• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » باید و نباید ها وزیر ارشاد آینده چیست ؟
  کد خبر : 1829242

  باید و نباید ها وزیر ارشاد آینده چیست ؟

  باید و نباید ها وزیر ارشاد آینده چیست ؟Reviewed by Aryan on Jul 8Rating: در این یادداشت ما به افراد مطرح نمی‌پردازیم و نمی‌خواهیم درباره‌ی مصداق‌ها حرف بزنیم بلکه بحث بر سر این است که وزیر ارشاد جدید باید چه رویکردهایی را دنبال کند و در معنای دقیق‌تر چه رویکردهایی را دنبال نکند تا بتواند…

  باید و نباید ها وزیر ارشاد آینده چیست ؟Reviewed by Aryan on Jul 8Rating:

  وزارت ارشاد

  در این یادداشت ما به افراد مطرح نمی‌پردازیم و نمی‌خواهیم درباره‌ی مصداق‌ها حرف بزنیم بلکه بحث بر سر این است که وزیر ارشاد جدید باید چه رویکردهایی را دنبال کند و در معنای دقیق‌تر چه رویکردهایی را دنبال نکند تا بتواند مشکلات فراروی فرهنگ و هنر کشور را کاهش دهد.

   

  معمولاً در آستانه‌ی برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف هر رئیس جمهوری، گمانه زنی‌ها درباره‌ی اعضای کابینه به یکی از دلمشغولی‌های پرمخاطب رسانه‌ها بدل می‌شود. طبیعی است پس از انتخاب رئیس جمهور جدید نیز این گونه مباحث این روزها در فضای رسانه ای کشور چنان داغ شده که شخص رئیس جمهور منتخب از رسانه‌ها خواسته است از گمانه زنی‌های بیهوده در این حوزه دست بردارند.

   

  طبیعی است هر گروهی از اعضای جامعه به نسبت علایق ودرگیری‌های معمول خود به بخشی از تیم جدید دولت علاقه مندند و دوست دارند بدانند گزینه‌های مطرح در این حوزه چه کسانی هستند تا از همین حالا خود را برای رویارویی با وضعیت تازه و جهت گیری‌های مدیران آینده آماده کنند.هنرمندان نیز به همین سبب بیش از هر وزارتخانه ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ چشم دوخته‌اند و منتظرند ببینند مسند وزارت این بار به کدام شخص می‌رسد تا با بررسی سوابق او، رویکرد پیش‌روی فرهنگ و هنر را در کابینه ی دکتر روحانی پیش بینی کنند.

   

  در این یادداشت ما به افراد مطرح نمی‌پردازیم و نمی‌خواهیم درباره‌ی مصداق‌ها حرف بزنیم بلکه بحث بر سر این است که وزیر ارشاد جدید باید چه رویکردهایی را دنبال کند و در معنای دقیق‌تر چه رویکردهایی را دنبال نکند تا بتواند مشکلات فراروی فرهنگ و هنر کشور را کاهش دهد.

  1- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ یکی از اعضای کابینه است و قرار است در حوزه‌ی کاری‌اش زمینه ای برای بروز بیشتر و بهتر خلاقیت‌های هنری را فراهم کند. بر این اساس این ذهنیت که وزیر ارشاد باید به صورت بیست و چهارساعته به ارائه راهکارهای فکری، فلسفی و اخلاقی مشغول باشد و هنرمندان و اهل فرهنگ  را با ذهن وقّاد خود به سرمنزل صلاح و رستگاری هدایت کند، درست نیست. متاسفانه صندلی این وزارتخانه از اساس طوری ساخته شده است که کسانی که روی آن می‌نشینند خود را فرمانده‌ی فرهنگی کشور می‌پندارند و اصرار دارند همه‌ی اهل فرهنگ را به شکلی که مطلوب خود آن‌هاست درآورند. از وزیر ارشاد بعد می‌خواهیم به جای این که سعی کند خود را زینت کابینه کند، به کاری بپردازد که وظیفه‌ی اوست یعنی خدمت به اهل هنر و فرهنگ.

  2- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ باید دائماً به خود یادآوری کند که وزیر پخش سکه و برگزاری جشنواره نیست. برگزار کردن جشنواره‌های پی در پی و اهدای تعداد زیادی سکه از پول بیت المال تنها باعث می‌شود این توهم به مسوولان دست به دهد که به راستی درحال انجام فعالیت‌های بزرگی اند و این بذل و بخشش‌ها به معنای حمایت از هنرمندان و اهل فرهنگ است. برگزاری جشنواره‌های هنری و فرهنگی درجای خود البته کار مفید و مثبتی است اما تا زمانی که اقدامات لازم برای ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی کشور ایجاد نشده باشد اشتغال دائم به چنین کارهایی جز اتلاف وقت و هزینه سودی ندارد.     

   

  3- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ اصلاً لازم نیست شاعر برجسته یا نثرنویس خاصی باشد. ممکن است وزیر ارشادی بدون داشتن طبع شعری جوشان بتواند بهترین خدمات را به شاعران ارائه دهد، ممکن است وزیر ارشادی بدون تلاش در ایجاد یک اثر هنری بی نظیر در پیام‌های تسلیت خود به مناسبت مرگ هنرمندان، در زندگی آن‌ها تاثیر مثبتی ایجاد کند و بالاخره ممکن است وزیر ارشادی در کابینه باشد که بدون حضور در تمام مراسم ریز و درشت و ارائه‌ی سخنرانی و اهدای جوایز در قلب هنرمندان جای بگیرد.

   

  4- در پایان از وزیر ارشاد آینده می‌خواهیم معاونانی برای خود انتخاب کند که به حرفش بکنند و دنبال مطرح کردن خود به قیمت انجام کارهای عجیب و غریب نباشند؛ اگر به پیشنهادهای بالایی عمل نمی‌کنید این یکی را لطفاً جدی بگیرید.

  منبع: وبلاگ شفاعی، آرش
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.