• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » واکنش صالحی به اظهار نظر كري درباره انتخابات
  کد خبر : 1820962

  واکنش صالحی به اظهار نظر كري درباره انتخابات

  وی تصریح کرد: در جمهوري اسلامي ايران نيز شوراي نگهبان داراي جايگاه و وظايف قانوني مشخصي است كه توسط قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تعريف شده و با راي قاطع مردم مورد پذيرش واقع شده است.

  واکنش صالحی به اظهار نظر كري درباره انتخابات Reviewed by Farnaz on May 25Rating:

  وزير امور خارجه كشورمان در خصوص اظهارات مداخله جویانه وزیر امورخارجه آمریکا درباره انتخابات ایران ضمن طرح پرسش درباره نظام انتخاباتی این کشور گفت: متاسفانه اطلاعات مقامات ارشد آمريكايي از نظام انتخاباتي در ايران بسيار سطحي و اندك است.

  علی اکبر صالحی در پاسخ به سئوال خبرنگاري در خصوص اظهارات مداخله جويانه مقامات آمريكايي از جمله جان كري وزير امور خارجه اين كشور اظهار داشت: برخي از اين اظهارات باعث تعجب است. حمايت آمريكا از دموكراسي، تنها يك ژست و ادعاي فريبنده است. ما معتقديم درس گرفتن از تاريخ و پايبندي نسبت به اصول بديهي حقوق بين الملل مانند عدم مداخله در امور ديگران، به سود امريكاست.

  وی با بیان اینکه سوای تعهدات عام بين المللي، دولت امريكا در بيانيه الجزاير مشخصا متعهد شده است در امور داخلي ايران دخالت نكند، گفت: ديگر ملت ها و افكار عمومي در منطقه فراموش نمي كنند كه دولت امريكا تا آخرين فرصت هاي ممكن از ديكتاتورهاي منطقه كه با بيداري اسلامي سرنگون شدند، حمايت مي کرد.

  صالحي ادامه داد: اگر آنها نگران دمكراسي و حقوق مردم هستند، چرا به انتخاب دمكراتيك مردم فلسطين در سال 2006 احترام نگذاشتند و چشم خود را بر تهديد و دستگيري و ربايش نمايندگان مجلس منتخب مردم فلسطين توسط رژيم صهيونيستي بستند و حتي علاوه بر همه فشارها ، از دو مورد تجاوز رژيم صهيونيستي به غزه حمايت کردند؟ آنها بايد به افكار عمومي پاسخ دهند كه دمكراسي و حقوق مردم در اين مسئله قرباني چه رويكردي شده است؟

  وزیر امورخارجه کشورمان با تاکید بر اینکه امريكاييها بايد بپذيرند كه هر كشور دمكراتيكي نظام انتخاباتي خاص خود و مبتني بر ارزشها و مقررات خود را دارد، گفت: متاسفانه اطلاعات مقامات ارشد آمريكايي از نظام انتخاباتي در ايران بسيار سطحي و اندك  است.بديهي است كه هر نظام انتخاباتي ساز و كارهاي خاص خود را دارد كه در قوانين آن پيش بيني شده است.

  وی تصریح کرد:  در جمهوري اسلامي ايران نيز شوراي نگهبان داراي جايگاه و وظايف قانوني مشخصي است كه توسط قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تعريف شده  و با راي قاطع مردم مورد پذيرش واقع شده است.

  صالحي در ادامه با طرح انتقادات جدي نسبت به نظام انتخاباتي آمريكا اين پرسش را مطرح كرد  كه آيا دادگاه فدرال آمريكا يك نهاد منتخب است كه در انتخابات پر ابهام و سئوال برانگيز رياست جمهوري در سال 2000 دخالت نموده و راي به پيروزي بوش داد؟آيا نظام كالج انتخاباتي كه در چارچوب آن ده ايالت بزرگ يعني صرفا يك پنجم ايالات ميتوانند تعيين كننده نتيجه باشند عادلانه و دموكراتيك است؟

  وی تصریح کرد: تصور مي كنم بهترين توصيه به مقامات امريكايي اين باشد كه ضمن تكميل اطلاعات خود از منابع معتبر و استفاده از مشاورين متخصص، متوجه پيامدهاي اظهارات غيرموجه خود  باشند.

  صالحی ادامه داد: اصول عرفي مورد ارجاع در حقوق بين المللي مانند عدم مداخله در امور داخلي كشورها نتيجه خرد جمعي بشري است و پيروي از آنها به سود همه است. ملت رشيد ايران كه با انقلاب اسلامي شكوهمند خود  نظام ديكتاتوري وابسته به بيگانگان را ساقط نمود، حساسيت شديدي نسبت به دخالت در امور داخلي خود دارد و اظهارات نسنجيده و قلدرمابانه مقامات آمريكايي را برنمي تابد

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.