• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » باهنر: شائبه ایجاد کرده اند که جلیلی نامزد نظام است/ دستور العمل جدید به سپاه و بسیج در باره حمایت نکردن از کاندیدای خاص
  کد خبر : 1821235

  باهنر: شائبه ایجاد کرده اند که جلیلی نامزد نظام است/ دستور العمل جدید به سپاه و بسیج در باره حمایت نکردن از کاندیدای خاص

  دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به دیدار آیت الله مهدوی کنی و علی لاریجانی با آیت الله هاشمی رفسنجانی یک روز قبل از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان، تایید صلاحیت سعید جلیلی در کنار عدم احراز صلاحیت محمد سعیدی کیا را سوال برانگیز خواند.

  باهنر: شائبه ایجاد کرده اند که جلیلی نامزد نظام است/ دستور العمل جدید به سپاه و بسیج در باره حمایت نکردن از کاندیدای خاص Reviewed by Farnaz on May 26Rating:

  محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین  اظهار کرد: امیدوارم با مسائل و مصائب اقتصادی که کشور دچار آن است رئیس جمهور خردمند اهل مشورت و ولایی انتخاب شود.
  وی در تحلیل شرایط انتخابات ریاست جمهوری قبل از ثبت نام بعد از آن و پس از اعلام اسامی افراد احراز صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان افزود: قبل از ثبت نام گرایش و توجهات به نوعی بود که همه افراد مطرح و در مظان کاندیداتوری اعلام کرده بودند که کاندیدا خواهند شد و حتی در جبهه اصولگرایی بیش از 20 فرد مطرح بودند. اما با آغاز ثبت نام ها و اتمام آن بخشی ازاین افراد ثبت نام نکردند و فضا کمی سبک تر شد.
  باهنر با بیان اینکه در آخرین لحظات ثبت نام کاندیداها در در انتخابات ریاست جمهوری اتفاقات پیش بنیی نشده ای مثل کاندیداتوری آقایان هاشمی و جلیلی بوجود آمد تصریح کرد: پس از ثبت نام نکردن برخی افراد مطرح برای کاندیداتوری و البته کاندیداتوری آقای هاشمی و جلیلی در لحظات آخر تغییراتی ایجاد شد و بعد از اعلام نتایج احراز صلاحیت ها یکسری ریزشها و رویشهای مجددی بوجود آمد.
  نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه از بین8 کاندیدای باقیمانده در صحنه انتخابات ریاست جمهوری برخی از آنها در جریان اصولگرایی قابل بررسی نیستند ادامه داد: البته در انتخابات ریاست جمهوری باید همه احتمالات مرور شود اما به صورت طبیعی گروه خونی آقایان عارف و روحانی به ما نمی خورد.
  وی تصریح کرد: اگرچه آقای غرضی جز، افرادی است که دو دوره وزیر بوده و خدماتی هم به انقلاب داشته اما تایید صلاحیت وی و قرار گرفتنش در بین 8 کاندیدای نهایی کمی غیر مترقبه بود و کسی فکر نمی کرد که وی جزء کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری باشد.
  باهنر که خود یکی از کاندیداهای احتمالی بود که در نهایت از کاندیداتوری منصرف شد با تاکید بر اینکه با کاندیداتوری آقای جلیلی در آخر ساعات ثبت نام چند شبهه در کشور شکل گرفت گفت: پس از اینکه او ثبت نام کرد بعضی ها عبارتی به ذهنشان رسید که شاید جلیلی منتخب نظام و مسئولان است اما رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزیشان تکلیف همه را مشخص کردند و اعلام کردند که ایشان هم یک رای بیشتر ندارد و  هیچ کس متوجه آن نخواهد شد.
  دیگر اظهارات باهنر به نقل از مهر به شرح زیر است:
  * بنده خبر دارم که دستوراللعملی برای سپاه و بسیج از سوی رهبر معظم انقلاب فرستاده شده که این دو نهاد را از فعالیت سازمانی برای کاندیدای خاص منع کرده اند.

  *  متاسفانه صدا و سیما مذاکره کوتاه آقای جلیلی و خانم اشتون را در ترکیه به صورت سنگین پوشش داد که این هم یکی از موضوعاتی بود که سوءتفاهماتی به وجود آورد.

  * اگر چه از سوی مجلس شورای اسلامی نامه ای برای شورای نگهبان فرستادیم و از عملکرد این شورا در بررسی صلاحیتها قدردانی نمودیم اما تایید صلاحیت آقای جلیلی در کنار عدم احراز صلاحیت آقای سعیدی کیا که 4 دوره وزیر بوده و جزء نیروهای ارزشی، مومن و انقلابی هم هست خیلی سئوال برانگیز بود.
  *  خبر داریم که در عین منع شدن سپاه و بسیج از انجام فعالیت سازمانی برای یک کاندیدای مشخص برخی فرماندهان ارشد سپاه به آقای قالیباف نظر دارند و برخی از بدنه این دو نهاد به دیگر کاندیداها، برای اینکه تکلیف همه مشخص شود دفتر رهبر معظم انقلاب اعلام کردند که حتی تا زمان ثبت نام آقای جلیلی خبر نداشته اند که وی می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا بشود.
  * نباید این شائبه در اذهان برخی حامیان جلیلی از جمله حزب اللهی ها شکل بگیرد که او کاندیدای نظام است. اگر با این تصور که آقای جلیلی انتخاب شود و بعد از آن داستان 8 ساله دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد به وجود بیاید این موضوع خسارتهایی را برای نظام خواهد داشت و اگر هم انتخاب نشود و این شائبه در اذهان حزب اللهی ها وجود داشته باشد بازهم خسارتی برای کشور به همراه خواهد داشت.
  * جبهه پیروان خط امام و رهبری بعدازظهر دوشنبه کاندیدای نهایی خودش را معرفی خواهد کرد. این فرد احتمالا از بین آقایان قالیباف، جلیلی و ولایتی خواهد شد. البته ما به عنوان جامعه اسلامی مهندسین تصمیم گیری مقداری برایمان سخت است اما در نهایت در چارچوب جبهه پیروان خط امام و رهبری تصمیم گیری خواهیم کرد.
  * به نظر می رسد که آقای هاشمی در نهایت از بین آقایان عارف و روحانی یک نفر را برای حمایت انتخاب کند اما با این حمایت نخواهد توانست که کل آرا خود را به آنها منتقل کند تحلیل ما این است که تنها 20 تا 30 درصد از آرای آقای هاشمی به فرد مورد نظر وی تعلق خواهد گرفت.
  * آقای هاشمی پس از عدم احرازصلاحیت، رفتار بسیار خوبی از خود نشان داد و حتی در مذاکراتی که حضرت آیت الله مهدوی کنی و آقای لاریجانی در روز قبل از اعلام نتایج بررسی صلاحیتها با وی داشتند فضای بسیار خوبی حاکم بود.
  * بر اساس خبرها بیرون آمدن یک نفر از سازوکار 1+2 حذف شده است و به نظر می رسد در نهایت به تفاهم برسند. تحلیل دیگری هم که وجود دارد این است که هرکدام از این افراد به نفع دیگری کنار بکشند رای شان به فرد دیگر قابل انتقال نخواهد بود.
  * چون اعضای ائتلاف 1+2 تعهدی علنی در فضای عمومی داده اند پایبندی به این تعهد می تواند در جذب آرا برای آنها تاثیر گذار باشد.
  * فردی باید رئیس جمهور شود که توانمندی داشته و مجرب باشد و هندوانه دربسته نباشد و کارهایی که نظام به آن نیاز دارد و رهبری بر آن تاکید دارند را انجام دهند و حماسه سیاسی را رقم بزنند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.