• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » كودكان و مادران » تاثیر موسیقی بر جنین
  کد خبر : 1824229

  با همسرتان دعوا نکنید چون جنین می شنود

  تاثیر موسیقی بر جنین

  تاثیر موسیقی بر جنین Reviewed by Farnaz on Jun 2Rating: جنین و موسیقی شنیدن اولین حسی ‌است كه یك جنین از طریق آن با محیط اطرافش ارتباط برقرارمی‌كند. هفته اول لقاح جوانه گوشهای یك جنین با میكروسكوپ دیده می‌شوند واز هفته 20 حاملگی جنین صدا‌ها و تونهای اطراف را می‌شنود و موزیك را هم حس…

  تاثیر موسیقی بر جنین Reviewed by Farnaz on Jun 2Rating:

  جنین و موسیقی

  موسیقی و جنین

  شنیدن اولین حسی ‌است كه یك جنین از طریق آن با محیط اطرافش ارتباط برقرارمی‌كند. هفته اول لقاح جوانه گوشهای یك جنین با میكروسكوپ دیده می‌شوند واز هفته 20 حاملگی جنین صدا‌ها و تونهای اطراف را می‌شنود و موزیك را هم حس می كند. امروزه از طریق موزیك تراپی سعی می شود كه روی جنین و مادرتاثیرات مثبت گذارده شود. 

  مادری كه در دوران حاملگی یك قطعه پیانورا به طور مرتب گوش داده باشد كودك او بعدها شدیداً به این قطعه واكنش نشان میدهد و همین طور نوزادان نارسی كه باید برای مدت كوتاهی از مادر جدا نگهداشته شوند از طریق موزیك سعی می شود كه ارتباط لازم بین مادر و نوزاد برقرار شود و بدین طریق از صدمات احتمالی جلوگیری شود.

  یكی از اولین علایم شنوایی در جریان پخش موسیقی برای جنین های 4 تا 5 ماهه در زایشگاه مادران لندن به اثبات رسید.موسیقی بتهوون -برامس- راك تند آنها را بیقرار میكرد و موسیقی ویوالدی و موتزارت به آنها آرامش میداد.

  جنین ها به ما میگویند كه از صداهای خیلی بلند خوششان نمیآید ولی نه آنكه خواستار سكوت باشند. 
  در گریه نگاری از نوزادان دكتر هنری ترابی در استكهلم كشف كرد كه نوازادان در نوع گریه خود دارای لهجه هستند كه آنرا از گویش مادر در هنگام حاملگی می آموزند.

  در دوران حاملگی جنین برای شنیدن صدای مادر مجهز تر است چون صدای مادران ریز تر است و صدای پدران بم تر .بخش های مربوط به شنیدن صداهایی با فركانس بالاتر تا پیش از تولد كاملا رشد كرده اند ولی بخشهای شنیدن صداهای بم تا قبل از سن بلوغ به درستی تنظیم نمیشوند. 

  جنین به دو وسیله میشنود:

    1 ) رسانای هوایی (صوت از خارج وارد بدن شود و شنیده شود)
  2) رسانای استخوانی ( لرزه های صوت از طریق حلق و نای از طریق اعضای داخلی به جنین میرسد و رحم اتاقك صدا تبدیل میشود.)
  جنین بیشتر از طریق رسانای استخوانی میشنود پس هر چه مادر میگوید برای جنین مفهوم تر است .

  دكتر ابراهیم پور ضمن تأكید بر اهمیت قرارگرفتن كودكان درمعرض موسیقى هاى كلاسیك گفت: «به مادران توصیه مى شود در دوران باردارى بویژه از ماه چهارم به موسیقى گوش دهند و موسیقى هایى را انتخاب كنند كه موجب آرامش و راحتى درخود آنها شود. این عمل موجب كاهش استرس مادر و جنین مى شود.»

   

  نقش پدر:

  درواقع صداى قلب مادر مداوماً درگوش جنین طنین انداز است، ارتعاش صحبت ها و حرفهاى مادر ازطریق قفسه سینه به جنین منتقل شده و همچنین وجود ارتباط هاى بیوشیمیایى بین مادر و جنین نشان دهنده این مفهوم هستند كه جنین ارتباط قوى تر با مادر نسبت به پدر دارد.

  پدرهای عزیز برای صحبت كردن با جنین باید دهان را در نزدیكی شكم مادر قرار دهند و شمرده و زیر صحبت كنند. اگر صدای شما خیلی زیر -خشمگین -اضطراب آور باشد ممكن است كودك یاد بگیرد از آن بترسد یا آنرا تكرار كند. لیكن بیشترین صدایی كه جنین شما میشنود صدای قلب شماست.

  شما با آرامش خود صدایی ملایم را برای او ایجاد میكنید ولی اگر دایما مضطرب باشید كودك از طریق صدای قلب و هماهنگی با ترشح آدرنالین در خون شما دایما مضطرب است .جنین از صداهای ناگهانی مثل خوردن در به هم و …. به شدت میترسد .

  از هفته 18 به بعد با همسرتان دعوا نكنید چون جنین میشنود و تحقیقات نشان داده ضربان قلب جنین در هنگام دعوای پدر و مادر تا 2 برابر شده، حتی گزارش سقط جنین پس از دعوای سخت هم شده است. 

  ارتباط كلامى مادر با جنین و وابستگى آن به هوش:

  در پاسخ به این سؤال كه مطالعه مادر در دوران باردارى و یا صحبت هاى علمى در این دوران و حتى ذكر آیه هاى قرآنى و… آیا منجر به افزایش هوش در كودك مى شود یا نه، مشاور خانواده معتقد است مسأله هوش بیشتر جنبه ژنتیكى و گاهى محیطى دارد، مطالعه قرآن و صحبت هاى علمى، گوش دادن به موسیقى هاى خاص و… به مدت طولانى در باردارى، در ناخودآگاه جنین نقش بسته و بعدها در بزرگسالى فرد، تمایل بیشترى به این موارد پیداكند.

  به طور كلى نظریه موجود این است كه قرارگرفتن كودكان درمعرض موسیقى هاى كلاسیك در دوران جنینى، بعد از تولد، در دوران رشد و حتى دوران دبیرستان موجب مى شود كه كودكان باهوش تر و زیرك تر باشند. به طورى كه در حال حاضر شواهد و دلایل زیادى از این نظریه حمایت مى كنند.

   

  کشف وسیله‌ای برای گوش دادن موسیقی توسط جنین!!

  محققان وسیله جدید پخش موسیقی طراحی كرده‌اند كه با كمك آن جنین نیز می‌تواند در داخل شكم مادر به موسیقی گوش بدهد. وسیله جدید پخش موسیقی موسوم به «IPOD كودك» طراحی شده است.

  به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این وسیله مجهز به یك كمربند منحنی تراز است كه در داخل MP3 جاسازی می‌شود. همچنین دارای مجموعه‌ای از بلندگوهای خاص است كه ضربه‌ها و لرزه‌ها را از موسیقی به جنین منتقل می‌كند.

  البته كارشناسان برای این هدف استفاده از موسیقی‌های كلاسیك را پیشنهاد می‌دهند!

  این وسیله با تلاش محققان كانادایی ابداع شده و در پشت كمربند آن سه مكانیسم بسیار ظریف وجود دارد كه برای مادرانی كه در انتظار تولد فرزندشان هستند، یك پیغام آرامش بخش ارسال می‌كند.

  واکنش‌های جنین نسبت به موسیقی

  تحقیق دیگری توسط توماس آرورنی و رنه فان در کار (محققان سرشناس رشد کودک) انجام شد که در آن با استفاده از امواج اولتراسوند و تکنولوژی فیبراپتیک به بررسی واکنش‌های جنین نسبت به موسیقی پرداختند. آنها دریافتند جنینی که در رحم مادر تحریک می‌شود، در زندگی آینده خود از نظر بینایی، شنوایی، زبان و مهارت‌های حرکتی پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت.

  آنها همچنین دریافتند موسیقی جنین را آرام کرده و کمک می کند او قبل و پس از تولد راحت‌تر بخوابد. با جود تحقیقات فراوان و یافته‌های گوناگون، والدین واقعا نمی‌دانند باید چه کار کنند. نکته اصلی این است که باید جنین متولد نشده خود را طوری تحریک کنید که احساس راحتی کند. اگر فکر می‌کنید پخش آثار موتسارت برای جنین، جهش بزرگی در زندگی بعدی او به حساب می‌آید، پس باید به قضاوت خودتان اعتماد کنید. موسیقی تنها زمانی برای جنین خطرآفرین است که با صدای بلند یا به مدت طولانی پخش شود. به عبارت دیگر، به جای این‌که در اتاق خود کنسرت و سمفونی راه بیندازید، جنین را با صدای آرام موسیقی مورد علاقه خود آشنا کنید.

  موسیقی و تاثیر آن بر روی کودکان

  دكتر لامونت می گوید: هر نوع موسیقی كه خودتان دوست دارید، قابل اجرا است و می توانید از آن نیز برای جنین و یا كودك خود استفاده كنید ولی ترجیحاً آرامش بخش باشد. لازم به ذكر است، فركانس های بم و باس بهتر می توانند در مایع درون رحم به حركت درآیند و برای جنین قابل شنیدن باشند.درآزمایشهای انجام شده روی یك خواننده اپرا به نام كاترین سنگلتن اپرا، مشخص شد ضربان قلب كودك را تغییر می دهد واین امر زمانی كه تنالیته وریتم موسیقی عوض می شود، كاملاً محسوس است. لذا استفاده از موسیقی های كلاسیك بخصوص موسیقی موتسارت تأثیر بسزایی بر كودك وجنین دارد.یك خواننده پاپ اعتقاد دارد موسیقی را كه درزمان بارداری همسرش برای پسرشان اجرا كرده است، ماهها بعد از فراغت همسر از زایمان برفرزندشان تأثیرگذارده است

  او می گوید: قبل از آنكه پسرمان متولد شود ، بارها از یك موسیقی مشخص استفاده كردم. بعدها زمانی كه كودكمان ۴ ماهه شد، هنگامی كه گریه می كرد، با گوش دادن وشنیدن این آهنگ لبخند می زد وساكت می شد .«دكتر لامونت عقیده دارد؛اگر درسه ماه آخر بارداری از یك موسیقی مشخص «ترجیحاً كلاسیك» برای جنین استفاده شود، او دریك سالگی با شنیدن آن واكنش نشان می دهد وموسیقی را درك می كند. به عقیده كاترین سنگلتن تأثیر موسیقی كه كودك در رحم مادر خود بارها گوش می دهد حتی بیش از ۱۲ماه است

  او می گوید: زمانی كه درماه پنجم بارداری خود بودم درحال اجرای قطعه موسیقی ای بودم وفرزندم درتمام این مدت این قطعه را می شنیده است. هنگامی كه كودكم ۵ سال داشت بار دیگر این قطعه را اجرا كردم و او به مدت ۳ ساعت بدون آنكه كوچكترین حركتی از خودنشان دهدیا خسته شود به این اجرا گوش می داد. موسیقی حتی پس از تولد كودك و بخصوص تا قبل از سن ۷ سالگی نیز تأثیر بسیار زیادی در پرورش هوش وحافظه كودكان دارد.

   

  درسال ۱۹۹۳ دو فیزیكدان متخصص درامر پرورش وحافظه به نامهای گوردون شاو و فرانسیس رایچر۱۰دقیقه از ابتدای سونات نابغه بزرگ موسیقی كلاسیك ولفگانگ آمادئوس موتسارت را برای گروهی از دانشجویان دانشگاه كالیفرنیا اجرا كردند ونتیجه ای كه یافتند،افزایش موقتی حافظه آنها بودبا این تأثیر باید بگوییم درسال ۱۹۹۸ درایالت جورجیای آمریكا دولتمردی به نام زل میلر جهت جمع آوری یك سی دیاز آثار كلاسیك تحت عنوان حافظه فرزندان خود را با موسیقی بسازید مبلغ یکصدوپنج هزار پوند سرمایه گذاری كردو به كلیه نو مادرانی كه در بیمارستان ها درانتظار زایمان بودند و یا فارغ شده بودند  یك نسخه از این سی دی را هدیه كرد

  برخی از مردم به این عقیده اند كه تنها با گوش دادن به موسیقی تأثیری بر روی كودكان صورت نمی گیرد بلكه باید ساز مشخصی را آموخت. یك مادر انگلیسی صاحب دو فرزند دختر می گوید: پدر من در آمریكا تحصیل كرده و كتابهای زیادی درباره روانشناسی كودكان خوانده است،او همیشه می گفت به موسیقی گوش كنید ولی بیشتر به موسیقی كلاسیك و از همه بیشتر به موسیقی موتزارت چه برای فرزندانتان، چه برای خودتان و چه برای جنین!

  دلیل آنكه تأكید بسیار زیادی بر موسیقی موتسارت بخصوص برای جنین شده است آن است كه ریتم موسیقی او ۶۰ بار در یك دقیقه است كه ضربان قلب كودك نیز با این ریتم برابری می كند و بسیار شبیه و همگون است و به همین جهت موسیقی موتسارت تأثیر بسیار زیادی برجنین و كودك می گذارد. همانطور كه قبلاً هم گفتیم آرامش و موسیقی كلاسیك در روحیه كودك و جنین تأثیر مثبت بیشتری دارد، تا یك موسیقی پر تلاطم و خشن اگر چه انواع مختلف موسیقی بر روی كودكان تأثیر خاص خود را می گذارد، در مورد ریتم موسیقی باید بگوییم كه ما می توانیم از برخی از موسیقی‌های راك یا پاپ و یا جاز كه با ریتم كلاسیك همگام باشند نیز استفاده كنیم

  در مطالعه ای كه دكتر رایچر و همكارانش در آمریكا به عمل آوردند، نشان داده شده است كه درسهای موسیقی و ارتباط دادن آنها با سازهای گوناگون تأثیر بسزایی در هوش كودكان خواهد گذاشت

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • خليل بهرامزاده

   با سلام
   ضمن عرض ادب و خسته باشيد خانم متين قبلا درباره عكس ها درخواست داشتم در يك فايل باشد اقدام نموديد ممنون اما درباره مطالب و نوشتار خواهشمندم انها را هم در فايلي ضميمه اي فرماييد
   متشكرم

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.