• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » روحانی در شبکه 3: نحوه تعامل قوا باید در جهت منافع مردم باشد/ دست دولت در اصلاح قانون بسته نیست
  کد خبر : 1825628

  روحانی در شبکه 3: نحوه تعامل قوا باید در جهت منافع مردم باشد/ دست دولت در اصلاح قانون بسته نیست

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ادامه داد: مردم مسئولان را انتخاب کردند تا در چارچوب قانون اساسی برای عزت و رضایت جامعه خود تلاش کنند. بنابراین معتقدم تعامل قوا را به وجدان، قانون، منافع و درک از آینده کشور تعیین می‌کند.

  روحانی در شبکه 3: نحوه تعامل قوا باید در جهت منافع مردم باشد/ دست دولت در اصلاح قانون بسته نیست Reviewed by Farnaz on Jun 13Rating:

  کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: نحوه تعامل قوا باید به گونه‌ای باشد که خواست مردم و منافع آنان تامین شود.

  به گزارش ایران ویج به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی که در برنامه پاسخ به جوانان شبکه سه سیما حضور یافته بود، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد:‌ در برابر جوانان غیور ایران‌زمین تواضع می‌کنم و خوشحالم که در این دقایق که قبل از روز انتخابات است و آخرین فرصت محسوب می‌شود با شما سخن می‌‌گویم.

  وی در بدو سخنان خود در پاسخ به پرسشی در خصوص تعامل با دیگر قوا تصریح کرد: تعامل رئیس‌جمهور با دو قوه مقننه و قضاییه در چارچوب قانون اساسی تعیین شده است و باید تعامل قوا به گونه‌ای باشد که خواست مردم و منافع آنان مد نظر قرار بگیرد.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ادامه داد: مردم مسئولان را انتخاب کردند تا در چارچوب قانون اساسی برای عزت و رضایت جامعه خود تلاش کنند. بنابراین معتقدم تعامل قوا را به وجدان، قانون، منافع و درک از آینده کشور تعیین می‌کند.

  روحانی گفت: رئیس‌جمهور مقامی است که با رأی بالای مردم انتخاب می‌شود اما رأی و پشتوانه بالا مصونیت نمی‌‌آورد بلکه مصونیت آن زمان به وجود می‌آید که فرد در چارچوب قانون و اختیارات حرکت کند.

  وی در پاسخ به این پرسش که اگر با سایر قوا اختلاف نظر پیدا کردید چه می‌کنید، تصریح کرد: اگر اختلاف نظر ناشی از عدم توجه یکی از قوا به قانون باشد، چون رئیس‌جمهور وظیفه اجرای قانون اساسی را نیز دارد، می‌تواند تذکر دهد.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مورد ارتباط صنعت و دانشگاه نیز گفت: ارتباط بین دانشگاه و بخش‌های تولیدی یعنی صنعت و کشاورزی باید فعال باشد. بنابراین معتقدم علوم را باید تا حد زیادی کاربردی کرد که سبب نزدیکی کار به دانش، دانش به فناوری و فناوری به تجارت می‌شود.

  روحانی در مورد سند چشم‌انداز و اصل 44 نیز خاطرنشان کرد: سند چشم‌انداز 20 ساله بعد از مدت‌ها دعوا بین راست و چپ برای توسعه آینده در دولت اصلاحات در سازمان مدیریت مورد بررسی قرار گرفت و به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت که این دعواها و تضارب آرا را حل و فصل و استراتژی کلی کشور را توسعه قرار داد.

  وی با تأکید بر اینکه استراتژی ملی همه باید توسعه باشد، اظهار داشت: بیش از یک سوم از زمان اجرای سند چشم‌انداز بیست‌ساله گذشته است اما ما از آن عقب هستیم چرا که قرار بود نرخ رشد به طور متوسط 8درصد باشد اما ما دیدیم که در برنامه پنجم به جای رشد 8درصد، رشد 4.5درصدی را داشتیم و در سال اخیر نیز رشد ما منفی بوده است.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کشور از سند چشم‌انداز بیست ساله فاصله دارد، گفت: ما راه پرشتابی را باید آغاز کنیم و تصمیم بر توسعه بگیریم. چرا که در مقام عمل خیلی حرف‌ها و رفتارها دیده می‌شود اما با توسعه و پیشرفت سازگاری ندارد.

  روحانی اصل44 قانون اساسی را یکی از بخش‌های تحقق سند چشم‌انداز بیست ساله عنوان کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اصل44 را انقلاب اقتصادی دانستند اما تا الآن محقق نشده چراکه قرار بود ما بخش بزرگی از صنعت را به مردم واگذار کنیم اما آمار نشان می‌دهد که فقط 13 درصد خصوصی شده و بقیه به شبه دولتی‌ها واگذار شده است.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، افزود: اصل 44 تنها برای واگذاری مالکیت شرکت‌ها و صنعت نبود بلکه غیر از مالکیت واگذاری مدیریت نیز باید به مردم اختصاص داده می‌شد.

  حسن روحانی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤالی درباره اینکه اولویت‌های شما در برنامه ششم توسعه چیست، گفت: امروز ما با مسائل جدیدی روبرو هستیم آن زمانی که سند چشم‌انداز نوشته شده بود اوضاع با هم‌اکنون بسیار تفاوت می‌کرد. ما احساس آرامش می‌کردیم، درست بود که آمریکایی‌ها به منطقه ما آمده بودند و عراق و افغانستان را اشغال کرده بودند و هوس‌هایی برای ایران داشتند اما مسئله به خوبی مدیریت شد.

  وی افزود: با تدبیر از همه این مسائل ما عبور کردیم و شرایطی را در کشور شاهد بودیم که در تمام اطراف سر و صدا، کشتار و نا امنی است اما ایران مانند یک جزیره ثبات بود که می‌توانستند در آن امنیت را احساس کنند.

  روحانی در پاسخ به این سؤال که اگر برنامه سند چشم‌انداز با برنامه‌های شما هماهنگ نباشد چه اقدامی خواهید کرد، گفت: برنامه پنجم توسعه علی‌القاعده در چارچوب سیاست‌های کلی بوده است که ازطرف رهبری نظام ابلاغ شده است اما اگر دولتی در اجرای برنامه مشکلی دید راه حل آن است که لایحه اصلاحیه به مجلس فرستاده شود.

  وی افزود: دست دولت هیچگاه در اصلاح قانون بسته نیست، اگر در مواردی قانون 5ساله مشکل دارد مجلس می‌تواند آن را حل کند.

  این کاندیدای انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا شما به ورزش قهرمانی اعتقاد دارید یا نه، ادامه داد: ورزش بسیار مهم و جزو ضرورت‌های زندگی است. ورزش همگانی بیشتر در حوزه‌های سلامت است و ما را از بسیاری از دردها رها می‌کند.

  وی افزود: ورزش حرفه‌ای و قهرمانی جایگاه خود را دارد و امروز نه تنها به یک نشاط ملی بلکه به یک غرور ملی تبدیل شده است.

  روحانی گفت: زمانی که در مسابقات بین‌المللی در میادین بین‌المللی حضور پیدا می‌کنند آثار معنوی و همچنین سبب محکم کردن اعتماد ملی می‌شود.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ادامه داد: ورزش حرفه‌ای ما باید به همان ورزش قهرمانی قبلی تبدیل شود و با اخلاق و جوانمردی همراه شود. از این رو به ورزش قهرمانی باید توجه ویژه‌ای شود.

  روحانی در پاسخ به سؤالی درباره حل مشکل بیکاری دانشجویان و راهکار حل آن گفت: اساساً یک معضل بزرگ ما بیکاری جوانان است. اینکه ما 3.5میلیون بیکار داشته باشیم از مسائل بسیار غم‌انگیز برای کشور ما است.

  وی افزود:‌ بیکاری به غیر از مشکلات اقتصادی تبعات دیگری نیز دارد و در میان بیکاران نیز بیکاران فارغ‌التحصیل ما هم‌اکنون بیش از 800هزار فارغ‌التحصیل بیکار داریم. برای اشتغال راه حل اساسی روغن تولید است.

  روحانی افزود: زمانیکه هر روز یک کارخانه تعطیل می‌شود همه در حال بیکار شدن هستند.

  وی افزود: در زمانیکه بتوانیم مسائل اشتغال را حل کنیم می‌توانیم به این هدف برسیم. ما در زمینه مشاغلی که سرمایه زیادی نمی‌خواهد باید فعال شویم. به اعتقاد من یکی از مهمترین وظایف دولت آینده بحث اشتغال است.

  روحانی در اداهم تصریح کرد: من در برنامه دولت تدبیر و امید برنامه جامعی را برای این کار تدوین کرده‌ام و این برنامه در اختیار مردم قرار گرفته است.

  وی گفت: در این برنامه به اشتغال پرداخته شده است که چگونه می‌توانیم اشتغال را ایجاد کنیم.

  روحانی افزود: سه راهبرد در بخش اشتغال ذکر شده است و برای هر کدام راه‌ حل‌های ریز تدوین شده است راه تا ما بتوانیم مشکل بیکاری را در همان سال اول تا حد زیادی تقلیل دهیم.

  وی در ادامه سخنان خود، تصریح کرد: در دهه 40 هرکس وارد دانشگاه می‌شد به عنوان یک شغل تضمین شده با درآمد بالا دیده می‌شود اما این چنین نیست و زمانی که دانشجوی ما فارغ‌التحصیل می‌شود به دنبال کار می‌گردد و ناچار می‌شود کاری را انتخاب کند که شایسته او نیست و این هم ضربه‌ای به کشور است که دانشجویی در رشته‌ای درس بخواند و نتواند کار مناسب خود را پیدا کند.

  حسن روحانی در ادامه سخنان خود در شبکه سوم سیما اظهار داشت: رئیس‌جمهور باید بداند که بحث رقابت‌ها مربوط به قبل از انتخابات است. همه حرف‌ها و جناح‌بندی‌ها مربوط به فضای قبل از انتخابات است، زمانی که رئیس‌جمهور مشخص شد باید بین حامیانش و آنکسی که حامی رقیبش بوده رئیس‌جمهور به عدالت رفتار کند.

  وی افزود: در هشت سال اخیر افرادی منزوی شدند بدین خاطر که به رقیب رأی دادند. اگر می‌خواهیم ما را به عنوان جمهوری بشناسند و ببینند باید همه مردم در انتخابات یکسان تلقی شوند. مردم نیازها و خواسته‌های مختلف دارند و دولت باید بداند که در برابر ملت پاسخگوست. دولت آمده تا خواست ملت را اجرا کند.

  روحاین پیرامون بحث نقد و مقدار پذیرش آن در دولت وی خاطرنشان کرد: نقد خیلی زیباست البته دلسوزانه و سازنده، با نقد منصفانه می‌شود تصمیمات را تصحیح کرد و نقاط ضعف را برطرف. نقاد بهترین خدمت را به کشور و دولت خواهد کرد.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، پیرامون مسائل سینمایی خاطرنشان کرد: من معتقدم در ابتدا باید انقلابی در سینما به وجود آید. من نمی‌بینم چیزی از سینما باقی مانده باشد امروز مردم از رسانه‌های دیگر در حال دیدن فیلم‌های ایرانی هستند بیاییم سینما را به اهالی و آنانی که هنرمند و فیلمساز هستند واگذار کنیم. اخلاق با زبان سینما بهتر در دل‌ها جا می‌افتد. زیباترین راه برای بیان فرهنگ و ارتقاء آن سینماست بگذاریم تشکل‌های سینمایی آزاد باشند. باید به فرهنگ ایرانی و اسلامی توجه کنیم تا سینمای ما در این چارچوب بدرخشد.

  وی در ادامه سخنان خود پیرامون خرد جمعی تصریح کرد: ما باید از صاحب‌نظران استفاده کنیم در دولت من نه تنها از کارشناسان دولتی استفاده می‌شود بلکه از بخش خصوصی و کارآفارینان نیز استفاده خواهد شد. در انتخاب وزیر نیز با تشکل‌های مربوطه مشورت خواهم کرد. ما در خرد جمعی باید به مشورت اهمیت دهیم و آن زمانی رخ خواهد داد که خودشیفته نباشیم.

  حسن روحانی با تأکید بر اینکه بهترین مرجع نظارت مردم هستند، گفت: البته نمایندگان مردم در مجلس نیز بر کار رئیس‌جمهور باید نظارت کنند.

  رئیس‌جمهور باید رابطه نزدیک با مجلس داشته باشد و از نظرات مجلس استفاده کند. باید رابطه نزدیک و روانی بین دولت و مجلس برقرار باشد. من دوست ندارم در سفرهای استانی نامه‌ای دریافت کنم که درخواست پول کنند. من دوست دارم در نامه‌ها نقد عملکرد من باشد. باور کنیم که اگر به حرف مردم گوش دهیم کشور بهتر اداره می‌شود.

  وی افزود اگر روشن شود فردی در دولت تخلف کرده باید با وی برخورد شود در اینجا خط قرمزی وجود ندارد و قانون برای همه مساوی است.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، پیرامون احقاق حقوق هسته‌ای خاطرنشان کرد: حق هسته‌ای حق مسلم مردم ماست البته در کنار آن توسعه کشور نیز حق مسلم مردم است. ایستادگی در برابر تحریم و رفع آنان و رابطه خوب با دنیا داشتن نیز حق مسلم مردم ماست. برنامه هسته‌ای برای توسعه و عظمت کشور است و دولت من با کمترین هزینه این حق را تثبیت می‌کند.

  وی افزود:‌مردم باید بدانند اصل فناوری هسته‌ای برای دولت سازندگی است و تکمیل آن برای دولت اصلاحات. صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ما در دوران اصلاحات در جهان پذیرفته شد.

  روحانی در پایان سخنان خود در برنامه «پاسخ به جوانان»‌ که از شبکه سوم سیما پخش شد خاطرنشان کرد: به جوانان می‌گویم من علاقه‌ای ندارم برای پیروزی در انتخابات جشن بگیرم بلکه دوست دارم زمانی که غمی بر چهره کارگر ندیدم جشن بگیرم. آن روز که ایران در جایگاه غرور و افتخار در جهان بود جشن بگیرم. آن روزی که مردم ما احساس رضایت کردند روز جشن ما خواهد بود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.