• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ركوردهاي 91 در بازار مسكن
  کد خبر : 1828095

  ركوردهاي 91 در بازار مسكن

  ساخت‌وسازهاي مسكن‌مهر بعد از آنكه در سال88 با امضاي قراردادهاي گسترده بين وزارت مسكن وقت و انبوه‌سازان و پيمانكاران وارد فاز عملياتي شد، از سال89 تا پايان سال91، سالانه به طور متوسط 24 هزار ميليارد تومان از نقدينگي بانك‌ها و خانوارها را جذب خود كرد.

  ركوردهاي 91 در بازار مسكن Reviewed by Farnaz on Jul 4Rating:

  وزارت راه‌وشهرسازي درباره آثار سه‌بعدي سرمايه‌گذاري‌هاي ساختماني به «دنياي‌اقتصاد» گزارش داد

  وزارت راه‌وشهرسازي در گزارشي كه براي «دنياي‌اقتصاد» تهيه كرده، روند 4ساله سرمايه‌گذاري‌ بخش خصوصي در ساخت‌وسازهاي مسكوني را از سال88 تاكنون به تصوير كشيده و درباره تاثير سرمايه‌هاي بكار‌گرفته در ساخت مسكن بر سه فاكتور «افزايش عرضه، كنترل نقدينگي در جامعه و تشكيل سرمايه‌ثابت» نیز آمار داده است.

  اين گزارش اگر چه پاسخ – جوابيه- به مطلبي است كه 13 خردادماه در اين صفحه درباره «پيشنهاد برنامه ساخت مسكن‌مهر اجاره‌ا‌ي به دولت يازدهم» به چاپ رسيد، اما محتواي گزارش به جاي آنكه نقدهاي طرح‌شده در مطلب «دنياي‌اقتصاد» به مباحثي همچون قانون هدفمندي‌ و نقش آن در افزايش اجاره‌بها را هدف پاسخ خود قرار دهد، به تاثير مثبت فعاليت‌هاي ساختماني بخش خصوصي بر شاخص‌هاي كلان اقتصادي پرداخته است.

  با اين حال آنچه وزارت راه‌وشهرسازي در گزارش خود براي «دنياي‌اقتصاد» ارسال كرده، مشخص شده است: بزرگ‌ترين طرح عمراني دولت دهم –مسكن‌مهر- كه مستقيم توسط اين وزارتخانه مديريت شده، نه تنها عامل حداقل 50درصد از سرمايه‌گذاري‌هاي ساختماني 4سال اخير در كل كشور بوده كه چيزي در حدود 44 هزار ميليارد تومان از نقدينگي‌ ريز و درشت در جامعه – پول‌هاي در دست خانوارها و انبوه‌سازان- را جذب بازار ساخت‌وساز كرده است.

  طبق گزارش رسمي وزارت راه‌وشهرسازي تاكنون رقمي معادل 6/81 هزار ميليارد تومان در پروژه‌هاي مسكن‌مهر سرمايه‌گذاري انجام شده است كه حدود 37 هزار ميليارد تومان از اين مبلغ به صورت تسهيلات بانكي و بيش از 44 هزار ميليارد تومان آن به‌صورت آورده نقدي متقاضيان بوده است.

  كل سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در ساختمان‌هاي جديد مسكوني كه در فاصله سال‌‌هاي 88 تا پايان 90 در مناطق شهري كشور احداث شده رقمي معادل 103 هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شود كه سهم مسكن‌مهر از اين ميزان سرمايه‌گذاري سه‌ساله، 56 هزار ميليارد تومان يعني بيش از 50 درصد كل سرمايه‌گذاري صورت گرفته، بوده است.

  همچنین در سال 91نیز 25هزار میلیارد تومان دیگر در مسکن مهر سرمایه‌گذاری شد که مجموع آن در مدت 4سال به 6/81 هزار میلیارد تومان رسید.

  ساخت‌وسازهاي مسكن‌مهر بعد از آنكه در سال88 با امضاي قراردادهاي گسترده بين وزارت مسكن وقت و انبوه‌سازان و پيمانكاران وارد فاز عملياتي شد، از سال89 تا پايان سال91، سالانه به طور متوسط 24 هزار ميليارد تومان از نقدينگي بانك‌ها و خانوارها را جذب خود كرد.

  همان‌طور كه در جدول مربوط به ميزان سرمايه‌گذاري سالانه در پروژه‌هاي مسكن‌مهر قابل مشاهده است، در سال91 كه عملا قرارداد جديد در مسكن‌مهر امضا نشد ميزان سرمايه‌گذاري سالانه در اين طرح نسبت به سال قبل روند كاهشي داشته و از 27 هزار ميليارد تومان به 25 هزار ميليارد تومان افت كرده است.

  در اين گزارش ميزان سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در ساخت‌وساز طي سال91، به دليل اعلام نشدن اين آمار از سوي بانك‌مركزي، مشخص نيست، اما مجموع كل سرمايه‌گذاري ساختماني بخش خصوصي در سه سال منتهي به پايان 90 معادل 103 هزار و 437 ميليارد تومان اعلام شده است. ضمن اينكه اين رقم با احتساب ميزان سرمايه‌گذاري صورت گرفته در مسكن‌مهر طي سال91، فعلا به 128 هزار و 800 ميليارد تومان رسيده كه البته با اعلام آمار سرمايه‌گذاري مربوط به ساخت‌وسازهاي غيرمهر در سال91، آمار 4ساله سرمايه‌گذاري از اين عدد هم فراتر خواهد رفت.

  وزن سرمايه‌گذاري ساختماني سنگين‌تر از ساير بخش‌هاي اقتصاد

  وزارت راه‌وشهرسازي در گزارش خود تاكيد كرده است: براساس اطلاعات منتشره بانك‌مركزي سهم تشكيل سرمايه ثابت در بخش مسكن و ساختمان از كل تشكيل سرمايه ثابت كشور در سال‌هاي 88، 89 و 90 به ترتيب معادل 2/43، 5/43 و 3/42 درصد مي‌باشد كه نشان دهنده وزن قابل ملاحظه فعاليت‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش مسكن و ساختمان در قياس با سرمايه‌گذاري در ساير بخش‌هاي اقتصادي كشور است.

  اين گزارش همچنين تاكيد مي‌كند: براساس برآوردهاي صورت گرفته شده از سرمايه‌گذاري انجام شده در پروژه‌‌هاي مسكن‌مهر كه براساس هزينه‌هاي ساخت‌ و آماده‌سازي اين واحدها در مناطق شهري و روستايي صورت گرفته است، سهم سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي مسكن‌مهر از كل سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در ساختمان‌هاي جديد مناطق شهري از 2/19 درصد در سال88 كه مقارن با سال اول كليات اجراي اين پروژه‌ها بوده است به 4/69 و 1/69 درصد در سال‌هاي 89 و 90 افزايش يافته است.

  گزارش تهيه شده با جمع‌بندي ماحصل آثار سرمايه‌گذاري‌هاي ساختماني اين‌طور نتيجه‌گيري مي‌كند كه آمارها مويد آن است كه ضمن آنكه سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي مسكن رشد چشمگيري را طي سال‌هاي انجام آن داشته است، سهم قابل ملاحظه‌اي نيز از كل سرمايه‌گذاري در اين بخش را نيز به خود اختصاص داده است كه اين امر نشان‌دهنده افزايش سهم بخش مسكن از رشد اقتصادي به ويژه از ناحيه ساخت واحدهاي مسكوني‌مهر است.

  به گزارش «دنياي‌اقتصاد» از سال88 تا پايان سال90 نزديك به يك ميليون و 900 هزار واحد مسكوني غيرمهر و 2 ميليون واحد مسكوني‌مهر در شهرهاي كشور ساخته شده كه مراحل تكميل و بهره‌برداري بخشي از اين نزديك به 4 ميليون واحد هنوز به پايان نرسيده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.