• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » زیباکلام: شانس ولايتي از جليلي بيشتر است/اکراه پايداري ها در راي به جليلي
  کد خبر : 1820550

  زیباکلام: شانس ولايتي از جليلي بيشتر است/اکراه پايداري ها در راي به جليلي

  زیباکلام حمايت پايداري ها از سعيد جليلي را ناخواسته دانست و خاطرنشان کرد:پايداري ها قلبا به حمايت از 8کانديداي معرفي شده اعتقادي ندارند اما اگر مجبور شوند بر اساس تکليف شرعي به پاي صندوقهاي راي بروند يا راي سفيد مي دهند يا با اکراه و اجبار به سعيد جليلي راي مي دهند البته فقط تعدادي از پايداري ها به جليلي راي خواهند داد.

  زیباکلام: شانس ولايتي از جليلي بيشتر است/اکراه پايداري ها در راي به جليلي Reviewed by Farnaz on May 25Rating:

  صادق زيبا کلام معتقد است شانس دکتر علي اکبر ولايتي براي پيروزي در انتخابات بيشتر از دکتر سعيد جليلي است.

  به گزارش آریا، اين استاد دانشگاه و تحليلگر مسايل سياسي به تشريح آخرين آرايش نيروهاي سياسي پرداخته و مي گويد : اگر سعيد جليلي اگر بر فرض معاملات پنهاني هم با پايداري ها انجام دهد که برخي از اعضاي کابينه خود را از اعضاي اين جبهه انتخاب کند اما بازهم با وجود چنين توافقي نمي تواند راي بدنه اصلي جبهه پايداري را با خود همراه کند.

  وي تاکيد کرد:ميان پايگاه اجتماعي علي اکبر ولايتي و  سعيد جليلي تفاوت هاي مهمي وجود دارد اين تفاوت ها بعضا به طرفداران اين دو نفر در بين اقشار و لايه هاي اجتماعي و از سوي ديگر به تفاوت فردي و شخصي  ميان اين دو شخصيت باز مي گردد.

  وي افزود:معتدلين و سنتي هاي اصولگرا با توجه به شناختي که از ولايتي دارند تمايل دارند به ايشان راي دهند اما طرفداران سعيد جليلي بيشتر در بين اقشار و لايه هاي ارزشي جناح راست است .همان کساني که در سال 84 احمدي نژاد را مطرح کردند و به او راي دادند .با اين اوصاف مي توان گفت طرفداران ولايتي نسبت به طرفداران جليلي تعدادشان بيشتر است.

  اين استاد دانشگاه تاکيد کرد:توان اجرايي سعيد جليلي به عنوان يک رييس جمهور ناشناخته است . سعيد جليلي بر خلاف بسياري از ديگر چهره هاي جناح راست از ادبيات تند استفاده نمي کند .البته اين ويژگي براي رييس جمهور شدن کافي نيست زيرا بايد توانايي هاي مديريتي زيادي براي رييس دولت وجود داشته باشد.

  وي ادامه داد:اگر در مقام مقايسه باشيم بنده معتقدم سعيد جليلي در بهترين حالت مي تواند وزير ارشاد يا معاون آموزشي و پژوهشي دانشگاه امام صادق باشد. اگر چه در طول سالهاي اخير توان اجرايي زيادي از ولايتي هم  نديده ايم اما ايشان نسبت به جليلي نمره بالاتري مي گيرد. بزرگترين مشکل اصولگرايان در انتخاب جليلي،ولايتي و حداد عادل عدم توان اجرايي بالاي اين افراد است.در واقع مي توان از لحاظ توان اجرايي به ولايتي  نمره12سعيد جليلي نمره 7و حداد عادل نمره 2يا نهايتا 3داد.

  زيباکلام  درباره کانديداتوري قاليباف تاکيد کرد:مشکل قاليباف اين است که وي نامزد اصولگرايان نيست و بنابر دلايل متعددي، اصولگرايان قاليباف را به عنوان نامزد اصلي خود قبول ندارند.البته ايشان در بين اصلاح طلبان نيز جايگاهي ندارد.

  وي اظهار داشت:در ميان 8کانديداي تاييد صلاحيت شده حسن روحاني ،محسن رضايي ،قاليباف و عارف جايگاه بالايي از نظر توان اجرايي دارند اما اين گزينه ها هيچکدام نامزدهاي اصولگرا به حساب نمي آيند .بنابراين نامزد اصلي اصولگرايان ولايتي يا سعيد جليلي خواهد بود البته انتخاب يک نفر از ميان اين دو گزينه به عنوان نامزد اصلي مشکل جدي اصولگرايان است زيرا اين طيف نمي خواهد با حمايت از دو کانديدا آراي اصولگرايان شکسته شود.از اين رو بايد تا 15روز آينده يکي از اين دو نفر را به عنوان کانديداي نهايي خود معرفي کنند.

  اين تحليلگر مسائل سياسي حمايت پايداري ها از سعيد جليلي را ناخواسته دانست و خاطرنشان کرد:پايداري ها قلبا به حمايت از 8کانديداي معرفي شده اعتقادي ندارند اما اگر مجبور شوند بر اساس تکليف  شرعي  به پاي صندوقهاي راي بروند يا راي سفيد مي دهند يا با اکراه و اجبار به سعيد جليلي راي مي دهند البته فقط تعدادي از پايداري ها به جليلي راي خواهند داد.

  وي گفت:اگر سعيد جليلي بر فرض معاملات پنهاني با پايداري ها انجام دهد که برخي از اعضاي کابينه خود را از اعضاي اين جبهه انتخاب کند يعني روح الله حسينيان وزير ارشاد ،باقري لنکراني وزير بهداشت و صفارهرندي وزير ارشاد شود اما بازهم با وجود چنين توافقي سعيد جليلي نمي تواند راي بدنه اصلي جبهه پايداري را با خود همراه کند زيرا رهبر معنوي اين جبهه آيت الله مصباح است و ايشان به صورت علني از باقري لنکراني حمايت کرده و يک کلام در حمايت از سعيد جليلي و ديگر نامزدهاي اصولگرا موضع گيري نکرده است.

  وي در پايان تاکيد کرد:ولايتي نسبت به سعيد جليلي شانس بيشتري براي پيروزي دارد مگر آنکه بنابر دلايلي در نهايت اصولگرايان  به سمت سعيد جليلي متمايل شود که در اين صورت بخش عمده اي از 5تا7 ميليون راي ولايتي به سمت جليلي سوق داده خواهد شد.

  زيباکلام در پايان حمايت طرفداران هاشمي از ولايتي را رد کرد و افزود:بنده معتقدم اصلاح طلبان و طرفداران هاشمي پشت ولايتي قرار نخواهند گرفت.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.