• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » مغز برنامه ریزی اقتصاد ایران از کما درمی‌آید
  کد خبر : 1821241

  همزمان با آغاز به کار بی‌سر و صدای شورای اقتصاد؛

  مغز برنامه ریزی اقتصاد ایران از کما درمی‌آید

  پس از یک دوره 6 ساله زمزمه‌های بازگشت مغز برنامه‌ریزی کشور یعنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بیش از گذشته به گوش می‌رسد.

  مغز برنامه ریزی اقتصاد ایران از کما درمی‌آیدReviewed by Farnaz on May 26Rating:

  IMAGE635051263871014477از سویی برخی از خبرهای تأیید نشده نیز از آن حکایت دارد که رئیس جمهور نیز در اواخر دولت خود نسبت به بازگشت این سازمان بی‌میل نیست .بااین حال با بازگشت شورای اقتصاد به ساختار اقتصادی کشور به نظر می‌رسد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پس از یک دوره انحلال به اقتصاد برمی‌گردد. البته نامزدهای ریاست جمهوری نیز از یک ماه پیش تأکید می‌کردند بازگشت این سازمان را در دستورکار قرار خواهند داد شاید همین اظهار نظرهای نامزدهای ریاست جمهوری جرقه‌ای شد تا احیای آن در کانون توجه کارشناسان و دولتی‌ها قرار گیرد. البته مجلسی‌ها نیزاز چند روز گذشته دست به کار شده اند، از همین روبه نظر می رسد با روی کار آمدن دولت آینده مغز برنامه ریزی و نظارت گر دولت احیا و به ساختار اقتصاد بازخواهد گشت.

  بازگشت شورای اقتصاد
  در همین راستا گویا نخستین گام احیای مجدد سازمان مدیریت با بازگشت شورای اقتصاد به ساختار اقتصادی کشور برداشته شد. هفته گذشته این شورا درحالی احیا شد که نزدیک به 6 سال پیش 17 شورای عالی در کمیسیون‌های دولت ادغام شده بود.
  بنابراین، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین نهادهای تصمیم ساز در اقتصاد ایران بار دیگر با ساختار سابق آغاز به کار کرد. در نشست شورای اقتصاد که هفته گذشته به ریاست محمود احمدی نژاد تشکیل شد، حضور مردان اقتصادی کابینه چشمگیر بود و تنها یکی دو چهره اقتصادی خارج از دولت از جمله رئیس اتاق بازرگانی ایران حضور داشتند. شورای اقتصاد، در میانه‌های سال 86 با هدف آنچه از سوی دولت نهم «کوچک‌سازی دولت» خوانده شده بود؛ منحل و در کمیسیون اقتصادی دولت «ادغام» شد. در همان زمان انتقادهای فراوانی به این تصمیم دولت وجود داشت؛ اما پاسخ این انتقادها، یکی بود: «شوراهای عالی، از جمله شورای اقتصاد به کار خود ادامه دهند، اما در کمیسیون اقتصادی دولت.»
  در همین حال هاشمی نخل ابراهیمی عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی مانع از بهبود مناطق محروم کشور شد، گفت: شاخص‌هایی که امروز معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری برای توزیع اعتبار در نظر می‌گیرد بر اساس نگاه آمایش سرزمین نیست و منطبق بر اطلاعات 10 تا 15 سال پیش است .
  همزمان مسعود روغنی زنجانی رئیس اسبق سازمان مدیریت گفته، محمود احمدی نژاد پیام داده است «کمک کنید تا سازمان مدیریت وبرنامه ریزی را برگردانم».
  مهر در همین مورد نوشت: ادغام شورای اقتصاد و انحلال سازمان مدیریت وبرنامه ریزی دو تصمیم انتقاد برانگیزدکتر محمود احمدی نژاد در دو دوره ریاست جمهوری او بوده، اما حضور او در نشست شورای اقتصاد وتصمیم به بازگرداندن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این شائبه را تقویت می‌کند که محمود احمدی نژاد به صورت تلویحی به اشتباهات خود اعتراف کرده است.

  تلاش جدی در مجلس
  کمتر از 10 روز پیش نیز 226 نماینده مجلس طرح احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را امضا کردند. این طرح هفته گذشته به هیات رئیسه مجلس ارایه شد تا در دستور کار قرار گیرد. نمایندگان قصد داشتند در نامه ای از محمود احمدی نژاد بخواهند این سازمان را احیا کند، اما مجلسی‌ها از ارسال این نامه منصرف شده‌اند، زیرا اکثریت نمایندگان خواستار بازگشت سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستند و فضای مساعدی به وجود آمده تا احیای این سازمان از طریق مجلس به طور قانونی صورت گیرد.
  آن گونه که غلامرضا تاج گردون، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اعلام کرده یک ‌فوریت این طرح پس از پایان بررسی لایحه بودجه 92 در جلسه علنی مجلس به رأی گذاشته خواهد شد.
  البته تاجگردون نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اخبار برخی رسانه ها مبنی بر تهیه نامه ای توسط 214 نفر از نمایندگان مجلس خطاب به رئیس جمهور برای احیای سازمان برنامه و بودجه را تکذیب کرد و افزود: نامه ای در کار نیست، بلکه طرحی برای احیای این سازمان در حال تهیه است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.