• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مناظره محمد دهقان و مصطفي کواکبيان در دانشگاه آزاد مشهد
  کد خبر : 183171

  مناظره محمد دهقان و مصطفي کواکبيان در دانشگاه آزاد مشهد

  مناظره محمد دهقان و مصطفي کواکبيان در دانشگاه آزاد مشهدReviewed by Aryan on Dec 3Rating: مصطفي کواکبيان، در اين مناظره كه به همت بسيج دانشجويي برگزارشد، با تسليت ماه محرم و گراميداشت ياد شهيد مدرس و ابراز خوشحالي از حضور در جمع دانشجويان، از مسوولان بسيج دانشجويي و فرزند شهيد نورعلي شوشتري تشكر كرد و…

  مناظره محمد دهقان و مصطفي کواکبيان در دانشگاه آزاد مشهدReviewed by Aryan on Dec 3Rating:

  مصطفي کواکبيان، در اين مناظره كه به همت بسيج دانشجويي برگزارشد، با تسليت ماه محرم و گراميداشت ياد شهيد مدرس و ابراز خوشحالي از حضور در جمع دانشجويان، از مسوولان بسيج دانشجويي و فرزند شهيد نورعلي شوشتري تشكر كرد و درباره اهميت انتخابات مجلس نهم خاطرنشان کرد: ما حوادثي را بعد از انتخابات 88 پشت‌ سر گذاشتيم و انتخابات مجلس نهم اولين انتخاباتي است که بعد از اين حوادث مي‌خواهد در کشور برگزار شود، البته بحث شوراها هم بود که مي‌بايست انجام مي‌شد و بنده هم در مجلس مخالف بودم که تمديد شود، اما مجلس راي داد که مدت شوراها دو سال اضافه و با انتخابات رياست جمهوري يازدهم برگزار شود.

  وي با بيان اين‌که “در بين کساني که درباره انتخابات بحث مي‌کنند، چهار ديدگاه وجود دارد”، تمام اين ديدگاه‌ها را محترم و مستدل دانست و ادامه داد: يک ديدگاه که بعيد مي‌دانم در بين اصلاح‌طلب‌ها کسي طرفدارش باشد، تحريم انتخابات است يعني معتقد هستند که به دليل آن حوادث پيش آمده ما ديگر نبايد شرکت کنيم، لذا مي‌گويند ما انتخابات را تحريم مي‌کنيم که اين طرز تفکر شايد بيشتر مربوط به آن‌طرف آبي‌ها يعني کساني که با اساس نظام، انقلاب و قانون اساسي مخالفت دارند، باشد.

  وي در باره سه ديدگاه مربوط به اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: يک ديدگاه اين است که ما شرکت نمي‌کنيم، اما تحريم هم نمي‌کنيم، سکوت مي‌کنيم و از کنارش مي‌گذريم تا ببينيم اوضاع آينده چه مي‌شود؛ يک ديدگاه ديگر هست که معتقدند ما مشروط شرکت مي‌کنيم، يک سري شرايطي را هم مطرح مي‌کنند و مي‌گويند اگر آن شرايط تحقق پيدا کرد، ما شرکت مي‌کنيم والّا شرکت نمي‌کنيم.

  اين نماينده مجلس خاطرنشان کرد: يک ديدگاه هم معتقد است که ما به هر حال بايد شرکت کنيم، شرطي را هم مطرح نمي‌کند. بدون هر مقدمه مي‌خواهم بگويم من طرفدار اين ديدگاه آخر هستم.

  وي تصريح کرد: ما بايد در انتخابات شرکت کنيم، شرطي را هم قائل نيستيم، اما مفهومش اين نيست که چک سفيد امضا هم بدهيم. شرط، همان رعايت دقيق قانون است. اگر قانون دقيقا اجرا بشود، دليلي ندارد که ما بخواهيم قهر يا حتي سکوت کنيم.

  دبيركل حزب مردم‌سالاري درباره فعاليت‌هاي آتي حزب متبوعش نيز گفت: ما در حزب مردم‌سالاري مصوب کرده‌ايم که اگر بتوانيم در سراسر کشور براي 150کرسي نامزد معرفي کنيم، يعني نامزدهاي ما از فيلترها عبور داده بشوند، حتما ليست سراسري خواهيم داد و شرکت خواهيم کرد.

  وي تاکيد کرد: منتها اين ديگر خيلي به ما مربوط نيست و به دستگاه‌هاي اجرا و نظارت بر انتخابات و دستگاه‌هاي اطلاعاتي، امنيتي، انتظامي و تبليغاتي مربوط است.

  وي افزود: ما دلايلي داريم که معتقديم اگر يک نفر هم در مجلس صدايي بربياورد که از حقوق مردم دفاع کند و فراکسيون خط امام(ره) را زيادتر کند اين قطعا فرصتي به نفع ما و به نفع نظام است به خصوص اين‌که در شرايطي هستيم که فضاي بين‌المللي عليه ماست.

  کواکبيان ادامه داد: بعد از مصوبه کاهش روابط با انگليس و تسخير چند ساعته باغ قلهک و سفارت انگليس، اتحاديه اروپا و بعضي کشورها حرف‌هاي جديدي مطرح مي‌کنند و به سفارت ما در لندن هم گفته‌اند تا کارمندانش انگلستان را ترک کنند؛ اما غير از اين هم مي‌دانيد که همزمان سه قطعنامه عليه ما به تصويب رسانده‌اند؛ قطعنامه حقوق بشر، هسته‌اي و تروريسم.

  اين‌عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خاطرنشان کرد: به عنوان عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مي‌گويم که اين قطع‌نامه‌ها ناجوانمردانه است و اين‌طور نيست که فکر کنيد ما واقعا مشکل ويژه‌اي پيدا کرده‌ايم که بايد اين قطع‌نامه‌ها عليه ما صادر بشود.

  وي با اشاره به قطع‌نامه‌هاي سه‌گانه عليه کشورمان تصريح کرد: در بحث‌هاي هسته‌اي ما با قاطعيت اعلام کرده‌ايم و اصلا تز اصلي نظام اين است که ما هيچ گونه انحراف نظامي و تسليحاتي در بحث هسته‌اي نداريم و خودشان هم مي‌دانند.

  کواکبيان ادامه داد: خوشبختانه متخصصان ما در داخل به فناوري‌هاي پيشرفته دسترسي پيدا کرده‌‎اند و اکنون مي‌توانيم ادعا کنيم که سوخت رآکتورها را خودمان تامين مي‌کنيم و اين‌ها پيشرفت‌هايي هستند که غربي‌ها خيلي نمي‌توانند تحمل کنند.

  وي افزود: اين آمانو را هم که گير آورده‌اند و با آمريکايي‌ها خيلي رفيق شده و آن‌ها گفتند و خودش هم گفته که پيش‌نويس اين قطعنامه شوراي حکام را آمريکايي‌ها در اختيارش قرار داده‌اند.

  نماينده مردم سمنان در مجلس با تکراري و بدون سند خواندن اتهامات اين قطعنامه گفت: من به عزيزان دانشجو مي‌گويم، اين‌ها بيشتر دنبال بازرسي از مراکز نظامي ما هستند. مراکز هسته‌اي که تعدادش مشخص است. اين‌ها بيش از اندازه مي‌خواهند بيايند و از مراکز نظامي و موشک‌ها و … بازديد کنند و طبق توافقات هم چنين چيزي نيست که ما به آن‌ها اجازه بدهيم ، لذا قطعنامه صادر کردند.

  وي در ادامه خاطرنشان کرد: در بحث حقوق بشرنيز گزارشي که احمد شهيد داده بود، گزارش يک‌طرفه اي بود و خودشان هم قبول داشتند، موضوع تروريسم هم که يک موضوع خنده‌دار است. سفير عربستان چقدر ارزش و وزن دارد که ما برويم و ترورش کنيم؟!

  کواکبيان در ادامه تاکيد کرد: البته داخل پرانتز مي‌گويم، من با گفتن اين‌ها نمي‌خواهم بگويم که عملکرد وزارت خارجه در حد ايده‌آل و مطلوب بوده است. ما مي توانستيم با فعاليت ديپلماتيک قوي‌تر جلوي اين برنامه‌ها را بگيريم، منتها زماني که با آن‌ها مواجه هستيم، خيلي نبايد به داخلي‌ها بگوييم که شما چرا به وظيفه‌تان خوب عمل نمي‌کنيد. هر چند که به وظيفه‌شان خوب عمل نمي‌کنند که اگر بهتر عمل مي‌کردند وضعيت بهتري داشتيم.

  وي اضافه كرد: ما در شرايط بين‌المللي ويژه‌اي هستيم و در اين شرايط بايد بياييم و مشارکت حداکثري را که رهبري نظام هم تاکيد دارند، دنبال کنيم، منتها اين ديگر بستگي به خود دست‌اندرکاران دارد که چقدر دلشان بخواهد مشارکت حداکثري داشته باشند.

  اين نماينده مجلس هشتم خاطرنشان کرد: من از برخي افراطيون شنيدم که مي‌گفتند که ما ديگر مي‌خواهيم آخرين ميخ را در همين انتخابات مجلس نهم بر تابوت اصلاحات بزنيم، حواستان را جمع کنيد. خب اگر اين‌طور مي‌خواهند، ما بايد از الان دست‌هايمان را بالا ببريم و بگوييم آقا ما نيستيم؛ اما ما معتقديم که اگر فضا مناسب باشد، ما نمي‌خواهيم ميخي را بر هيچ تابوتي بزنيم، ولي مطمئنيم که استقبال مردم از اصلاح‌طلب‌ها به مراتب از اصول‌گراها بيشتر است.

  وي تاکيد کرد: اين اعتقاد من است و ما ادعاي بيشتري هم نداريم، يعني اگر طبق قانون شرايط مناسبي بگذارند، نمي‌گويم که در مجلس اکثريت با اصلاح‌طلبان خواهد بود ولي حتما مجلس هفتم و هشتم ديگر تکرار نخواهد شد و لااقل الگويي مثل مجلس پنجم خواهيم داشت که تعادلي بين دو جريان اصلي کشور باشد.

  به گزارش ايسنا – منطقه خراسان، در ادامه اين مناظره محمد دهقان ، نماينده مردم چناران و طرقبه و عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس پس از تسليت ماه محرم و شهادت شهيد مدرّس و تشکر از بسيج دانشجويي، به تعريف اصولگرايي پرداخت و خاطرنشان کرد: ما به راه عزتمندي که امام(ره) 33 سال پيش به ما نشان داد و امروز هم آثار آن مسير عزتمند را مي‌بينيم، معتقديم.

  وي خاطرنشان كرد:33 سال پيش امام يک پرچمي را به نام پرچم اسلام، عزت و استقلال بلند کرد و مردم با 98 درصد آرا، نامي را براي اين نظام انتخاب کردند به نام جمهوري اسلامي که اين مسير عزتمند امروز نه تنها در داخل ايران جواب داده، بلکه ساير کشورها را هم متاثر کرده است.

  وي ادامه داد: آن زماني که ما از طرف دشمنانمان، آمريکا و عوامل آمريکا در تنگناي زيادي بوديم و صدام را جلو انداخته بودند که عليه ما بجنگد و اين انقلاب را از ريشه از بين ببرند، بخشي از سرزمين ما توسط صدام گرفته شده بود و تقريبا همه جهان عليه ما بسيج شده بودند و ما محاصره اقتصادي بوديم، امام در آن زمان فرمود “من با اطمينان مي‌گويم اسلام ابرقدرت‌ها را به خاک مذلت مي‌نشاند” که اين جمله آن موقع خيلي عجيب بود.

  دهقان افزود: آن‌هايي که امام را نمي‌شناختند و اعتقادي به اين مسائل نداشتند، مي‌گفتند مگر مي‌شود؟ آخر امام کجاي کار است؟ صدام به عنوان يک ابزاري از طرف آمريکا آمده و بخشي از سرزمين ما را اشغال کرده و ما حتي اسلحه نمي‌توانيم بخريم، محاصره اقتصادي هستيم، از هر جهت در تنگنا هستيم، کشور از هم پاشيده است، تازه در داخل کشور هم ليبرال‌هاي ما حاکم بودند، جريان بني صدر و اين‌ها حاکم بودند، آن‌ها هم به نوعي متهم به خيانت بودند و بعدا خيانت کردند، امام کجاي کار است که اين چنين مي‌گويد؟ اين جمله براي خيلي از افرادي که آن موقع فضاي اجتماعي – سياسي را رصد مي‌کردند قابل هضم نبود. اما به لطف خدا ديديم در اين سال‌ها انديشه امام کار خودش را کرد و اثر خودش را در داخل کشور گذاشت، در خارج کشور هم بسياري از ملت‌ها با انديشه امام آشنا شدند.

  وي تاکيد کرد: نمي‌خواهم بگويم آنچه در دنيا اتفاق افتاد فقط به خاطر برپايي نظام جمهوري اسلامي ايران و انديشه امام بود، اما قطعا مي‌توانيم ادعا کنيم که اثرش را گذاشت و يک فکر نويي در دنيا رواج پيدا کرد، يک حرکت ضد استکباري و ضد ظلم در دنيا پايه‌اش گذاشته شد و کم کم به کشورهاي ديگر هم سرايت کرد.

  اين نماينده اصولگراي مجلس گفت: ما اصولگرايي را حرکت در مسير همان انديشه امام مي‌دانيم، البته در عمل ممکن است، افراد با همديگر سلايقشان متفاوت باشد. ما روي اسامي دعوا نداريم، اسم اصلاح‌طلبي يا اسم اصولگرايي که اهميتي ندارد، ما به مسمّاها کار داريم.

  وي افزود: من ضمن احترام به آقاي کواکبيان که مدتي هم در مجلس همسايه بوديم و صندلي‌هايمان کنار همديگر بود و ايشان را فردي متدين و نيک مي‌شناسم و برايشان احترام ويژه‌اي قائلم مي‌گويم که ما بحثمان اين است که يک جرياني از اول انقلاب تا الان به تدريج مواضع خودشان را مقابل مواضع امام قرار داد، در همان زماني که امام انقلاب را شروع کرد، يک جرياني بودند در داخل همين کشور مي‌گفتند شاه سلطنت کند، حکومت نکند يعني يک نوع سازش و کوتاه آمدن در برابر شاه و آمريکا در همان زمان بود.

  دهقان ادامه داد: بعد که انقلاب به پيروزي رسيد، ‌باز يک جرياني بود، اين‌ها هميشه دنبال سازش بودند، هنوز در آغاز انقلاب بود و هنوز اين انقلاب پايه‌هايش ثابت نشده بود،‌ اين‌ها مي‌گفتند که سريع برويم و با آمريکا رابطه برقرار کنيم و بعد خودشان مي‌رفتند و پنهاني رابطه برقرار مي‌کردند.

  وي خاطرنشان كرد: لانه‌جاسوسي که فتح شد معلوم شد که تعدادي از اين افرادي که در دولت موقت هم حضور داشتند پنهاني با آمريکا رابطه برقرار کرده و گفت‌و‌گو مي‌کردند و به نوعي نقش ستون پنجم را داشته‌اند.

  اين عضو هيات رييسه مجلس خاطرنشان کرد: در اوج جنگ، جريان نهضت آزادي متاسفانه در آن زمان بيانيه مي‌داد و مطالبي در بيانيه خودش مي‌آورد که روحيه رزمندگان ما را تضعيف مي‌کرد و عراقي‌ها آن زمان از اين بيانيه‌هاي نهضت آزادي استفاده مي‌کردند.

  وي افزود: جنگ تمام شد، دوران سازندگي گذشت، دوران اصلاحات شروع شد. البته وقتي که دوم خرداد 76 آمد مقام معظم رهبري فرمودند “حماسه دوم خرداد” يعني اصل انتخابات مايه عزت کشور بود،‌ حدود 30 ميليون نفر رفتند در انتخابات شرکت کردند. بعد در درون آن جرياني که به نام اصلاح‌طلب مطرح شد، يک مجموعه‌اي پيدا شدند که متاسفانه جريان اصلاحات را به انحراف کشاندند و الان تعدادي از کساني که آن زمان تئوريسين‌هاي اصلاحات بودند يا با راديو‌ فردا دارند کار مي‌کنند يا با بي‌بي‌سي يعني در چارچوب اين نظام و انقلاب نتوانستند، بايستند.

  دهقان همچنين تاکيد کرد: اصل اصولگرايي خودش اصلاح‌طلبي است. اصولگرايي در ذات خودش اصلاح‌طلبي است، يعني کسي که اصولگراست نمي‌تواند با فساد سازگار باشد. اگر کسي اصول‌گرا بود و با فساد کنار آمد، بيخود مي‌گويد اصولگراست، اصولگرا نيست و اگر کسي هم مي‌گويد من اصلاح‌طلبم، اما خداي ناکرده آلودگي داشته باشد ديگر اصلاح‌طلب نيست.

  وي افزود: اصولگرايي و اصلاح‌طلبي را اگر بخواهيم در لغت بحث کنيم، اصول‌گرايي در ذات خودش اصلاح‌طلبي دارد. ما بحثمان روي مسمّاهاست.

  نماينده مردم چناران و طرقبه در مجلس هشتم گفت: در آن زمان مانيفست اصلاحات را همين آقاي اکبر گنجي نوشته بود. من آن زمان مسوول بسيج دانشجويي دانشگاه تهران بودم، بعد هم يک مدتي مسوول بسيج استان تهران بودم،‌ همه اين روزنامه‌ها را مي‌خواندم. در واقع آقاي اکبر گنجي خودش را به عنوان تئوريسين اصلاحات مطرح کرده بود و مرتب حرف مي‌زد و حرفش هم کاملا در برابر نظام اسلامي بود، آخرش هم آن قدر اين جا تلاش کردند و خدمت کردند که پناهنده آن طرف شدند و هنوز هم دارند خدمت مي‌کنند.

  وي تصريح کرد: ما اگر بحثي داريم، بحث مقابله با کساني است که با اصل نظام و انقلاب سر ناسازگاري دارند. ما از اين‌که دوستاني که الان به عنوان اصلاح طلب هستند،‌ باشند و در چارچوب نظام فعاليت کنند، استقبال هم مي‌کنيم، اما درخواستمان و مطالبه‌مان که فکر مي‌کنم مطالبه مردم هم باشد اين است که اين‌ها موضعشان را در برابر کساني که اين خيانت‌ها را به کشور کرده‌اند، شفاف کنند. موضعشان را در برابر فتنه سال 88 شفاف کنند.

  وي افزود: حرف آقاي کواکبيان را که مي‌گويد همه قانون را رعايت کنند، ما هم قبول داريم و حرفي نداريم. بالاخره انتخابات يک قانوني دارد و همه موظفند آن را رعايت کنند. همه دستگاه‌هاي اجرايي و نظارتي و همه کانديدها هم بايد قانون را رعايت کنند و در آن شکي نيست، اما بالاخره در سال 88 يک جرياني قانون را رعايت نکرد.

  وي خاطرنشان کرد: انتخابات با همه شور و شوقي که در آن بود تمام شد و بحمدلله يک سند عزتي براي نظام اسلامي و ملت ايران بود، سطح مشارکت ما شد 85درصد، اما انتخابات که تمام شد، قانون‌گرايي و اصلاح‌طلبي و اصولگرايي و هر اسمي که رويش بگذاريم و مجموعه کساني که در کشور داشتند زندگي مي‌کردند، اقتضا مي‌کرد به قانون پايبند باشند، ‌اما قانون را زير پا گذاشتند، اطلاعيه صادر کردند و مردم را دعوت به شورش کردند.

  دهقان ادامه داد: ‌ما از کساني مثل آقاي دکتر کواکبيان انتظار داريم که با شفافيت تمام نسبت به کساني که آن خطاها را کردند و در واقع به نوعي نسبت به اعتماد مردم خيانت کردند و به حيثيت جمهوري اسلامي ايران ضربه زدند، موضع شفاف بگيرند. اين به عنوان شرط نيست،‌ ولي به نظر من کسي که مي‌خواهد در چارچوب نظام فعاليت کند و نماينده مجلس يا رييس‌جمهور بشود و بيايد و قسم بخورد که من به اين نظام پايبندم، طبيعتا از قبل بايد پايبندي خودش را اعلام کند و بين خودش و کساني که از چارچوب نظام فراتر رفتند يا عدول کردند، مرز تعيين کند.

  در ادامه جلسه کواکبيان در پاسخ به سخنان دهقان گفت:من قبل از همه اصولگراها در مورد انتخابات موضع گرفته‌ام، گفتم انتخابات تمام شد، حوادثش را هم بگذاريد کنار، حتي تاکيد کردم که رهبري فصل‌الخطاب است و ديگر بايد به مسائل فعلي خودمان بپردازيم. ما که موضع گرفتيم، اما شما چرا موضع نگرفتيد؟

  اين نماينده اصلاح‌طلب مجلس بار ديگر تاکيد کرد: بنده در مورد انتخابات 88 بارها گفته‌ام و اعتقادم را همان روز اول در تلويزيون گفتم .

  به گزارش ايسنا – منطقه خراسان، در ادامه دهقان در پاسخ اظهارات کواکبيان خاطرنشان کرد: از مجلس هفتم بنده کاري را شروع کردم، تا آغاز مجلس هشتم طول کشيد که با مرکز پژوهش‌هاي مجلس نشستيم و طرح تقويت احزاب را در مرکز پژوهش‌ها نوشتيم. اين طرح سه‌قلو را با مجموعه‌اي از برجسته‌ترين کارشناسان نوشتيم و به مجلس ارائه داديم، اما در کميسيون شوراها از اين نظرات ما استقبال نشد و به نتيجه نرسيد.

  وي ادامه داد: اين مطالبي که اخيرا رهبر معظم انقلاب در کرمانشاه فرمودند يک فتح باب خوبي شد. ان‌شاءالله در آينده آن کار فکري و عملي که انجام شده را هر کس در مجلس باشد، مي‌تواند پي گيري کند.

  وي گفت: من جزو اولين کساني بودم که مقابل فتنه 88 و جريان انحرافي موضع شفاف گرفتم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.