• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » دلایل رونق بازار سهام از نگاه کارشناس
  کد خبر : 1829958

  دلایل رونق بازار سهام از نگاه کارشناس

  معاون سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تثبیت نرخ ارز، افزایش سودآوری شرکت‌ها و رکود بازارهای موازی اصلی‌ترین دلایل رشد بازار سهام در روزهای اخیر است.

  دلایل رونق بازار سهام از نگاه کارشناس Reviewed by Aryan on Jul 11Rating:

  بازار بورس

  سیدعلی حسینی با بیان اینکه عوامل متعددی همچون رکود بازارهای موازی بورس مانند بازارهای سکه، ارز و مسکن در رشد شاخص دخیل بودند، گفت: با رکود این بازارها، منابع مالی خوبی وارد بازار سرمایه، به خصوص بورس شده است. علت دیگر رونق بازار سهام، تثبیت نرخ ارز در قیمت های فعلی است که باعث افزایش قیمت جایگزینی شرکت های بورس شده است.

  عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در برخی از صنایع دلایل رشد قیمت ها به نحوه تحلیل سرمایه‌گذاران و استفاده از مدل های قیمت‌گذاری مبتنی بر ارزشهای جایگزینی ارز صورت گرفته است که این وضعیت بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران که نگاه بلند مدت دارند قرار می‌گیرد.

  وی با اشاره به اینکه برخی از صنایع نیز با دید سود آوری کوتاه مدت مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفته اند، ابراز داشت: این شرکت ها نیز با رونق قیمت ها همراه بودند. بازار سرمایه بر اساس انتظارات کار می‌کند، در حال حاضر با توجه به مولفه‌های بنیادی که اتفاق افتاده اقبال خوبی از بازار صورت گرفته و این فضای مثبت با توجه تجربیات سال های گذشته بستر مناسبی را برای رشد معاملات فراهم کرده است.

  معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران از این معاملات تحلیل مثبتی دارند به همین دلیل رونق قیمت ها با منطق خاصی صورت گرفته که به هیچ وجه نمی‌توان برای آن رشد حبابی را ترسیم کرد.

  این مقام مسئول در مورد افزایش حجم معاملات روزانه سهام گفت: یکی از معیارهای رونق بازار سهام، سنجش معاملات روزانه است که خوشبختانه هر سال شاهد افزایش این شاخص بازار بوده‌ایم. حدود سه سال قبل، معاملات روزانه از 25 میلیارد تومان تجاوز نمی‌کرد این در حالی است که به طور میانگین امسال در حدود 200 میلیارد تومان حجم معاملات روزانه بازار سهام بوده که 50 تا 100 درصد رشد را در صنایع مختلف شاهد بوده‌ایم.

  حسینی با اشاره به میزان افزایش سرمایه شرکت ها اظهار داشت: در سال 91 از طریق عرضه‌های اولیه افزایش سرمایه شرکت ها و معاملات سلف بورس کالا، 30 هزار میلیارد تومان تامین مالی شرکت ها در بازار سرمایه صورت گرفت.

  وی با اشاره به تحریم‌ها در سال های گذشته افزود: صنایع بورس از شرکت های متنوعی تشکیل شده‌اند که بخشی از محصولاتشان مصرف داخلی و بخشی صادرات می‌شود. تنوع در صنایع، تنوع در ترکیب درآمدها را به دنبال داشته که این مزیت باعث شده در صنایعی همچون نفت، گاز و پتروشیمی، علی رغم تحریم های سنگین علیه کشورمان روند رو به رشدی را در سودآوری این صنایع شاهد باشیم.

  وی ادامه داد: در حقیقت روند بازدهی سهام این شرکتها نشان از افزایش تولید و صادرات محصولاتشان بوده به همین دلیل معتقدم که تحریم‌ها بیشتر تحریم کنندگان را تحت فشار قرار داده است.  بازده بورس در 2 سال گذشته، چنان بوده که بورس اوراق بهادار تهران در بین بورس های فدراسیون جهانی بورس ها همیشه عناوین اول تا دوم را به خود اختصاص داده است.

  عضو هیات مدیره سازمان بورس در پایان با بیان اینکه سرمایه‌گذاران با تحلیل وارد بازار سرمایه شوند، گفت: به سهام داران توصیه می شود حتما با اطلاعات حسابرسی شده دقیق شرکت ها، گام به این بازار بگذارند. به علاوه، تشکیل پرتفویی از صنایع مختلف از دیگر راه هایی است که می‌تواند با ریسک کمتری نسبت به سود آینده سرمایه خود امیدوار باشد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.