• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مجلس هم نگران داروهای بی کیفیت هندی و چینی شده است
  کد خبر : 1822505

  مجلس هم نگران داروهای بی کیفیت هندی و چینی شده است

  در گذشته بيشتر داروهاي وارداتي از كشورهاي اروپايي و پيشرفته خريداري مي‌شد اما هم اكنون به علت تحريم‌هاي غيرانساني وضع شده، داروهاي مربوطه بايد از كشورهاي آسيايي وارد شود كه اين موضوع تبعاتي را براي حوزه سلامت به دنبال داشته است.”

  مجلس هم نگران داروهای بی کیفیت هندی و چینی شده است Reviewed by Farnaz on May 29Rating:

  “سلامت” بحثی است که “تحت هیچ شرایطی” نمی توان “بی توجهی” به آن را ار توجیه کرد. یکی از مشکلات جدید این عرصه که در ماه های اخیر تشدید هم شده است ، بحث داروهای تقلبی ، بی کیفیت یا تاریخ مصرف گذشته است که بسیار نگران کننده است.

  چندی پیش اخبار ضد و نقیضی از مرگ چند تن از هموطنانمان بر اثر مصرف پنی سیلین های چینی در جامعه پیچید که نگرانی های زیادی به همراه داشت؛ خبری که واکنش مسئولان به آن ، هم تکذیب بود و هم تایید! اهمیت موضوع به قدری بود که یک بام و دو هوای مسؤولان نگرانی ها را به اوج خود رساند.Flag of Philippines

  عصرایران در گفت و گو با تنی چند از نمایندگان ، این موضوع را با آنها در میان گذاشته است:

  مسعود پزشکیان: قاچاق دارو دور از انتظار نیست

  “تامین دارو برای بیماران به قدری مهم است که هیچ کس یا دستگاهی نمی تواند با مطرح کردن دلیل یا دلایلی بی توجهی به آن را توجیه کند”

  مسعود پزشکیان ، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب به خبرنگار عصرایران می گوید: اینکه یک بیمار بتواند برای مداوای خود از داروی استاندارد بهره ببرد، ابتدایی ترین مساله ای است که باید مسؤولان بهداشت و درمان در تامین آن هیج کوتاهی نداشته باشند. چرا که در غیر اینصورت سلامت جامعه با تهدیدی جدی مواجه خواهد شد.

  وی همچنین با اشاره به احتمال وجود داروهای تقلبی در بازار گفت: قاچاق پدیده ای است که به اقلام خاصی تعلق ندارد و به همین دلیل قاچاق دارو و یا تزریق داروی غیراستاندارد نمی تواند سخت باشد.

  حسینعلی شهریاری: مسؤولان که تکذیب می کنند

  رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم با اشاره به اینکه “هیچ بیماری نباید از بابت دارو نگران باشد” درباره واردات داروهای بی کیفیت بی هوشی چینی تاکید کرد: کمیسیون بهداشت ودرمان بر این مسئله نظارت دارد اما مسئولین وزارت بهداشت واردات این نوع داروها را تکذیب می کنند و می گویند ما دارو از چین وارد نمی کنیم و تنها مواد اولیه وارد می کنیم.

  2حسینعلی شهریاری همچنین اظهار داشت:دقت در بحث سلامت و البته درمان یکی از کارهایی است که از واجبات به شمار می رود و نباید بیمارانی که با هزار و یک مشکل روبرو هستند، برای تامین داروی خود دغدغه ای نداشته باشند.

  هاشم‌زهي: كيفيت داروهاي چيني بسيار پايين‌ است

  یک عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي هم در این باره گفت:”متأسفانه پايين بودن كيفيت داروهاي وارداتي به‌ويژه داروهاي چيني و هندي به مشكلات حوزه سلامت بيش از پيش دامن زده است. در گذشته بيشتر داروهاي وارداتي از كشورهاي اروپايي و پيشرفته خريداري مي‌شد اما هم اكنون به علت تحريم‌هاي غيرانساني وضع شده، داروهاي مربوطه بايد از كشورهاي آسيايي وارد شود كه اين موضوع تبعاتي را براي حوزه سلامت به دنبال داشته است.”

  مراد هاشم‌زهي همچنین در گفت و گو با خانه ملت با اعلام اينكه به ‌طور حتم كيفيت داروهاي چيني و هندي در قياس با داروهاي اروپايي بسيار پايين‌تر است، افزود: بيشتر پزشكان اين موضوع را تأييد مي‌كنند چون در بيشتر اوقات استفاده از اين داروها نتيجه مناسب را به همراه ندارد.

  هاشم‌زهي اعتماد بيماران به داروها را يكي از محورهاي دوره درمان خواند وگفت: در گذشته موج استفاده از داروهاي خارجي به جاي داروهاي داخلي در كشور راه افتاده بود، اما در شرايط كنوني كه داروهاي وارداتي هم از كيفيت مناسبي برخوردار نيستند مردم بايد از كجا داروي مناسب و با كيفيت را دريافت كنند.

  وي با اعلام اينكه بي اعتمادي بيماران به حوزه دارو موجب بروز نگراني در جامعه مي‌شود، تصريح كرد: بر اين اساس دستگاه‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نبايد از موضوع بي‌كيفيت بودن دارو به راحتي عبور كرده و نسبت به آن بي تفاوت باشند.

  اين نماينده مردم در مجلس نهم، در واكنش به موضوعات مطرح شده مبني بر مرگ دو بيمار به‌علت استفاده از پني‌سيلين چيني، گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشكي بايد اين شايعه‌ها را بررسي كند، از طرف ديگر با توجه به ظرفيت كشور در توليد دارو، اين وزارتخانه بايد در جهت توليد داروي پني‌سيلين در كشور تلاش كند.

  مهرداد لاهوتی:بیمار باید آرامش داشته باشد
  3

  نماینده لنگرود در مجلس نهم با بیان اینکه “همه باید نگران پدیده ای به نام قاچاق باشیم” اظهار داشت که واردات اقلام بی کیفیت و غیراستاندارد دارویی به یکی از مشکلات بزرگ جامعه تبدیل شده است و به همین دلیل دستگاه های نظارتی باید بدانند که ادامه این رویه سلامت ملت را تهدید می کند.

  مهرداد لاهوتی همچنین با اشاره به وضعیت موجود در بازار دارو ادامه داد:بیماران برای تامین داروی خود با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. اول اینکه گرانی باعث شده تا خیلی ها نتوانند بدون نگرانی به فکر درمان خود باشند. مشکل دیگر این است که وجود برخی از داروهای وارداتی بی کیفیت شدیدا موجب نگرانی شده است و سؤال من از مسؤولان این است که چرا نمی توانند شرایطی را به وجود بیاورند که حداقل در بحث به این مهمی نگرانی ها را کاهش بدهند، به هر حال پرداختن به درمان، مساله ای نیست که کسی به اهمیت آن اشراف نداشته باشد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.