• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » موفقیت » 14 ویژگی انسان های نرمال
  کد خبر : 1831334

  14 ویژگی انسان های نرمال

  14 ویژگی انسان های نرمال Reviewed by Aryan on Jul 16Rating:   روان پزشکان به که می گویند نرمال؟ اخلاق بخش عمده‌ای از پیکره نرمال بودن را تشکیل می‌دهد. اخلاق، انسان را وادار به پیروی از برخی باورهای ارزشی و متعالی می‌کنند. ما در روان‌شناسی، انسان را مظهر تعالی خداوند می‌دانیم. یعنی ایمان به خداوند،…

  14 ویژگی انسان های نرمال Reviewed by Aryan on Jul 16Rating:

   

  روان پزشکان به که می گویند نرمال؟ اخلاق بخش عمده‌ای از پیکره نرمال بودن را تشکیل می‌دهد. اخلاق، انسان را وادار به پیروی از برخی باورهای ارزشی و متعالی می‌کنند. ما در روان‌شناسی، انسان را مظهر تعالی خداوند می‌دانیم. یعنی ایمان به خداوند، ایمان به ارزش‌ها، ایمان به مقدسات تعریف شده که بخشی از آن به مقدسات و ارزش‌های متعالی برمی‌گردد و بخشی از آن نیز به اخلاق و صفات خوب متعالی مانند توکل، امید و… مربوط می‌شود و فرد نرمال چنین اخلاقی دارد و به آنها تمسک می‌جوید.

  1.بخشندگی و دست و دلبازبودن:

  فرد نرمال، فقط دریافت‌کننده محبت نیست و خود نیز به دیگران مهر می‌ورزد، بنابراین فردی که همنوعش برایش مهم نیست و روابط عاطفی‌اش با فرزند، همسر، دوست، خواهر و برادر و… کند یا ضعیف است یا برعکس آنقدر روابط عاطفی‌اش بیش از حد می‌شود که به وابستگی می‌انجامد نرمال نیست.

  2.داشتن هوش اجتماعی:

  فرد نرمال باید هوش اجتماعی داشته باشد تا بتواند به دنبال فعالیت‌های شغلی و عملکردی برای بروز و ایجاد یک فعالیت مولد باشد. فعالیت‌های غیرمولد و بی‌فایده و بی‌ارزش، مانند بسیاری از فعالیت‌هایی که در جهت خلاف است یا انجام آنها فایده‌ای برای فرد یا افراد جامعه ندارد، فعالیت غیرمولد شناخته می‌شود.

  3.قدرت حل مساله:

  فردی که قدرت حل مساله دارد، در برابر مشکلات تسلیم نمی‌شود و سعی می‌کند برای مشکلات خود راه‌حل پیدا کند. طبیعی است برای رسیدن به این هدف باید واقعیت‌های موجود را درک کرد. افرادی که از این درک عاجزند و تفکرات سحرآمیز دارند، به رمل و اسطرلاب، جادو و سحر و دعانویسی و کف‌بینی و موضوعات خرافی می‌پردازند، قدرت حل مساله ندارند زیرا نمی‌توانند واقعیت‌های موجود را قبول کنند. نکته قابل توجه اینکه حتی در حل مساله، تکرار مکررات هم طبیعی نیست بلکه فرد باید برای حل مشکلاتش ابداع و تنوع در تصمیم‌گیری داشته باشد.

  4.گذشت، بخشندگی و مروت:

  فرد نرمال باید گذشت و بخشش داشته باشد و سخت و غیرقابل انعطاف نباشد و در عین حال بتواند خشم خود را بروز دهد. فردی که مدام خشمش را فرومی‌خورد و جرات ابراز احساسات خود را ندارد، نرمال نیست. البته بروز خشم باید بدون صدمه و اهانت به خود و دیگران باشد و فرد نباید ذره‌ای به شخصیت خود یا دیگران لطمه بزند.

  5.قدرت مقابله با استرس:

  واقعیت این است که ما در فضایی از استرس و اضطراب به سر می‌بریم. فرد نرمال باید بتواند با این استرس‌ها مقابله یا از مکانیسم‌های مقابله‌ای برای رفع استرس‌ها استفاده کند تا خود را با هر استرسی انطباق دهد و با آن مقابله کند. متاسفانه ما با بسیاری از فقدان‌ها، مشکلات مالی و اقتصادی، مسایل اجتماعی و محیطی، مسایل سیاسی و… روبرو هستیم. فرد باید بتواند با این استرس‌ها کنار بیاید. کسی که زود می‌شکند و در برابر اندک استرسی کمر خم می‌کند، نرمال نیست. هرکس ممکن است یک عزیز، مال یا شغلش را از دست بدهد، اما باید بتواند محرومیت‌ها را تحمل کند و در برابر این فقدان‌ها قدرت مانور و سوگواری داشته باشد و به پذیرش نهایی واقعیت برسد.

  6.قدرت مدیریت:

  فرد نرمال باید قدرت مدیریت محیط اطرافش و محیطی که در آن زندگی یا کار می‌کند، داشته باشد و این به یک مدیریت ذاتی نیاز دارد.

  7.در نظر گرفتن جوانب احتیاط:

  فرد نرمال باید همه جوانب احتیاط را رعایت کند و به اصطلاح خود را ارزان نفروشد. البته منظور این است که بدبین باشد زیرا بدبینی خود غیرطبیعی است اما احتیاط، وجه مهمی از نرمال بودن است. فرد باید برای انجام معاملات اقتصادی، روابط بین فردی، امور اداری و شغلی و… محتاطانه عمل و رفتار خود را کنترل کند.

  8.آموختن و آموزش:

  فرد باید خودش را برای زندگی سرمایه‌گذاری کند. باید دانش و آگاهی داشته باشد و واقع‌بینانه به سرنوشتی که بر او در زمان و مکان خاصی که قرار دارد تحمیل شده، بپذیرد و در این زمینه آموزش ببیند زیرا اگر از مسایل پیرامون خود آگاهی نداشته باشد و آنها را نپذیرد،طبعا رفتار غیرطبیعی از خود نشان می‌دهد و دچار آسیب‌شناسی روانی می‌شود و در گروه بیماران قرار می‌گیرد. فرد نرمال باید عاشق یادگیری باشد و بتواند موضوعات مختلف را طراحی و سازماندهی کند.

  9.کنجکاوی و علاقه‌مندی:

  انسان‌های بی‌تفاوت، بی‌احساس، غیرکنجکاو و غیرعلاقه‌مند به موضوعات روزمره، انسان‌های نرمالی نیستند بنابراین فردی که زیبایی‌ها را تقدیر و تحسین نمی‌کند و نسبت به آنها کنجکاو نیست طبیعی و نرمال نیست.

  10. آینده‌نگر بودن:

  فرد نرمال باید در مورد آینده خود جهت‌گیری داشته باشد و بداند چه آینده‌ای برای فردا و فرداهایش در نظر دارد، بنابراین باید برای سنین جوانی، میانسالی و سالمندی خود برنامه‌ریزی کند.

  11.خلاقیت و نوآوری:

  فرد نرمال باید خلاق باشد و ایده داشته باشد و به دیگران و محیط کار و زندگی خود ایده بدهد. از سوی دیگر باید استقلال داشته باشد و اهداف مناسبی در سر بپروراند. فردی که وابسته است، نمی‌تواند اهداف درستی را برای آینده خود برنامه‌ریزی کند.

  12. شناسایی نیازها:

  فرد نرمال باید نیازهایش را بشناسد و به ارزش‌های وجودی خود پی ببرد و بتواند به مجهولات موجود در آنچه به عنوان واقعیت‌های موجود ذهن خود و اطرافیانش فراگرفته است، پاسخ دهد.

  13.شور و هیجان:

  افراد نرمال باید در انجام امور از خود شوق و حرارت نشان دهند. افراد بی‌حال و بی‌احساسی که از خود شوق و شوری نشان نمی‌دهند، به خصوص در مسایل خانوادگی و اجتماعی، افرادی سرد و بی‌احساس هستند نه نرمال.

  14.عادل بودن:

  عدالت صفت بسیار خوبی است که باید آن را در انسان‌های نرمال جستجو کنیم. فرد باید نسبت به شهروندان و خانواده خود عادل باشد و اگر نباشد از خود رفتارهای پرخاشگرانه، بی‌تفاوتی، بی‌احساسی، بی‌توجهی، بی‌عاطفگی و… نشان می‌دهد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۴)  • زهره

   این تصویری ک ازش استفاده کردید اول این مطلب مربوط ب ی نظریه اثبات نشده است لطفا علمی باشه مطالب وتصاویرتون

  • سوگند

   چرا نظرم و سانسور میکنید؟ چند جا نظر گذاشتم ولی منتشر نکردین ….اگه فقط عقیده ی شخصیتونو میخواید منتشر کنید خب بگید ما الکی زحمت تایپ کردن و نکشیم .( این همه زحمت کشیدم تایپ کردم ولی منتشر نشد…دلیلش؟ )….. 24 ساعت فرصت دارید نظرات قبلیم رو منتشر کنید واگرنه بچه تونو اینجا گروگان گرفتیم …..اگه میخوایید دوباره بچه تونو ببینید باید نظراتم و منتشر کنید…..با پلیس هم تماس نمیگیرید…..بیب!…..بیب!….بیب!( گوشی و قطع کردم صدای بوق تلفن بود……هه…هه)

  • ebra55

   چراماهمیشه ازقافله پیشرفت عقبیم؟ یکی ازایدلایل چسبیدن به نظریه های تکاملی غربی ها یا مستشرقین ورهاساختن گنجینه های بی مثیل همانند قرآن و نهج البلاغه و…مااگرخواهان نرمال شدن باشیم کافیست نامه امام علی به مالک اشتر رابخوانیم آنوقت پی میبریم که دارویسهاوفرویدهاوگومه ها چقدردربرابرسفارشات ان بزرگوارخواروبی ارزش میباشنداحترام به نظرافرادازخصایص .مشترکات افراداست که دین مانیز به آن توصیه هاکرده ولی اشتباه تلقی نشوداحترام گزاشتن یعنی گرفتن فلان نظریه است اصولا فردنرمال ازراه گفتن نظریات خود وگرفتن نظریات واموخته های غیروبکارگیری وتجربه آن به این مرتبه می رسد. باتشکر

  • غریب آشنا

   قسمتی از مقاله ی داروینز میستیک

   سه میخ واپسین بر تابوت تکامل‌

   1 – عدم قطعیت در اثبات شواهد

   همه شواهدی که مخالفین تکامل در دست دارند، تکامل را رد می‌کند. اما هیچیک از شواهدی که طرف‌داران تکامل می‌کوشند ارائه دهند، قطعیت ندارد زیرا هیچگاه نمی‌توان آنها را در سیر طولانی تکامل اثبات کرد. مثلاً نمی‌توان یک باکتری و یک ماهی را گرفت و گفت که آنها به مراحل مختلف تکامل تعلق دارند، زیرا طبق نظر تکامل‌گرایان‌، حیات از 300 میلیون سال پیش آغاز شده‌، و در این مدت هم باکتری تحول یافته و هم ماهی‌. هیچکس نمی‌تواند بگوید که باکتری ساده قبلاً چطور بوده‌، چون باکتری هم مانند ماهی تحول یافته است‌. این فرض که باکتری موجود ساده‌تری است‌، بی‌اساس است‌.

   2 – نظم هرگز از بی‌نظمی ناشی نشده‌

   طبق نظر تکامل‌گرایان‌، نظم از بی‌نظمی اولیه به‌وجود آمده است‌. این ادعا کاملاً برخلاف قانون دوم ترمودینامیک است که می‌گوید هر سیستمی به‌سوی بی‌نظمی و اضمحلال فزاینده پیش می‌رود. این اصطلاحات بسیار علمی می‌باشند، اما ما خودمان در زندگی روزمره شاهد آن هستیم‌. هیچ استثنای شناخته‌شده‌ای در مورد این قانون وجود ندارد. اما تکامل‌گرایان می‌کوشند تمام نظریه خود را بر یک استثناء استوار سازند.

   3 – تصادفی استهزاءآمیز

   فرضیه تکامل، پیدایی حیات را یک تصادف می‌داند. از نظر آماری پیدایی حیات در اثر تصادف امری محال است‌. مثلاً در مورد پروتئینی که در هموگلوبین وجود دارد، این احتمال که اسیدهای آمینه به‌طرزی درست ترکیب شوند، 1 در 10 به توان 167 می‌باشد، چیزی که از نظر ریاضی غیرممکن است‌. تازه این فقط در مورد پروتئین موجود در هموگلوبین است‌.

   کاهن اعظمِ تکامل‌، ریچارد داوکینز، خودش پذیرفته که ?هر سلول شامل اطلاعات کدبندی‌شده دیجیتالی است که اطلاعات موجود در آن‌، بیشتر از مجموعه سی جلدی دائره‌المعارف بریتانیکا است‌.? او این را می‌پذیرد، با این‌حال معتقد است که باید انتظار داشت که افراد هوشمند باور کنند که کتاب پرحجمی چون دائره‌المعارف بریتانیکا در اثر یک تصادف به‌وجود آمده باشد!

   فرضیه تکامل در دادگاه دانش محکوم است‌. ما می‌توانیم مطمئن باشیم که تعلیم کلام خدا در مورد خلقت بسی متقاعدکننده‌تر از فرضیه تکامل است‌.

   • الی

    دکتر راجرز مسیحی

  • سوگند

   به نظر میاد تصویر ابتدای صفحه هیچ ربطی به کل متن نداره . حالا برفرض که یه عده نظریه ی داروین رو قبول داشته باشن ( این فقط یه نظریه هست , نظریه! اسمش رو خودشه ) . حالا چرا بعضی ها عصصصصبانی میشن؟ در ضمن در جواب (نام…) که خیلی با دیدن این تصویر آتیشی شده باید بگم : (علم فقط چیزهای” اثبات” شده نیست, هرچیزی رو هم که نتونی” رد” کنی میشه علم ! ) شما میتونی این نظریه رو رد کنی با توجه به مدارک و اسناد موجود؟؟؟؟؟؟ میتونی؟ اگه تونستی ردش کنی با مدرک و شواهد و….خب قبول!!! ولی اگه نتونستی ردش کنی به معنیه اینه که تو هم قبولش داری! تعصباتت رو هم نباید دخیل کنی

   • الی

    اینو فقط برا اطلاع خودتون میگم این فقط یه نظریه نیست! اونا بسیار بسیار رو داروینیسم تعصب دارن. لطفا فیلم مستند expelled رو تماشا کنید ساخته ایالات متحده که تعصب رو نشون میده! نشون میده استادهایی که برا نقد این نظریه از دانشگاه اخراج شدن! مادر امریکایی که از رفتن بچه ابتداییش به مدرسه امتناع میکنه چون سیستم آموزش پرورش امریکا بر پایه داروینیسمه…
    اینکه تصویر فقط انتقال داده شده مسئول محترم ایران ویج شما که سواد دانشگاهی بچه های گروهو لیست میکنی پس خودتون ملاحضه دارید که از حداقل سواد برخوردارن پس خواهشا یکم دقتتونو ببرید بالا… من به شخصه رو شما حساب کردم…

    • سوگند

     حالا چرا اینقدر تعصب به خرج میدید تو رد این نظریه؟ اگه فرض رو بر این بذاریم که اولین انسان های رو کره ی زمین آدم و حوا بودن پس اجساد و استخوان های کشف شده از انسان هایی که قدمتشون به قبل از پیدایش اولین انسان ها (آدم و حوا ) میرسه رو چطوری توجیح میکنید؟؟؟ من میگم همون جوری که تو قرآن گفته شده اولین “انسان های ” کره ی زمین آدم و حوا بودن ولیییییییی انسان های دیگری هم هستن که از نسل میمون ها هستن! (یعنی از تکامل میمون ها بوجود اومدن) یعنی یه سری از انسان ها از نسل آدم و حوا هستن و یه سری دیگه از انسان ها از تکامل میمو ن ها به وجود اومدن! اینم یه نظریه هست دیگه! هم نظریه ی داروین و هم اون چیزی که تو قران گفته شده رو توجیح میکنه

     • الی

      هم طنز گروگان گیری جالب بود و هم طنز نظریه …
      تعصب رو رد این نظریه از هدف این نظریه نشات میگیره
      هدف داروینیسم : هیچ آفریدگاری وجود ندارد هیچ ، هیچ و هیچ چیز جز این جهان ، هرچه دلت میخواهد انجام بده.

  • Homa

   آیا وضعیت زندگی ما نرماله که توقع دارید ما نرمال باشیم ؟در شرایط نا مساعد زندگی اعم از اقتصادی و یا حتی محیط و محل زندگی نامناسب و عدم دسترسی به امکاناتی که در حال حاضر به صورت ناعادلانه بین مردم تقسیم شده آیا می توان انتظار داشت که همه مردم یا حتی بخش عظیمی از مردم جامعه نرمال باشند؟

  • الی

   سلام
   دلیلتون برای نمایش تصویر اول چیه!!! اگه شما به داروینیسم معتقدید به خودتون مربوطه ولی ، لطفا یه جوابی مرحمت کنید تا ما بدونیم با چه عقیده ای طرفیم.

  • نام...

   چقدر خوب است كه موضع خودتان را شفاف بيان كنيد آيا مدافع نظريه داروين هستيد كه ابتداي خبر را مزين به تصوير نظريه او كرده ايد . اشكالي ندارد اما ديگر در باب رمضان و فوايد روزه و محرم و …. ننويسيد بپردازيد به مباحث مورد علاقه خودتان و با مخاطب خود صادق باشيد اول درس اخلاق صداقت است و احترام به شعور مخاطب .

   • احمدنیا

    با درود

    ممنونم از محبت و لطف شما در این ایام مبارک کمی با انصاف باشیم بعد نیست

    انتخاب تصویر کار ما نبوده بلکه مقاله اصلی همین تصویر را انتخاب کرده و ما هم از همان به کار بردیم . و هیچ دلیل دیگری نداشته

    اصل موضوع را که انسان نرمال باید عادل باشد رو رها کردید به تصویر گیر دادید ؟!!!

  • ابراهیم

   باسلام وتشکر خیلی خوب وجالب بود
   از جمله موارد فوق باید”” اعتما به نفس ،نداشتن کبر وغرور ،نداشتن حسادت و توکل به خالق “” را نیز مد نظر داشت

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.