• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل , مطالب برگزیده سایت » زیمبابوه؛ از کنترل تورم ۲۳۱ میلیون درصدی تا سیستم برق شارژی
  کد خبر : 1830568

  زیمبابوه؛ از کنترل تورم ۲۳۱ میلیون درصدی تا سیستم برق شارژی

  مقامات دولتی برای مقابله با کمبود انرژی به شارژی کردن سیستم توزیع برق اقدام کرده‌اند که در مناطقی از حراره در حال اجراست، بدین معنا که هزینه برق باید پیش‌تر پرداخت شود.

  زیمبابوه؛ از کنترل تورم ۲۳۱ میلیون درصدی تا سیستم برق شارژیReviewed by Farnaz on Jul 13Rating:

  «زیمبابوه» کشوری آفریقایی در جنوب این قاره و به پایتختی «حراره» است.

  این کشور 12 میلیون نفری از قرن 19 مستعمره انگلیس بوده و در سال 1970 مستقل شد.

  رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه در سال 2000 طرح موسوم به «اصلاحات ارضی» را در این کشور به اجرا در آورد که به موجب آن زمین‌های زراعی از ملاکان سفید پوست گرفته شده و به سیاه پوستان این مناطق واگذار می‌شد.

  اجرای این طرح باعث تنش بسیاری در زیمبابوه شد چراکه مالکان سفید پوست با انگلیس روابط قوی داشته و با استفاده از نفوذ خود فشار زیادی را به از طریق انگلیس و سپس اتحادیه اروپا به کشور زیمبابوه وارد کردند.

  این فشارها تا بدانجا رسید که غرب دست به تحریم این کشور زد و در اثر تحریم، وضعیت اقتصادی زیمبابوه وخیم شد و تورم آن کشور حتی به 231 میلیون درصد در سال نیز رسید، زیرا اقتصاد زیمبابوه وارداتی است و تحریم تاثیر عمیقی بر اقتصاد آن می‌گذارد.

  اما دولت زیمبابوه توانست بر این مشکل فائق آمده و با کنار گذاشتن پول ملی و جایگزینی دلار آمریکا به جای آن، نرخ تورم خود را ظرف مدت 4 سال(از سال 2008 تا 2012) به کمتر از 4 درصد برساند که این موضوع علاوه بر کمک به زیمبابوه برای عبور از بحران باعث نرخ رشد بیش از 7 درصدی در این کشور شده است.

  یکی از نکاتی که باعث ضربه اقتصادی اولیه به زیمبابوه شد این بود که سفید پوستان در این کشور موتور اصلی جریان اقتصادی بودند که با خروج آنها از کشور افت شدیدی در رشد اقتصادی حراره بوجود آمد.

  1mfb

  یکی از مدارس حراره

   

  سفید پوستان این منطقه با اعمال اصلاحات ارضی به آفریقای جنوبی و انگلیس مهاجرت کردند.

  2kdp

  بخش اعظم ساختمان‌های حراره در مرکز شهر واقع شده و سایر نقاط شهر را مزارع و خانه های سنتی تشکیل می‌دهند.

  قطعی برق در این کشور امری عادی است به طوریکه حتی در حراره نیز شاهد قطعی متداول برق به صورت روزانه هستیم. زیمبابوه دارای منابع انرژی همچون نفت و گاز نیست لذا با مشکل کمبود برق مواجه است.

  در خیابانهای حراره تیرهای چراغ برق وجود دارد اما به دلیل وضعیت بد اقتصادی که زیمبابوه با آن دست به گریبان بود و نیز رشد تدریجی صنعت در این کشور طی سالهای اخیر، نور این تیرها سالهاست که خاموش شده است.

  مقامات دولتی در این راستا اقدام به شارژی کردن سیستم توزیع برق کرده‌اند که در مناطقی از حراره در حال اجراست، بدین معنا که هزینه برق باید پیشتر پرداخت شود.

  آب مصرفی در حراره از 2 راه لوله کشی و حفر چاه در منازل تامین می‌شود. نکته جالب اینکه آب چاه‌ها سالمتر و خوش طعم تر بوده و غالب مردم این منطقه به سمت حفر چاه برای استفاده شخصی متمایل شده‌اند، چرا که قطعی آب نیز در این کشور متداول است.

  این کشور دارای آب و هوایی معتدل است که باعث شده زمستان و تابستان ملایمی داشته باشد، به طوریکه در خانه‌های مردم حراره از کولر و بخاری به ندرت استفاده می‌شود.

  زیمبابوه به خصوص پس از اصلاحات ارضی به آفریقای جنوبی وابسته‌تر شده و اکثر صنایع، ابزار آلات و مواد غذایی وارداتی این کشور از آفریقای جنوبی می‌باشد.

  این وابستگی تا آنجاست که مردم زیمبابوه خود را یکی از استانهای این کشور می‌دانند.

  این کشور از جمله صادر کننده طلا و پلاتینیوم در دنیاست که از همین راه تراز واردات خود را تنظیم می‌کند.

  زیمبابوه مردمی آرام و خونسرد دارد که اهل خشونت نیستند. مردم این کشور به سیگار علاقه چندانی ندارند و از عینک نیز به ندرت در این کشور استفاده می‌شود.

  زیمبابوه‌ای‌ها مانند اکثر مردم آفریقا کم مو بوده و بیشتر آنها از کلاه گیس استفاده می‌کنند. این یک امر کاملا طبیعی است و کلاه گیس های متنوع برای مردان و زنان این کشور وجود دارد. 

  3rcl

  آیین خاص مسیحیان پس از مراسم کلیسا

   

  مردم زیمبابوه مسیحی هستند و آیین خاص مذهبی برای خود دارند که طی آن در روزهای شنبه و یکشنبه پس از مراسم کلیسا به مزارع و نقاط باز رفته و با لباس‌های یکدست سفید به راز و نیاز می‌پردازند و رهبرانشان به موعظه مردم می‌پردازند. آنها معتقدند که برای رسیدن نیایش به آسمان، این مراسم باید در فضای باز انجام گیرد. حتی برخی از آنها زیر درخت هم نمی‌روند.

   4yax

  در حراره بیلبورد یا ابزار تبلیغات شهری متداول نیست به همین دلیل پوسترهای فراوانی به درخت‌ها یا تیرهای چوبی چسبانده شده است که بیشتر آنها مربوط به کنسرت خوانندگان زیمبابوه‌ای است.

  مردم این کشور با سیاست آشنا هستند و این موضوع را می‌توان در خیابانها دریافت چراکه روزنامه فروشی در چهارراه‌ خیابانهای حراره رایج است و مردم در اوقات بیکاری روزنامه می‌خوانند زیرا بیش از 91 درصد آنها با سوادند که این بالاترین نرخ رشد با سوادی است.

  همین موضوع باعث شده که مردم این کشور به سمت استقلال و مبارزه با سلطه‌ غرب پیش بروند.

  5ueb

  آرامگاه قهرمانان ملی زیمبابوه

   

  آرامگاه قهرمانان ملی زیمبابوه یکی از مکان‌هایی است که سیاستمداران کشورهای مختلف در بازدید از زیمبابوه به آنجا می‌روند. 99 مبارز و قهرمان ملی زیمبابوه که در راه استقلال این کشور مبارزه کرده‌اند در این آرامگاه مدفون هستند. روی سنگ تعدادی از آرامگاه‌ها عبارت ناپدید حک شده که نشان می دهد این مزار یادبودی است برای فردی که در راه استقلال کشورش مبارزه کرده، در این راه ربوده شده و هیچ نشانی از وی باقی نمانده است.

  6ptg

  مفقود شدگان راه استقلال زیمبابوه

   

  «سادزا» غذای اصلی مردم زیمبابوه است که از پودر ذرت و شیر تهیه می‌شود. مردم زیمبابوه از این ترکیب، انواع مختلفی از مواد غذایی را تهیه می‌کنند.

  در حراره تعداد موتور سیکلت بسیار کم است و موتور سیکلت سواران معدود آن نیز قوانین رانندگی را به دقت رعایت می‌کنند، به طوریکه در پشت چراغ راهنما پشت سر ماشین‌های دیگر قرار می‌گیرند.

   

  آبشار ویکتوریا یکی از مناطق توریستی زیمبابوه است که روی رود زامبزی در مرز زیمبابوه و زامبیا واقع شده است.

  7lnf

  ویکتوریا؛ بزرگترین آبشار دنیا

   

  زامبزی چهارمین رود بزرگ دنیا پس از رودخانه های نیل، کنگو و نیجر است که طول آن به 2600 کیلومتر می‌رسد. این رود از شمال غرب زامبیا سرچشمه می‌گیرد و در مرز مشترک زامیبا و زیمبابوه جریان می‌یابد که در این منطقه آبشار ویکتوریا را تشکیل می‌دهد.

  ویکتوریا بزرگترین پرده آبی دنیا است که با عرض 1700 متر و ارتفاع 108 متر عظیم ترین جریان سقوطی آب را به نمایش می‌گذارد. عرض این رود پیش از رسیدن به آبشار بیش از 2000 متر و با عمق بیش از 8 متر است.

  اسب آبی و تمساح از جمله حیوانات موجود در این رودخانه هستند. تایگر فیش که ماهی معروف زیمبابوه است نیز در این رودخانه وجود دارد. این ماهی جزو نمادهای کشور زیمبابوه می‌باشد.

  اردیبهشت پر آبترین فصل آن است که در آن زمان دبی رود به 3 هزار مکعب می‌رسد.

  این منطقه را لوینکیسون اسکاتلندی در سال 1855 کشف کرده و آن را به افتخار ملکه انگلیس، ویکتوریا نام نهاد. آبشار ویکتوریا جزو عجایب هفتگانه دنیاست. قایق سواری، جامپینگ، ماهیگیری، فیل سواری و گردش هوایی با هلی کوپتر از جمله تفریحات این منطقه است. بر روی رودخانه زامبزی 2 سد احداث شده که یکی از آنها در سال 1960 توسط ایتالیایی‌ها ساخته شده است. کاریبا یکی از بزرگترین سدهای دنیاست که 300 کیلومتر دریاچه را تشکیل داده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.