• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » از علاقه خاص عسگراولادی به زمین‌ نمایشگاه تا تهدید به استعفای مدیرعامل
  کد خبر : 1831762

  بازتاب‌های حراج قلب تجاری ایران

  از علاقه خاص عسگراولادی به زمین‌ نمایشگاه تا تهدید به استعفای مدیرعامل

  تاسیس شرکت نمایشگاه‌های بین المللی ایران به سال ۱۳۳۸ بر می‌گردد و پس از اختصاص اراضی نمایشگاه در مکان فعلی، در سال ۱۳۴۶ فعالیت ساخت سالن‌های نمایشگاهی و اداری آغاز و در سال ۱۳۴۸ اولین نمایشگاه بین المللی خود را با نام نمایشگاه آسیایی به مدت ۲۱ روز و با حضور ۳۳ کشور برگزار کرد.

  از علاقه خاص عسگراولادی به زمین‌ نمایشگاه تا تهدید به استعفای مدیرعاملReviewed by Farnaz on Jul 17Rating:

  iranvij_6076021176روزهای پایانی دولت همچون ۸ سال گذشته انگار قرار نیست بی‌سر و صدا و آرام تمام شود و میراثی که دولت دهم می‌خواهد برای دولت یازدهم بگذارد، همه را به فکر برده است. نمایشگاه بین‌المللی تهران به صداوسیما بخشیده خواهد شد؛ بدون این‌که نمایشگاه دیگری جانشین آن شده باشد.

  به گزارش ایران ویج به نقل از افکارنیوز ، این روزها بحث واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران دوباره داغ شده است؛ آن هم پس از صحبت‌های عجیب چهارشنبه گذشته معاون اول رییس‌جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت. محمدرضا رحیمی در اقدامی که همه را شگفت‌زده کرد، اعلام کرد نمایشگاه بین‌المللی را به صداوسیما واگذار می‌کنند.

  این در حالی است که از ابتدای زمانی که بحث واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران مطرح شده بود، تمامی صاحب‌نظران و به خصوص فعالان اقتصادی تاکید داشتند که نمایشگاه باید به بخش خصوصی واگذار شود. بر همین اساس، همان افراد، امروز معتقدند که این اقدام، یک اقدام غیرقانونی و مغایر اصل ۴۴ قانون اساسی است؛ چراکه واگذاری‌ها باید براساس شرایط سازمان خصوصی‌سازی انجام شود. هر چند محمدرحیم احمدوند، رییس سازمان خصوصی‌سازی در میان این بگومگوها اعلام کرده است که واگذاری نمایشگاه‌ بین‌المللی در حوزه اختیارات سازمان خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ نیست و بر اساس بند «ب» ماده ۶۹ قانون بخشی از مقررات دولت است که در مورد این مساله تصمیم‌گیری شده است.

  به گفته وی، بند «ب» ماده ۶۹ دارای یک دبیرخانه است که در مورد زمین‌های مازاد دستگاه‌های دولتی تصمیم‌گیری می‌کند.

  سکوت عجیب آقای وزیر
  با این حال، بسیاری از منتقدان این سیاست عنوان می‌کنند که این بذل و بخشش دولت، پاداشی به صداوسیما به دلیل برگزاری مراسم نکوداشت احمدی‌نژاد در سازمان صداوسیمای ایران بوده است و این تصمیم هم یک روز پس از برگزاری مراسم اعلام شد. به همین دلیل، اکبر ترکان، نماینده دولت یازدهم در امر انتقال دولت این‌گونه ابراز عقیده کرد که حتی اگر این کار با چنین نیتی صورت نگرفته باشد، اما ممکن است این گونه تصور شود که چون صداوسیما در مراسمی از رییس‌جمهور تقدیر کرد، او هم متقابلا با واگذاری اراضی با ارزش نمایشگاه بین‌المللی قصد جبران آن را داشته است.

  وی ضمن عجیب شمردن سکوت وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد این واگذاری، بر لزوم حفظ نقش کاربری نمایشگاه تاکید کرد و گفت حتی اگر نمایشگاه بین‌المللی در محل دیگری احداث شود، با توجه به موقعیت محلی و دسترسی این محل به اتوبان‌ها و هتل‌ها، این محل فضای مناسبی برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی خواهد بود.

  بلافاصله پس این اظهارنظر، در روز شنبه، علیرضا شجاعی، معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری اعلام کرد که واگذاری زمین‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران به صداوسیما هنوز قطعی نشده است. اما در مقابل، وزیر صنعت کابینه دولت دهم همچنان در این خصوص به سکوت بسنده کرده است و هیچ‌گونه اظهارنظری نمی‌کند.

  در همین حال، مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما در واکنش به اظهارات اکبر ترکان که این واگذاری را شبهه‌دار دانسته بود، گفت: سخنان ایشان غیرحقوقی، غیراخلاقی و مغایر با سیاست‌های اعتدال رییس‌جمهور منتخب است.

  به اعتقاد سیدمحمدتقی سهرابی، مصوبه دولت دو بخش دارد که یک بخش آن مربوط به اختیارات دولت است و بخش دیگر باید به‌صورت لایحه به مجلس ارسال شود. سوابق این درخواست از مردادماه ۱۳۸۸ است که به‌دلیل نیاز کشور به توسعه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در جنگ رسانه‌ای، گسترش سالن‌های تولید و استودیوهای ضبط و پخش، محل برگزاری مسابقه‌های تلویزیونی، توسعه شبکه‌های برون مرزی و ده‌ها نیاز دیگر، این منطقه مناسب‌ترین گزینه تشخیص داده شده است.

  وی ادامه داد: با توجه به فراز و نشیب‌های تصمیم‌گیری درخصوص این پروژه از جمله قرار گرفتن در فهرست اصل۴۴ و تغییرات بعدی و عدم‌استفاده از این محل برای نمایشگاه‌های بزرگ به‌دلیل مشکل جدی ترافیک و مخالفت اکثر دستگاه‌های مرتبط، این مصوبه یک اقدام مطالعه‌شده و کارشناسی در راستای نیازهای واقعی کشور است که امیدوارم مراحل بعدی قانونی خود را نیز طی کند.

  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود متذکر شد: طبیعی است که در جلسات دولت وقتی موضوعی میان دو دستگاه مطرح می‌شود، ممکن است یکی از دو طرف با مصوبه نهایی مخالف باشد و به‌طور مستدل مخالفت خود را اعلام کند، ولی در نهایت همگی پایبند به مصوبه دولت هستند.

  تصمیم اشتباه یا عمدی!
  اما در مقابل، احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس در نطق میان دستور خود در مجلس ضمن انتقاد شدید از واگذاری‌های اخیر توسط رییس‌جمهور، تاکید کرده است: شاید این امر قانونی باشد، اما عقل اقتضا می‌کند که این کار صورت نگیرد.

  اسدالله عسگر‌اولادی، رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران هم که نمایشگاه بین‌المللی تهران را قلب تجاری ایران می‌داند، با اعتراض به این تصمیم تاکید دارد که این اقدام کار اشتباهی است که دولت انجام داده و نباید این واگذای انجام شود.

  به اعتقاد وی، دولت در هفته‌های آخر کار خود باید در زمینه اقداماتی که انجام می‌دهد، با دولت آینده مشورت کند و نباید به یکباره تصمیمات این چنینی را بگیرد.

  عسگر‌اولادی با تاکید بر این‌که این نمایشگاه باید از سوی وزارتخانه برای پذیرایی از مهمانان خارجی فراهم شود، گفت: اگر هم قرار باشد واگذاری انجام شود، باید به صورت سهامی عام در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا بتواند نمایشگاه‌های کوچک‌تر برگزار کرده یا مرکز بازرگانی بین‌المللی در آنجا تاسیس شود.
  به گفته رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران، هر پایتختی نیاز به یک نمایشگاه بین‌المللی دارد. اگر قرار است تا سال ۱۴۰۴ سرآمد کشور‌ها در منطقه باشیم، نباید یک جای کنفرانس برای تجارت در کشور داشته باشیم؟

  البته اسدالله عسگراولادی، فردی است که اواخر سال ۸۸، زمانی كه نمایشگاه بین‌المللی ابتدا به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار و سپس این واگذاری لغو شد، در یكی از نشست‌های هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با لحنی گلایه‌آمیز گفته بود: اگر می‌گذاشتید تمام نمایشگاه بین‌المللی را خودم می‌خریدم.

  دو سال بعد، یعنی سال ۹۰ هم پس از اعلام دولت مبنی بر واگذاری ۸۰ درصد سهام شركت نمایشگاه‌های بین‌المللی، عسگراولادی باز هم اعلام آمادگی کرد و گفت: من علاقه‌مند به خرید سهام نمایشگاه نیستم، اما اگر ملك آن را به قیمت مناسب عرضه كنند می‌خرم.

  واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران در گروه یک لیست واگذاری‌ها قرار داشت و براساس اقداماتی که سازمان خصوصی‌سازی انجام داده بود، در ابتدای دولت دهم نمایشگاه بین‌المللی تهران به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار شد، اما در اقدامی غیرمنتظره واگذاری نمایشگاه بین‌المللی به دستور محمود احمدی‌نژاد لغو و در همان روز مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز از سمت خود برکنار و کاظم اکبرپور که پیش‌تر معاون این شرکت بود، مدیرعامل نمایشگاه شد.

  اکبرپور در حال حاضر یکی از مخالفان سرسخت واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران است. وی، واگذاری نمایشگاه بین‌المللی به صدوسیما را اقدامی غیرقانونی دانسته و گفته است: چنانچه این اقدام متوقف نشود، با انتشار نامه‌ای سرگشاده به همراه تمام مدیرانم استعفا خواهم داد. من به هیچ عنوان زیر بار واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما نخواهم رفت و اگر قرار باشد به خاطر این مخالفت در دولت نباشم، قطعا در دولت نخواهم ماند، اما تا زمانی که پست دولتی در نمایشگاه دارم، این اجازه را نخواهم داد.
  به گفته وی، نباید مصالح کشور را به خاطر یک معامله سبک سیاسی دستخوش تحول کرد.

  میعادگاه فعالان اقتصادی در میان بگومگوها
  با این حال، باید منتظر بمانیم و ببینیم دولت در ۲۰ روز پایانی عمر خود، این تصمیم را عملیاتی می‌کند یا خیر؟ و این‌که ميعادگاه تمام فعالان اقتصادي در سه دهه را فدای بذل و بخشش‌های خود می‌کند؛ بدون توجه به این نکته که نمايشگاه بين‌المللي موتور محركه سرمايه‌گذاري و توليد و تجارت است و هنوز هیچ جانشینی برای آن قطعی نشده است. البته در سال‌های اخیر بحث انتقال نمایشگاه بین‌المللی تهران به شهر جدید پرند مطرح بود، این در حالی است که نمایشگاه پرند هنوز آماده‌سازی نشده است.

  تاریخچه
  تاسیس شرکت نمایشگاه‌های بین المللی ایران به سال ۱۳۳۸ بر می‌گردد و پس از اختصاص اراضی نمایشگاه در مکان فعلی، در سال ۱۳۴۶ فعالیت ساخت سالن‌های نمایشگاهی و اداری آغاز و در سال ۱۳۴۸ اولین نمایشگاه بین المللی خود را با نام نمایشگاه آسیایی به مدت ۲۱ روز و با حضور ۳۳ کشور برگزار کرد و پس از آن روند برگزاری نمایشگاه‌ها توسعه پیدا کرد و تهران را به عنوان یکی از مراکز نمایشگاهی دنیا به جهانیان معرفی کرد.
  شرکت نمایشگاه‌ها در سال ۱۳۵۵ به عضویت اتحادیه نمایشگاه‌های بین‌المللی UFI در آمده است و همچنین عضویت اتحادیه جهانی نمایشگاه‌ها BIE که مسئولیت برگزاری نمایشگاه‌های اکسپو رادر جهان برعهده دارد را نیز دارا می‌باشد.

  نمایشگاه بین‌المللی تهران در شمال تهران، بزرگراه چمران واقع شده است. مساحت کل نمایشگاه حدود ۸۵۰۰۰۰ مترمربع است که از این مساحت، ۱۲۰۰۰۰ متر مربع فضای سر پوشیده و ۳۵۰۰۰ متر مربع فضای باز نمایشگاهی، حدود ۲۲ هکتار فضای سبز و نیز ۲۱ هکتار راه‌های دسترسی به سالن‌ها و محوطه نمایشگاه است. در نمایشگاه بین‌المللی تهران مسجد حضرت ابراهیم(ع) به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع و مناری به ارتفاع ۷۰ متر، است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.