، فرهنگی، نژادی و سیاسی بکوشیم و جهان عادلانه‌تری در سطوح ملی و فراملی و فروملی بسازیم.
  خدای لطیف! کمک کن با گام‌های کوچک روزانه‌مان رفته‌رفته جهانی بسازیم که گرسنگی، فقر مطلق، جنگ، کشتار، بیماری، تبعیض و زشتی‌های کمتری داشته باشد و انسان‌هایش زندگی تنانه و معنوی بهتری داشته باشند، با محیط‌زیست و دیگران مهربان‌تر باشند و توفیق پیشرفت اخلاقی و بسط تجربه‌های معنویشان را بیشتر پیدا کنند.
  خدای رحیم! به ایرانیان و غیرایرانیان کمک کن رفاه، آزادی، عدالت، دموکراسی، نظم و امنیتِ افزون‌تر در کشورشان را با هزینه کمتر و در زمان کوتاه‌تری به دست بیاورند.
  خدای ابراهیم! آزادی دوستانمان را نزدیک‌تر کن و در روزهای باقیمانده زندان نیز احوال خود و خانواده‌هایشان را خوش‌تر ساز.
  خدای محمد! ایمان، اعمال صالح و پارساییمان را به قدر مطلوب خودت، نه میزان لیاقتمان بیشتر کن.
  خدای علی! ما را برای خودت تربیت کن.
  خدای مهربان! به ما آرامش و روشن‌ضمیری اسماعیل دولابی، بی‌تعلقی و درویشی و خرسندی محمود امجد، سکوتِ محمدتقی بهجت، دریادلی و معنویتِ محمدحسین طباطبایی، عزت محمدرضا شجریان، پارسایی مهدی بازرگان، علم و لطافت مصطفی ملکیان، دلنشینی محمدعلی موحد، طبع روانِ هوشنگ ابتهاج، خوشدلی محمدرضا شفیعی‌کدکنی، محبوبیت و آبروی سیدمحمدخاتمی، وارستگی یدالله و عزت‌الله سحابی، قلم شاهرخ مسکوب، استدلال‌پردازی آرش نراقی، شادخویی رضا تهرانی، آزادگی و عاقبت‌به‌خیری حسینعلی منتظری، مرام و معرفت احمد بورقانی، فروتنی ابوالقاسم فنایی، انتقادی‌اندیشی نوام چامسکی و یورگن هابرماس، عقلانیتِ جان رالز و لودویگ ویتگنشتاین، خیرپیشگی مادر ترزا، عاشق‌پیشگی مصطفی چمران و سیدمحمدحسین شهریار، وفاداری مهدی حمیدی‌شیرازی، یکرنگی قیصر امین‌پور، مناعت‌طبع احمد قابل، بخششِ نلسون ماندلا، همسردوستی ادوارد هشتم، مهره مار سیدموسی صدر، کف نفسِ مهاتما گاندی، توفیق مارتین لوتر کینگ، صفای باطن ابراهیم گامارد، لوتی‌منشی اکبر ناطق‌نوری، فضلِ همایون کاتوزیان، مهربانی و غمخواری پروانه وثوق، سخاوتِ وحید علاقبند، دست‌وپابه خیری الهه مجردی و محمد نعیمی‌پور، بی‌ادعایی محمدعلی سعدایی و شهرت‌گریزی سیدموسی شبیری زنجانی را عطا بفرما.
  آمین!‌ای خدای نزدیک و دوست‌داشتنی و مهربان و کریم و شناختنی و یکتا و بینا و شنوا و زندگی‌ساز و توانا و دانا و خیرخواه و حکیم و شکیبا و رئوف و بخشایشگر و توبه‌پذیر و اجابت‌کننده و فریادرس و دارا و مهرآفرین و روزی‌بخش و ستودنی و نیکی‌دوست و آفریننده و بی‌نیاز و گشایشگر و توفیق‌بخش و هدایتگر و عیب‌پوش و یاریگر و عادل و نعمت‌بخش و لطیف و رحیم و پرستیدنی و بزرگ و خوب!

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.