• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » اعضاي احتمالي تيم جديد هسته‌يي ايران، از بین این 14 نفر
  کد خبر : 1831965

  اعضاي احتمالي تيم جديد هسته‌يي ايران، از بین این 14 نفر

  اعضاي احتمالي تيم جديد هسته‌يي ايران، از بین این 14 نفرReviewed by Farnaz on Jul 18Rating: علي‌اكبر صالحي، وزير امورخارجه روزگذشته و در حاشيه جلسه هيات دولت بازهم از واگذاري مسووليت مذاكرات هسته‌يي به حسن روحاني سخن گفت. صالحي گفته است كه مذاكرات با 1+5 قطعا ادامه خواهد داشت و منتظريم آقاي روحاني مسووليت را…

  اعضاي احتمالي تيم جديد هسته‌يي ايران، از بین این 14 نفرReviewed by Farnaz on Jul 18Rating:

  iranvij_0215343089علي‌اكبر صالحي، وزير امورخارجه روزگذشته و در حاشيه جلسه هيات دولت بازهم از واگذاري مسووليت مذاكرات هسته‌يي به حسن روحاني سخن گفت. صالحي گفته است كه مذاكرات با 1+5 قطعا ادامه خواهد داشت و منتظريم آقاي روحاني مسووليت را به عهده بگيرند و گروه مذاكره‌كننده را تعيين كنند. صالحي در پاسخ به سوالي كه از او پرسيده شد؛ آيا شما جزو گروه مذاكره‌كننده خواهيد بود گفت «با من صحبتي نشده است.»

  اشتون: منتظر ديدار با تيم جديد هسته‌يي ايران در اسرع وقت هستيم

  اما در حالي كه وزير امورخارجه ايران از واگذاري مسووليت مذاكرات با 1+5 به حسن روحاني خبر داده، كاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا از سرگيري «هرچه سريع‌تر» مذاكرات ميان 1+5 و ايران درباره برنامه هسته‌يي تهران را خواستار شد. اشتون كه مديران سياسي اعضاي گروه موسوم به 1+5 را در بروكسل گرد هم جمع كرده بود تا اين گروه مانيفست جديدي را بر مذاكرات با تيم هسته‌يي جديد ايران تدوين كند در بيانيه‌يي ويدئويي هدف از اين نشست در بروكسل را اعلام كرده و گفته است: «ما براي بررسي مواضع مان و براي بررسي اينكه چطور مي‌توانيم به بهترين شكل در تلاش براي يافتن يك راه‌حل ديپلماتيك درباره مساله هسته‌يي ايران پيش برويم با يكديگر ديدار كرديم. »وي افزود: «البته در حال حاضر منتظر تيمي هستيم كه در ايران منصوب خواهد شد. بسيار اميدواريم اين كار به زودي انجام گيرد و ما منتظر ديدار با آنها در سريع‌ترين زمان ممكن هستيم. »

  پاييز؛ نخستين گفت‌وگوي تيم هسته‌يي جديد ايران با 1+5

  در حالي كه تا پيش از نشست روز سه‌شنبه مديران مذاكره‌كننده گروه 1+5 در بروكسل برخي اخبار از برگزاري مذاكرات اين گروه با ايران در اواخر مرداد ماه حكايت مي‌كرد به نظر مي‌آيد مذاكره‌يي تا اوايل پاييز برگزار نشود، چرا كه روحاني بايد تيم جديد مذاكره‌كننده هسته‌يي را تعيين كند؛ تيمي كه به نظر مي‌رسد تمام هوش و حواس مذاكره‌كنندگان 1+5 را به خود اختصاص داده و آنها مي‌خواهند بدانند كه چه كساني عضو تيم جديد هسته‌يي ايران هستند. در همين حال و احوال كه آنها نمي‌دانند طرف‌هاي ايراني‌شان چه كساني هستند خواسته‌اند تا اين تيم جديد مذاكره‌كننده ايراني پاسخي شايسته و جامع به بسته پيشنهادي اعتمادسازي يا همان بسته (CBM) بدهد كه در جريان مذاكرات آلماتي (فوريه) پيش روي تهران قرار گرفت. البته مقامات غربي جداي از اين موضوع به اين نكته هم اشاره كرده‌اند كه «پاسخ به اين بسته پيش از مذاكرات بعدي از سوي ايران ضروري نيست و راه براي گفت‌وگوي بيشتر بر سر آن باز است. »

  اين مقامات غربي مدعي شده‌اند كه «در صورتي كه ايران اين اقدامات اعتمادساز را بپذيرد و تهران به تعهداتش عمل كند تحريم‌ها لغو مي‌شوند و برنامه انرژي هسته‌يي صلح آميز تحت پيمان منع اشاعه هسته‌يي، نيز حق ايران خواهد بود. »


  اعضاي تيم جديد هسته‌يي ايران چه كساني خواهند بود؟

  با توجه به اينكه از يك سو مهم‌ترين مباحث مورد انتقاد از سوي حسن روحاني در جريان مبارزات انتخاباتي معطوف به تصميم‌گيري‌ها ورفتارهاي دولت نهم و دهم در حوزه مسائل سياست خارجي بوده و از سوي ديگر انتظار 1+5 براي دور جديد مذاكرات هسته‌يي با ايران است، تركيب ديپلمات‌ها و مذاكره‌كنندگان ارشد ايران براي پيشبرد اهداف ديپلماتيك دولت حسن روحاني از اهميت فراواني برخوردار است به‌گونه‌‌يي كه نه تنها اين موضوع داخل ايران طي هفته‌هاي گذشته محل گمانه زني‌هاي محافل سياسي و رسانه‌يي بوده كه حتي ديگر كشورها و به ويژه دولت‌هاي 1+5 در انتظار شناختن ديپلمات‌هاي دولت يازدهم هستند، بر همين اساس به نظر مي‌آيد كه تركيب تيم ديپلماتيك ايران در دولت يازدهم متشكل از ديپلمات‌هاي كاركشته و مذاكره‌كنندگان حرفه‌يي خواهد بود كه اين گروه از لحاظ سوابق هيچ شباهتي به گروه فعلي نخواهد داشت. براساس شواهد و قرائن موجود مي‌توان پيش بيني كرد كه هشت نفر اعضاي تيم جديد هسته‌يي ايران از ميان چهره‌هاي جدول ذيل باشند:

  محمدجواد ظريف

  ظريف كه به مدت 5 سال (از 14 مرداد سال 1381 تا 5 تير سال 1386) سفير و نماينده دايم جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل متحد بود سال 86 پس از بازگشت از ماموريت سفارت دايم ايران در سازمان ملل كمتر از او خبري شنيده شده است و تا پيش از پيروزي حسن روحاني گفته مي‌شد كه مشغول فعاليت‌هاي دانشگاهي است. اگرچه گفته مي‌شود علي اكبر صالحي طي يك سال گذشته از او درخواست مشاوره داشته كه ظريف هرگز واكنشي به اين خبر نداشته است. سوابق ظريف عبارتنداز: سفير و نماينده دايم ايران در سازمان ملل، دستيار ارشد وزيرخارجه، معاون حقوقي و بين‌المللي وزارت‌خارجه، دبير اجلاس سران كنفرانس اسلامي تهران، استاد دانشكده روابط بين‌الملل و عضو تيم مذاكرات هسته‌يي در دوران روحاني.

  علي‌اكبر ولايتي

  علي اكبرولايتي ديپلمات شناخته‌شده‌يي است. سياستمداري كه در جريان مناظره‌هاي تلويزيوني بيش از آنكه اشتراك گفتاري با كانديداهاي اصولگرا داشته باشد نزديك به حسن روحاني سخن گفت. او و روحاني در اين مناظره‌ها چندين بار حرف‌هاي يكديگر را تاييد كردند و عملكرد سعيد جليلي، دبير فعلي شوراي عالي امنيت ملي را مورد نقد جدي قرار دادند. با توجه به تجربه ولايتي در حوزه سياست خارجي و ارتباطات خارجي او، خبر حضور ولايتي درسمت شوراي عالي امنيت ملي مي‌تواند صحت داشته باشد. ولايتي از سال 1360 تا 1376 وزيرخارجه و از آن تاريخ تاكنون مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل است.

  سيروس ناصري

  ناصري از ديپلمات‌هايي است كه در زمان نمايندگي ايران در مقر سازمان ملل در ژنو، به عنوان يكي از اعضاي تيم مذاكراتي قطعنامه 598 در عرصه سياست خارجي مطرح شد. پس از آن در دوران روحاني، از اعضاي تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي ايران بود. ناصري كه با سابقه‌ترين سفير ايران در ژنو و وين شناخته مي‌شود، مدتي سخنگوي تيم هسته‌يي روحاني بوده است.

  سيدحسين موسويان

  سخنگوي تيم هسته‌يي روحاني كه هم‌اكنون به عنوان پژوهشگر ميهمان، در دانشگاه‌هاي امريكا فعاليت دارد. موسويان كه به‌خاطر سوابق تحصيلاتي در امريكا، وارد تيم روحاني در شوراي عالي امنيت ملي در مذاكرات هسته‌يي شد بعد از تغيير دولت هشتم و روي كارآمدن دولت احمدي‌نژاد، از اين سمت بركنار شد. سوابق موسويان عبارتنداز: سفير اسبق ايران در آلمان، معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي و مذاكره‌كننده ارشد هسته‌يي، معاون مركز تحقيقات استراتژيك، عضو موسس حزب اعتدال و توسعه و مدير پيشين روزنامه ايران نيوز.

  محمدرضا البرزي

  البرزي، سفير و نماينده سابق ايران در مقر سازمان ملل در ژنو بوده است. معاون پژوهش‌هاي روابط بين‌الملل مركز تحقيقات استراتژيك و مديركل اسبق سياسي و بين‌الملل وزارت امور خارجه در زمان خرازي، از ديگر سوابق اجرايي البرزي است.

  اميرحسين زماني‌نيا

  زماني‌نيا، عضو سابق تيم هسته‌يي در حال‌حاضر در مركز تحقيقات استراتژيك مشغول فعاليت است. زماني‌نيا نخستين فرد از تيم مذاكره‌كنندگان هسته‌يي بود كه در نخستين كنفرانس مطبوعاتي روحاني كه دو روز پس از اعلام نتايج انتخابات برگزار شد، مديريت جلسه را برعهده داشت. سوابق زماني‌نيا عبارت است از: معاون پژوهش‌هاي روابط بين‌الملل مركز تحقيقات استراتژيك، مديركل اسبق سياسي و بين‌الملل وزارت امور خارجه، سفير اسبق ايران در مالزي، عضو تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي و از مديران ارشد دفتر ايران در نيويورك (سازمان ملل) در دوره خرازي.

  سيدمحمد صدر

  صدر از چهره‌هاي برجسته سياست خارجي دوران اصلاحات است. صدر در كنار محسن امين‌زاده دو مدير ارشد خاتمي در وزارت خارجه اصلاحات بودند. سوابق وي عبارتنداز: معاون عربي و آفريقاي وزارت‌خارجه دوران اصلاحات و مشاور سيدمحمدي خاتمي، پژوهشگر ارشد مركز مطالعات وزارت‌خارجه، عضو موسس جبهه مشاركت.

  علي جنتي

  علي جنتي اگرچه پسر آيت‌الله جنتي است اما برخلاف پدرش از لحاظ سياسي جزو شخصيت‌هاي نزديك به آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني است. رييس صدا و سيماي خوزستان، استانداري خوزستان، رييس دفتري هاشمي‌رفسنجاني در مجلس، دوبار سفير ايران در كويت ومعاون سياسي وزارت كشور از سوابق علي جنتي است. جنتي رفاقت صميمانه‌يي با حسن روحاني دارد و به نظر مي‌رسد كه او يكي از اعضاي تيم جديد هسته‌يي ايران باشد.

  فريدون وردي‌نژاد

  وردي‌نژاد اگرچه به جز يك دوره سفارت در چين، در زمان رياست‌جمهوري آقاي خاتمي، سوابق خاصي در سياست خارجي ندارد، اما به‌دليل حضور پررنگ رسانه‌يي در دوران اصلاحات و سوابق اجرايي وي كه شامل هشت سال مديريت خبرگزاري ايرنا و همچنين روزنامه ايران از 1372 تا 1380، سفير ايران در چين، از موسسان حزب اعتدال و توسعه، استاد رشته مديريت در دانشگاه تربيت‌مدرس، معاون پيشين نيروي قدس سپاه، عضويت در كميته سياسي، علمي و راهبردي سند چشم‌انداز 20 ساله نظام در مجمع تشخيص مصلحت و عضويت در كميته سياست خارجي و روابط بين‌الملل مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‌شود و با توجه به اينكه از افراد نزديك به روحاني است، از اعضاي احتمالي تركيب تيم سياست خارجي او خواهد بود. وردي‌نژاد در سال 1389 به عنوان عضو هيات علمي دانشگاه تهران بازنشسته شد.

  محمود واعظي

  دكتر واعظي از ديپلمات‌هاي قديمي وزارت خارجه از سال 1365 به اين وزارتخانه پيوسته است. سمت‌هاي اجرايي دكتر واعظي از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي به ترتيب عبارتنداز: مديرعامل شركت مخابرات ايران از سال 1358 تا 1365، مشاور وزير خارجه از سال 65 تا 66، معاون سياسي اروپا و امريكاي وزارت‌خارجه از سال 68 تا 76، معاون اقتصادي وزارت خارجه از سال 76 تا 78، معاون پژوهش‌هاي سياست خارجي مركز تحقيقات استراتژيك از سال 78 تاكنون. او همچنين معاون اروپاي وزارت‌خارجه در دهه 80 و مشاور دكتر روحاني در امور سياست خارجي است. واعظي جدا از حضور احتمالي در تيم هسته‌يي جديد از كانديداهاي اصلي وزارت خارجه دولت يازدهم نيز است.

  علي‌اكبر صالحي

  صالحي اگرچه وزير خارجه دولت احمدي‌نژاد است و روزگذشته اعلام كرد كه تاكنون صحبتي از سوي روحاني با وي براي ماندن در تيم جديد هسته‌يي نشده است اما با توجه به سوابق وي و همچنين حضورش در تيم مذاكرات هسته‌يي زمان روحاني يكي از گزينه‌هاي احتمالي تيم جديد هسته‌يي ايران است. صالحي مي‌تواند روند مذاكرات هسته‌يي فعلي را در اختيار تيم جديد بگذارد. سوابق وي به ترتيب عبارتند از: رييس سابق دانشگاه صنعتي شريف، نماينده دايمي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، عضو تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي در دوره روحاني، معاون وزير علوم و سفير ايران در سازمان كنفرانس اسلامي در جده.

  محمد سعيدي

  معاون سابق برنامه‌ريزي، بين‌الملل و امور مجلس سازمان انرژي اتمي و تيم مذاكره‌كنندگان كه هم‌اكنون اخبار دقيقي از فعاليت‌هاي وي در دسترس نيست.

  غلامعلي خوشرو

  خوشرو نيز در كنار امين‌زاده و صدر از مديران و معتمدان خاتمي بود كه وارد عرصه ديپلماسي شد. سوابق او عبارت است از معاون بين‌الملل وزارت خارجه، عضو تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي و از اعضاي ارشد جبهه مشاركت.

  محمدمهدي آخوندزاده

  او سفير فوق‌العاده و تام‌الاختيار در جمهوري فدرال آلمان بود و بعد به عضويت تيم هسته‌يي درآمد. برخي از سوابق آخوندزاده در حوزه مسائل ديپلماتيك عبارتند از: مشاور وزير امورخارجه در امور كشورهاي مشترك‌المنافع، سفير جمهوري اسلامي ايران در هندوستان، مديركل حوزه وزير خارجه، مشاور شوراي‌ عالي امنيت ملي و مدير بخش آسيا در مركز تحقيقات استراتژيك، معاونت اقتصادي وزارت امور خارجه، قائم مقام وزير امور خارجه و معاون خاورميانه و مشترك‌المنافع وزارت امور خارجه و سفير جمهوري اسلامي ايران در آلمان.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.