• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » واگذاری بی سر و صدای یک پروژه جنجالی در روزهای پایانی دولت دهم
  کد خبر : 1829060

  واگذاری بی سر و صدای یک پروژه جنجالی در روزهای پایانی دولت دهم

  واگذاری بی سر و صدای یک پروژه جنجالی در روزهای پایانی دولت دهم Reviewed by Farnaz on Jul 8Rating: سازمان بنادر در روزهای پایانی دولت دهم در اقدامی عجیب و غیرقانونی مزایده جنجالی اپراتور بندر شهید رجایی را با ترک تشریفات به یک شرکت فاقد سابقه و تجربه واگذار کرد .  سال گذشته پس از…

  واگذاری بی سر و صدای یک پروژه جنجالی در روزهای پایانی دولت دهم Reviewed by Farnaz on Jul 8Rating:

  سازمان بنادر در روزهای پایانی دولت دهم در اقدامی عجیب و غیرقانونی مزایده جنجالی اپراتور بندر شهید رجایی را با ترک تشریفات به یک شرکت فاقد سابقه و تجربه واگذار کرد .
   
  سال گذشته پس از تصویب کارگروه دولت مبنی بر لزوم جذب اپراتور دوم در بندر شهید رجایی و لغو انحصار از این بندر، سازمان بنادر و دریانوردی به برگزاری مزایده جذب اپراتور دوم اقدام کرد.به دنبال برگزاری مزایده واگذاری عملیات اپراتوری دوم بندر شهید رجایی که با سرمایه گذاری 300 میلیون دلاری این بندر به بندر کانونی (هاب) منطقه تبدیل می شد و با ارتقای ظرفیت علمیاتی آن به بیش از 6 میلیون TEU کانتینر و قرار گرفتن در فهرست 20 بندر کانتینر جهان تحولی شگرفی را برای اقتصاد بندری رقم می زد اما با و جود مشخص شدن برنده مزایده و اعلام رسمی آن از سوی سازمان بنادر و تایید آن از سوی نهادهای نظارتی و کنترلی از جمله سازمان بازرسی به ناگاه اجرای این پروژه به دنبال یک جوسازی  مشکوک در هاله ای از ابهام فرو رفت و اخبار رسیده نشان می دهد که بعد از کش و قوس های فراوان این مزایده با ترک تشریفات به یک شرکت دیگری واگذار شد .  
   
  پیگیریهای خبرنگار ما نشان می دهد شرکت ب. ب که با ترک تشریفات پروژه عظیم 300 میلیون دلاری به آن واگذار شده است هیچگونه فعالیت کانتینری و اپراتوری در بندر شهید رجایی ندارد و فاقد هرگونه محوطه اختصاصی یا تجهیزات حمل و نقل کانتینری در این بندر است . با این حال بعد از حذف برنده مزایده دولت در روزهای پایانی خود این پروژه را به این شرکت واگذار کرد و این شرکت به منظور فعال نشان دادن چندین دستگاه ریچ استاکر ،لیفتراک و کشنده در ترمینال دو مستقر کرده و بعد ار افتتاح نمایشی ترمینال دو بندر با حضور احمدی نژاد در اواخر سال گذشته شنیدها حاکی از آن است که شرکت مذکور فعالیت خود را از هفته آینده رسما آغاز خواهد کرد .
   
  در همین راستا 4 هکتار زمین در یال شرقی ترمینال دوم بدون برگزاری هرگونه مزایده و با ترک تشریفات به این شرکت واگذار شد تا بعنوان انبارداری و ترمینال اختصاصی از آن استفاده شود . همچنین پیگیریها نشان می دهد که 20 هکتار زمین دیگر بعنوان محوطه های پشتیبانی به این شرکت در بندر شهید رجایی واگذار شده است . این در حالی است که سایر شرکت ها حاضر در بندر شهید رجایی برای آماده سازی و گرفتن چنین محوله های مجبور شده بودند میلیاردها تومان سرمایه گذاری کنند . ترمینال لجستیک این بندر را بسازند. شرکتهای سازنده  هنوز در ترمینال‌کانتینر لجستیک بندر عباس زیان می‌دهند زیرا ساخت و سازها که انجام شده و تجهیزات استقرار یافته، بلا استفاده مانده است ضمن آنکه پس از اتمام مدت بهره‌برداری، همه این ساخت و ساز‌ها به سازمان بنادر ‌تعلق می‌گیرد.
   
  طي دو سال اخير روند پر کش و قوس و کلافه کننده را مزایده واگذاری بندر شهید رجایی طی کرد و بعد از کشمکش هاي طاقت فرسا به ناگاه اتفاق جدیدی رقم می خورد.سازمان بنادر و دريانوردي طي دست کم یکسال اخير ناظر و شاهد پرسروصداترين جدال رسانه اي بنگاههاي ذينفع در امور بندري بوده که دهها تهمت و بهتان نثار هم کرده و صدها گمانه و فرضيه براي چگونگي واگذاري اين ترمينال به برنده مزايده را طرح نموده و اين سازمان با سکوت خود نيز بر آن دامن زده اما اينک چگونه است که خود در ميان اين گيرودار به ميدان آمده و مديريت اين ترمينال را بدون طی مراحل قانونی واگذار کرد و هدف از برگزاری مزیده ای که آن را لغو کرد و نادیده گرفت چه بود ؟
   
  آن چه مسلم است خوشحالی شیخ نشینان جنوبی خلیج فارس بویژه کشور کوچک امارات است که بشدت از عقب ماندگی بنادر رقیب ایرانی خود بشدت استقبال می کند .بررسی آمارها نشان می دهد بالاترین رکورد تخلیه و بارگیری در ترمینال کانتینری بندر شهید رجایی به عنوان بزرگ‌ترین بندر کانتینری کشور حداکثر 3 میلیون TEU در سال است این در حالی که بندر بندر جبل علی امارات 12 میلیون کانتینر را جابجا می کند. این دو بندر در یک دهه پیش به عنوان دو بندر رقیب در منطقه خلیج فارس رقابت نزدیکی را تجربه می‌کردند. اما اینک رقیب با افتخار بر سکوی یکی از 10 بندر برتر بنادر کانتینری جهان ایستاده است و آنچه که از این رقابت بر جا مانده رشکی است که ما می‌بریم.
   
  آخرین نیور اعلام کرده  اسناد و مدارک جدیدی را در خصوص این پروژه بزودی منتشر خواهد کرد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.