• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » دو مقام آژانس اتمی: 80 درصد اطلاعات هسته ای ایران را از آمریکا و اسراییل می گیریم!
  کد خبر : 1821175

  دو مقام آژانس اتمی: 80 درصد اطلاعات هسته ای ایران را از آمریکا و اسراییل می گیریم!

  بنا به گفته این دو مقام آژانس علاوه بر این 5 کشور مخالف ایران، سازمان های اطلاعاتی کشورهایی چون چین ، روسیه و پاکستان هم از برنامه های هسته ای ایران اطلاعات جمع آوری می کنند.

  دو مقام آژانس اتمی: 80 درصد اطلاعات هسته ای ایران را از آمریکا و اسراییل می گیریم! Reviewed by Farnaz on May 26Rating:

  288939_725آژانس بین المللی انرژی هسته ای اذعان کرده است که مجبور است در زمینه برنامه های هسته ای ایران به گزارشهای اطلاعاتی کشورهایی چون آمریکا ، اسراییل ، فرانسه ، بریتانیا و آلمان تکیه و استناد کند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از عصر ایران دو مقام ارشد آژانس که نخواسته اند نامشان فاش شود ضمن اعلام این مطلب به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که به دلیل عدم همکاری ایران در زمینه بازرسی ها از مراکز هسته ای و نظامی این کشور، آژانس در تهیه گزارش های فصلی خود از برنامه هسته ای ایران تا میزان 80 درصد به ارزیابی ها و شواهد دستگاه های اطلاعاتی کشورهای مخالف برنامه هسته ای ایران از جمله آمریکا و اسراییل وابسته است.

  بنا به گفته این دو مقام آژانس علاوه بر این 5 کشور مخالف ایران، سازمان های اطلاعاتی کشورهایی چون چین ، روسیه و پاکستان هم از برنامه های هسته ای ایران اطلاعات جمع آوری می کنند اما این 3 کشور در ارایه اطلاعات به آژانس محتاط هستند چرا که ممکن است اطلاعات آنها به افشای برخی زمینه های همکاری برخی شهروندان و دولت هایشان با برنامه های هسته ای ایران بینجامد.

  از سوی دیگر بنا به گفته این دو مقام آژانس، مسکو و پکن برخلاف  کشورهای غربی که برای آژانس نقش “دیدبانی منع اشاعه سلاح های هسته ای سازمان ملل” قایل هستند ؛ این سازمان بین المللی را تنها در نقش یک ناظر برای ارزیابی های فنی برنامه هسته ای کشورها می دانند و از این رو گزارش ها و ارزیابی های اطلاعاتی خود درباره برنامه هسته ای ایران را به این سازمان ارایه نمی دهند.

  جمهوری اسلامی ایران همواره آژانس بین المللی انرژی هسته ای را به دنباله روی از کشورهای غربی مخالف برنامه هسته ای ایران و تبادل اطلاعات حساس هسته ای ایران با کشورهای غربی متهم کرده است.

  هانس بلیکس بازرس ارشد سابق آژانس درباره استناد بیش از حد این سازمان به گزارش های اطلاعاتی کشورهای غربی از جمله آمریکا می گوید: ظاهرا جنگ عراق و رو دست خوردن آژانس در زمینه  وجود سلاح های هسته ای مورد ادعای آمریکا در این کشور ،درس لازم را به آژانس برای عدم تکرار این خطا در مورد ایران نداده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.