• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » همراهان روحانی در مجلس چه کسانی بودند؟ +سوابق
  کد خبر : 1831100

  همراهان روحانی در مجلس چه کسانی بودند؟ +سوابق

  چهره‌های همراه روحانی در نخستین نشست مشترک رئیس‌جمهور منتخب با نمایندگان مجلس به میزبانی بهارستانی‌ها مورد توجه فعالان سیاسی- رسانه‌ای قرار گرفت.

  همراهان روحانی در مجلس چه کسانی بودند؟ +سوابق Reviewed by Farnaz on Jul 15Rating:

  iranvij_0131461165به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام روحانی را هنگام ورود به صحن بهارستان محمدباقر نوبخت، حسین فریدون، محمدرضا صادق، علی ربیعی، محمدجواد ظریف، حسام‌الدین آشنا، اکبر ترکان، سیدمحمود علوی, محمدرضا نعمت‌زاده، زمانی‌نیا، علی عسگری، مرتضی بانک، فروزنده، محمود واعظی، محمد شریعتمداری، اسحاق جهانگیری‌، محمد نهاوندیان و حجت‌الاسلام یونسی ‌همراهی کردند.

  بر اساس این گزارش، سوابق همراهان سیاسی و اقتصادی روحانی به این شرح است:

  * محمد جواد ظریف: وی از 14 مرداد 1381 تا 5 تیر 1386 سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود. ظریف همچنین مشاور و معاون هیئت ایران در سازمان ملل در نیویورک بود. معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی، دستیار ارشد وزیر وزارت امور خارجه ،معاون حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه و مشاور سرکنسولگری در سانفرانسیسکو از مهمترین مسئولیت های پیشین محمد رضا ظریف در حوزه سیاست خارجی است.

  وی همچنین رئیس کمیسیون فرهنگی- یونسکو، ریاست کنفرانس آسیایی نژادپرستی و تبعیض نژادی، عضویت گروه شخصیت های برجسته گفتگوی تمدن ها، ریاست کمیسیون خلع سلاح ملل متحد – نیویورک، ریاست کمیته متخصصین گفتگوی تمدن ها – جده، ریاست کمیته سیاسی دوازدهمین اجلاس سران عدم تعهد – دوربان، عضویت گروه شخصیت های برجسته زمامداری جهانی، سخنگویی هشتمین اجلاس سران کنفرانس اسلامی تهران، ریاست کارشناسان ارشد هشتمین اجلاس سران کنفرانس اسلامی تهران، ریاست کمیته سیاسی هشتمین اجلاس سران کنفرانس اسلامی تهران و ریاست کمیته حقوقی مجمع عمومی 47 ملل متحد – نیویورک را در کارنامه دارد.

  محمدجواد ظریف هم اکنون مدرس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه است.

  * حجت‌الاسلام علی یونسی: وی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات بود که از دولت نخست خاتمی جایگزین دری نجف‌آبادی شد و در حال حاضر معاونت فقهی و حقوقی رئیس‌جمهور منتخب ملت در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد و رئیس کارگروه سیاسی- امنیتی است. 

  * امیرحسین زمانی‌نیا: وی مدیرکل سیاسی بین‌المللی وزارت خارجه در دولت اصلاحات بود و هم‌اکنون مشاور امور بین‌الملل روحانی به شمار می‌رود.

  *‌ محمدرضا صادق: وی که در جلسه دیروز رییس‌جمهور منتخب با مجلس از دیگر همراهان روحانی بود، تا قبل از پیوستن به تیم مشاوران حسن روحانی از مشاوران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود که پس از ثبت نام رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتخابات ریاست‌جمهوری سمت معاون تبلیغات و هماهنگی وی را گرفته بود.

  * محمدباقر نوبخت: وی از چهره‌های اقتصادی همراه با رئیس‌جمهور منتخب در ورود به صحن بهارستان بود که او نیز سابقه چندین دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارد. از دیگر سوابق وی می‌توان به معاونت اقتصادی – پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد. نوبخت نماینده رییس‌جمهور منتخب برای تعامل با مجلس است.

  نوبخت هم‌اکنون دبیر حزب اعتدال و توسعه است و در کنار آن نیز نماینده رئیس‌جمهور منتخب در امور مجلس به شمار می‌رود.

  * محمدرضا نعمت‌زاده: وی از دیگران همراهان روز گذشته رئیس‌جمهور بود که در دولت سازندگی به وزارت صنایع و معادن رسید، در دولت اصلاحات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود و در دولت احمدی‌نژاد نیز یکی از معاونت‌های وزارت نفت را در اختیار داشت.

  * علی ربیعی:وی در دوره دبیری شورای عالی امنیت ملی حسن روحانی، مسئول اجرایی دبیرخانه این شورا و مشاور اجتماعی رئیس جمهور در دوره ریاست جمهوری خاتمی بود. وی در دوره‌ای دیگر ریاست کمیته سیاست‌گذاری تبلیغات شورای عالی امنیت ملی را بر عهده‌ داشت. ربیعی دکتری جامعه‌شناسی دارد و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور است.

  وی همچنین عضو کمیته سه ‏نفره ‏تعیین شده از سوی خاتمی برای تحقیق پیرامون قتل‌های زنجیره‌ای بود. ربیعی حضور در سپاه پاسداران و پس از آن وزارت اطلاعات را در پرونده خود دارد.

  *‌ حجت الاسلام سید محمود علوی: وی عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در دوره های اول،دوم،چهارم و پنجم است. وی همچنین در سال های 68 تا 70 معاونت نظارت و بازرسی و معاونت روابط عمومی و تبلیغات سازمان عقیدتی سیاسی وزرات دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را برعهده گرفته بود و در سالهای 79 تا 88 نیز رئیس سازمان عقیدتی،سیاسی ارتش بود.

  علوی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بعنوان یکی از اعضای ارشد ستاد انتخابات حسن روحانی فعالیت می کرد و چندی پیش بعنوان نماینده حسن روحانی به دیدار مراجع و علمای قم رفت.

  * حسام‌الدین آشنا: وی دارای دکترای فرهنگ و ارتباطات و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) است. گفته می‌شود در زمان انتخابات ریاست جمهوری مشاور رسانه‌ای روحانی بود و نقش قابل توجهی در حضور رسانه‌ای رئیس‌جمهور منتخب، بالاخص در جریان مناظرات ایفا کرد و طراح نماد “کلید” برای این کاندیدا در جریان تبلیغات انتخاباتی بود. آشنا همچنین داماد آیت‌الله دری نجف‌آبادی است و با سابقه فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی، در دوره‌ای مدیرکل اطلاعات استان قم بود.

  *‌ محمد فروزنده: وی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح در دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود. فروزنده با حکم رهبر معظم انقلاب رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان است و سابقه عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام را داراست.

  * محمد شریعتمداری: وی در دولت شهید رجایی معاون امور انقلاب بود و همکاری با آیت‌الله محمدی ری شهری برای تشکیل وزارت اطلاعات و تصدی معاونت اقتصادی این وزارتخانه را در کارنامه دارد.

  وی از جمله مؤسسان جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی بود که در انتخابات 76 از نامزدی آیت‌الله ری شهری حمایت کرد و پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات نیز، تعطیل شد.

  شریعتمداری در حال حاضر مشاور دفتر مقام معظم رهبری و عضو شورای راهبردی سیاست خارجی و البته رئیس کمیسیون اقتصادی این شوراست و در دهه 60 مسئولیت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری را بر عهده داشت و دو دوره نیز، وزیر بازرگانی دولت محمد خاتمی بود و در دوران وزارتش نماینده تام‌الاختیار دولت در الحاق به سازمان جهانی تجارت بود.

  وی در مقطعی نیز به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور برای حل مسائلی که بین دولت، قوه قضائیه، مجلس و شورای نگهبان ایفای نقش کرد و از سال 1373 پس از 3 سال عضویت در هیئت امنای ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، با حکم رهبر معظم انقلاب، ریاست این ستاد را بر عهده گرفت.

  شریعتمداری در روز دوازدهم دی ماه 1391 برای ورود به عرصه ریاست جمهوری یازدهم اعلام آمادگی و شعار خود را نیز دولت اعتدال عنوان کرد، اما صلاحیت او از سوی شورای نگهبان احراز نشد.

  * اکبر ترکان: وی قائم مقام ستاد انتخاباتی حسن روحانی و عضو شورای مرکزی حزب اعتدال توسعه است و مدیریت گروه پژوهشی امور زیربنایی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد. ترکان همچنین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح در دولت اول آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و وزیر راه و ترابری در دولت دوم سازندگی بوده است و تاکنون تنها فرد غیر نظامی بوده است که وزارت دفاع را بر عهده داشته است. ترکان نماینده رییس‌جمهور منتخب برای تعامل با دولت فعلی است.

  وی از 1 تیر 1360 تا 4 مرداد 1361 استاندار ایلام و از 15 تیر 1362 تا 14 بهمن 1363 استاندار هرمزگان بوده‌است. ترکان در بین سال‌های 80 تا 88 نیز معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت بوده است.

  ترکان مدیرعاملی شرکت نفت و گاز پارس را در کارنامه دارد و سال گذشته با حکم معاون وزیر نفت به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران منصوب شد.

  * مرتضی بانک: وی فرمانده سپاه استان کرمان در سال 60 و معاون اداری و مالی وزارت کار در سال‌های 62 و 63بود. بانک همچنین مدیرکلی سیاسی اروپای شرقی و مدیرکلی آسیای‌شرقی و اقیانوسیه وزارت خارجه را در کارنامه دارد و از سال 64 تا 73، از سوی دولت وقت بعنوان استاندار کرمان انتخاب شد.

  بانک از سال 76 باردیگر به وزرات امور خارجه بازگشت و مدتی در این وازتخارنه فعالیت می‌کرد. مرتضی بانک در انتخابات ریاست جمهوری معاون فرهنگی،اجتماعی ستاد انتخاباتی حسن روحانی بود و هم اکنون با رئیس جمهور منتخب همکاری می کند.

  * محمود واعظی: وی معاون پژوهش‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه است. واعظی در سال 58 تا 65 مدیرعامل شرکت مخابرات ایران بود و در سال 65 با سمت مشاور وزیر خارجه وارد این وزارت‌خانه شد و در کنار علی‌اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت قرار گرفت. واعظی یکسال پس از ورود به وزارت خارجه و از سال 66 رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی شد و تا 68 این سمت را عهده‌دار بود و از آن به بعد تا انتهای دولت سازندگی معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه بود. وی در دو سال ابتدایی دولت اصلاحات نیز معاون اقتصادی کمال خرازی در وزارت امور خارجه بود.

  * حجت‌الاسلام علی عسگری: وی مشاور و رابط پارلمانی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلت نظام است. علی عسگری نماینده مردم مشهد در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بود ودر جریان انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در لیست صدای ملت سعی داشت تا جزو 30 نماینده تهران باشد که از حضور در مجلس بازماند.

  * حسین فریدون: وی برادر کوچکتر رئیس جمهور منتخب است که در زمان بازگشت حضرت امام به کشور در 12 بهمن 57، جزء تیم حفاظتی و امنیتی بود. فریدون در بازه یازده روزه پیروزی انقلاب اسلامی، به وظایف حفاظتی و امنیتی خود در نگهداری از زندانیان سیاسی و اعضای ارشد ساواک، مشغول بود و پس از تثبیت انقلاب، به عنوان فرماندار نیشابور انتخاب و پس از آن به عنوان فرماندار کرج منصوب شد. حسین فریدون پس از سال 68 به وزارت امور خارجه رفت و 8 سال سفیر ایران در مالزی بود.

  وی به مدت چندین سال هم به عنوان یکی از نمایندگان ایران در سازمان ملل فعال بود.

  حسین فریدون پس از پایان ماموریت خود در وزرات امور خارجه به عنوان مشاور رئیس مرکز تخقیقات استراتژیک منصوب شد و همچنان در این جایگاه حضور دارد.

  * محمد نهاوندیان: وی رئیس فعلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است. نهاوندیان معاون اقتصادی شورای عالی امنیت ملی را در زمان علی لاریجانی بر عهده داشت و در دوره‌هایی معاون وزارت بازرگانی بوده است. نهاوندیان همچنین مسئولیت کمیته اقتصادی ستاد انتخاباتی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 و مسئولیت کارگروه اقتصادی ستاد انتخاباتی علی‌اکبر ولایتی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را در کارنامه دارد و همچنین در مستند دوم انتخاباتی حسن روحانی حضور داشت.

  وی همراه با محمدباقر نوبخت در کمیته اقتصادی رئیس‌جمهور منتخب مشغول به کار است. نهاوندیان علاوه بر تحصیلات حوزی، دکترای اقتصاد خود را از آمریکا گرفته است. وی در دولت دوم اصلاحات مشاور اقتصادی خاتمی بود. رئیس مرکز ملی جهانی شدن، رییس مرکز بررسی برای الحاق به سازمان تجارت جهانی و رئیس شورای اقتصادی سازمان صدا و سیما از دیگر مسئولیت‌های وی بوده است.

  همچنین علی لاریجانی، عبدالرضا عزیزی، مهدی سنایی، سیدشریف حسینی‌، بهروز نعمتی، حسین مظفر و چند تن دیگر از نمایندگان مجلس به استقبال حجت‌الاسلام روحانی رفتند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.