• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » مرگ غم‌انگیز ماهیان گرمابی در گیلان
  کد خبر : 1831461

  مرگ غم‌انگیز ماهیان گرمابی در گیلان

  تلفات ماهیان گرمابی در گیلان نگرانی‌هایی برای آبزی‌پروران به وجود آورده است، به طوری که مسؤولان امر را بر آن داشته تا با استفاده آزمایشی از داروهای جدید «آزورینا و آکوابیواز» از مرگ آنها پیشگیری کنند.

  مرگ غم‌انگیز ماهیان گرمابی در گیلانReviewed by Farnaz on Jul 16Rating:

  iranvij_8375529141شیلات، نقش بسیار مهمی در اقتصاد گیلان دارد و از زمان‌های دور شغل بسیاری از ساحل‌نشینان این خطه، صید انواع ماهیان بوده، شغلی که امروز به دلایل زیاد رونق خود را از دست داده است.
  کار طاقت‌فرسا، کاهش صید، درآمد ناچیز، گرانی، بی‌توجهی به مسایل شغلی ورفاهی از جمله مشکلاتی است که صیادان را آزرده ‌خاطر ساخته است، اما هنوزهم عده‌ای با استقامتی قابل تحسین مشکلات صید را پشت سر می‌گذارند وبه امید فردایی روشن در کار صید و صیادی مشغولند.
  از طرفی برای توسعه شغل پرورش ماهی، مزارعی در گیلان آماده شده است تا علاقه‌مندان به کار پرورش انواع ماهیان گرمابی و سردابی را ترغیب ‌کند تا علاوه بر تأمین نیازهای غذایی، به عنوان منبعی ارزآور و درآمد زا نیز مورد توجه قرار گیرد، اما گاهی حوادث‌ طبیعی و یا خطاهای ناخواسته مانع از تحقق پیش‌بینی‌ها می‌شود.
  از این گونه حوادث را می‌توان مرگ ماهیان گرمابی گیلان دانست که نگرانی‌هایی برای پرورش‌دهندگان آن ایجاد کرده تا تلاش پرورش دهندگان را برای جلوگیری از مرگ این ماهیان مضاعف کند.
  سندرم تلفات ماهیان گرمابی در گیلان باعث شد، برای جلوگیری از تلفات ماهیان گرمابی داروهای جدیدی با نام «آزورینا و آکوابیو» به صورت آزمایشی و پایلوت به‌ کار گرفته شوند که نتایج این آزمایش‌ها تا دوره نخست فصل برداشت ماهیان گرمابی در پاییز امسال مشخص می‌شود.

  مرگ سرمایه‌ها
  یکی از مزرعه‌داران پرورش ماهیان گرمابی تلفات این گونه ماهیان را خسارت و گرفتاری بزرگی برای پرورش دهندگان به شمار آورده، می‌گوید: پرورش ماهی سختی های خاص خود را به همراه دارد، اما دیدن مرگ آنها که حاصل دسترنج مزرعه داران است، خوشایند نیست.
  این مزرعه‌دار گیلانی دلیل مرگ ماهیان گرمابی را گرمای هوا ذکر می‌کند ومی گوید: کارشناسان دامپزشکی استان گفته اند که گرمای هوا و نحوه غذا دهی ماهیان موجب مرگ آنها شده است.

  5 هزار مزرعه پرورش ماهیان گرمابی
  حجت سعیدی، مدیرکل شیلات گیلان نیزبا بیان اینکه تعداد مزارع پرورش ماهیان گرمابی در این استان 5 هزار و 962 مزرعه می‌باشدع میزان تولید ماهیان گرمابی این مزارع را 38 هزار و 860 تن ماهی اعلام می‌کند.
  وی همچنین میزان سرمایه‌گذاری برای هر هکتار مزارع پرورش ماهیان گرمابی را 5/16میلیون تومان عنوان می‌کند.

  دلیل مرگ ماهیان کمبود اکسیژن در اثر گرما
  سهراب عاقبتی، مدیرکل دامپزشکی گیلان دلیل مرگ ماهیان گرمابی را کمبود اکسیژن ناشی از گرمای هوا عنوان می‌کند و با بیان اینکه مرگ ماهیان گرمابی درسطح مزارع در سال‌های اخیر به معضل بزرگی برای پرورش دهندگان تبدیل شده است، می‌افزاید: این موضوع خسارت‌های زیادی را به پرورش دهندگان تحمیل کرده است. وی مرگ ماهیان گرمابی بویژه کپورماهیان نقره‌ای را نگران کننده دانسته، تصریح می‌کند: برای جلوگیری از مرگ ماهیان گرمابی داروهای جدید «آزورینا و آکوابیو» وارد گیلان شده است.
  عاقبتی استفاده از داروهای مذکور را ویژه ماهیان گرمابی ذکر می‌کند و افزاید: کوددهی در ساعتهای نیاز ونحوه مراقبت و تغذیه در کاهش تلفات ماهیان نقش داشته و تمام تلاش ما صرف جلوگیری از مرگ ماهیان گرمابی می‌شود. وی از گیلان به عنوان نخستین استان پرورش ماهیان گرمابی با تولید بیش از 38 هزار تن در سال نام می‌برد که استفاده آزمایشی از داروهای جدید در پنج مزرعه معروف پرورش ماهیان گرمابی آغاز شده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.