• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » حوادث , ورزشی » بی سابقه ترین تلفات جانی در مسابقات گاوبازی
  کد خبر : 1830855

  بی سابقه ترین تلفات جانی در مسابقات گاوبازی

  امدادگران هر ٢١ نفری که مجروح شده بودند را به بیمارستان منتقل و بستری کردند. بیمارستان وضع جسمانی یک گاو باز ١٩ ساله را که از ناحیه قفسه سینه دچار شکستگی شده بود “وخیم” توصیف کرده است.

  بی سابقه ترین تلفات جانی در مسابقات گاوبازی Reviewed by Farnaz on Jul 14Rating:

  امدادگران اسپانیا خبر دادند که دست کم ٢١ نفر بر اثر ازدحام جمعیت هنگام برگزاری مسابقه گاو بازی در شمال این کشور  زخمی شدند.

  گاوبازی بر اساس گزارش “آسوشیتد پرس” این حادثه که در مسابقات گاوبازی “سن فرمین” در” پامپلونا” روی داد، سنگین ترین تلفات مسابقات گاو بازی در اسپانیا از ابتدای سال را به جا گذاشت.

  این حادثه زمانی اتفاق افتاد که به علت ازدحام جمعیت، تعدادی  از تماشاگران این مسابقه از روی سکوها در برابر تونل ورودی که گاوها از آن وارد زمین می شوند سقوط کردند.مسوولان تلاش کردند تا هر چه سریع تر حیوانات را از محوطه خارج کنند .

  امدادگران هر ٢١ نفری که مجروح شده بودند را به بیمارستان منتقل و بستری کردند. بیمارستان وضع جسمانی یک گاو باز ١٩ ساله  را که از ناحیه قفسه سینه دچار شکستگی شده بود “وخیم” توصیف کرده است.

  گاوبازی این تفریح غیرانسانی

  گاوبازی، ورزش سنتی اسپانیا که با گذشت قرنها در این کشور و مناطق تحت استعمار آن همچنان جریان دارد، نبردی نابرابر میان گاوبازان و گاوهای نری است که فرجامی جز مرگ در پایان مسابقه ندارند.

  خشونت این مسابقه موجب شده است تا گروههای هوادار محیط زیست و حیوانات، بارها در اعتراض به آن تجمع کنند اما در مقابل،‌ هیجان مسابقه، قدمت بسیار و از همه مهمتر، نقش آن در جذب گردشگر برای کشورهایی مانند اسپانیا باعث گشته است که مخالفان گاوبازی نتوانند تاکنون ره به جایی ببرند.

  گاوبازی مسابقات گاو بازی تشریفات خاص خود دارد. کل مراسم در سه مرحله انجام می شود که آغاز هر مرحله با طنین صدای شیپورچی که در شیپور خود می دمد، آغاز می شود. ابتدا اعضای گروه در نمایشی باشکوه وارد میدان می شوند و از جلوی تماشاگران رژه می روند، رژه ای که با همراهی گروه موسیقی شکوه خاصی نیز خواهد داشت.

  در ابتدای مراسم یکی از پیرترین ماتادورهای حاضر در مراسم به همراه ماتادور جوان به وسط میدان می رود تا آغاز مسابقه را اعلام نماید.سپس گاو مسابقه وارد میدان می شود تا میزان درنده خویی آن توسط ماتادور و نیزه داران او آزمایش شود. برای این کار آنها از شنلهای طلایی و صورتی استفاده می کنند.

  در ابتدا ماتادور در جلوی گاو می ایستد و چشم در چشم او می دوزد تا حریف خود را بهتر بشناسد. سپس دو نفر از نیزه داران که سوار بر اسبهایی با چشمان بسته هستند به میدان وارد می شوند.بدن اسبها به خوبی با زره ای پوشانده شده تا شاخهای گاو به آنها آسیبی نرساند.

  گاوبازی سوارکاران با بی رحمی تمام، نیزه خود را در پشت گاو بیچاره فرو می کنند تا با زخمی کردن گاو جریان مسابقه را به نفع ماتادور هدایت نمایند.در مرحله بعد نیز سه نفر دیگر از نیزه داران به گاو حمله می برند تا با زخمی کردن او بر هیجان مسابقه و خشم گاو بیفزایند، سرانجام مرحله پایانی آغاز می شود که در طی آن ماتادور به تنهایی و با یک شنل قرمز و شمشیری در دست وارد میدان می شود تا لحظات آخر عمر گاو زخمی را با نمایشی خونین به پایان رساند.

  ماتادور هنگامی که در می یابد گاو یارای ادامه مبارزه را ندارد شمشیر خود را از لای پارچه بیرون می روند و در لحظه ای مناسب، هنگام آخرین حمله گاو، شمشیر را به تمامی در میان شانه های گاو تا قلب حیوان بیچاره فرو می برد. در این هنگام، گاو دچار ضعف و سرگیجه شده و در حالی که دنیا در مقابل چشمانش به سیاهی می رود، گاوبازان او را حلقه کرده و با به حرکت درآوردن شنلهای خود، کاری می کنند که حیوان از شدت سرگیجه، بر زمین افتاد.

  گاوبازی با به زمین افتادن گاو و شکست خوردن او ، هیات داوری مسابقه نیز نظر خود را در باره بازی اعلام می کند و بسته به کیفیت مسابقه گاوباز به او دو گوش، یک گوش یا دم گاو جانباخته را هدیه می دهد که به ترتیب به معنای دریافت بالاترین امتیاز است. به عبارت دیگر، کسب دو گوش گاو بالاترین امتیاز برای گاوباز تلقی می شود.

  این تفریح غیرانسانی علاوه بر اسپانیا در تمام کشورهایی که زمانی مستعمره این کشور بوده اند رواج دارد.

  مکزیک از جمله این کشورهاست که کشتن گاو جزو تفریحات مردم آن به شمار می رود.

  منبع: عصر ایران
  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.