• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تجلیل محسن رضایی از کوروش/ طرح بازگشت ایرانیان مقیم خارج که مشکل حقوقی دارند
  کد خبر : 1824622

  تجلیل محسن رضایی از کوروش/ طرح بازگشت ایرانیان مقیم خارج که مشکل حقوقی دارند

  رضایی با اشاره به اینکه ما اکنون دارای روابط سیاسی گسترده هستیم اما سؤال اینجا است که به چه میزان از این روابط برای اقتصاد استفاده می‌کنیم، خاطرنشان کرد: نمی‌گویم کاری انجام نشده اما ما نیاز به تغییرات جدی در سیاست خارجی داریم.

  تجلیل محسن رضایی از کوروش/ طرح بازگشت ایرانیان مقیم خارج که مشکل حقوقی دارند Reviewed by Farnaz on Jun 3Rating:

  thدکتر محسن رضایی کاندیدای ریاست جمهوری، در انتقاد از سیاست خارجی فعلی به طرح پیشنهادات خود برای توسعه درآمدزایی از سیاست خارجی پرداخت و ضمن تجلیل از سیاست خارجی کوروش کبیر، آن را راهنمای سیاست عملی دولت خود خواند و طرحش برای بازگشت ایرانیان خارج کشور به ایران را تشریح کرد و گفت: کسانی که از ایران رفته‌اند و هم‌اکنون به دلایل حقوقی می‌ترسند که به ایران برگردند به آنها می‌گویم که در دولت من نترسید، ایرانیان خارج از کشور را ما پاره تن خود می‌دانیم. 

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایبنانیوز، دکتر محسن رضایی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی جام جم که ساعت 23 روز یکشنبه 12/03/1392 بطور زنده پخش شد، درخصوص موضوع دیپلماسی خارجی گفت: این مسئله از مهمترین مسائل ماست،‌ البته بنده اعتقاد ندارم اگر تحریم‌ها برطرف شد و به زمان قبل از تحریم‌ها برگردیم مطلوب است؛ مگر آن شرایط خوب بود؟ ما در سال ۸۷ هم گرانی داشتیم، باید تحریم‌ها را خنثی و رفع کنیم. 

  وی با بیان اینکه من به دنبال عبور از بحران و جهش در پیشرفت هستم، خاطرنشان کرد: تنها به دنبال این نیستم که مشکلات را برطرف کرده و یک وضع عادی را تجربه کنیم زیرا با وضع عادی نمی‌توانیم در دنیا زندگی کنیم و بایستی حتماً یک جهشی در پیشرفت داشته باشیم. 

  رضایی گفت: ما ایرانیان به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای و بین‌المللی مسئولیت داریم و بایستی از مناسبات جهانی برای کشورمان استفاده کنیم. اگر یک ریال به کشوری بدهم حداقل یک ریال برای مردمم می‌گیرم و بستر منطقه‌ای و بین‌المللی را فراهم می‌کنم تا مبادلات اقتصادی و فرهنگی صورت گرفته و گسترش یابد. 

  رضایی با اشاره به اینکه ما اکنون دارای روابط سیاسی گسترده هستیم اما سؤال اینجا است که به چه میزان از این روابط برای اقتصاد استفاده می‌کنیم، خاطرنشان کرد: نمی‌گویم کاری انجام نشده اما ما نیاز به تغییرات جدی در سیاست خارجی داریم. 

  رضایی در ادامه تصریح کرد: امنیت افغانستان، بحرین، سوریه، لبنان و فلسطین برای من مهم است. حضور نیروهای بیگانه، اوضاع نابسامانی را در منطقه ایجاد کرده که نیروهای منطقه‌ای می‌تواند امنیت را تأمین کنند. ولی منافع ملی نباید زیر پای ارزش‌‌ها از بین برود بالعکس منافع ملی را با ارزش‌های انقلاب تنظیم می‌کنیم. 

  وی با بیان اینکه سیاستش ایستادگی سیاسی با یک دست و پیشروی فرهنگی و اقتصادی با دست دیگر است، خاطرنشان کرد: در این صورت سیاست خارجی ما براساس ارزش‌ها و منافع ملی دنبال می‌شود. 

  این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص روابط خارجی کشور، اظهار داشت: بجز اسرائیل نقاط تعامل فراوانی با کشورهای مختلف داریم، البته اختلاف‌نظرهایی نیز وجود دارد اما آن را به سمت افراط نمی‌کشانیم. 

  رضایی ادامه داد: ما موازنه منفی و مثبت را تجربه کردیم و من به دنبال موازنه نسبی هستم که ما را از این مرحله عبور خواهد داد. 

  وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شبکه خویشاوندی را برای همه ایرانیان و فارسی زبانان جوان فارغ از بحث‌های سیاسی و در خصوص مسائل سیاسی و اجتماعی ایجاد خواهم کرد. همه می‌توانند عضو این شبکه شوند، حتی مخالفان. 

  رضایی با تاکید بر دیپلماسی نخبگان، گفت: نخبگان ایرانی که در خارج هستند و یا برگشته‌اند یک ظرفیت فوق‌العاده برای کشورند که از آنها استفاده می‌کنیم. 

  این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: به دنبال بسیج عظیمی از همه ایرانیان هستیم که مسیر سیاست خارجی را بهبود ببخشیم. 

  رضایی ادامه داد: من طرح اتحادیه آسیای جنوب غربی شامل ۲۵ کشور را با سران کشورها طرح می‌کنم تا از مشکلات بیرون آییم. 

  رضایی تصریح کرد: چرا این میزان علاقه به کورش کبیر وجود دارد؟ زیرا کورش کبیر و ایرانیان کهن یک تمدن بزرگ با بسیاری از استانداردهای فرهنگی و انسانی ایجاد کردند که خودشان با وجود یک فرهنگ مذهبی خاص، زمینه ساز شکوفایی فرهنگهای متنوع در یک بستر تمدنی شدند. 

  وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت:‌ این مذاکرات را از فراز و فرودها بیرون می‌آورم، آمریکا و ۱+۵ نمی‌خواهند وارد مذاکره جدی با ما شوند تا تحریم اقتصادی اثر خود را بگذارد ما آنها را به صورت جدی وارد مذاکرات می‌‌کنیم. 

  رضایی با بیان اینکه ادامه مذاکرات را وقت‌کشی می‌دانم، تاکید کرد: باید بحث مذاکرات را به نقطه تفاهم درست و دو طرفه برسانیم طوری که هم عزت ملی‌مان حفظ شود و هم راه باز شود. طرح این موضوع نهایی شده و باید در صورت پیروزی خدمت مقام معظم رهبری ارائه کنیم تا در دیالوگ با کشورهای غربی مطرح شود. 

  وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ایرانیان خارج از کشور، گفت: از برخورد برخی دولت‌ها با ایرانیان خارج از کشور خبرهای خوبی به ما نمی‌رسد. من مصمم هستم که این مسائل را مورد توجه قرار دهم و از اهرم‌ها و پتانسیل‌هایمان در خارج استفاده کنم. 

  رضایی با بیان اینکه برای محاصره تجاری برنامه دارم، اظهار داشت: تحریم بانک مرکزی برای ما موضوع مهمی است و باید آمریکایی‌ها را مجبور به رفع تحریم بانک مرکزی کنیم تا آن زمان می‌توانیم توافقاتی با برخی کشورها داشته باشیم تا جابجایی حساب‌ها تسهیل شود. البته نه مثل چند میلیارد دلاری که در یکی از بانک‌های آسیایی گذاشتیم و آمریکا آن را بلوکه کرد. 

  این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین اظهار داشت: افراد اقتصاددان را به عنوان سفیر در کشورهای اقتصادی می‌گذاریم تا به حل مشکل تجار منطقه توجه کنند. 

  وی افزود: اجازه نمی‌دهم کسی مزاحم یک ایرانی که می‌خواهد سرمایه و یا دانش خود را وارد ایران کند، شود. چه پاسبان کف خیابان و چه گروه‌های تندرو باشد. 

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اعلام کرد که دفاتر حقوقی وسیعی برای کمک به ایرانیان خارج از کشور فعال می‌کند. 

  رضایی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث خدمت سربازی فرزندان ایرانیان خارج از کشور گفت: تیم ویژه‌ای را تشکیل داده‌ام تا بر روی حل این مشکل کار کنند. 

  وی افزود: کسانی که از ایران رفته‌اند و هم‌اکنون به دلایل حقوقی می‌ترسند که به ایران برگردند به آنها می‌گویم که در دولت من نترسید، ایرانیان خارج از کشور را ما پاره تن خود می‌دانیم ما نمی‌توانیم فقط داخل مرزها مسئولیت خود را تعریف کنیم و ایرانیان خارج از کشور را جزو ایران می‌دانم. 

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره مشکلات ارزی ایرانیان خارج از کشور گفت: من البته مخالف هستم که چون می‌خواهیم رأی بیاوریم بگوییم تمام مسائل را حل می‌کنیم و الان هم اگر صحبت‌هایی می‌کنم براساس توانایی خودم است. 

  وی افزود: شما می‌دانید که هم‌اکنون ذخایر ارزی ما کم شده است و درآمد ارزی ما کاهش پیدا کرده، اما به مشکلات دانشجویان خارج از کشور مانند دانشجویان داخل نگاه می‌کنیم و من به شما قول می‌دهم که عدالت را بین ایرانیان داخل و خارج برقرار می‌کنم. 

  رضایی با اشاره به اینکه برخی از ایرانیان خارج از کشور آمادگی دارند تا با این شرایط به داخل کشور منتقل شوند، گفت: من تیمی برای حل این مشکل خواهم گذاشت تا با گرفتن امتحاناتی زمینه پذیرش آنها را در داخل کشور فراهم کنم. 

  وی افزود: من برای دانشجویان خارج از کشور که مرتبط با کارهای اقتصادی داخل کشور باشند را در فعالیت‌های مورد نظر می‌گمارم و هر بنگاه ایرانی که بتواند چند دانشجوی ایرانی را به کار بگمارد را یک امتیاز می‌دانم. 

  رضایی گفت: ما تجار فراوانی در ایران داریم که بعضاً از نیروهای خارجی استفاده می‌کنند و اگر بنگاهی از نیروهای داخلی یا نیروهای خارجی ایرانی استفاده کنند آن را در سیستم وام‌دهی در اولویت قرار خواهم داد. 

  وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص بهبود صنعت گردشگری داخل کشور گفت: متأسفانه فضاسازی بسیار منفی علیه کشور ما در خارج صورت می‌گیرد و از طرف دیگر ما نیز کم‌کاری می‌کنیم و من در زمینه افکار عمومی و گردشگری تلاش خواهم کرد و چهره واقعی ایران را به افکار عمومی دنیا خواهم شناساند. 

  رضایی در ادامه با تأکید بر پتانسیل‌های مختلف گردشگری در ایران گفت: آثار تاریخی ایران یک پتانسیل بی‌نظیر است و هزاران نفر در دنیا می‌خواهند تا از این آثار بازدید کنند. ما در سراسر ایران طبیعت بکری داریم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم همچنین من سه شهر سلامت ایجاد خواهم کرد که کشورهای اطراف ما بتوانند از این مسائل استفاده کنند و ما می‌توانیم میلیاردها دلار از این راه به دست بیاوریم. 

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه ما و ایرانیان خارج از کشور یک رؤیای مشترک برای آبادانی ایران داریم، گفت: ما می‌خواهیم ایران بزرگ اسلامی را ایجاد کنیم که این ایران بزرگ اسلامی مثل حکومت ایران اسلامی زمان صفویه نخواهد بود که با استفاده از جنگ ایجاد شود، بلکه ما تمام حوزه‌های تمدنی خود را از با استفاده از فرهنگ و اقتصاد تسخیر می‌کنیم. 

  وی در پایان گفت: من رؤیایی فکر نمی‌کنم اما ما یک رؤیا داریم. رؤیا داشتن خوب است اما رؤیایی عمل کردن یک سم مخرب برای کشور است و من مطمئن هستم که خداوند متعال به ما کمک خواهد کرد تا به این رؤیا دست پیدا کنیم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.