• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مصباح: جلیلی در اصول ضعف ندارد هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف‌ باشد
  کد خبر : 1821764

  مصباح: جلیلی در اصول ضعف ندارد هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف‌ باشد

  مصباح: جلیلی در اصول ضعف ندارد هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف‌ باشد Reviewed by Farnaz on May 27Rating: رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: بنده و دوستان جبهه پایداری شناختی که نسبت به آقای لنکرانی داشتیم نسبت به آقای جلیلی نداشتیم، لذا اظهار نظر را تا بررسی‌های بیشتر به…

  مصباح: جلیلی در اصول ضعف ندارد هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف‌ باشد Reviewed by Farnaz on May 27Rating:

  رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: بنده و دوستان جبهه پایداری شناختی که نسبت به آقای لنکرانی داشتیم نسبت به آقای جلیلی نداشتیم، لذا اظهار نظر را تا بررسی‌های بیشتر به تعویق انداختیم.

  به گزارش ایران ویج به نقل از تسنیم، آیت‌الله مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جمع اعضای کانون طلوع ادامه داد: با توجه به تحقیق‌ها، بررسی‌ها و مشورت‌ها، به نظر می‌رسد که ایشان در اصول و مبانی ضعف ندارد و در مواردی مانند پایبندی به دین، عشق به ولایت، جدیت در اجرای احکام و اهتمام به ارزشهای اسلامی، بیش از حد نصاب را دارد، هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف‌هایی باشد. از این رو مقرر شد برای بحث در مسائل فرعی نیز برخی از دوستان با ایشان دیدار کنند تا جبهه پایداری ضمن بررسی بیشتر، نظر خود را در خصوص شخص ایشان ابراز کند.
   
  عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود اظهار داشت: به طور طبیعی، اکثریت مردم جامعه، به فردی اقبال دارند که بهتر بتواند مشکلات اقتصادی را حل کند، و این بدان معناست که جامعه ما از تفکر صحیح اسلامی فاصله گرفته است و متأسفانه در طول بیش از 30 سال گذشته، نظام ارزشی ما افت کرده است.

  وی خاطر نشان کرد: نه تنها اکثریت مردم، بلکه خواص و حتی کاندیداهایی که چنین انتظاری از آنها نمی‌رود، مهمترین برنامه‌ها و اهداف خود را رفاه اقتصادی، و نه ارزشهای انقلاب، عنوان می‌کنند که البته در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان گفت برخی از آنها ضمن اولویت دادن به ارزشهای اسلام و انقلاب، سعی دارند با چنین سخنانی آرای مردم را برای خدمت به آرمانهای نظام اسلامی جذب کنند.

  رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: هرچند واقعا مشکلات اقتصادی وجود دارد و بر مردم فشار می‌آورد و دولت وظیفه دارد در این زمینه کار کند، اما عنوان کردن آن به عنوان مهمترین هدف و نقطه اساسی، نشان از ضعف تفکر دینی و فاصله گرفتن از آرمان‌های امام(ره) دارد، تا جایی که برخی رسما از مذاکره با آمریکا برای رفع تحریم‌ها سخن می‌گویند، درحالی که امام(ره) در سخنانش همیشه اسلام و خداوند را محور قرار می‌داد.

  وی با اشاره به این‌که بسیاری از دولت‌های گذشته با اختلاف مراتب، نوعی خودباختگی و وادادگی در برابر غرب داشته اند، اظهار داشت: اگر نبود رهبری قاطعانه مقام معظم رهبری، بارها زمینه تسلیم کشور در برابر غرب پیش آمده بودو این به معنای بازگشت به قبل از انقلاب اسلامی آن هم با فضاحت و بدبختی بیشتر بود که امام(ره) بارها نسبت به آن هشدار داده بود. اما خدا چنان شجاعت و مقاومتی به این مرد بزرگ داد که در بسیاری از موارد که هیچ یک از سیاستمداران و حتی مشاوران با نظر ایشان موافق نبودند، با مقاومت ایشان، مواضع نظام حفظ شد و امروز به مرحله‌ای رسیده است که علاوه بر پیشرفت‌های مختلف در زمینه‌های علمی و فناوری، در سیاست خارجی نیز از چنان عزتی برخورداریم که قابل تصور نبود.

  وی با بیان این‌که متأسفانه بعد از جنگ، مسئولین به تدریج از آرمان‌ها و ارزشهای انقلاب دور شدند، ادامه داد: دلخوشی ما در دولت نهم و دهم، به خصوص در دولت نهم، این بود که حداقل شعار اسلام داده می‌شود.

  عضو شورای فقهای جبهه پایداری اظهار داشت: برخی مسئولین در دوره‌هایی تصریح می‌کردند که ابتدا باید مردم به رفاه نسبی دست یابند تا بتوان مباحث ارزشی و تفکر دینی را در جامعه مطرح کرد، در حالی که تاریخ اسلام خلاف این مطلب را اثبات می‌کند و کسانی مانند اصحاب صفه که در نهایت فقر زندگی می‌کردند اسلام را تقویت کردند و به پیش بردند.

  آیت‌الله مصباح خاطر نشان کرد: به نظر ما، مهم‌ترین شاخص برای کاندیدای اصلح، آن است که دغدغه دین داشته باشد چرا که کلید سعادت دنیا و آخرت همین دین است، و نامزدی اصلح است که دغدغه اصلاح نهادهای مختلف از آموزش و پرورش گرفته تا صدا و سیما را در جهت اهداف و ارزش‌های اسلامی داشته باشد.

  وی با اشاره به این‌که رئیس‌جمهوری که بر سر کار می‌آید دست کم چهار سال کلید بسیاری از مسائل کشور را در دست می‌گیرد، ادامه داد: اصلح را تنها با چند سخنرانی نمی‌توان شناخت بلکه اگر بتوان افرادی را از مدت‌ها پیش زیر نظر گرفت و تقوا و آشنایی آنها با مسائل کلی جامعه، تخصص و دغدغه آنها در زمینه دین را سنجید، می‌توان در انتخابات بهتر تصمیم گرفت.

  رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به تلاش‌های جبهه پایداری برای شناخت فرد اصلح ابراز داشت: از طرفی رهبری تصریح کردند که اگر اصلح را شناختید، معرفی کنید و از طرف دیگر ممکن بود افراد غیر اصلحی در عرصه انتخابات حضور یابند که بتوانند با استفاده از امکانات تحت اختیار خود، کارهایی را انجام دهند که احتمال رأی آوری آنها را زیادتر می‌کرد، لذا ایجاب می‌کرد که اگر کسی اصلح را می‌شناسد زودتر معرفی کند.

  آیت الله  مصباح یزدی ادامه داد: دوستان جبهه پایداری با تحقیقات و بررسی‌های خود، جوان‌ترین و موفق‌ترین وزیر دولت نهم را اصلح دانستند. او وزیری بود که در طول مدت وزارتش، حتی یک مورد خلاف شرع و خلاف قانون از او مشاهده نشده بود چون قسم خورده بود که خلاف قانون عمل نکند. آیا اگر چنین کسی را شناختیم و او را معرفی نمی‌کردیم، نزد خدا حجتی داشتیم؟

  وی با اشاره به تأکید حضرت امام (ره) بر کار جمعی به دلیل تأثیر بیشتر آن نسبت به کار فردی، اظهار داشت: اعضای جبهه پایداری برای انجام کار جمعی و تأثیرگذاری بیشتر این جبهه را تشکیل دادند و برای این‌که اطمینان پیدا کنند مصوباتشان مخالف شرع و اسلام نیست، تصمیم به تشکیل شورای فقها گرفته، از بنده نیز برای حضور در این شورا دعوت کردند. از آنجا که اهتمام به امور مسلمین واجب است و از مصادیق بارز اهتمام به امور مسلمین، امور اجتماعی است بنده نیز پذیرفتم.

  آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: آنها پس از بررسی‌های زیاد به اجماع تصمیم گرفتند و تصریح به اصلح بودن آقای باقری لنکرانی داشتند. از طرفی هم بنده بینی و بین الله از قریب به هفت سال پیش به این نکته رسیده بودم و به کسی اعلام نکرده بودم و حتی اظهار تمایل به آن هم نکردم. از آنجا که تصمیم آنها مغایر با شرع نبود، تصمیم آنها را تأیید کردم، و رأی آوردن یا نیاوردن ایشان و یا گله مند شدن دیگران را دلیلی بر ترک وظیفه شرعی خود ندیدم.

  آیت‌الله مصباح ابراز داشت: شرایط به گونه‌ای شد که آقای باقری لنکرانی علیرغم اصلح بودن، با توجه به شرایطی که پیش آمد کنار رفت و با توجه به این‌که آقای جلیلی به صورت جدی به میدان آمدند، ایشان تکلیف را از دوش خود، برداشته شده دیدند.

  رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) درباره وظیفه امروز ما ادامه داد: بنده و دوستان جبهه پایداری شناختی که نسبت به آقای لنکرانی داشتیم نسبت به آقای جلیلی نداشتیم، لذا اظهار نظر را تا بررسی‌های بیشتر به تعویق انداختیم.

  وی در ادامه افزود: با توجه به تحقیق‌ها، بررسی‌ها و مشورت‌ها، به نظر می‌رسد که ایشان در اصول و مبانی ضعف ندارد و در مواردی مانند پایبندی به دین، عشق به ولایت، جدیت در اجرای احکام و اهتمام به ارزشهای اسلامی، بیش از حد نصاب را دارد، هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف‌هایی باشد. از این رو مقرر شد برای بحث در مسائل فرعی نیز برخی از دوستان با ایشان دیدار کنند تا جبهه پایداری ضمن بررسی بیشتر، نظر خود را در خصوص شخص ایشان ابراز کند.

  گفتنی است این دیدار 5 خردادماه جاری در محل سالن تشریفات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.