• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » روایت های مرتضوی از ۱۵ ماه ریاست بر تامین اجتماعی، افزایش حقوق بازنشسته ها و مذاکره با بابک زنجانی
  کد خبر : 1823048

  روایت های مرتضوی از ۱۵ ماه ریاست بر تامین اجتماعی، افزایش حقوق بازنشسته ها و مذاکره با بابک زنجانی

  حدود ۱۵ ماه از مدیرعاملی سعید مرتضوی بر تامین اجتماعی می گذرد. او در این مدت چندباری از به طور قانونی عزل شد و دوباره با ترفندی از سوی دولت و محمود احمدی نژاد به تامین اجتماعی بازگشت.

  روایت های مرتضوی از ۱۵ ماه ریاست بر تامین اجتماعی، افزایش حقوق بازنشسته ها و مذاکره با بابک زنجانی Reviewed by Farnaz on May 30Rating:

  mortazaviمرتضوی روز گذشته در گفت و گویی با خبرنگاران روایتی از دوران مدیریتش بر تامین اجتماعی ارائه کرد.  او همچنین روایتی از مذاکرات با شرکت های سورینت داشت.

  نکته اینکه سورینت نام مجموعه شرکت های بابک زنجانی معروف است. 

  مرتضوی درباره مذاکراتش با سورینت گفت: در مقطع زمانی شرکتی به نام «سورینت مهر» قصد داشت شرکت‌های کم بازده سازمان تامین اجتماعی را خریداری کند و علت آن هم این بود که این شرکت در معرض تحریم قرار داشت و می‌خواست سرمایه گذاری خود را در داخل کشور انجام دهد.

  او گفت: سازمان تامین اجتماعی نیز در نظر گرفته بود که حدود 90 شرکت کم بازده خود را که به جای دیون دولت به این سازمان واگذار شده بود، به فروش برساند، تفاهم نامه‌ای در این زمینه با شرکت «سورینت قشم» امضا شد و پس از افتتاح حساب در مالزی این شرکت 15 هزار میلیارد تومان را به صورت ین ژاپن به حساب سازمان تامین اجتماعی در بانک مسکن مالزی به حساب واریز کرد.

  مدیرعامل تامین اجتماعی گفت: 48 ساعت پس از این موضوع، شرکت سورینت قشم به تحریم آمریکا درآمد و بانک مسکن اعلام کرد که این پول نیز مشمول تحریم شده است و این در حالی بود که در تفاهم نامه قید کرده بودیم انتقال این مبلغ به کشور بر عهده این شرکت است و اگر نتواند این عمل را انجام دهد هیچ یک از شرکت‌های مورد تفاهم به واگذار نمی‌شود.

  او گفت: تا کنون موفق به انتقال این پول به کشور نشده‌ایم و در حالی که این مبلغ در حساب سازمان است و آنها نیز نمی‌توانند پول را به داخل کشور بیاورند، حل این موضوع نیازمند گذر زمان است، اما هیچ ضرری به سازمان وارد نشده است.

  مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین از اعمال پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: با پرداخت این افزایش مابه‌التفاوت سه ماهه اول سال نیز به صورت یکجا به حساب آنها واریز می‌شود.

  مرتضوی گفت: به منظور افزایش و اعمال 25 درصدی حقوق بازنشستگان، 2800 میلیارد تومان اعتبار لحاظ شد و در حال حاضر از نظر بودجه و پرداخت هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. در مورد افزایش حقوق و مزایا باید پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی به دولت ارائه شود و این افزایش باید در بودجه سازمان پیش بینی شده و به تصویب هیات امنا برسد، ظرف یک یا 2 هفته آینده وزیر کار که رییس هیات امنای سازمان تامین اجتماعی است، باید مصوبه‌ای را در این زمینه به سازمان ارائه کند.

  به گفته او، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قول داده است که مصوبه مربوطه را تا هفته آینده به سازمان تامین اجتماعی ارائه کند.

  مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در سال‌های گذشته افزایش حقوق در مرداد و تیر ماه در فیش حقوقی اعمال و پرداخت می‌شد، گفت: در سال گذشته نیز افزایش حقوق در مردادماه اعمال و پرداخت شد.

   

  بخش هایی از سخنان مرتضوی را به نقل از ایسنا بخوانید

  – در مجموع دولت 35 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار بود که سهام 37 شرکت تابحال در این خصوص واگذار و اخیرا 55 درصد سهام شرکت هواپیمایی هما به تامین اجتماعی واگذار شده است.

  – بر اساس مصوبه‌ دولت باید 22 شرکت دولتی به سازمان تامین اجتماعی واگذار می‌شد که بر اساس کارشناسی‌ها و برآوردها این شرکت‌ها به مبلغ 35 هزار میلیارد تومان ارزش داشت.

  – سهام پنج بانک در میان این 22 ردیف آمده بود،مجلس مصوب کرد این بانک‌ها 20 درصد از سهام‌شان به نام دولت باقی بماند. بنابراین در مورد واگذار شدن کل سهام این بانک‌ها به سازمان تامین اجتماعی موافقت نشد.

  – برای جبران آن 20 درصد باید شرکت‌هایی پیدا می‌کردیم که مشمول اصل 44 باشند تا بحث خصوصی‌سازی رعایت شود که در این زمینه شرکت هواپیمایی هما توسط سازمان شناسایی شد.

  – علاوه بر شرکت هواپیمایی‌ هما با واگذاری معدن شماره سه سیرجان نیز موافقت شده است و در تلاشیم تا پایان ماه شرکت‌های خوب و سود ده‌ای را معرفی کنیم تا جایگزین سهام 20 درصدی بانک‌ها شوند.

  – علاوه بر دو مورد اشاره شده، بیش از 50 درصد سهام ذوب آهن نیز خریداری شد که 450 میلیارد تومان آن به صورت نقدی و 2000 میلیارد تومان الباقی نیز مربوط به دیون دولت می‌شد که در قالب رد دیون محاسبه شد.

  – حداقل حقوق بازنشستگان و مستمری بگیرانی که 30 سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، 700 هزار تومان است، 700 هزار تومان یاد شده بدون در نظر گرفتن مزایای جانبی (حق اولاد، همسر و ..) است.

  – سال گذشته برای پرداخت دیون و مستمری و هزینه‌های سازمان و نیز اقدامات درمانی نه تنها یک ریال وام دریافت نشده، گفت: در این زمینه حتی ریالی را مغروض بانک‌ها نشده‌ایم و هیچ یک از اموال سازمان را نیز به فروش نرسانده‌ایم و تمام تعهدات خود را از سوی شستا و از طریق درآمدهای سازمان پرداخت کرده‌ایم.

  – توان مالی سازمان تامین اجتماعی افزایش یافته است، سرمایه بانک رفاه زمانی که به ما تحویل داده شد، 400 میلیارد تومان بود، اما اکنون بالغ بر 2000 میلیارد تومان سرمایه در بانک رفاه برآورد شده که این نشان‌دهنده فعالیت بسیار موفق ما در این زمینه بوده است.

  – اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی یکی از مطالبات بازنشستگان از سالیان گذشته بوده است و زمانی سازمان تامین اجتماعی می‌تواند آن را اجرایی کند که اعتبار در نظر گرفته شده به حساب این سازمان واریز شود.

  – تا زمانی که این اعتبار واریز نشود هرچند مصوبه دولت و مجلس هم در این خصوص آماده باشد، نمی‌توانیم در این زمینه اقدام کنیم و تا کنون هیچ مبلغی در رابطه با همسان سازی حقوقها به حساب سازمان وارد نشده است. 

  – تیجه نهایی کارگروهی که در ارتباط با قانون همسان سازی تشکیل شده است تا 2 هفته آینده اعلام می شود و امیدواریم مشکل قانون همسان سازی به عنوان یک مطالبه قدیمی برطرف شود.

  – سازمان تامین اجتماعی هیچ مشکل اقتصادی و مالی ندارد و کمک‌هایی که دولت به این سازمان کرده، در یک سال گذشته بی‌نظیر بوده است.

  – (مشکل نمایندگان مجلس با حضور وی در سازمان تامین اجتماعی) زمانی که احساس تکلیف و خدمت کنیم و بتوانیم در قسمتی از جامعه خدمت‌گذار باشیم، خود را مکلف می‌دانم و نمی‌گذارم این بحث‌های حاشیه‌ای به ادای دینم خدشه‌ای وارد کند.

  – معافیت سازمان تامین اجتماعی از مالیات بر ارزش افزوده که سالیان متمادی مطرح بود، در دوره مدیریت من انجام شد چرا که وزارت اقتصاد و دارایی سابق به هیچ وجه زیر بار نمی‌رفت، اما توانستیم سازمان تامین اجتماعی را نه تنها امسال بلکه در سنوات آینده نیز به طور کلی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کنیم.

  – این 1.5 ساله با وجود همه خدماتی که برای سازمان تامین اجتماعی انجام دادم انگار بر روی زمینی حرکت می‌کردیم که روی آن مین گذاشته شده بود، استیضاح و بحث دیوان عدالت اداری از جمله مباحثی بود که توان کاری ما را گرفت و اگر با این موانع مواجه نبودیم، می‌توانستیم چندین برابر خدمتی که انجام دادیم، به جامعه هدف خود خدمت‌رسانی کنیم.

  – مباحث مطرح شده از افرادی بود که خیر و صلاح سازمان تامین اجتماعی را نمی‌خواستند و خود را دایه مهربان‌تر از مادر تلقی کرده و سنگ‌اندازیی‌هایی را در این زمینه داشتند، اما به شکر خدا کارنامه‌ای که باقی مانده، کارنامه خوبی است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.